Dostihový den Agrobyškovice zakončil první půli letošní metropolitní sezóny

Poslední červnovou neděli skončila na závodišti v Praze-Velké Chuchli první polovina letošní metropolitní sezóny. Poločasovou derniéru tvořilo osm dostihů s početně bohatě obsazenými startovními listinami, takže sázející neměli s určováním favoritů jednoduchou úlohu a doběhy nabídly atraktivní podívanou - pět bodů programu skončilo výrokem rozhodčích "tuhý boj" či "boj" a trojici zkoušek premianti vyhráli "jistě", čili v žádném dostihu neměl jeden soupeř jasnou převahu nad ostatními a o vítězích se rozhodovalo až v posledních metrech.

Výsledky

Hattrick Jana Ráji

Suverén letošního pořadí žokejského šampionátu CK Martin Tour Cupu Václav Janáček byl v neděli angažován na rakouské dráze Ebreichsdorf a jeho soupeři tedy měli "volné pole" působnosti, avšak šance v naplněných dostizích byly vyrovnané a nepředpokládalo se, že by některý z jezdců vyhrál více než dvakrát. Tím spíš Jan Rája, jenž ani v jednom ze šesti dostihů, které jezdil, nevedl předběžného favorita (podle čtvrteční otevírací sázkové nabídky). Jenže opak byl pravdou a dvojnásobný šampión z "předjanáčkovské éry" (let 2004 a 2005) třikrát vyškolil všechny nedělní konkurenty, z nichž se nemalá část dostihově teprve rozkoukávala v době, kdy už Rája patřil do žokejské špičky.

Sedmatřicetiletý rodák z Vyškova zahájil cestu za devátým hattrickem své kariéry (ten předchozí zaznamenal 8. července 2007 v Mostě) hned v první položce programu. V Ceně Lukavy (III. k., 1000 m) dovedl k jistému dvoudélkovému triumfu čtyřletého hnědáka Dostihové stáje Petříková Medrika, s kurzem 4:1 druhého spolufavorita dostihu. Druhý zásah přidal v Ceně Agrobyškovice (hdcp II. k., 2200 m), když "rájovsky" razantně podpořená čtyřletá hnědka stáje PVJ Consult Lady Jane (10:1) po tuhém boji o půl délky, i s nevýhodou čtyř kil, triumfovala nad vrstevníkem Neználkem, za nímž o krátkou hlavu třetí skončila další čtyřletá klisna Olmaia, nesoucí o kilogram méně než vítězka. Hattrick pak Rája završil v Ceně vozu Škoda Yetti (hdcp IV. k., 2400 m), když táhlým finišem z konce pole vyhrál v sedle tříletého valacha stáje EŽ Praha Maklera (3:1), přičemž v závěrečném duelu překonal i tísnění spolufavoritem Cabriem a v cíli byl o hlavu dříve.

Další dění:

V Ceně Femat (III. k., 1200 m) pro dvouleté koně na prvních dvou místech skončili spolufavorité (3,5:1), o krk před Fabregasem se prosadila hnědka stáje Rabbit Trhový Štěpánov Mikrop Fong s žokejem Andrésem. Další dva dostihy skončily rodinnými triumfy: Cenu Gify (IV. k., 1600 m) pro nezvítězivší tříleté o půl délky vybojovala ryzka stáje www.piruch.cz Neklis (9:1), odchovankyně Lenky Piruchové a svěřenkyně jejího manžela Jozefa byla odjetá jejich synem, amatérem Martinem Piruchem. V Memoriálu Miloslava Nového (hdcp III. k., 1600 m) jistě o tři délky zvítězila pětiletá zástupkyně stáje VH+Flash Nonchalance (14:1), kterou odchoval Václav Chaloupka, trénuje ji jeho bratr Jiří a v sedle byl trenérův syn, žokej Jiří Chaloupka. V Ceně Derby Klubu (hdcp IV. k., 1800 m) navázali na předchozí vítězství v žákovském dostihu tříletá hnědka I Will Fly (6:1) s žákem Myslivečkem a totéž se podařilo i v poslední Ceně sázek ve Fortuně, kde o krátkou hlavu zopakovali měsíc starou výhru osmiletý valach stáje Eliška Nomon (7,7:1) s jezdcem Foretem.

 

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 30.8. od 14 hodin - 64. Tattersalls St. Leger

Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…