Dostihová komise versus koně?

16. 5. 2001 Klára Sommerová Autor fotek: Klára Kydlíčková

Chtěla bych se s vámi poděli o jednu nepříjemnou zkušenost z včerejšího dostihového dne v Chuchli (13.5. 2001). Máme malou stájičku a snažíme se uspět se svýma koníkama, alespoň v těch nejnižších kategoriích. Včera jsme se vypravili, jako už mnohokrát do Chuchle. Máme to bratru 100km. S sebou jsme tentokrát vezli naši velkou naději - valáška Sea Walka. Super koník v boxe, i na vyjížďkách to s ním celkem jde; stává se ale velmi těžce zvladatelný před dostihem. Konkrétně v okamžiku, kdy si na něj sedne žokej.

Pro tyto případy uděluje dostihová komise "výjimku" z dostihového řádu, která spočívá v tom, že se kůň může přivést z paddocku na ruce - bez žokeje až k boxům. Tam už není problém - žokej nasedne, koníkovi se dá kapuca a v pohodě nakráčí do boxů. Tato výjimka nám byla udělována (samozřejmě se za to platí) v pohodě celou minulou sezónu a začátek této sezóny.

Jaké nás ale včera čekalo překvapení, když nám hodinu !!! před dostihem bylo oznámeno, že výjimka udělena nebyla. Tečka.

Po sdělení tohoto "rozhodnutí" žokejovi (J. Donoval) - tento prohlásil, že v tomto případě koně nepojede. Jeho důvody ponechám stranou. Nastalo neskutečné lítání a shánění žokeje. Všichni - slušně řečeno ztratili odvahu - jestli se báli koně, svého trenéra nebo "dostihové komise" těžko říct. Nakonec jsme jezdce sehnali, nebyl to sice žádný "rajťák", ale koníček doběhl čtvrtý. Toť fakta.

Někdo si říká - tak co, dobře to dopadlo. Ale.. proč dostihová komise tuto výjimku zrovna včera neudělila??? Minulou sezónu koník totiž moc neběhal, ale letos v předchozích dvou běháních byl druhý... a tentokrát měl na vítězství (ovšem v sedle s J.Donovalem).

Nejsme žádná věhlasná stáj - jsme ti z hor... Jsou to samozřejmě jen dohady a spekulace. Dostihová komise nic zdůvodňovat nemusí, tak se asi nikdy nedozvíme, jak to vlastně bylo.

Na výjimku, o které píši, existují oficiální formuláře, kde je přesně vypsáno o co se žádá a za kolik. Ta naše byla za 350,- Kč. Pokud bude Dostihová komise tvrdit, že je tato výjimka vlastně proti dostihovému řádu, nechápu, proč ho tedy sama porušuje a ještě za to vybírá peníze.

Vím, že tímto nic neřeším, možná to ani nikoho zajímat nebude, ale napsat jsem to musela. Vím jen to, že teď nám bude trvat tak půl roku než koníčka zase dostaneme trošku do normálu, z kterého ho vyvedlo jedno "rozhodnutí". A pak, že třeba ještě vyběhne - pokud seženeme žokeje, který se nebude bát. Jardu Donovala částečně chápu, ale odpustit mu nedokážu. Nevím, jestli se víc bál, že ho koník "sundá" a nebo, že si proti sobě popudí komisi, případně trenéra. Mohl mít o jedno vítězství víc a třeba o to jedno nevyhraje šampionát...

Je mi smutno z toho, že se u nás dělá všechno pro to, aby koně neběhali. A znechutí dostihy lidem jako já, kteří si splnili dětský sen a sponzorují dostihovou stáj. A rozhodně to nedělají pro peníze, ale pro radost....
Díky vám všem za porozumění.
Klára Kydlíčková,
stáj Brett - Kydlíčková

A snad poslední doplnění - složení Dostihové komise dne 13.5.2001 v Praze Chuchli:
předseda - Ing. Josef Roubíček
členové:
Vladimír Šedivý,
Ing. Milan Toman,
Štěpán Diviš,
Ing. Michal Pokorný

Podobné články

Symbolicky v den, kdy naděluje Mikuláš dárky, zahájil Dostihový spolek online prodej vstupenek na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a…

Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…