Domec St. Leger s Českým rozhlasem Pardubice už popatnácté

7. 10. 2009 Milan Tůma
/data/imgs/00016575l.jpg
/data/imgs/00016575l.jpg

Sobotní mítink na pardubickém závodišti nabídne jednu cross country a poté sedm rovinových dostihů. Jejich vrcholem bude Domec St. Leger s Českým rozhlasem Pardubice. Na startu vytrvaleckého DOMEC St.Leger s Českým rozhlasem Pardubice, dostihu kategorie NL na 2900 metrů pro tříleté a starší koně, se představí devět soupeřů.

Největší šanci na úspěch má pětice PROUD BORIS, SAVIGNON, VADEONA, OLIGARCH a tříletý MARIYDI.

PROUD BORIS patří k nejlepším slovenským vytrvalcům, v jeho sedle bude francouzský žokej působící už dlouhá léta v Rakousku, Jean Pierre Lopez, kterého si v letošním roce spojujeme především s úspěchy tříletého Age Of Jape. PROUD BORIS jako tříletý zvítězil ve slovenské Velké jarní ceně a v Rakouském derby a ve Slovenském derby byl těsně druhý za německým Carmondem. Loni v Budapešti zvítězil v Ceně Kincsem, letos ozdobil svoji bilanci vítězstvím v Premio Bolzano na italské dráze v Meranu a má ve své sbírce celou řadu cenných umístění.

SAVIGNON (ž. Hind) předvedl výbornou formu v posledních dvou startech, když v Bratislavě vyhrál Cenu turfu a v Chuchli byl těsně druhý ve Velké ceně českého turfu. Jako tříletý zvítězil v chuchelském klasickém St.Leger, loni byl třetí ve Velké ceně českého turfu, za hvězdnou slovenskou dvojicí Camill a Ryan, druhý v Pardubicích za Vadeonou a třetí v Ceně prezidenta za Oligarchem a Vadeonou.

VADEONA (ž. Srnec) po výborné loňské sezóně začala dobře i tu letošní, když zvítězila v Mostě, potom měla dva výpadky. Po téměř tříměsíčním odpočinku se nedávno představila v Mostě, byla s vysokou zátěží v handicapovém dostihu sedmá, ale naznačila nadějnou formu. Je loňskou vítězkou pardubického dostihu a má šanci svůj úspěch zopakovat.

OLIGARCH (ž. Chaloupka) se zde již několikrát umístil, předloňský vítěz Velké ceny českého turfu a dvojnásobný vítěz Ceny prezidenta. Loni byl v Pardubicích čtvrtý.

Tříletý MARIYDI (ž. Janáček) patří k elitě vytrvalců ve svém ročníku a může se konečně naplno prosadit. Loni běhal v Irsku, jednou zvítězil a i letošní sezónu zahájil vítězstvím ve svém rodišti. U nás nezačal šťastně, ve Velké červnové ceně ztratil jezdce a v Českém derby byl až osmý. Potom však získal ve Slovenském derby a v chuchelském St.Leger dvě druhá místa za fenoménem Age Of Jape a ve Velké ceně českého turfu byl čtvrtý za staršími matadory Teassiem, Savignonem a Determinacjí, když za sebou nechal Oligarcha.

Z dalších by mohl překvapit ABASCAS (ž. Rája), ostatní, jmenovitě SAMARA MORGAN (ž. Lukášek), INTENSITE (ž. Dubravka) a především MINXI STAR (ž. Havelková), se patrně budou jen těžko prosazovat.

Hlavní dostih je na programu až jako poslední a jeho start byl naplánován na 16 hodin 15 minut.

Sobotní program otevře půl hodiny po dvanácté Cena společnosti Elektrizace železnic Praha a.s., steeplechase cross country kategorie NL na 4500 metrů pro čtyřleté a pětileté klisny. Velkými favoritkami zde budou ZULEJKA (ž. Myška), LUNA SALWACHE (ž. Mátl), MARSYLIANKA (Korpas) a NIGRA (žk. Váňa J.,ml.).

Po dostihu amatérských jezdkyň a handicapu IV.kategorie budou následovat tradiční dostihy I.kategorie.
V Ceně značky KLASA (Pardubická zimní královna) by se měly prosadit MALONA (ž. Janáček), RABBIT AVONBRIDGE (ž. Srnec) a ROZÁLKA (ž. Pavlíček) a snad se polepší i SIRAN (ž. Šafář), která v Mostě zklamala.

Velká cena DORA Security a.s.(Pardubický zimní favorit) bude mít také několik favoritů, těmi největšími by měli být SUNKAR (ž. Resulov), FABREGAS (ž. Janáček) a RABBIT KING´S BEST (ž. Srnec). Vpředu se čekají i STORM OF GRACIE (ž. Dubravka) a bratr loni výborného Urodose ULAN (ž. Pavlíček).

