Děláme maximum, aby 121. Velká pardubická České pojišťovny byla úspěšná, říká ředitel Dostihového spolku

3. 10. 2011 Dušan Korel Autor fotek: archiv autora

Nejprestižnější dostihová událost roku v České republice je už za dveřmi. V neděli 9. října se na závodišti v Pardubicích poběží vždy tolik očekávaná Velká pardubická České pojišťovny. Nejtěžší překážkový dostih na evropském kontinentu má před sebou už 121. ročník.

„Věříme, že to bude úspěšný ročník. Všichni děláme maximum, aby se nadcházející 121. Velká pardubická České pojišťovny zapsala do své bohaté historii co nejpozitivnějším písmem," pronesl ing. Petr Buchal, ředitel Dostihového spolku a.s. Pardubice.

Ing. Petr BuchalV minulých dnech se na adresu Dostihového spolku a.s. snesla kritika, mj. z úst Josefa Váni staršího. Mířila na organizaci Velké pardubické České pojišťovny, na její dotaci či na neúčast zahraničních koní. Můžete na tyto kritické hlasy odpovědět?
„Do funkce ředitele Dostihového spolku a.s. jsem nastoupil v červenci. V naší společnosti došlo i k dalším personálním změnám. V danou chvíli máme stabilizovaný tým. Nadcházející Velká pardubická České pojišťovny bude pro nás velkou zkouškou, ale věříme, že se k nám účastníci dostihového provozu neobrátí zády. S naším nástupem do vedení firmy je spojena řada nepříjemných činností. Například posouzení smluv, opravy v účetnictví, implementace nového informačního systému atd. Takže cílem pro letošní rok je stabilizace ekonomiky a provozu. Na víc si v současné době netroufáme. Musím s radostí konstatovat, že nás těší zájem majitelů, což se projevilo na počtu přihlášených koní do obou dostihových dní. Těší nás také zájem sponzorů a reklamních partnerů. Můžeme říct, že v tomto směru máme „vyprodáno"! A to jsou určitě základy k tomu, aby se Velká pardubická České pojišťovny zbavila problémů z minulých let a vydala se na další cestu, jejímž cílem musí být příslušnost k nejvýznamnějším dostihovým událostem ve světě. Obrovská tradice tohoto dostihu nás k tomu přímo zavazuje!"

Letošní Velká pardubická České pojišťovny se však poběží bez zahraničních koní. Co říkáte na tento fakt?
„Není to poprvé, kdy ve Velké pardubické České pojišťovny nebudou startovat zahraniční koně. V minulosti k tomu došlo už mnohokrát. Přesto se vždy jednalo o krásný dostih. Stačí si vzpomenout třeba jen na poslední případy v letech 2002 a 2006, kdy zvítězili Maskul, resp. Decent Fellow. A připomenu třeba loňský ročník, kdy startoval anglický Mr Big. Doběhl na posledním místě a české koně vůbec neohrozil."

Je tedy podle vašeho názoru na škodu, že nepoběží zahraniční koně?
„Cizinci jsou na jednu stranu zpestřením. Je vždy plusem, když zahraniční návštěvníci při Velké pardubické České pojišťovny mohou fandit svému koni. Na druhou stranu se však stačí podívat na výsledky z minulých ročníků. O vítězství většinou bojovali výhradně čeští koně. Nic na tom neměnila zahraniční konkurence. Je potřeba si uvědomit, že Velká pardubická České pojišťovny je hodně specifickým dostihem. Její dotace určitě není nezajímavá. Vždyť v rámci Crystal Cupu je suverénně nejlépe dotovaným dostihem. Není to však jen o penězích. V době, kdy se Velká pardubická České pojišťovny koná, sezona v Anglii a v Irsku teprve začíná. A to je hlavní problém - majitelé a trenéři by museli výrazně pozměnit zaběhnutý systém přípravy. Navíc angličtí, irští a francouzští koně, kteří jsou špičkou v cross country, jezdí do ciziny jen sporadicky. To vše ovlivňuje účast cizinců u nás. I organizátoři vrcholných překážkových dostihů v zahraničí mají řadu ročníků bez zahraniční konkurence."

Zmínil jste dotaci Velké pardubické České pojišťovny. Od roku 2004 zůstává stále ve výši 4,5 milionu korun. Je to dostatečná suma?
„Předně je potřeba poděkovat České pojišťovně, která je už osmnáctým rokem generálním partnerem Velké pardubické. S jejím přispěním byla dotace dostihu postupně navyšována na současných 4,5 milionu korun. Někomu se může zdát, že vývoj ustrnul a že dotace je nízká. Velká pardubická České pojišťovny má jasně nejvyšší dotaci mezi českými dostihy. Záměrně zmiňuji českými dostihy, protože ekonomická realita v tuzemsku je někde jinde než ve Velké Británii či Francii. Navíc porovnávejme Velkou pardubickou České pojišťovny s dalšími krosy zařazenými do Crystal Cupu. U nás je dotace 178 tisíc eur. Náš dostih je suverénně nejlépe dotovaný. O sumu převyšující 100 tisíc eur se běhá už jen ve francouzském Lion d´Angers a v belgickém Waregemu. Nikde jinde! Například La Touche Cup v irském Punchestownu má dotaci 30 tisíc eur, kros v anglickém Cheltenhamu ještě o pět tisíc nižší. A nedávný Cross Delle Nazioni v italském Meranu, který vyhrál Váňův Lutin Des Bordes, se běhá o 40 tisíc eur."

4,5 milionu korun tedy vidíte jako odpovídají dotaci?
„Co se týče úrovně české ekonomiky, tak ano. Samozřejmě bychom si přáli, aby se běhalo třeba o 10 milionů korun. Ale musíme zůstat nohama pevně na zemi. Fotbalová Sparta se se svým rozpočtem také nemůže měřit s Barcelonou. A stejně tak my můžeme zatím jen snít o tom, že se u nás bude běhat o stejné peníze jako třeba při Velké národní v Liverpoolu."

Nepomohlo by zvýšení dotace i to, že by organizátorům plynulo více peněz ze sázek?
„V České republice bohužel neexistuje zákon, který by zajistil, že část peněz ze sázek nabraných na nějakou událost musí jít na krytí nákladů pořadatelů akce. Nabízeli jsme to řadě sázkových kanceláří a nic z toho nebylo."

Co tedy od letošní 121. Velké pardubické České pojišťovny očekáváte?
„Především očekávám, že se nám podaří úspěšně vstoupit do třinácté dekády tohoto úžasného dostihu. Pevně tomu věřím. S celým týmem pečlivě připravujeme oba nadcházející dostihové dny, aby dopadly ke všeobecné spokojenosti. Stejně tak věřím tomu, že divácký zájem zůstane na minimálně stejné úrovni jako v minulých letech. Na tomto místě je třeba říct, že návštěvnost se nepohybovala na takových číslech, jaké uvádělo bývalé vedení Dostihového spolku a.s. Bývalo tady zhruba 20 tisíc diváků, což je na hranici technických možností areálu. A také doufáme, že všichni účastníci dostihů budou na jejich konci zdrávi."

Podobné články

Symbolicky v den, kdy naděluje Mikuláš dárky, zahájil Dostihový spolek online prodej vstupenek na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a…

Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…