Dostihový infoservis: čeká nás 52. Velká dubnová cena AgroEfekt

9. 4. 2009 Jiří Zlámaný

Po úspěšném vstupu do sezóny je na neděli 12.4.2009 připravena druhá kapitola letošního dostihového kalendáře na závodišti v Praze-Velké Chuchli. Opět od 14 hodin se rozběhne program osmi dostihů, jehož vrcholem tentokrát bude první letošní zkouška kategorie "národní listed", 52. Velká dubnová cena AgroEfekt na 1800 metrů pro čtyřleté a starší koně o 130 tisíc Kč.

Startovní listiny
 
Dočká se Paldox "po dvou bronzech zlata"?

V nedělním hlavním dostihu se sejde atraktivní sestava devíti čtyřletých a starších soupeřů, mezi nimiž jsou i druhý, třetí a pátý z loňského ročníku. Zatímco před rokem překvapivě druhý Dantes Peak (stáj Jasna, ž. Rája) v dalších rovinových startech na dubnovou formu adekvátně nenavázal a na podzim zamířil na proutěné překážky, třetí Paldox (Hrubý, ž. Srnec) a pátý Lord Silvano (CK Martin Tour, ž. Chaloupka) figurovali v domácí středotraťařské špičce. Sedmiletý bílý valach Paldox má pověst mimořádně spolehlivého koně, v posledních dvou edicích této zkoušky finišoval třetí, vloni z jedenácti startů jednou vyhrál a desetkrát se umístil (např. druhý ve Velké ceně Prahy CK Martin Tour, či čtvrtý ve Velké květnové ceně SKANSKA). Lord Silvano předloni vyhrál Velkou jarní cenu Rabbit CZ a v minulé sezóně se představil i na delších tratích, kde např. ve Velké ceně českého turfu Renomia obsadil čtvrté místo.

Půltucet koní reprezentuje loňský tříletý ročník a tudíž nastupuje do Velké dubnové ceny poprvé. Jedinou klisnou na startu je vítězka klasických Oaks v ČR i SR Determinacja (EŽ Praha, ž. Juráček), která podle zimních zpráv mířila nad překážky, ale nakonec ji realizační tým nechává v rovinovém provozu. Bude zajímavé sledovat, jak si mezi klisnami výborná hnědka povede při své premiéře na nejvyšší scéně proti hřebcům a valachům. V klasických dostizích se vloni dobře prezentovali také druhý ze Slovenského derby a čtvrtý ze Staropramen Českého derby Magic Slipper (Hrubý, ž. Lukášek), druhý ze Staropramen Českého derby Vitulus (YOKO, ž. Dubrawka) a šestý ze Staropramen Českého derby Lucky Horse (ESO9 Intranet, ž. Janáček), jenž v závěru roku našel svou parketu na kratších tratích a vyhrál Českomoravskou cenu v Mostě.

Poprvé se v ČR představí tandem zimních importů: vloni devátý v Polském derby Irgiz (Vasury Kolesa, ž. Havelková) a respekt budící Mikhail Fokine (Stáj Turan, ž. René Koplík), srpnový vítěz menšího britského dostihu, jenž na podzim startoval v roli vodiče lepších stájových kolegů v irském a francouzském St. Leger.
 
Další program

14.00 - Cena DERBY KLUBU (hdcp IV. kat., 1200 m): na úvod programu sázkařsky zajímavý, plně obsazený sprinterský handicap nižší kategorie.
14.30 - Cena DOSTIHOVÝCH SÁZEK VE FORTUNĚ (III. kat., 1400 m): v sedmičlenném poli většina nových tříletých tváří, některé s klasickými nadějemi.
15.00 - Velikonoční cena  (hdcp II. kat., 1400 m): Born Slippymu na podzim těsně uniklo prvenství v obdobném dostihu, v jakém - s číslem jedna - startuje nyní...
15.30 - Cena TISKÁRNY KUFR (III. kat., 1600 m): na dráhu se po téměř roční pauze vrací šampión předloňských dvouletých Addison.
16.00 - Cena MAXISERVICE (III. kat., 1800 m): mezi tříletými loňstí vítězové Pumpkin a Marquis proti plejádě dosud "schovaných" kandidátů.
17.00 - Cena TOTO CZ (IV. kat., 2200 m): tříletí poprvé na delší trati, role favorita nejspíš připadne v říjnu zlepšenému Inkvisitorovi.
17.30 - Cena KORANA (hdcp IV. kat., 2200 m): v závěrečném handicapu má dobré vyhlídky devítiletý matador sestavy Vabecar.

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…