Cena časopisu READER´S DIGEST (Cena sprinterů) možná nabídne bratrovražedný souboj letos skvělých EDIGGIO (ž. Chaloupka) a EL HADJI (ž. Janáček), pozadu nebudou chtít zůstal slovenští FALCOHILL (ž. Hind) a SUPRBLESK (ž. Línek) a z dalších mají šanci i HEAT SET (ž. Lukášek) a MASTER CHIEF (ž. Rája).

Velká cena Pardubického kraje (Pardubická míle, Cena města Doncaster) na 1900 metrů bude taktéž skvěle obsazeným dostihem. Největšími favority zde budou IRYKLON (ž. Rája), TSAROXY (ž. Andrés) a slovenský ALL ABOUT SAM (ž. Hind). Překvapit pak mohou MARL BORA (ž. Lukášek), PRINCESS OF GRACIE (ž. Janáček), NAKURU (ž. Chaloupka), ASIJSKÝ TYGR (Foret), MIKHAIL FOKIN (ž. Resulov), nebo slovenští ALOHA ALTEZZA (ž. Havlík) a DZIWISZ (ž. Srnec).

Tipy:

I. ZULEJKA - LUNA SALWACHE - MARSYLIANKA
II. SPREAD YOUR WINGS - MANTILLA - ANGLICKÁ KRÁLOVNA
III. REDAKTOR - VODNICE - KYRIS
IV. MALONA - ROZÁLKA - RABBIT AVONBRIDGE
V. SUNKAR - FABREGAS - ULAN
VI. EDIGGIO - FALCOHILL - SUPRBLESK
VII. IRYKLON - TSAROXY - ALL ABOUT SAM
VIII. SAVIGNON - PROUD BORIS - VADEONA

Domec St. Leger s Českým rozhlasem Pardubice - komentáře a tipy

12:30 - Cena společnosti ELEKTRIZACE ŽELEZNIC PRAHA a.s.
Stch - cena NL - 4-5 (klisny) - 4500 m - 250000 Kč

Nejlepšími jsou ZULEJKA a LUNA SALWACHE a o vítězství by měly bojovat právě tyto dvě klisny. Přesně v tomto pořadí proběhly rozdílem nosu koncem srpna. LUNA SALWACHE zde sahala po vítězství v září, ale upadla na posledním skoku. Z dalších mají šanci MARSYLIANKA a NIGRA, překvapit by mohla LUTHIEN.

Tip: ZULEJKA - LUNA SALWACHE - MARSYLIANKA

Překvapení: LUTHIEN

13:05 - Cena Rakouského spolku amatérských jezdců - ÖARV
R - cena IV.kat. - 3+ - 1900 m - 35000 Kč

O vítězství by měly bojovat SPREAD YOUR WINGS, MANTILLA a ANGLICKÁ KRÁLOVNA. Vpředu se čekají CENNÁ PANENKA a RABBIT MUJAHID.

Tip: SPREAD YOUR WINGS - MANTILLA - ANGLICKÁ KRÁLOVNA

Překvapení: ANDALOUSE

13:35 - Cena S & CH TRADE CR, s.r.o.
R - handicap IV.kat. - 3+ - 2500 m - 35000 Kč

Favority budou REDAKTOR a nedávná brněnská vítězka VODNICE, vpředu by měli bojovat KYRIS, AL JAZ a GAYIRIN. Překvapit může kdokoliv z ostatních. PRINCE OF LEONE se zatím výrazněji neprosadil, ale jeho sestra běhá v Polsku ve špičce.

Tip: REDAKTOR - VODNICE - KYRIS

Překvapení: PRINCE OF LEONE

14:05 - Cena značky KLASA - Pardubická zimní královna
R - cena I.kat. - 2 (klisny) - 1750 m - 160000 Kč

Největší šanci na úspěch by měly mít MALONA a RABBIT AVONBRIDGE, nedávné vítězky z Velké Chuchle, ROZÁLKA a snad napraví mostecký výpadek SIRAN.
První dvě jmenované zvítězily v dostizích III.kategorie. ROZÁLKA je vítězkou z Koles a v září byla pátá v Bratislavě ve slovenské Zimní královně. SIRAN zvítězila v srpnu v dostihu II.kategorie, kde porazila i pozdější Zimní královnu Lindu, ale o měsíc později nezaběhla a skončila až jedenáctá, daleko od nejlepších. Překvapit by mohla BAILEY, v mostecké Ceně zimní královny sedmá, jejím sestrám se v Pardubicích v minulosti dařilo a Bright Life dokonce zdejší Zimní královnu vyhrála.

