85. ČESKÉ DERBY SETUZA a Marila balírny

DERBY - nejprestižnější zkouška, které se dostihový kůň může zúčastnit jen jednou v životě. Už samotný start v něm je majitelským a trenérským cílem, jemuž se podřizuje veškeré snažení. Mít koně v DERBY je sen. A když se splní, teprve začíná poslední díl cesty na dostihový Olymp...

neděle 26. června 2005, Derby den

pátek 24. června 2005, 2 dny do startu

Startovní kurzy v 85. Českém derby SETUZA a Marila balírny:
1 READY FOR LIFE (žokej Jiří Palík, trenér Josef Váňa) - 11:1
2 BAGGIO(POL) (žokej Paul Eddery, tr. Čestmír Olehla) - 5:1
3 MAN O WORLD(IRE) (žokej Piotr Krowicki, tr. František Holčák) - 15:1
4 VETO (žokej Dušan Andrés, tr. Lenka Horáková) - 8:1
5 DIAMOND DIGGINS(GER) (žokej Michael Hills, tr. Wolfgang Figge) - 10:1
6 PEINTURE NAIVE(FR) (žokej Nicky Mackay, tr. Roman Vítek) - 5:1
7 ROYAL MOUGINS(GB) (žokej Jan Rája, tr. František Holčák) - 13:1
8 DO IT(GER) (žokej Joe Fanning, tr. David K. Richardson) - 5:1
9 OZERMES(SLO) (žokej Martin Srnec, tr. Čestmír Olehla) - 9:1
10 MASTMAN(IRE) (žokej Martin Dwyer, tr. Josef Váňa) - 5:1
11 ARRINAO(GER) (žokej Jaroslav Kovařík, tr. Pavel Kinský) - 12:1
12 RIO GALLEGOS(FR) (žokej Ferdinand Minařík, tr. Pavel Vítek) - 8:1
13 LAUREG (žokej Jiří Chaloupka, tr. Filip Neuberg) - 15:1
14 ECOLOGICALLY RIGHT(IRE) (žokej John Francis Egan, tr. František Holčák) - 8:1

Za čtveřici spolufavoritů jsou považováni první dva z Velké červnové ceny CK VTT Peinture Naive s lepším z dvojice svěřenců trenéra Váni Mastmanem, stájová jednička trenéra Olehly Baggio a respektovaný německý host Do It (jediný bělouš na startu, pokud by vyhrál, stal by se vůbec prvním takto zbarveným vítězem Českého derby). Nejvíc koní ale pošle na start František Holčák - z jeho trojice dosud předvedla nejlepší výkon Ecologically Right, když vyhrála Jarní cenu klisen Porcela Plus o jedenáct délek, ale hodně se hovoří i o progresivní formě Royal Mouginse.
Zlepšení a zásah na vyšší příčky mohou předvést třetí až pátý z přípravné Velké červnové ceny CK VTT Rio Gallegos, Ozermes a Laureg. Nesporně kvalitními aktéry, kteří však dosud nebyli vyzkoušeni v delších dostizích nad dva kilometry jsou druhý z Němců Diamond Diggins, vítěz a čtvrtý z Velké jarní ceny RWE Transgas Veto a Arrinao, přesvědčivá vítězka bratislavské Ceny Arvy Ready for Life a vloni v Irsku zvítězivší Man O World.

Gary Hind: žokejské obsazení je skutečně excelentní!
Kvality nedělních žokejů v Českém derby SETUZA a Marila balírny exkluzivně zhodnotil největší jezdecký světoběžník Gary Hind. Dubajský šampión a žokej s největším počtem razítek v cestovním pase startoval už v 26 zemích. Momentálně žije s manželkou Markétou a malým synkem Garym v ČR, letošního derby se ale nezúčastní: "Mrzí mě to, ale nemohu jinak. Jsem v Německu vázán smlouvou a v neděli jezdím v Mnichově. Letošní derby v Praze bude mít super žokejské obsazení. Michael Hills je člen absolutní světové extratřídy, Joe Fanning je momentálně na vlně, patří do britské elity a daří se mu. Stejně jako majiteli oblíbenému Martinu Dwyerovi, který za poslední roky udělal velký pokrok. Rutinéry Johna Egana a Paula Edderyho už Pražané z minulých derby znají a zajímavý jistě bude start teenagera Nickyho Mackaye. Doma je považován za jednoho z nejlepších příslušníků nastupující generace." Když se k tomuto výčtu připojí bronzový z předloňského německého šampionátu Jiří Palík, dvojnásobný rakouský vicešampión Piotr Krowicki a půltucet Čechů zdejší TOP 10 (včetně tří českých šampiónů Ráji, Andrése a Kovaříka), je na světě nejlepší jezdecká sestava, která kdy do některého dostihu na českém území nastoupila!

