Česko-Slovenská klasifikace 2006

Jedenácté vydání Klasifikace Jezdectví bilancuje nejlepší výkony, dosažené na českých a slovenských dostihových drahách v sezoně 2006 - sezoně zajímavé, ale nijak výjimečné. Jelikož se jedná o velmi rozsáhlý materiál, uveřejnili jsme v tištěné verzi Jezdectví pouze zkrácený text a ten nezkrácený vám nyní nabízíme v elektronické podobě.

Nejvýraznějšími individualitami byli bělouši Scyris a De Roberto z lotu Františka Holčáka. První jmenovaný opět zářil na sprinterských distancích a potřetí v řade se stal nejvýše hodnoceným koněm Klasifikace Jezdecví, o prvenství se ovšem musel podělit právě s De Robertem, jehož kariéra připoměla dalšího bělouše z Velkých Karlovic Blueridge Dancera.

Blueridge Dancer i De Roberto v první polovině sezony směřovali k Derby. Blueridge Dancer v roce 1998 vyhrál Michalův memoriál, Velkou jarní a slovenskou Velkou jarní a jako předzkoušku Derby absolvoval Starohájské kritérium na mítinku Turf-Gala. De Roberto na jaře odběhl dva dostihy v Irsku a po importu do Česka vyhrál Velkou jarní. Slovenskou vyhrát nemohl kvůli termínové kolizi a pak taky zamířil do Starohájského kritéria. Tam oba shodně obsadili druhé místo - Blueridge Dancer za pozdějším vítězem českého i slovenského Derby Temirkanovem, De Roberto za druhým z polského Derby Hipolinerem. Do Derby nastupovali jako spolufavoriti, bez taktizování ovšem distanci neprostáli a skončili v poli poražených. Dalším shodným prvkem jejich kariéry je vítězná série po návratu na kratší distance. Blueridge Dancer vyhrál Lázeňskou míli, Velkou cenu Prahy, o rok později sprinterskou Přípravní cenu a dále již ze zdravotních důvodů nemohl v dostihové kariéře pokračovat. De Roberto po neúspěchu v Derby stihl do konce sezony vyhrát pět dostihů, včetně Velké ceny Prahy a CEBC Mile, avšak ve srovnání třídy obou koní lépe vychází Blueridge Dancer. Ten mezi vrstevníky vyhrál Velkou jarní o sedm délek a slovenskou o 1 1/2 před Temirkanovem, zatímco De Roberto jen o půl délky. Ve srovnání se staršími soupeři ve Velké ceně Prahy oba vyhráli s přibližně stejnou převahou, Blueridge Dancer ovšem uspěl v jednom z nejsilněji obsazených vydání VCP. Jména Mick, Yokom, Near Dancer, Fantasy Friend, Gay Devil, Palomia, Czekista znějí uším turfmanů zvučněji než Paldox, Mastman, Terssio, Hard Warrior, Dubai Tower, Hairy'a Son, Veto, které ve VCP porazil De Roberto, takže Blueridge Dancer zůstává se známkou 92 nejvýše hodnoceným mílařem Klasifikace.

Za zmínku stojí potvrzení výjimečné pozice plemeníka Rainbows For Lifea v českém chovu - v Klasifikaci má nejvýše hodnocené klisny, tříletou Vltavu a starší Vacarii, nejvýše hodnoceného tříletka domácího chovu Sherenta a nejvýše hodnoceného mílaře a vytrvalce českého chovu Veta a Miderose.

Dvouletí koně od 1000 metrů

V hodnocení této kategorie jsou zařazeni první dva z bratislavské Ceny Muscatita Lenzir (Mir Sada - Lenzova/Celestial Storm) a v Maďarsku trénovaná Floryda (Great Lakes - Flaming Girl/Alywar), a vítězka Ceny Masise Fanega (Security Risk - Fanika/Nikos). Všichni tři se ve druhé polovině sezony představili taky na delších tratích, avšak úspěšná byla pouze Floryda, která vyhrála na 1700 metrů v Ebreichsdorfu a pak skončila třetí ve slovenské Zimní královně a čtvrtá v Kétévesek Kritériuma, maďarské analogii Zimního favorita.

