Dostihový infoservis: IX. pokračování metropolitní sezóny 2005 - Řecký den

Téměř čtyři tisícovky diváků a pozvaných hostů se dobře bavily při devátém dostihovém odpoledni letošní metropolitní sezóny. Cestovní kancelář Venus Trade and Tours slavila patnácté výročí svého vzniku a na závodišti v Praze-Velké Chuchli již od 11 hodin připravila bohatý doprovodný program s řadou vystoupení řeckých i českých zpěváků a tanečních souborů. Tradičně od 14 hodin pak odstartoval pořad osmi dostihů, jemuž vévodila hlavní předzkouška Českého derby SETUZA a Marila balírny, Cena 15. výročí CK VTT - 54. Velká červnová cena (NL, 2212 m, 170 tis. Kč, 3l.). Na startu se sešlo třináct hřebců a jedna klisna, do dostihu však nakonec vyrazilo jen dvanáct aktérů, protože Patton a Sharcan nevstoupili v časovém limitu do startovních boxů.

Výsledky

Peinture Naive porazila hřebce
Favoritem 54. Velké červnové ceny byl druhý z nedávné Velké jarní ceny RWE Transgas Mastman (2,15:1) před třetím z téhož dfostihu Set In Motionem (4:1). Dále byli bráni v úvahu druhý z mosteckého Frankenbergerova memoriálu Black Diamond a stříbrná z Jarní ceny klisen Porcela Plus Peinture Naive (7:1), v kurzu pod 10:1 startoval ještě čtvrtý ze severočeského zápolení Laureg (8:1).
Nejsvižněji dostih rozběhli Moviestore a Hairy's Son, přičemž od mety 1800 (vyběhnutí na protilehlou rovinu) se vedení chopil druhý jmenovaný. Moviestore se stále držel v závěsu a na konci oblouku před cílovou rovinou se znovu posunul do čela, nástup zahájili rovněž Mastman, Rio Gallegos a Ozermes. Ten však z ostrého tempa neměl potřebnou akceleraci a zůstal ve druhém sledu (a Moviestore se propadl), zatímco 400 před cílem se po pohodovém průběhu ve středu pole volným prostorem u bariéry vynořila Peinture Naive. Po dvou pobídkách bičíkem z pravé strany se dotáhla k tandemu na špici, na 200 získala převahu a v koncovce ji kvalitní vyjetí rukama mladého Angličana Nickyho Mackaye a dvě pobídky naopak zleva udržely o délku a čtvrt první. Mastman v duelu s Rio Gallegosem, nesoucím o tři kilogramy méně, vybojoval druhé místo, pět délek zpět dorazili Ozermes a Laureg, kteří si vyměnili pořadí z mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera.
Reprezentantka stáje Pegas Znojmo, kterou ve Zhoři na Vysočině trénuje Roman Vítek, Peinture Naive už vloni patřila ke špičce ročníku, když finišovala třetí v Ceně zimního favorita. Letos skončila druhá v BT Prize (Memoriálu R. Deyla) i klasické Jarní ceně klisen Porcela Plus, na poli Velké červnové ceny CK VTT pak zazanamenala zatím svůj největší úspěch. Na měkké dráze (pendometrických 4,5 stupně) vyhrála v kvalitním čase 2:20,28.

Old Rose těsně uhájila pozici favoritky
V mílařském dostihu první kategorie se v neděli utkaly i tříleté a starší klisny. Zkoušku s názvem Krétský labyrint (I. kategorie, 1600 m, 120 tis. Kč, 3+ kl.) po boji o hlavu vyhrála favoritka ze stáje Hřebčín Pavlin dvůr-Picek Old Rose s jezdcem Jakubem Pavlíčkem. Trenér pětileté tmavé hnědky Filip Neuberg zvýšil už tak velký náskok na čele rovinového šampionátu trenérů, se čtrnácti zásahy vede o devět před Josefem Váňou a Martinem Suchánkem. Old Rose se na cílové čáře úspěšně ubránila sílícímu tlaku čtyřleté Luandy, nové svěřenkyně trenéra Václava Luky. O délku a čtvrt dále vstoupila do sezóny třetím místem ryzka Radoslava, vloni pátá ze Slovenského Oaks a druhá z pražské Ceny Hřebčína Napajedla.

Nicky Mackay: veni vidi vici
Jezdeckou hvězdou odpoledne byl teprve devatenáctiletý Angličan Nicky Mackay. Mladík s vizáží maximálně patnáctiletého hocha se při své první návštěvě Prahy vyhoupl do sedel dvou svěřenců trenéra Romana Vítka, oběma dopřál klidný průběh dostihu a s oběma vyhrál. Talentovaný junior z kolébky turfu předvedl cit pro koně, solidní práci rukou i bičíkem, dobře zvládl taktiku v dostizích a přesně splnil trenérovy pokyny. "S pražskou návštěvou jsem byl samozřejmě spokojen. Je tu korektní dráha, dostatečně dlouhá i široká. Moji koně byli dobře připraveni, a tak jsme mohli předvést maximální výkony. Budu-li zase pozván, rád se vrátím," řekl Mackay.

Glogloglo vítězem v Meranu
Největšího úspěchu kariéry dosáhl v italském Meranu osmiletý valach stáje Luka-Mandak Glogloglo. Svěřenec Františka Zobala s žokejem Václavem Lukou v sedle vyhrál Premio Steeplechase di Primavera (Gd-3, 3900 m, 46 tis. eur). Odchovanec Hřebčína Pulec Mimoň vycestoval na Apeniny poprvé v životě, dosud za hranicemi startoval dvakrát v Baden-Badenu, odkud přivezl jedno první a jedno páté místo. Italský triumf byl jeho devátým v kariéře.

Příbuzné články: