91. Cena prezidenta republiky: Mariydi obhájil loňské vítězství

31. 10. 2010 Jiří Zlámaný

Vrcholem předposledního odpoledne této sezóny v Auto Hase Parku Velká Chuchle – dostihového dne, konaného pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause - byl již 91. ročník supervytrvalecké Ceny prezidenta republiky dotované společností HIC & Services (NL k., 3200 m, 400 tis. Kč).

Dalšími testy nejvyšší kategorie byly tradiční Cena Elektrizace železnic Praha, a. s. ve spolupráci s Českou televizí (prout. př. I. k., 3300 m, 120 tis. Kč) s půltuctem čtyřletých a starších koní a Cena Sherlog (I. k., 1800 m, 150 tis. Kč), do níž nastoupilo deset dvouletých účastníků. V hlavním dostihu se představilo jedenáct tříletých a starších aktérů.

Mariydi obhájil loňské vítězství

MariydiDo role mírného favorita nakonec sázející poslali obhájce loňského vítězství Mariydiho (2,3:1), jeho hlavní konkurent a zářijový přemožitel Taro (2,5:1) byl druhou sázkovou šancí. Čtyřletý hnědák stáje Dr. Charvát Mariydi měl tentokrát podporu vodiče, jímž byl určen jeho stájový kolega Connex, a také v sedle specialistu na Cenu prezidenta žokeje Jiřího Chaloupku, jenž vyhrál čtyři z posledních sedmi ročníků. Po dnešku má Chaloupka na svém kontě již pět triumfů. Svěřenec Tomáše Šatry Mariydi totiž vyhrál ve druhém nejlepším čase historie dostihu 3:30,79 jistě o dvě a půl délky a silnou skupinu tříletých soupeřů odkázal na ostatní dotované pozice. Druhé místo vybojoval Omnibus (8:1, Zdeněk Kavka, ž. Šafář), třetí skončil Taro (Viktor Komárek, ž. Lukášek) a čtvrtá nejlepší z trojice zúčastněných klisen Greek Wedding (4,5:1, BORS Břeclav, ž. Bitala). Nejlepší pětici ještě stihl uzavřít dostih odvodivší Connex (50:1, Foret).

Další dění

V úvodní Ceně Agromak ND, spol. s r. o. (III. k., 1200 m) pro dvouleté se při čtvrtém životním startu premiérově prosadil sázkový třetí favorit (4,5:1) Charhizard, reprezentant stáje Gabriela-Trachtová si pod žokejem Lukáškem v závěru vypracoval náskok čtyř a půl délky na nejbližšího ze soupeřů.

Vyrovnanou Cenu NSG Morison audit, spol. s r. o. (hdcp II. k., 1200 m) stylem start-cíl opanoval šestiletý valach Mr Dario, také třetí favorit (3,7:1) využil taktického vedení jezdkyní Koplíkovou i nízké zátěže a také svého třetího životního triumfu dosáhl v závěrečné fázi dostihového roku.

Druhé vítězství v Ceně Elektrizace železnic Praha, a. s. ve spolupráci s Českou televizí (I. k., 3300 m) si po triumfu z roku 2008 připsal favorizovaný (2,3:1) šestiletý valach Color Man s žokejem Myškou a potvrdil, že stáj Wrbna Racing má v koncovce sezóny výbornou formu.

IV. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour (II. k., 1600 m) se stal druhou letošní i životní vítěznou kořistí jediné klisny v poli, tříleté bělky stáje Hřebčín Křenek Just Field s jezdcem Velkem, kteří naopak k favoritům nepatřili (10:1).

Vítězem Ceny Sherlog (I. k., 1800 m) pro dvouleté koně, ostře sledované především v souvislosti s vrcholy příštího roku, se jistě stal podruhé v kariéře startující ryzák Frodeno s žokejem Zatloukalem a stáj Lider Racing Stable, která vyhrála i letošní FORTUNA České derby prostřednictvím Talgada, tak má další potenciální naději pro klasické dostihy.

Cenou Pražské energetiky, a. s. (hdcp IV. k., 1600 m) skončil celoroční seriál o Pohár PRE - Hippospol Cup 2010 žákovských dostihů, jeho posledním premiantem se nečekaně lehce o osm délek stal čtyřletý valach stáje BECK-International Lieve Star, v jehož sedle dosáhla žákyně Hana Růžičková premiérového triumfu své kariéry (zatímco jmenovaný valach dominoval již počtvrté).

Závěrečná Cena Fashion TV (hdcp IV. k., 1200 m) přinesla po třech třetích místech letošní první, a životní druhý, plný zásah pro čtyřletou hnědku stáje Sokrates Jokoono v sedle se svou stálou jezdkyní, úřadující amatérskou šampiónkou Fedorowiczovou, jež tak před posledním dnem sezóny ještě zdramatizovala boj o letošní amatérský titul.

(Výsledky)

 

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 7. listopadu od 12 hodin - Cena BBAG, závěrečný den sezóny 2010.

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…