Dvouletí koně od 1400 metrů

V čele hodnocení dvouletých jsou první tři z Ceny zimního favorita Mirisk, Oktaj a Mr Dario. Český odchovanec Mirisk (Security Risk - Mini Perle/Azimut) byl hodně pozdním hříbětem, narozeným až koncem května, přesto byl menežován jako raný dvouletek. Již v červnu odběhl dva dostihy a v červencové Ceně Muscatita doběhl třetí za Lenzirem a Florydou. V Ceně Masise odmítl vstoupit do startovního boxu, v srpnu vyhrál mezi nezvítězivšími a potom si připsal zmíněnou Cenu zimního favorita. V první polovině sezony působil jako „přetočený“ kůň, takže z tohoto úhlu pohledu bylo jeho vítězství v Zimním favoritovi hodně překvapivé a signalizuje nepříliš vysokou kvalitu ročníku.

Oktaj (Seattle Dancer - Orletta/Platini) svou kariéru odstartoval dvěma vítězstvími, avšak v dalších dvou domácích startech prohrál. Začátkem září zkusil štěstí i v Baden-Badenu, kde doběhl pátý ze šesti v gr. 3, ale tento výsledek kvůli pomalému tempu nemá velkou vypovídací hodnotu. Mr Dario (Celtic Swing - Maelalong/Maelstorm Lake) se start od startu systematicky zlepšoval, menežování však poněkud předbíhalo jeho momentální výkonnost, a tak má na kontě několik cenných umístnění, ale žádné vítězství.

S malým odstupem následuje třetí z Velké ceny BBAG Baden-Baden I Have A Dream (Tannenkönig - Indian Gold/Alpenkönig), který později vyhrál CEBC Futurity před Mr Dariem a Kala Blancou. Stejnou známku jako maďarský hřebec získal taky Pate (Dashing Blade - Peace Time / Surumu), který debutoval v posledním místem v Meranu a potom suverénně zvítězil ve Velké ceně BBAG Baden-Baden. Handicapově je Pate na úrovni I Have a Dreama, protože nesl o 2 kg méně, v jeho výkonu však byly patrné rezervy a je možno označit ho za nejtalentovanějšího dvouletka loňské sezony. Známku 71 zaznamenali také ve třech startech neporažený vítěz Karpatské a Odvetné ceny Nepal (Jape - Netanya/Canadian Winter) a pátý z Ceny zimního favorita Perikles (Sea Of Secrets – Prisa/Danehill).

Nejvýše hodnocenými klisnami jsou Alana Princess, Divoká Šárka a Kala Azar, které odběhly po dvou dostizích. Alana Princess (Lord Of Men - Alana Bay/Big Shuffle) debutovala v dostihu druhé kategorie, který vyhrála před Saturninem (Fabriano - Säumchen/Mytens), později druhým v Karpatské ceně, a v dalším startu skončila druhá ve Velké ceně BBAG Baden-Baden. Vítězně debutovala taky Kala Azar (Johan Cruyff - Kirsberry/Mulberry), která po vítězství v Halle doběhla čtvrtá v Ceně zimního favorita, zatímco Divoká Šárka (Jape - Divoká Bára/Sectori) se na dráze uvedla nenápadným třetím místem mezi nezvítězivšími a později vyhrála Cenu zimní královny před Kala Blancou (Dashing Blade - Kamakura/Exit To Nowhere), vítězkou Gerschova memoriálu a třetí z CEBC Futurity.

Tříletí koně od 1000 metrů

De Roberto (Barathea) se v Tatranské ceně měl jenom rozběhat před startem v CEBC Mile, předvedl ovšem vynikající výkon, který mu vynesl lepší známku, než jeho starty na mílových distancích. De Roberto navíc překonal Yokoma a Hyphena, kteří v letech 1998 a 1999 získali známku 88, a stal se nejvýše hodnoceným tříletým sprinterem v historii Klasifikace Jezdectví. S velkým odstupem za ním následuje Mysterro (Security Risk), který byl taky natahován směrem k Derby, ale po návratu na kratší distance zvládl jen dva starty, přičemž pozici tříleté sprinterské dvojky získal v Ceně Mysa, kde doběhl třetí za Scyrisem a Marianem.

