Chléb a hry aneb závodiště a Češi ve „věčném městě“ Římě

4. 3. 2009 Magda Hromádková Autor fotek: Magda Hromádková

V antickém Římě se pořádaly dostihy a sportovní hry, zvláště pak oblíbené závody se spřežením až deseti koní v lehkých válečných vozech, především v oválném Velkém cirku pod Palatinem. Za Caesara pojmulo toto závodiště 150.000 diváků a nakonec byl Circus Maximus rozšířen až na 400.000 míst. Prakticky se sem vešlo celé město. Menší dostihové dráhy pak vyrostly třeba v místech dnešního Vatikánu a překrásného renesančního náměstí Piazza Navona. Slavnou dostihovou dráhou byla i Via del Corso. Start byl na Piazza di Popolo a cíl na dnešní Piazza Venezia.

Současný Ŕím má dvě významná závodiště - Tor di Valle, zaměřené na klusácké dostihy a závodiště Capannelle, se kterým má již pětiletou spolupráci pardubický Dostihový spolek. Nedaleko Via Appia Antica, obklopené kopci Castelli Romani a v dálce pohořím Abbruzzi, se rozkládá závodiště s nenapodobitelnou atmosférou starých časů…

Závodiště má skvostné tribuny odpovídající dobové architektuře z roku 1926, ve stejném stylu vážnici v přízemí čestné tribuny, novou pískovou dráhu a večerní osvětlení. Koná se zde 120 dostihových dní ročně. Překážková sezóna  začíná v listopadu a končí v únoru. Každý rok je Řím místem setkání s našimi italskými přáteli, kteří stáli u zrodu Italských dostihových dnů v Pardubicích.

Závodiště Capannele je však i místem setkání s našimi dostihovými trenéry a  jezdci, kteří jsou angažováni předními italskými překážkovými trenéry. Patří mezi ně Josef Bartoš, Jan Faltejsek, Jiří Kousek a další. Velký úspěch zde letos slavil 15.2. náš trenér Josef Váňa, jehož hřebec PARACCHINI v sedle s J. Bartošem vyhrál významný překážkový dostih „Gran corsa siepi di Roma“. Účast DS při dostihovém dni na Capannelle v Římě, kde se vždy v rámci zimní překážkové sezóny běží „Premio ippodromo Pardubice“, se již stala příjemnou tradicí.

I letos tomu tak bylo v neděli, 22. února,  a to již v pořadí počtvrté. Český křišťálový pohár vítěze si odnesl šarmantní PAOLO FAVERO z Merána, velký přítel pardubického závodiště, majitel i trenér vítězného koně SHAMATEURA. V jeho sedle byl Raffaele Romano, první jezdec Faverovy stáje, který se  společně se svým trenérem loni po prvé zúčastnil i Velké pardubické.

" Premio ippodromo Pardubice" - dekorování, foto: archiv autorky

V Římě již začalo jaro,  u nás je za dveřmi a na pardubickém závodišti začne zanedlouho další dostihová sezóna. Zahajovacím dostihovým dnem bude tradičně 8. května Italský den, který se neobejde bez účasti našich přátel z Říma a Merána.

Podobné články
Sport

Na českých dostihových drahách vybojovala jezdkyně Denisa Sikorová devět vítězství za šest sezon. Na španělském závodišti La Zarzuela v Madridu se…