Tip: MALONA - ROZÁLKA - RABBIT AVONBRIDGE

Překvapení: BAILEY

14:35 - Velká cena DORA Security a.s. - Pardubický zimní favorit
R - cena I.kat. - 2 (hřebci a valaši) - 1750 m - 160000 Kč

Favority by měli být FABREGAS a SUNKAR. První jmenovaný byl třetí v Gerschově memoriálu, druhý pak pátý před týdnem v chuchelské Ceně Zimního favorita. STORM OF GRACIE byl pátý v Bratislavě v Karpatské ceně, což je slovenský Zimní favorit. ULAN je bratr loni skvělého Urodose, svůj debut v Bratislavě v dostihu III.kategorie proměnil v lehké vítězství. K favoritům musíme řadit i hřebce RABBIT KING´S BEST. Překvapit může kdokoliv z dalších startujících.

Tip: SUNKAR - FABREGAS - ULAN

Překvapení: LINE HONEY

15:05 - Cena časopisu READER`S DIGEST - Cena sprinterů
R - cena I.kat. - 3+ - 1100 m - 160000 Kč

EDIGGIO je v současné době naším nejlepším sprinterem, nedávno zvítězil ve Svatováclavské ceně, kde za ním z dnešních soupeřů skončili HEAT SET, slovenský FALCOHILL a EL HADJI, který doběhl coby favorit úplně poslední. Dnes může neúspěch napravit, ale zdá se, že nejlepší formu mívá koncem jara a o prázdninách. Výborným sprinterem je slovenský krasavec SUPRBLESK, na jaře v Bratislavě dvakrát zvítězil. Překvapit by mohl MASTER CHIEF. SAGITÁRIUS je dvojnásobným vítězem dostihů II.kategorie, ale vždy nosil velmi nízkou hmotnost a mezi nejlepšími s vyšší hmotností se neprosazuje.

Tip: EDIGGIO - FALCOHILL - SUPRBLESK

Překvapení: MASTER CHIEF

15:35 - Velká cena Pardubického kraje - Pardubická míle - Cena města Doncaster
R - cena NL - 3+ - 1900 m - 170000 Kč

Z domácích koní budou favority skvělý tříletý IRYKLON, který sbírá cenná umístění i mezi staršími, naposledy byl třetí ve Velké ceně Prahy za hvězdnou dvojicí našich mílařů Sharpourem a Blue Coral, a TSAROXY, ten šokoval vítězstvím ve Velké letní ceně v Mostě, kde porazil Iryklona, Teassia, Marl Boru a All About Sama, navíc nedávno zvítězil ve Francii. PRINCESS OF GRACIE se po vítězství v Ceně Hřebčína Napajedla již neprosadila, v mosteckých Oaks dokonce ztratila jezdce. Může překvapit, stejně jako další tříletek MARL BORA. Velmi silní budou slovenští ALL ABOUT SAM a ALOHA ALTEZZA. Zvláště první jmenovaný má výborné výsledky a bude společně s IRYKLONEM a TSAROXYM největším favoritem. ALL ABOUT SAM byl loni druhý v chuchelském i bratislavském St.Leger. Letos v září byl v Budapešti v Ceně Kincsem druhý za Ryanem a nedávno v Ebreichsdorfu zvítězil v Kincsem Preis. ALOHA ALTEZZA vyhrála Letní cenu klisen v Karlových Varech a začátkem září bojovala o vítězství na mostecké dráze s Determinací. Překvapit by mohli NAKURU, ASIJSKÝ TYGR nebo slovenský DZIWISZ.

Tip: IRYKLON - TSAROXY - ALL ABOUT SAM

Překvapení: ASIJSKÝ TYGR

16:15 - DOMEC St.Leger s Českým rozhlasem Pardubice
R - cena NL - 3+ - 2900 m - 360000 Kč

Na startu 15.ročníku Pardubického Domec St. Leger se schází až na výjimku společnost velmi dobrých vytrvalců. Největší šanci na úspěch má pětice PROUD BORIS, SAVIGNON, VADEONA, OLIGARCH a tříletý MARIYDI.

PROUD BORIS patří k nejlepším slovenským vytrvalcům, SAVIGNON předvedl výbornou formu v posledních dvou startech, když v Bratislavě vyhrál Cenu turfu a v Chuchli byl těsně druhý ve Velké ceně českého turfu. VADEONA po výborné loňské sezóně začala dobře i tu letošní, když zvítězila v Mostě, potom měla dva výpadky. Po téměř tříměsíčním odpočinku se nedávno představila v Mostě, byla s vysokou zátěží v handicapovém dostihu sedmá, ale naznačila nadějnou formu. Je loňskou vítězkou pardubického dostihu a má šanci svůj úspěch zopakovat. OLIGARCH se zde již několikrát umístil, dvojnásobný vítěz Ceny prezidenta. Tříletý MARIYDI patří k elitě vytrvalců ve svém ročníku a může se konečně naplno prosadit.
Z dalších by mohl překvapit ABASCAS, ostatní se patrně budou jen těžko prosazovat.

Tip: SAVIGNON - PROUD BORIS - VADEONA

Překvapení: ABASCAS

Podobné články
Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Petr Foret

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…