Tříletí koně od 1400 metrů

Jedinými tříletými mílaři, kteří se v uplynulé sezoně dostali přes 80 kg, byli De Roberto a Terssio. De Roberto vyhrál všechny čtyři starty spadající do této kategorie, ovšem ne všechny lze označit za povedené. Správně usměrnit jeho energii se povedlo v Bratislavské míli a ve Velké ceně Prahy, kde nenalezl soupeře, zatímco ve Velké jarní a v CEBC Mile zvítězil jen díky své bojovnosti a taky značné dávce štěstí. Ve Velké jarní ho málem zdolal Terssio (Trans Island), který s ním tehdy prohrál jen o půl délky, avšak reálný poměr sil mezi nimi zobrazuje spíše výsledek Velké ceny Prahy, kde je dělilo 3 1/2 délky.

Na dalších příčkách řebříčku jsou polský hřebec Džasper (Roulette), hodnocený za šesté místo v Bratislavské míli, a Mysterro, který se mezi nejlepší tříleté mílaře zařadil třetím místem ve Velké jarní a vítězstvím v 1400m Zlatém bičíku.

Klisny v klasickém ročníku byly jen průměrné. Nejlepší byla High Reservation (Indian Danehill). Jarní cena klisen ji zastihla ještě nepřipravenou, takže podlehla slabé německé Königin Arte, která za JCK obdržela jen 73 kg. High Reservation následně vyhrála Cenu generálního ředitele TNT Post za kterou získala známku 76, kterou má na kontě taky Lady Jagmin (Jagmin) za vítězství ve slovenské Jarní ceně klisen. Lady Jagmin o klasický úspěch později přišla, zdá se však že jen dočasně, protože slovenská Hlavní dostihová komise jednala v rozporu s dostihovým řádem a případ je nyní u soudu.

Tříletí koně od 1800 metrů

Nejvýše hodnocenými středotraťaři jsou vítěz Starohájského kritéria Hipoliner (Belenus) a vítězka slovenských Oaks Crimson (Fasliyev), kteří byli úspěšní taky doma. Hipoliner vyhrál klasickou Nagrodu Rulera a doběhl druhý v polském Derby, a Crimson měla na dosah rekordních pět vítězství v klasických dostizích, avšak vítězství z maďarských Oaks ztratila po pozitivním dopingovém nálezu a v rakouských Oaks o hlavu prohrála, takže má na kontě klasiky tři - Hazafi Díj (JCK), Nemzeti Díj (VJC) a slovenské Oaks.

Další umístnění ze Starohájského kritéria De Roberto, Sun Court a Ryan jsou zařazení v jiných kategoriích, takže v hodnocení následují pátý ze Starohájského kritéria Bremen Plan (Enjoy Plan) a druhá ze slovenských Oaks Vltava (Rainbows For Life).

Tříletí koně od 2200 metrů

O pořadí v řebříčku tříletých vytrvalců rozhodly výsledky českého a slovenského Derby. Laureat (Medaaly) se v první polovině sezony systematicky zlepšoval (57-63-73-75.5) až k vítězství v Derby, za které získal známku 83, což je nejnižší známka lídra této kategorie v historii Klasifikace Jezdectví. Ve druhé polovině sezony doběhl druhý v St. Legeru a Velké ceně českého turfu, a třetí v Ceně prezidenta, jeho známky však již měly klesající tendenci (80.5-79.5-77). Podobně na tom byl taky Normen (Lord Of Men), který po druhém místě v Českém Derby vyběhl stejnou známku i při vítězství ve Slovenském Derby, ale pak v St. Legeru a VCČT stačil pouze na páté, respektive čtvrté místo.

O třetí příčku se dělí hned čtyři koně. Jako první získal známku 81.5 třetí z Českého Derby Taminos Love (Lomitas), který později zklamal ve Slovenském Derby, ale reputaci si napravil čtvrtým místem v St. Legeru. Druhým a třetím místem ve Slovenském Derby se na stejnou úroveň zařadili Sun Court (Royal Court) a Ryan (Generous). Polák Sun Court později zůstal v českém tréninku, ale výkonům ze Starohájského kritéria a Derby se již nepřiblížil, zatímco Ryan v následujícím startu vyhrál český St. Leger a poté skončil druhý v St. Legeru slovenském, kde ho zdolal Babie Lato (Don Corleone).

