Další změny pravidel pro používání bičíku v dostihovém sportu

10. 3. 2023 Redakce Equichannel Autor fotek: Gabriela Rotová

Využívání bičíku v dostihovém sportu je žhavě diskutované téma, přičemž pohled na tuto problematiku má laická a odborná veřejnost odlišný. Příznivci dostihového sportu považují bičík za nezbytný pro zachování integrity dostihů a také bezpečnosti, pro odpůrce je jeho užívání v rozporu se zásadami dobrého welfare. Dialog na toto téma je již ale nastartován a změny přicházejí.

Přestože některé země jako je Singapur, Japonsko a Hongkong nadměrné použití bičíků nechávají v pravomoci rozhodčích a žádná omezení v souvislosti s jejich užíváním zavedena nemají a ani je neplánují, jiné země změny již přijaly. Například Norsko od roku 1982 povoluje bičíky jen v nouzových situacích a platí zde úplný zákaz použití bičíku pro povzbuzení. 

V roce 2022 přijalo změny nejen Švédsko a stát New Jersey, ale i Velká Británie. V roce 2022 byla v Británii nově zavedena povinnost držet bičík výhradně v "bekhendové" pozici a možnost diskvalifikace vítězného koně, pokud jezdec překročil limit o čtyři a více pobídky. Počet maximálního počtu povolených pobídek bičíkem v průběhu dostihu (maximální počet je sedm pobídek v rovinových dostizích a osm na překážkách) se ale neměnil. 

Změny pravidel pro používání bičíku 2023

Rok 2023 přináší v této souvislosti další změny. Ve Francii ke změnám dojde od 1. května 2023. Počet povolených úderů bičíkem ve všech dostizích (rovinových i překážkových) se sníží z 5 na 4. A rovněž dojde ke zvýšení sankcí za porušení pravidel. Ve Velké Británii už některé změny v platnost vešly. Od 13. února 2023 v překážkových dostizích a od 27. března v rovinových dostizích se počet povolených úderů bičíkem snižuje na šest v rovinových dostizích a na sedm v překážkových dostizích. Dochází také ke zvýšení sankcí za porušení pravidel. Použití bičíku čtyřikrát nebo vícekrát nad povolenou úroveň vede k diskvalifikaci koně.

Podobné články

V pátek 7. dubna začíná v Chuchle Areně Praha nová dostihová sezóna.

Pardubická dostihová sezóna bude jiná. Bude delší, s novými dostihy i navýšenými dotacemi některých dostihů, a to celkem o jeden a půl milionu korun.…