Němečtí hosté dorazí v sobotu
Dvojice německých koní by měla do Velké Chuchle dorazit v sobotu po poledni. Spolufavorit Do It cestuje z Frankfurtu nad Mohanem, Diamond Diggins absolvuje kratší cestu z Mnichova. Ani jeden nemá s cestováním problémy a jednodenní aklimatizace jim, podle jejich realizačních týmů, bude bohatě stačit.

V neděli slunečno, ale deštík nelze vyloučit
Na nedělní odpoledne je předpovídáno slunečné počasí s teplotami okolo 26 stupňů Celsia, nicméně meteoreologové nevylučují možnost přeháněk. Pořadatelé počasí sledují ze dvou důvodů - jednak v souvislosti s očekávanou diváckou návštěvou, ale i kvůli předpokládanému stavu dráhy. Po celý týden je dráha neustále zavlažována, sekána a ošetřována, její nedělní stav je očekáván mezi stupni pevná a pružná.

Sázky posíleny
Sázejícím bude k dispozici vyšší než obvyklý počet sázkových pokladen. Společnosti TURF Praha (kurzové sázky) a TOTO CZ (totalizátor) zapojují a testují celkem 55 pevných terminálů, kurzové sázky budou přijímat také mezi diváky korzující hostesky s mobilními pokladnami. Čeká se rekordní sázkový obrat a protože nejen derby, ale i ostatní dostihy jsou hodně vyrovnané, úspěšní tipující si zřejmě odnesou slušné výhry.

středa 22. června 2005, 4 dny do startu

Derby nemá jednoznačného favorita
Podle prvotní informace sázkové kanceláře TURF PRAHA, jejíž bookakeři připravují kurzovou nabídku na nedělní odpoledne, nebude mít letošní České derby SETUZA a Marila balírny jednoho favorita. Nejnižší kurzy lze předpovídat u čtveřice Do It, Peinture Naive, Mastman a Baggio.

Kandidáti 85. Českého derby SETUZA a Marila balírny:
1 READY FOR LIFE (žokej Jiří Palík) - klisna, kterou zatím provázela více smůla, ale v posledním startu (bratislavská Cena Arvy pro tříleté klisny) se konečně prosadila a vyhrála o šest délek. Patří do středu pole.
2 BAGGIO(POL) (žokej Paul Eddery) - ve dvou startech neporažený progresivní kůň s vytrvaleckými schopnostmi, který stylem start-cíl vyhrál poslední předzkoušku derby, Velkou cenu ČSOB. Jeden ze širšího okruhu favoritů.
3 MAN O WORLD(IRE) (žokej Piotr Krowicki) - vloni na jaře v Irsku vyhrál i dostih kategorie listed, ale od té doby se neprosadil a po příchodu do střední Evropy dvakrát zklamal v Bratislavě. Do hlavního dění zřejmě nepromluví.
4 VETO (žokej Dušan Andrés) - překvapivý vítěz Velké jarní ceny RWE Transgas (1600 m) bude mít zřejmě málo vytrvaleckých schopností. K favoritům nepatří.
5 DIAMOND DIGGINS(GER) (žokej Michael Hills) - první z dvojice koní v německém tréninku, minulý týden ambiciózně (za 95 tisíc Kč) dohlášený kůň sice letos v Německu neskončil hůře než třetí, ale neměl by být vytrvalý. Střed pole.
6 PEINTURE NAIVE(FR) (žokej Nicky Mackay) - velmi dobrá klisna a talentovaná vytrvalkyně. Dobrým stylem vyhrála hlavní předzkoušku na derby, Velkou červnovou cenu CK VTT. Členka širšího okruhu favoritů.
7 ROYAL MOUGINS(GB) (žokej Jan Rája) - po zimním přesunu z Anglie do ČR začal volněji, ale v posledních dvou startech se, s rostoucí délkou dostihů, v nichž startoval, začal zlepšovat. Černý kůň dostihu.
8 DO IT(GER) (žokej Joe Fanning) - druhý reprezentant z Německa letos startoval dvakrát v německých dostizích třídy listed (6. a 2.) a ve stejné kategorii v Itálii (3.). Po několika letech seriózní zahraniční uchazeč o vítězství.
9 OZERMES(SLO) (žokej Martin Srnec) - ve Velké červnové ceně skončil solidně čtvrtý, mezi nejužší špičku však nepatří. Zřejmá dvojka přední domácí stáje Wrbna Racing na startu (jedničkou je Baggio).střed pole.
10 MASTMAN(IRE) (žokej Martin Dwyer) - očekávaný import z Irska po sedmém místě z Rakouska obsadil druhé příčky ve Velké jarní ceně RWE Transgas i Velké červnové ceně CK VTT. Spolufavorit dostihu.
11 ARRINAO(GER) (žokej Jaroslav Kovařík) - člen širší ročníkové špičky finišoval po ne zcela ideálním průběhu čtvrtý ve Velké jarní ceně RWE Transgas, ale od té doby nestartoval a na delších tratích není vyzkoušen. Střed pole.
12 RIO GALLEGOS(FR) (žokej Ferdinand Minařík) - dosud méně nápadný účastník s nadějnými vytrvaleckými schopnostmi, naposledy obsadil třetí místo ve Velké červnové ceně CK VTT, aspirant umístění nad středem pole.
13 LAUREG (žokej Jiří Chaloupka) - vítěz dvou menších jarních dostihů naposledy skončil pátý ve Velké červnové ceně CK VTT a ačkoliv mu jeho původ dává vytrvalecké dispozice, do hlavního dění zřejmě nepromluví.
14 ECOLOGICALLY RIGHT(IRE) (žokej John Francis Egan) - účastnice s vysokou třídou, kterou předvedla při 11délkovém triumfu v Jarní ceně klisen Porcela Plus, ale také s problémy ve startovních boxech, které ji letos už dvakrát stály dobrý výsledek. Pokud v klidu odstartuje, může být vážnou aspirantkou na nejvyšší příčky.