Nejvýše hodnocený tříletek českého chovu Sherento (Rainbows For Life) doběhl v obou Derby čtvrtý, start na betonově tvrdé bratislavské dráze mu však neprospěl a později se již na dráze neobjevil.

Srovnání česko-slovenského a švýcarského klasického ročníku zprostředkoval Befon (Bering), který doběhl ve švýcarském Derby druhý, 1 1/2 délky od držitele tamní Trojkoruny Majofilse a pak ve slovenském Derby pátý, 3 1/2 délky od Normena.

Výčet koní, kteří se dostali přes 80 kg, doplňují třetí ze St. Legeru Shalimix (Linamix) a vítěz maratonské Ceny prezidenta Dare Devil (Banyumanik).

Čtyřletí a starší koně od 1000 metrů

Scyris (In Camera) se po slabším začátku sezony dostal v létě do výborné formy, která vrcholila v Záříjové ceně, kde soupeře doslova zesměšnil, když na kilometrové trati zvítězil o 5 délek před Certusem, nesoucím o 2,5 kg méně. Scyris tímto výkonem překonal své přemožitele z Ceny MPSR, Němce Sacha (Dashing Blade) a Glad To Be Fasta (Big Shuffle) a Rakušana Sto Na Sto (Who Knows).

Velice nahuštěný program měl Socr House (House Rules). V letech 2004 a 2005 odběhl sedm, respektive šest dostihů, avšak v roce 2006 stihl šest startů již do poloviny července, což se zřejmě odrazilo na jeho zdraví a ve druhé polovině sezony se na dráze neobjevil. Jeho životním výkonem (z pohledu handicapu) byl start v Ceně MPSR, kde skončil pátý, pouhé 2 1/2 délky od vítězného Sacha, který následně získal dvě druhá místa v Listed a třetí místo v gr. 3 v Itálii, a taky druhé místo v rakouském Stormrider-Fliegerderby, kde ho zdolal Scyris.

Posledním sprinterem se známkou nad 80 je již zmíněný Certus (Green Tune), který po změně trenéra lehce zaostal za očekáváním, když vyhrál jen jeden průměrně obsazený dostih.

 

Čtyřletí a starší koně od 1400 metrů

Největší výkonnostní progres zaznamenal v uplynulé sezoně Paldox (Linamix), který se od květnového posledního místa v dostihu čtvrté kategorie přepracoval až k pozici nejvýše hodnoceného staršího mílaře. Paldox vyhrál čtyři menší dostihy v řadě a potom skončil osmý ve Velké letní ceně. Tehdy to vypadalo, že jeho strop bude ve druhé kategorii, v posledních dvou startech sezony, ve Velké ceně Prahy a v Ceně města Doncaster, se však zařadil do špičky, když obsadil druhá místa.

Třetí příčku za De Robertem a Paldoxem obsadil ve Velké ceně Prahy Mastman (Intikhab), který vyhrál Velkou květnovou cenu a Velkou letní cenu, a další dva dostihy prohrál jen díky systému českých propozic, který zvýhodňuje slabší jedince a ty lepší trestá za jejich kvality vysokými penalizacemi.

Po téměř roční přestávce se na dráhu vrátil vítěz Velké jarní ceny z roku 2005 Veto (Rainbows For Life), který ve třech startech vyprodukoval jen jeden pozitivní výsledek - třetí místo za De Robertem a Mastmanem v Bratislavské míli, což mu vyneslo pozici nejvýše hodnoceného staršího mílaře českého chovu.

V řebříčku dále následuje nejlepší rakouský starší kůň Avid Of Glory (Oxalagu), hodnocený za čtvrté místo z Bratislavské míle, v Bratislavě loni neporažený German Malt (Germany), pátý z Bratislavské míle Dubai Tower (Imperial Ballet), a první dva z Ceny Czech Property Investments Le Vent (Big Shuffle) a Kifaab (Fair Fabulous).

 

Čtyřletí a starší koně od 1800 metrů

Jedním z nejhezčích dostihů uplynulé sezony byla Velká letní cena. V dramatickém doběhu tehdy zvítězil Mastman před German Maltem a Hard Warriorem (Gulch), rozdílná nesená zátěž však v Klasifikaci posunula Hard Warriora nad German Malta.

