Dostihový infoservis: "Dostihový festival Transgas 2004"

Vrcholná akce druhé poloviny metropolitní sezóny 2004 - DOSTIHOVÝ FESTIVAL TRANSGAS pod záštitou primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma - se uskutečnila v ideláním pozdně letním počasí a za vysokého zájmu diváků, kteří zaplnili kapacitou 3200 míst disponující tribunu závodiště v Praze-Velké Chuchli. Hlavní pozornost soustředily tradiční komparační zkoušky zástupců tříletého (klasického) ročníku se staršími koňmi - 26. Velká cena Prahy Transgas, a. s. (Gd-3, 1600 m, 900 tisíc Kč) a 26. Velká cena českého turfu Elektrizace železnic, a. s. (Gd-3, 2400 m, 500 tisíc Kč), v každém z nich se přestavilo deset aktérů. Poprvé se v Praze uskutečnil i dostih se zvláštním bonusem Evropského fondu chovatelů (European Breeders' Fund - EBF) pro dvouleté nezvítězivší koně. Výsledky

Zambesiho nejcennější triumf
26. ročník Velké ceny Prahy Transgas, a. s. - s dotací 900 tisíc Kč nejbohatší mílařské klání roku - měl dva favority stáje Dr. Jiřího Charváta. Dvojnásobný vítěz VC Prahy (2001 a 2002) Tribal Instinct (2:1) trenéra Františka Holčáka nastupoval pod předloňským šampiónem slovenských žokejů Jaroslavem Línkem, trenér Josef Váňa pak postavil vítěze přípravného Trialu VC Prahy Zambesiho (2,75:1) opět s Angličanem Garym Hindem. Nejvýraznější opozici měli tvořit vítěz letošní Velké jarní ceny Transgas Monolit (5:1) a německý host Romalus (8:1).
Start nejlépe vyšel právě favorizované dvojici, Zambesi s Tribal Instinctem zaujali výhodné první dvě pozice a nadiktovali dobré tempo. Takto přivedli pole i do cílové roviny, kde však Tribal Instinct zůstal na své rychlosti a nakonec dorazil do cíle čtvrtý, kdežto Zambesi dokázal rychlost vystupňovat a i když žokej Hind v průběhu dostihu ztratil bičík, udržel pětiletý tmavý hnědák svůj zatím nejcennější triumf. Nutno však podotknout, že Zambesi vyhrál letos již popáté (předtím chronologicky Velká dubnová cena Conseq Investment Management, Jaguar Grand Prix, Cena Jezdectví a už zmíněný Trial VC Prahy), zajistil si vítězství v Milařském šampionátu Transgas (seriál vybraných dostihů na trati 1600 metrů - vítěz získává prémii 50.000 Kč), svůj letošní zisk o 9,5 tisíce korun přehoupl přes hranici jednoho miliónu a je nejžhavějším kandidátem na zisk titulu Nejlepší mílař roku.
e druhému místu velmi silně finišoval zlepšený tříletý tmavý hnědák Torlus, který byl původně směrován na delší tratě, ale v posledních startech našel svou parketu na míli. Progres předvedl i třetí v cíli, čtyřletý Swangoo. Dostih skončil úspěchem německých chovatelů - všichni tři nejlepší jsou totiž rodáky z Německa.
Neprosadil se ani německý Romalus (6.), kterému více vyhovuje měkká dráha (v neděli stupeň 3,4 - pružná) ani Polák Dandolo (7.).
Čas vítězného Zambesiho 1:38,56 je dobrý, za rekordem dostihu zaostal o necelé dvě sekundy (1998 - Blueridge Dancer 1:36,83).

Mainly Monroe vykročila v matčiných stopách
V 26. Velké ceně českého turfu Elektrizace železnic, a. s. byl vysokým favoritem dvojnásobný nejlepší vytrvalec ČR, majitel čtyř vítězství dostihů se statutem "graded" (2x CEBC Classic a 2x VC Slovenska) Zagon (ž. Jaroslav Línek, tr. Fr. Holčák, 1,7:1), ale ani jeho třetí vystoupení na pražské dráze mu zdejší triumf nepřineslo, skončil pátý. Druhou favoritkou dostihu byla talentovaná čtyřletá koncovkářka stáje Wrbna Racing Sara, která se v cíli dostala ke třetímu místu a mezi prvními čtyřmi koňmi byla jediná starší. Ostatní tři reprezentaovali tříletý ročník. Stejně jako před třemi nedělemi v Charvát St. Leger skončil druhý Reviton a čtvrtá Namolella - oba českého chovu.
Vítězkou se po příznivém průběhu dostihu, kdy si držela pozici za čelními koňmi a v cílové rovině udeřila, stala Mainly Monroe, dcera fenomenální Nory Jeane (vítězky Českého derby 1997 a VC českého turfu z roku 1998), která stejně jako její matka je v pražském tréninku Tomáše Šatry a reprezentuje červeno-bílo-zlaté barvy stáje Rainbow racing své chovatelky paní Radky Kroulové. Mainly Monroe startovala posedmé v kariéře a po pátém místě v Českém derby SETUZA a Marila balírny, druhém v Oaks a opět pátíém v Charvát St. Leger získala vůbec první životní triumf (paradoxně stejně, jako vítěz loňského ročníku Llanito). V jejím sedle korunoval úspěšný měsíc žokej Radek Koplík, jenž za posledních pět víkendů vyhrál celkem třináct dostihů.

Poprvé v Praze dostih EBF
Vůbec poprvé byl do programu pražské sezóny zařazen dostih "EBF Maiden" pro nezvítězivší dvouleté koně, jejichž otcové jsou registrováni EBF. Vedle dotace 50 tisíc korun a majitelské prémie pět tisíc korun věnoval EBF zvláštní prémii 75.000 Kč. Dostih se nejlépe povedl potomkům momentální plemenické jedničky v českém chovu, hřebce Rainbows for Life. Vyhrál jeho syn z matky Rivonia Ritus (pravý bratr druhé z Ceny Hřebčína Napajedla a páté ze Slovenských Oaks Radoslavy) před klisnou Ready for Life, třetí skončil syn hřebce Cossio Cossicos.

Václav Janáček převzal vedení v CK Martin Tour Cupu
Během Dostihového festivalu Transgas se také měnilo pořadí v nejsledovanějším českém dostihovém šampionátu, CK Martin Tour Cupu - hitparádě profesionálních jezdců v rovinových dostizích (šampión získá prémii 100.000 Kč). Do neděle vedoucí žokej Jan Rája byl předstižen mladým Václavem Janáčkem. Devatenáctiletý Janáček, loňský šampión jezdců-žáků, se tak může stát nejmladším šampiónem od roku 1930, kdy titul získal tehdy sedmnáctiletý učeň Jaroslav Houra.

Jiří Zlámaný tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r.o.

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…