Cena Masise s velkým překvapením

15. 8. 2011 Marcela Klingorová Autor fotek: Marcela Klingorová

Loučení s letošní 112. karlovarskou dostihovou sezónou obstarala Cena Masise – Pohár skupiny Pioneer Investments (14.8.), jeden z nejvýznamnějších srovnávacích testů dvouletých koní v dané sezóně, jehož počátky sahají až do 80. let minulého století.

Ze startovních boxů na trať dlouhou 1.200 m odskočilo krátce po půl páté odpolední osm aktérů, aby se v dostihu II. kategorie utkali o devadesátitisícovou dotaci. Na startu byly tři bělky a všechny patřily k adeptkám na příčky nejvyšší. Naopak velmi malé šance připisovali odborníci i sázející nenápadnému drobnému hnědákovi Decorusovi, jehož tým vážil kvůli Ceně Masise zdlouhavou cestu z Moravy.

Nedoceněný DecorusŽe se nevyplácí podceňovat domácí chov, poznali všichni krátce po půl páté odpolední. Po vytočení závěrečného oblouku na velmi dobře přichystané a pružné dráze se zdálo, že by roli největších favoritů mohli splnit hnědák Saryarka (nakonec pátý) a dosud neporažená Wanillca (nakonec třetí). Středem dráhy se ovšem k progresu odhodlal subtilní svěřenec trenérky Lenky Syslové Decorus a rázně převzal vedení. To k velkému překvapení neopustil ani na cílové pásce, když na druhou v cíli White Angel nastřádal náskok půldruhé délky. Reprezentant stáje Jezdecké potřeby Ostrava se v sedle s jedinou ženou Vendulou Korečkovou v čase 1:12,59 min dočkal svého prozatím největšího úspěchu. Jako čtvrtá docválala Rabbit Dark Angel a za dotovanými příčkami skončili Damietta, Reggie a Romantique Rouge.

Johannes Kepler vs. God Bless YouVyrovnané pole deseti koní, kde se tip na vítěze také určoval obtížně, se sešlo v druhém nejhodnotnějším dostihu odpoledne, v Ceně spol. KMPG Česká republika, s.r.o. Pouze čtyři účastníci v něm čekali na první letošní plný zásah. Spolehlivý pětiletý svěřenec trenéra Kuba God Bless You si přesně po roce zopakoval shodné umístění z tohoto dostihu. Tehdy zůstal na štítě někdejšího vítěze St.Legeru Savignona, nyní mu vítězství uteklo po boji o ¾ délky kvůli silné koncovce hmotnostně zvýhodněného Johannese Keplera. Jaromír Šafář tedy ani po tomto víkendu nemusí opouštět prozatímní vedoucí pozici žokejského šampionátu.

Třetím místem potěšila hnědka Old Story, poslední dvě dotovaná místa patřila Pumpkinovi a Devil´s Starovi. Pokus o další karlovarský triumf se tentokrát nevydařil progresivnímu ryzákovi Dhoutovi, jenž skončil v poli poražených. Relativně poražených, neboť rozdíl mezi prvními osmi v cíli byl mimořádně těsný. Pohyboval se v rozmezí pouhých tří délek.

Medula a dotírajíí NurbelaÚčastníci hlavního dostihu nebyli jedinými dvouletými, kteří se na travnatém oválu utkali. V Ceně spol. Transfinance (III.kat., 1.600m), se rovněž poměrně nečekaně prosadila ve svém druhém životním startu Nurbela. Převážná většina nedělních dostihů se odehrála ve znamení pohledných a napínavých doběhů. Ani tento nebyl výjimkou. Vítězná hnědka stáje Roman trenéra Votavy udolala favorizovanou Medulu po boji o krk. Třetí místo patřilo debutujícímu Betpak Dalovi.

V úvodním dostihu dne dopřál pětiletý valach Nipur při 23. pokusu po mnoha umístěních své trenérce Barboře Schillové a stejně tak jezdci Jindřichovi Fabrisovi letošní první vítězství. Vedle Nipura se koním připravovaným ve Velké Chuchli zadařilo také ve vytrvalecké trojkové Ceně spol. Dimex s.r.o. Opět po boji, a opět o necelou délku, svedli vzájemný souboj koně z jedné stáje a svěřenci Jaroslava Drlíka. Vítězné Irish Fire a Desperadovi pravděpodobně svědčila citlivá dámská ruka v podání Natalie Arendsen a Lindy Fedorowiczové. Lepší dárek než doběh raz-dva si pražský trenér ke svým sedmdesátinám ani nemohl přát.

Tomáš Lukášek se marně snažil atakovat nejvyšší příčku rovinového šampionátu. Neprosadil se ani v jednom z nedělních dostihů, byť vítězům na záda dýchal čtyřikrát. Po vítězství sahal v sedle Deep Secreta ve sprinterské ceně Volac Agro-Best. Nakonec mu radost překazil dosud nevýrazný ryzák Kendy, který ho po boji o krk porazil.

Jediný překážkový dostih opanoval reprezentant DS Pegas Gejzir, jenž ani ve svém třetím letošním startu nepoznal hořkost porážky. Postaral se zároveň o doběh s největším rozdílem v cíli, druhý Džin na talentovaného čtyřletého hnědáka ztrácel pět délek.

Karlovarská derniéra, ve které při pohledu do výsledkové listiny hrály prim ženy, se vydařila. Stala se důstojnou tečkou za letošní 112. sezónou. Navzdory obtížím, které se naštěstí podařily ke vší spokojenosti vyřešit a mohly se uskutečnit všechny plánované mítinky. Poděkování patří všem zainteresovaným v čele se sborem pořadatelů. Všichni dostihoví příznivci se mohou těšit na tu následující, v pořadí 113. sezónu.

Gejzir vs. Džin

Výsledky:

  • 1.dostih: Nipur (am. J. Fabris) - Danubius (ž. J. Rája) - I Will Fly (ž. J. Šafář)
  • 2.dostih: Nurbela (ž. V. Korečková) - Medula (ž. T. Lukášek) - Betpak Dala (ž. J. Šafář)
  • 3.dostih: Irish Fire (N. Arendsen) - Desperado (am. L. Fedorowiczová) - Pocta (ž. T. Lukášek)
  • 4.dostih: Kendy (ž. P. Foret) - Deep Secret (ž. T. Lukášek) - Firssio (ž. J. Šafář)
  • 5.dostih: Decorus (ž. V. Korečková) - White Angel (ž. T. Lukášek) - Wanillca (T. Vraj)
  • 6.dostih: Johannes Kepler (ž. J. Šafář) - God Bless You (ž. J. Rája) - Old Story (ž. M. Zatloukal)
  • 7.dostih: Gejzir (ž. D. Andrés) - Džin (L. Šimůnek) - Age Of Luck (žk. M. Laube)

Fotogalerii z dostihového dne najdete na www.laurena.rajce.net

Podobné články
Jakub Spáčil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…