V sedle spolufavorita DO ITa žokejská změna
Do sedla německého Do Ita původně nominovaný žokej Jimmy Quinn se trenéru Richardsonovi omluvil, ale týmu stáje Gestüt Erlenhof se podařilo najít ještě lepší náhradu. Už tak výjimečnou nedělní plejádu vynikajících anglických jezdců rozšíří stájový žokej špičkového trenéra Marka Johnstona Joe Fanning. Za posledních pět let nasbíral jen na anglických drahách 355 vítězství, letos zatím triumfoval ve 22 dostizích. Včera vyhrál oba své starty na závodišti v Beverley.

pondělí 20. června 2005, 6 dní do startu

Proti kompletní domácí špičce silný tandem z Německa
V pondělí v 15 hodin byla uzavřena startovní listina 85. ročníku Českého derby SETUZA a Marila balírny. Dvanáct koní (devět hřebců a trojice klisen) změří síly se silným tandemem koní, kteří přicestují z renomovaných tréninkových centrál v Německu.

Osm žokejů z ciziny - to tu ještě nebylo!!!
Stále stoupající prestiž Českého derby výmluvně dokládá pohled na žokejské obsazení sedel jednotlivých koní. V neděli se ve Velké Chuchli představí osm žokejů zvučných jmen, kteří působí v zahraničí! Poprvé v historii derby přicestuje víc žokejů z ciziny, než se zúčastní domácích.

Absolutní hvězdou Michael Hills
Nejvýraznější žokejskou star derby-odpoledne bude poprvé v Česku vystoupivší vynikající anglický žokej Michael Hills (42). Člen světové špičky za šestadvacet let ježdění vyhrál téměř dvě tisícovky dostihů, z toho neuvěřitelných 113 dostihů se statutem absolutní extratřídy Group. Jeho největším úspěchem bylo vítězství v Epsom Derby (anglické derby) roku 1996 v sedle koně Shaamit, ale v jeho sbírce je řada dalších top-dostihů (2x Irish 1000 Guineas, Royal Ascot Gold Cup, Diamond Stakes, 4x Dewhurst Stakes, Champion Stakes, National Stakes, Coronation Stakes, Golden Shaheen...). Michael Hills přijede na pozvání Jamese A. Gilliara a Eriky Krajníkové, jejichž stáj bude v Českém derby reprezentovat Diamond Diggins.
Spolufavorita Mastmana povede další špičkový Brit, vítěz Epsom Oaks 2003 s klisnou Casual Look, či loňské Hong Kong Vase s Phoenix Reach, Martin Dwyer (29, jubileum oslaví dva dny po Českém derby).
Po roce Velkou Chuchli opět na pozvání stáje Wrbna Racing navštíví žokej Paul Eddery (41). Paul Eddery bude v Českém derby startovat potřetí, v předchozích dvou letech skončil vždy druhý (2003 - Tankred, 2004 - King Marc), jeho partnerem bude progresivní Baggio.
V sedle klisny Ecologically Right (stáj PRO-SPECS) před pražské publikum nastoupí irský světoběžník, vítězný žokej Českého derby 2001 (s Tribal Instinctem) John Francis Egan (37). Na klisně Peinture Naive bude po triumfu ve Velké červnové ceně CK VTT opět účinkovat talentovaný anglický mladíček Nicky Mackay (19).
Z Německa přicestují český legionář Jiří Palík (Ready for Life) a James Anthony Quinn (Do It), oktet doplní polský rodák sbírající úspěchy v Podunají Piotr Krowicki (Man O World).

