Dostihový infoservis: Dostihový den Expa Nails

7. 10. 2008 Jiří Zlámaný Autor fotek: Jiří Kurzweil

První říjnová neděle na chuchelském závodišti nabízela devět zajímavých dostihů, Dostihový den Expa Nails vyvrcholil 70. Cenou zimního favorita Strike Sportu (listed, 1605 m, 2letí). Miliónová dotace z této nejdůležitější domácí zkoušky dostihových juniorů již podruhé učinila i nejbohatší středoevropský dostih pro dvouleté koně a letos přilákala vedle devíti zástupců tuzemských stájí také tři zahraniční aktéry. Osmnáctá kapitola této metropolitní sezóny zároveň odstartovala poslední měsíc letošního dostihového kalendáře a do finiše se přiblížily také tradiční chuchelské seriály (Schaumann, Pohár Elektrizace železnic, Hippospol Cup), jež měly během odpoledne svá další pokračování.

Výsledky

Bílý Maribor dobyl i Prahu

Jako favorit nastupovl na start vítěz Ceny Masise a Gerschova memoriálu Fondů Conseq Invest, v ČR dosud neporažený tmavý hněák stáje Wrbna Racing Arcibaldo (2,35:1). První syn vynikající Arganty však pod žokejem Martinem Srncem zůstal v prvních dvou třetinách rychlého dostihu v zadní části pole a jeho finiš nestačil na více než těsné čtvrté místo za bronzovým Bohemian Wango (M&S Racing - HUN, ž. Suerland, 5:1). Téměř tři délky před ním finišoval nejlepší z domácích zástupců Blesk (DS Pegas, 8:1), kterého při trestu stájové jedničky Lukáška přijel podpořit irský mladík Liam Keniry. Ale nikdo z nich, ani z ostatních, neměl nárok na bělouše Maribora, jenž pod žokejem-šampiónem 2004 a 2005 Janem Rájou triumfoval jistě o dvě délky v novém rekordu dostihu 1:40,92 (počítáno od roku 1997 - zavedení cílové kamery, v roce 1982 vyhrál Visconsin za 1:40,5). Svěřenec maďarského trenéra Sándora Ribárszkiho reprezentuje česko-slovenský syndikát CK Martin Tour (pana Vojtěcha Martina) a SCH Racing (pana Zoltána Mikóczyho) a kromě svého debutu, jímž bylo v červenci osmé místo v bratislavské Ceně Muscatita, neprohrál. Postupně opanoval menší dostih v Budapešti (o dvanáct délek), bratislavskou Cenu BBAG (před vítězkou německého listed Illianou) a nyní i pražský vrchol pro dvouleté.
Pátým místem byl odměněn God Bless You (CK Martin Tour, ž. Chaloupka, 16:1), jenž udával většinu dostihu tempo, dotovaná byla ještě šesté a sedmé místo, na nichž finišovali Funny Valentine (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. René Koplík, 40:1) a druhý spolufavorit, německý Vegacino (H. Kagel, ž. Hind, 4,5:1).

Vítěz Ceny zimního favorita Strike Sportu MARIBOR s ľokejem Rájou

Vítěz Ceny zimního favorita Strike Sportu MARIBOR s ľokejem Rájou

Další dění:

Bohatý program byl zahájen Cenou Aspen Sport (hdcp V. k., 1405 m) a v ní se po čtyřech a půl letech dočkala čtvrtého triumfu v kariéře osmiletá klisna stáje Marco Polo IV Lycum s žokejkou Hronovou v sedle.

Cenou G-Servis (hdcp IV. k., 1405 m) pokračoval seriál žákovských dostihů Hippospol Cup 2008 a velmi dobrým vyjetím posunul k letošnímu druhému triumfu tříletého valacha stáje Challenger Horse Sagitária talentovaný žák Verner (kariéru zahájil teprve letos koncem dubna a toto byl jeho již sedmý triumf).

Cenu Pro Trade (III. k., 1405 m) pro dvouleté vyhrál po boji podruhé v životě startující hnědák DS Pegas Eso s irským žokejem Kenirym, pro nějž to byl při rovněž druhém, avšak pražském, vystoupení také premiérový, ale zdejší, triumf.

V předposledním pokračování seriálu Schaumann 2008 pro dvouleté české odchovance Ceně Super Kondice (III. k., 1605 m) se poměrně nečekaně prosadil valach Pumpkin s žokejem Andrésem a své stáji Rabbit Trhový Štěpánov přinesl již patnácté letošní vítězství.

Naopak jasným favoritem třetího dílu seriálu o Pohár Elektrizace železnic, Ceny Autotrak (prout. přek. III. k., 3300 m) byl lehký vítěz předchozí kapitoly Sedar a sedmiletý valach stáje Hanzlíková-Bartoš si, opět s žokejem Kašným, překážkovou neporazitelnost udržel i při druhém skokanském vystoupení.

Velice vyrovnaně se už před startem jevila Cena Expa Nails (hdcp II. k., 1605 m) a její doběh dal předpokladům za pravdu, když se prvních pět koní vešlo do necelé jedné délky a z těsného vítězství, svého vůbec prvního na chuchelské dráze, se radovala jezdkyně Výtisková v sedle šestiletého valacha stáje Rokyta advokát Bílovec Very Lucka.

V Ceně Hanol (hdcp III. k., 1605 m) pak dvouměsíční čekání na letošní šestnáctý triumf ukončil jezdec Zatloukal, který lehce vyhrál v sedle tříletého valacha stáje Pulec Holding Hřebčín Mimoň Sekundanta a výhrou se šestiletým hnědákem stáje MUDr. Řežábová Dana v závěrečné Ceně Lapas (hdcp IV. k., 1805 m) se na vedoucí pozici průběžného pořadí rovinového žokejského šampionátu CK Martin Tour Cup vrátil žokej Chaloupka.


Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 19. října od 13 hodin - Memoriál Harryho Petrlíka

Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…