Dostihový infoservis - IV. den metropolitní sezóny 2008

28. 4. 2008 Jiří Zlámaný

Krásné počasí poslední dubnové neděle opět přilákalo do areálu chuchelského závodiště solidní počet návštěvníků, kteří byli svědky letošního prvního dne, v jehož programu se uskutečnily dva dostihy nejvyšší kategorie. Tříletí hřebci a valaši otestovali svou klasickou připravenost v Memoriálu profesora Václava Michala (NL kat., 1400 m, 130 tis. Kč), starší sprinteři a mílaři se utkali ve stejně dlouhém Memoriálu Jaroslava Maška (I. kat., 120 tis. Kč).

Až na jedinou výjimku (první bod programu) ve všech ostatních dostizích favorité neuspěli, hned třikrát vyhráli největší sázkoví outsideři a průměrný startovní kurz vítězů se v neděli vyšplhal na unikátní hodnotu 16,4:1!

Výsledky
Kevin the Night stylem start-cíl

Favority Memoriálu prof. Michala byli loňský dvouletý šampión Addison a podzimní jedničkový vítěz z Bratislavy a Pardubic Apartman (oba 3:1), sázející se pak správně klonili také ke Kevin the Knightovi, jehož kurz klesl ze 7:1 na 5:1. Za nim pak byl nabízen druhý z Ceny zimního favorita Expa Nails Vitulus (6:1). Reprezentant stáje Racing Club Salvator, svěřenec trenéra Allana Petrlíka Kevin the Knight odstartoval z boxu číslo jedna a žokej Fedinand Minařík v jeho sedle jej vzápětí "petrlíkovsky" poslal na špici a nadiktoval s ním optimální tempo. Do cílové roviny ryzák točil na vedoucí pozici, pak se sice chvilku zdálo, že jej útočící soupeři mohou odsunout, ale lídr nabral druhý dech a opět se vzdálil. V koncovce ho sice ohrožoval vnějškem nastoupivší Lucky Horse (8.1, ž. Janáček), ale Kevin the Knight vytrval a o krk zvítězil. Tři a půl délky za reprezentantem Stáje Siam, bronzovým z loňských Gerschova memoriálu Fondů Conseq Invest i Ceny zimního favorita Expa Nails Lucky Horsem dorazil na třetím místě vítěz srpnové Ceny Masise The Joe McArdle (16:1, ž. René Koplík), jenž byl vůči oběma koním před sebou i dalším dvěma za sebou zvýhodněn třemi kilogramy. O půl délky čtvrtý se přiřítil koncovkou Vitulus, o krk pátý skončil Apartman, další půldélka chyběla outisderovi Colorado Kid a hlavu za ním skončil na sedmém místě Addison. Kevin the Knight upoutal už vloni na podzim, ačkoliv se na domácí půdě s nejlepšími vrstevníky nestřetl. V Ebreichsdorfu a Bratislavě dvakrát prohrál se Swakopmundem, na domácí pražské dráze nejprve v srpnu podlehl Connexovi, ale pak koncem září zdemoloval sestavu dostihu nezvítězišvích o osm a více dělek. Nyní se stal jedním z hlavních favoritů Velké jarní ceny RABBIT CZ, která se v Chuchli poběží 18. května.

City Hall překvapil nejen Certuse

Zápolení tříletých předcházel distančně shodný Memoriál Jaroslava Maška, na jehož startu byl jasným favoritem premiant nedávné Velké dubnové ceny Factoringu ČS Certus (1,75:1). Žokej Rája reprezentanta stáje Spedition Zavřel posunul netradičně ihned do čela a dlouho se tato taktika ukazovala být správnou. Do cílové roviny točil na vedoucí pozici a úspěšně odrážel útoky soupeřů. Na opačném konci startovního pole se v tu chvíli nacházel jen málokým vnímaný outisder City Hall (40:1). Jenže žokej Radek Koplík v sedle osmiletého valacha DS Pegas chytře využil nevídané "dálnice" u bariéry vzniknuší, když všichni jezdci útočili středem nebo vnějškem dráhy, a postupně začal svěřence Romana Vítka posouvat dopředu. Sto metrů před cílem Certus sice mířil nejblíže k cíli, ale City Hall už byl v zorném úhlu, velmi rychle likvidoval poslední manko, které mu zbývalo, a po závěrečném duelu byl v cíli o hlavu první (ve Velké dubnové ceně skončil předposlední o šest a půl délky za Certusem). City Hall vyhrál poprvé od července 2005 a i když už měl na kontě několik umístění z významných dostihů, toto bylo jeho premiérové vítězství v dostihu první kategorie. O čtyři délky za druhým Certusem finišoval na třetí příčce spolehlivý Socr House (6,5:1, ž. Šafář).

Další dění:

Pouze v prvním dostihu odpoledne (Cena www.znovin.cz, III. kat., 1600 m) vyhrál favorit, a tím zde byl pětiletý valach Ferrier (2,5:1), v jehož sedle oproti první dubnové neděli, kdy rovněž vyhrál, amatérku Rosenfeld vystřídal žokej Pišl. Následnou Cenu Restaurace Turf (1400 m, IV. kat.) jistě o jednu délku získala lehce nedoceněná Sacré Coeur (8:1) - pro ni i její jezdkyni, amatérku Dítkovou to bylo druhé vítězství kariéry. Do Ceny Sedlářství Jan Hauzr (1400 m, IV. kat.) nastupovala s nejvyšším kurzem 14:1 teprve podruhé v životě startující Thunder Bay, ale v závěru dokonale využila sedmikilové výhody proti favoritovi Greisenovi a lehce o tři délky zvítězila. V jejím sedle letos poprvé vyhrála druhá nejúspěšnější jezdkyně loňské sezóny Šárka Pulpánová. Kromě vítězství City Halla v Memoriálu Jaroslava Maška byl největším překvapením dne triumf dalšího osmiletého valacha, v Ceně Richarda Santuse (1600 m, III. kat.). Vysoký startovní kurz 50:1 ani tak nezpůsobily jeho dosavadní výsledky, jako angažování málo zkušené žákyně Štorkové (dosud tři starty bez jediného umístění) do sedla. Mladá jezdkyně ale podala dobrý výkon a Aronjo, poprvé reprezantující stáj Romany Dobiášové, dominoval po boji o půl délky, což bylo jeho vůbec první vítězství za tři roky v českém tréninku. Do Ceny Jízdní policie (1600 m, III. kat.) nastoupilo hned několik tříletých vítězů z prvních nedělí této sezóny, ale za výhrou o délku a půl zamířil do sezóny vstupující Starfighter (6,5:1) ihned poté, kdy mu za hradbou vpředu bojujících soupeřů žokej Rája v polovině cílové roviny našel prostor k útoku. Závěrečnou Cenu Near Dancera (2215 m, IV. kat.) efektním únikem v posledních stovkách metrů, o pět délek vyhrál podruhé v kariéře nastoupivší Come White (5:1) s žokejem Janáčkem.

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 4. května od 14 hodin - Květnový handicap Marketing Media

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…