Špičku početně slabší kategorie doplňuje vítěz Velké dubnové ceny a Ceny města Doncaster Torlus (Lando), těsně pod ní pak skončil Polák Tetriks (Don Corleone), druhý z Ceny Scottish Rifla (za German Maltem).

 

Čtyřletí a starší koně od 2200 metrů

Středoevropské vytrvalecké dostihy ovládli loni slovenští koně, což nebylo důsledkem nějakého extrémního zlepšení slovenského turfu. Slovenští vytrvalci nebyli lepší než jejich předchůdci z devadesátých let, jako byli Almaz. Temirkanov, Iles, Salvator, Shlif, či další, využili pouze situaci, kdy český klasický ročník postrádal výraznou individualitu a mezi staršími nebyl kromě Nolana žádný solidní vytrvalec.

Nejlepším vytrvaleckým dostihem sezony byl Zlatý pohár, který vyhrál Mideros před Nolanem a Tempeltänzerem, handicapová matematika však do čela klasifikace vytrvalců posunula německého veterána Kasuse. Kasus (Second Set) doběhl ve Zlatém poháru čtvrtý, přičemž na vítězného Miderose ztrácel 2 3/4 délky, což je v handicapu 1,5 kg, nesl však o 2 kg více, takže jeho známka je o půl kilogramu vyšší. Kasus patřil donedávna v Německu mezi nejlepší koně na distancích nad 2800 metrů. Životní formu měl v úvodu sezony 2005, kdy doběhl třetí v gr. 3 Betty Barclay-Rennen a nebýt kolize v cílové rovině, zřejmě by porazil i tehdejšího vítěze Darsalama. Následně vyhrál Listed na 3200 metrů. Následně měl delší zdravotní přestávku, po které se již do staré formy nevrátil a po Zlatém poháru jeho kariéra skončila.

Mideros (Rainbows For Life) ve Zlatém poháru předvedl životní výkon útokem z konce pole, jeho tým ho však v následujících startech zcela nesmyslně předělával na tempaře. K úspěšné taktice se Mideros vrátil po třech prohrách až v CEBC Classic, kde doběhl druhý za Tempeltänzerem, avšak po protestu bylo vítězství přiřčeno Miderosovi.

Tempeltänzer (Devil River Peek) po Zlatém poháru na dráze nenalezl přemožitele, když vyhrál slovenský Zlatý pohár, Cenu turfu, Velkou cenu českého turfu a CEBC Classic, ale to všechno byly o něco méně poctivé dostihy než Zlatý pohár, a tak si známku již nezlepšil, stejně jako věčně druhý Nolan (Alywar), který skončil těsně druhý taky ve slovenském Zlatém poháru, avšak v Ceně turfu a Velké ceně českého turfu již na Tempeltänzera ztrácel 7 délek.

Špičku vytrvalců doplňují první dva z Velké ceny Slovenska, nejlepší slovenský odchovanec Vadual (Noble Patriarch), který po VCS z dráhy odkulhal a do konce sezony již nevyběhl, a Rakušan Star’s Song (Sternkönig), dále pátý a šestý ze Zlatého poháru Zambesi (Royal Solo) a Moviestore (Halling), a švýcarský vysloužilec Funward (Funambule), který doběhl třetí ve slovenském Zlatém poháru a druhý v Ceně turfu.

Největším zklamáním uplynulé sezony byly výkony trojnásobné klasické vítězky z roku 2005 Ready For Life (Rainbows For Life), která sice vyhrála dva dostihy, avšak v dobře obsazených testech propadla. Z pozice nejvýše hodnocené klisny ji vytlačily polská středotraťařka Vedea (Jape) a slovenská vytrvalkyně Vacaria (Rainbows For Life), která si tuto pozici zajistila ve slovenském Zlatém poháru, kde doběhla pátá, jen 2 délky od Tempeltänzera, a pak ji potvrdila v rakouských Buccaner Rennen, kde zvítězila před Oakboyem a vítězem Ceny prezidenta Dare Devilem.

 

Autor textu: Branislav Ondera
Podobné články
Jakub Spáčil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…