90. Cena prezidenta republiky a spol. HIC & Services

2. 11. 2009 Jiří Zlámaný Autor fotek: Jiří Kurzweil

Pod záštitou a s osobní účastí prezidenta České republiky Václava Klause se první listopadovou neděli na chuchelském závodišti uskutečnilo jednadvacáté pokračování letošní metropolitní sezóny a ačkoliv teplota nebyla daleko od bodu mrazu, divácká návštěva na jednom z nejprestižnějších odpolední roku byla velmi solidní a dostála významu sportovně-společenské tečky dostihového kalendáře.

Václav Klaus premiérově navštívil chuchelské závodiště hned v prvním roce svého prezidentského úřadu (2003) a letos předával pohár vítězi nejdelšího českého rovinového dostihu již pošesté. Na počest vítěze pak nad chuchelským závodištěm zazněla česká státní hymna v působivém podání sólistky Státní opery v Praze Pavlíny Senič.

Výsledky

Favorit Mariydi nezaváhal

MariydiVe čtrnáctičlenném poli jubilejní 90. Ceny prezidenta republiky a HIC & Services (NL, 3200 m, 400 tis. Kč, 3+) byl vysokým favoritem (1,5:1) tříletý hnědák Mariydi. Korunní princ klasického ročníku, druhý ze Slovenského derby a Tattersalls St. Leger, před třemi týdny exceloval v Pardubickém St. Leger, když zvítězil o jedenáct délek. V chuchelském vytrvaleckém vrcholu mu žokej Václav Janáček našel krátce po startu ideální pozici na bariéře, zatímco ve vedení se během pomalejší první poloviny dostihu vystřídali Liesbrief a Lady Jane. Na protilehlé rovině přešel na špici čtvrtý z maďarského St. Leger Joy of the Win a zrychlil tempo, Mariydi se vyvezl za ním a v polovině lahovického oblouku, na počátku poslední čtvrtiny trati, přešel do čela. Jeho dva hlavní soupeři, Oligarch a Savignon, jej ale nenechali uniknout a v cílové rovině mu nedovolili koncovku vypustit. Mariydi však měl situaci pod kontrolou a vyhrál jistě o dvě délky před sedmiletým valachem Oligarchem (6:1, Stajňa Corinne ČR), který v sedle opět s žokejem Chaloupkou usiloval v tomto dostihu o čistý hattrick. Na bronzový stupínek, stejně jako vloni, vystoupil spolehlivý pětiletý valach Savignon (3,5:1, Wrbna Racing, ž. Rája), nejlepší pětici doplnili Nakuru (14:1, Syndikát 2007, ž. Andrés) a slovenský host Azraq (40:1, OMS, ž. Línek).

Zkušený chuchelský kouč Tomáš Šatra se do listiny vítězů Ceny prezidenta republiky zapsal potřetí (rekordních šestatřicet let po premiérovém triumfu - Quintal 1973 a jedenáct let po druhé výhře - Monopoly 1998), majitel Jiří Charvát a žokej-šampión Václav Janáček získali vítězství v rovinovém dostihu s nejdelší tradicí u nás poprvé.

Další dění:

Prezident Klaus na dostizíchVětšinu nedělních dostihů vyhráli favorité a jejich úspěšné tažení zahájil hned v úvodní Ceně Wago (III. k., 1200 m) pro dvouleté koně šestý z Ceny zimního favorita Expa-Nails, svěřenec senické trenérky Kubovičové Innovator (2,5:1), hnědáka stáje OMS k lehké první životní výhře dovedl staronový slovenský žokej-šampiónJaroslav Línek.

V Ceně Femat (hdcp II. k., 1200 m) se po tuhém boji o krk prosadil sázkový druhý favorit, pětiletý hnědák stáje YOKO Mr Dario (4:1), svěřenci Zdeno Koplíka u druhého životního triumfu asistoval žokej Václav Janáček.

Jistě o délku a čtvrt pak vyhrál Cenu Elektrizace železnic Praha ve spolupráci s Českou televizí (proutěné překážky I. k., 3300 m) šestiletý valach stáje Quartis Charccari (1,6:1), v sedle napajedelského odchovancetrénovaného Hanou Kabelkovou byl, stejně jako při impozantním zářijovém comebacku, žokej Dušan Andrés.

Ve III. ročníku Ceny běloušů CK Martin Tour (II. k., 1600 m) vyhrál lehce o čtyři délky svěřenec Michala Liska zastupující barvy "česko-slovenské"stáje Martin Tour&MIKO Racing Maribor (1,8:1), vítěz loňské Ceny zimního favorita zaznamenal triumf po třinácti měsících, poté kdy se do jeho sedla opět vrátil žokej Jan Rája.

Velmi lehkým osmidélkovým zásahem v Ceně Sherlog (I. k., 1810 m) naznačil vyšší ambice pro klasické dostihy příští sezóny dvouletý hnědák DS Pegas Skarabeus (1,6:1), svěřence trenéra Vítka vedl žokej Tomáš Lukášek, který po sezóně právě z vysočinské centrály Zhoř odchází.

Cenou náměstkyně primátora Ing. Marie Kousalíkové (hdcp IV. k., 1600 m) vyvrcholil celoroční seriál dostihů pro žákovské jezdce Pohár Pražské energetiky-Hippospol Cup 2009, premiérového vítězství kariéry v ní docílila jezdkyně Pavlína Honsová v sedle čtyřleté hnědky Stáje Bartoš Dedarelly (5:1), nicméně celkovou vítězkou bodovaného seriálu se stala žákyně Petra Prenerová.

V závěrečné Ceně Generi (hdcp IV. k., 1200 m) si pak druhý podzimní (i životní) triumf připsala tříletá bělka Stáje Monika Agro Wanexa (6:1), jíž trenér Dvořák nasedlal jezdkyni Natalii Arendsen.

Příští dostihy ve Velké Chuchli - neděle 8.11. od 12 hodin: Závěrečný den sezóny 2009 - Cena Lucky Money.

Podobné články
Jakub Spáčil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…