Dostihový infoservis: Cena ALFIX - Memoriál Harryho Petrlíka

Po týdenní pauze se ještě jednou rozběhla letošní metropolitní dostihová sezóna, která v neděli 19. října napsala svou devatenáctou kapitolu. Mezi osmi dostihy měly nejvyšší statut II. kategorie dvě zkoušky, Cena ALFIX - Memoriál Harryho Petrlíka (1608 m, 3l. a st. klisny) a Cena FANS - Memoriál Josefa Šacha (1208 m, 2letí). Předposlední pokračování měla na programu také podzimní pražská série překážkových dostihů o Pohár Elektrizace železnic, který, spolu s dalšími tradičními chuchelskými seriály (Schaumann a Hippospol Cup), vyvrcholí o nadcházejícím dostihovém dni.

Výsledky
 
Hefner's Choice uhájila těsný triumf

Původní favoritkou Ceny ALFIX - Memoriálu Harryho Petrlíka byla stříbrná z loňského Oaks Rabbit Montjeu, ale kvůli otoku na noze byla škrtnuta a sázející pak na trať jako dvě spolufavoritky poslali loňskou šampiónku dvouletých klisen Divokou Orlici (ž. Lukášek) a čtyřletou koncovkářku Hefner's Choice (ž. Havelková), obě s kurzem 2,6:1). Zatímco prvně jmenovaná se držela za středem osmičlenného pole, Hefner's Choice oproti svým zvyklostem už kilometr před cílem začala stíhat líderku a do cílové roviny točila na vedoucí pozici. Její náskok se sice s blížícím se cílem rapidně zmenšoval, ale ryzka stáje Köi dent nakonec vítězství uhájila o nos před silně dotírající tříletou Spring Lady (ž. Rája, Václav Kozel, 5,5:1). O délku za ní se o třetí příčku střetly další dvě tříleté aktérky, přičemž šestá ze Svatováclavské ceny Renault Genethni (Koplíková, Blue Blue Sky, 5,5:1) o hlavu zdolala Divokou Orlici. Svěřenkyně Josefa Váni Hefner's Choice získala čtvrtý životní triumf a úspěšně završila vzestupnou tendenci svých výsledků s žokejkou Martinou Havelkovou v sedle (předtím spolu skončily třetí v Květnovém handicapu Marketing Magazine a druhé v mostecké Podzimní ceně spol. Záborec).
 
Rabbit Zamindar znovu suverénní

Jasnou favoritkou Ceny FANS - Memoriálu Josefa Šacha byla líbivá ryzka stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Zamindar (ž. Radek Koplík, 1,3:1), která vyplnila třetí kolonku své kariéry, ačkoliv fakticky absolvovala teprve druhý dostih. Na konci září v Chuchli suverénně (o deset a více délek) opanovala dostih debutantů, ale pak se v Pardubicích u startovních boxů vymkla kontrole a neodstartovala, nicméně již byla "v moci startéra", tudíž má tuto událost zapsánu ve svém seznamu. Po východočeské neúčasti byla dodatečně přilášena opět do Prahy a tady už k žádnému incidentu nedošlo. Svěřenkyně Dalibora Töróka se první polovinu dostihu držela v poklidném středu pole, po vytočení do roviny přešla na čelo a snadno se soupeřům vzdálila. Zvítězila tentokrát o sedm délek před Ksiežnou da Xian (Zatloukal, K-K Metal, 5:1), jež si opravila jak sedmé místo z mostecké Ceny zimní královny, tak předešlý pražský start, kdy si to z lahovického oblouku nekompromisně namířila do stájí.
 
Další dění:

V úvodní Ceně THERM (hdcp IV. k., 1208 m) získala svůj třetí letošní i životní triumf čtyřletá ryzka Stáje Michaela-Hruboš Blokace, která k vítězství kromě nižší zátěže využila také nesporného talentu svého jezdce, žáka Vernera, jenž v první sezóně své kariéry zaznamenal již osmé vítězství.

Před dvouletým debutantům vyhrazenou Cenou BF LOGISTICS - Memoriálem Františka Huleše (III. k., 1208 m) se nejvíce líbil hnědák stáje Martin Wolf-Clint Heat Set a pod žokejem Rájou pak tento paddockový dojem na dráze doprovodil  lehkým třídélkovým vítězstvím.

Dvouletí (nezvítězivší) se utkali i v Ceně Special Turbo (III. k., 1408 m), a také tady se sázející rozhodli správně, když jako favoritku pustili na start hnědku stáje G.F.-Verant-Piruch Grainnie Kelly, jež pod žokejem Lukáškem vyhrála při druhém životním vystoupení jistě o tři a půl délky.

Poté čtvrtý díl seriálu o Pohár Elektrizace železnic, Cenu Elektrizace železnic (prout. přek. III. k., 3300 m), vyhrála rovněž favoritka, jíž byla ariózní hnědka stáje Vincenzo de Siero-Váňa Aleida Guevara s žokejem Bartošem, načež se po předání čestných cen vítězům trenér Josef Váňa chopil mikrofonu a sympaticky vysvětlil publiku důvod klisniny labilní povahy (neblahé dávné zkušenosti z italské Sicílie).

Cena CZ LOKO (IV. k., 1808 m) byla vyhrazena jezdcům-amatérům, ale tady se favoritka neprosadila, naopak nečekaný triumf o krk vybojovala tříletá hnědka stáje Vrba-Rokytnice Slavičín Izby s am. Rossákovou, přičemž pro obě šlo o první životní vítězství.

V závěrečné Ceně EBF (III. k., 2230 m) jistě o dvě délky zvítězila, podruhé v kariéře, pětiletá hnědka Odinga s am. Pejškovou a svému majiteli stáji VH+Flash, která den předtím v Mostě přišla o překážkáře Thornburyho, vylepšila onu pochmurnou první část víkendu.

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 26. října od 13 hodin - Cena Schaumann ČR
 

Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…