Dostihový infoservis: 64. Tattersalls St. Leger

Již počtvrté v řadě otevře druhou polovinu dostihové sezóny na závodišti v Praze-Velké Chuchli nejdelší klasický dostih St. Leger se sponzorskou záštitou nejstarší dražební společností plnokrevníků na světě, britskou aukční firmou Tattersalls (založenou již v roce 1766) a podruhé bude v banku této prestižní klasické zkoušky rovný milión korun (vítěz získá 400 tisíc Kč).

Letošní, celkově již 64., Tattersalls St. Leger má navíc obrovsky přitažlivý náboj, neboť se po osmi letech otevírá šance na zisk Klasické trojkoruny - tu může vybojovat pouze kůň, který vyhraje Velkou jarní cenu, České derby a právě St. Leger. Naposledy se to podařilo v roce 2001 Tribal Instinctovi, kterého stejně jako letošního vyzyvatele dostihové nesmrtelnosti, trénoval František Holčák. Magnet programu se poběží v 15.45 hodin, první z osmi dostihů bude odstartován tradičně dvě hodiny po poledni.

Startovní listiny

Age of Jape: pod třináctkou, proti dvanácti, o neporazitelnost, za trojkorunou

První dva kroky ke Klasické trojkoruně už hlavní nedělní hvězda, černý hnědák stáje Bača Palkovice AGE OF JAPE, učinila, zbývá tedy dosavadní snahu úspěšně završit. Proti top-favoritovi, který dosud v kariéře podlehl pouze při loňském varšavském debutu a od té doby vyhrál osm dostihů za sebou, bude stát dvanáct soupeřů. Vítěze nejen předchozích dvou dílů Klasické trojkoruny, ale v červenci rovněž Slovenského derby (stal se po Temirkanovovi 1998 a Ray of Lightovi 1999 teprve třetím držitelem česko-slovenského derby-double) opět povede žokej Jean Pierre Lopez.

Age of Jape má pro nedělní dostih vylosováno "magické" startovní číslo 13 a odčarovat kouzlo dosavadního suveréna klasického ročníku bude, podle všeho, nesmírně těžký úkol. Největší šance na ohrožení vynikajícího polského rodáka jsou připisovány soupeřům, kteří za ním doběhli druzí ve Fortuna Českém derby (Arcibaldo, stáj Wrbna Racing, ž. Gary Hind) a Slovenském derby (Mariydi, stáj Dr. Charvát, ž. Jiří Chaloupka).

Zahraniční konkurenci tvoří trojice hostů ze Slovenska, kam se v posledních čtyřech letech stěhovalo jedno vítězství (Ryan 2006) a dvě druhá místa (Tempeltänzer 2005 a All About Sam 2008). Letošní účastníci to ale s navazováním na tyto počiny budou mít složité, i když Ramblin Scout (EMOP, ž. Šmida) má na kontě třetí místo z Fortuna Českého derby, So Fantastic (MPL Racing) bude veden kvalitním italským žokejem Tellinim (mj. partnerem Blue Corala při jeho červencovém vítězství v milánské Premio del Giubileo) a jen čtyřikrát v životě na start nastoupivší Bodyguard (OMS, ž. Srnec) byl dosud šetřen právě pro supervytrvalecké tratě.

Na start se postaví také dvojice klisen, které budou vzor hledat v zatím poslední vítězce tohoto dostihu Ready for Life (2005) e také ve vloni třetí Vadeoně. Ostatně, obě jmenované reprezentovaly český chov a v tomto ohledu stejně je tomu i u nedělních aktérek, druhé z Jarní ceny klisen Alavis Oniris (Wrbna Racing, jezdec Foret) a čtvrté z Oaks Grainnie Kelly (G.F. Haris Galoppo, ž. Lukášek).

Dalšími účastníky jsou vítěz Velké červnové ceny SKANSKA Pumpkin (Rabbit Trhový Štěpánov), v jehož sedle absolvuje druhý klasický start osmnáctiletý žákovský šampión Jan Verner, bratr pátého z loňského ročníku Dupla Dekolt (Gabriela-Trachotvá), jehož šance navyšuje přítomnost už prakticky čtyřnásobného žokeje-šampióna, před necelým měsícem pokořivšího český rekord v počtu vítězství za jednu sezónu, Václava Janáčka, progresivní Makler (EŽ Praha, ž. Rája) a nevyzpytatelní Madanpour (Stáj Turan, Zatloukal) s River Kwai (Václav Slovák, ž. Radek Koplík).

Další program:

14.00 - Cena Horsal Super Junior (III. kat., 1200 m): pokračuje seriál Schaumann pro dvouleté české rodáky, mezi favority i dcera Tribal Instincta Song for Tribal.
14.30 - Cena Bateria Slaný (hdcp II. kat., 1200 m): ve sprinterském handicapu bude nositel kuriózního jména I Tak Še Dá útočit už na pátý letošní triumf.
15.05 - Cena Elektrizace železnic (prout. přek. III. kat., 3300 m): start podzimního překážkového seriálu i s bronzovým z Velké dubnové ceny Dantes Peakem.
16.20 - Cena Dino Toys (hdcp IV. kat., 2800 m): ve vyrovnaném poli může poprvé v životě vyhrát výkonnostně mírně progresivní tříletek Honey Bunny.
16.50 - Cena města Králův dvůr (hdcp III. kat., 1600 m): sedmá z Jarní ceny klisen Alavis Dánská Princezna se vrací na mílovou trať a patří k favoritům.
17.20 - Cena EBF (III. kat., 1400 m): dostih dvouletých s osmi debutanty, nabitý nositeli atraktivních původů.
17.50 - Cena www.dostihy.cz (hdcp IV. kat., 1400 m): v Karlových Varech Tulumovi premiérové vítězství uniklo jen těsně, nyní jej poprvé povede šampión Janáček.

Termíny dostihové sezóny 2009 na závodišti Praha-Velká Chuchle:

30.8. - 64. TATTERSALLS ST. LEGER
6.9. - 73. Gerschův memoriál Fondů Conseq Invest
13.9. - Zlatý pohár EŽ Praha
20.9. - Dostihový festival (31. Velká cena Prahy CK Martin Tour, 31. Velká cena českého turfu PRE)
27.9. - Den Znovínu Znojmo (88. Svatováclavská cena Renault)
4.10. - 71. Cena zimního favorita Strikesportu
18.10. - Den Klubu Dicka Francise (Velká cena BBAG)
25.10. - Finále VIII. ročníku seriálu Schaumann
1.11. - 90. Cena prezidenta republiky a spol. HIC & Services

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…

Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…