Šestice z domácí elity
Českou špičku reprezentují loňský šampión a vedoucí žokej letošního šampionátu Jan Rája (Royal Mougins), vítěz Českého derby 1998, šampión z roku 2003 a aktuálně 6. Dušan Andrés (Veto), šampión z roku 2001 a aktuálně 7. Jaroslav Kovařík (Arrinao), aktuálně 5. Ferdinand Minařík (Rio Gallegos), aktuálně 9. Jiří Chaloupka (Laureg) a aktuálně 3. Martin Srnec (Ozermes).

STARTOVNÍ LISTINA 85. ČESKÉHO DERBY SETUZA A MARILA BALÍRNY:

1 READY FOR LIFE ž.Palík Jiří klisna ČR
2 BAGGIO(POL) ž.Eddery Paul hřebec ČR
3 MAN O WORLD(IRE) ž.Krowicki Piotr hřebec ČR
4 VETO ž.Andrés Dušan hřebec ČR
5 DIAMOND DIGGINS(GER) ž.Hills Michael hřebec Německo
6 PEINTURE NAIVE(FR) ž.Mackay Nicky klisna ČR
7 ROYAL MOUGINS(GB) ž.Rája Jan hřebec ČR
8 DO IT(GER) ž Quinn James Antony hřebec Německo
9 OZERMES(SLO) ž.Srnec Martin hřebec ČR
10 MASTMAN(IRE) ž.Dwyer Martin hřebec ČR
11 ARRINAO(GER) ž.Kovařík Jaroslav hřebec ČR
12 RIO GALLEGOS(FR) ž.Minařík Ferdinand hřebec ČR
13 LAUREG ž.Chaloupka Jiří hřebec ČR
14 ECOLOGICALLY RIGHTGB) ž.Egan John Francis klisna ČR
15 IMPOSANT BIN 3 ž.Demele Jan náhradník
16 SET IN MOTION(IRE) 3 ž.Koplík Radek náhradník
17 MOVIESTORE(GB) 3 ž.Kobzarev Konstantin náhradník

čtvrtek 16. června 2005, 10 dní do startu

Nejprestižnější dostihová akce roku
DERBY-ODPOLEDNE 2005 se na závodišti v Praze-Velké Chuchli uskuteční v neděli 26. června. První z osmi dostihů programu odstartuje ve 14 hodin, ale areál bude pro veřejnost otevřen již od 12 hodin.
Sportovní program zahrnuje tradiční skladbu osmi znamenitých dostihů, celková suma jejichž cen dosahuje čtyř miliónů Kč! Hlavní chod svátečního menu - 85. České derby SETUZA a Marila balírny - odstartuje v 16.50 hodin.
14.00 Simsonova cena akciové spol. KonekTel (1200 m, II. kategorie, 2letí, 80.000 Kč + 30.000 Kč majitelské prémie)
14.30 Cena přírody RWE TRANSGAS (1600 m, I. kategorie, 3letí a starší, 120.000 Kč + "mp" 40.000 Kč)
15.00 Cena společnosti Cymedica (1800 m, I. kategorie, 3letí čes. chovu, 120.000 Kč + "mp" 277.800 Kč)
15.30 26. Cena Hřebčína Napajedla (2200 m, national listed kategorie, 3letí klisny, 170.000 Kč)
16.10 47. Zlatý pohár SETUZA, a. s. (2400 m, listed kategorie, 4letí a starší, 400.000 Kč)
16.50 85. České derby SETUZA a Marila balírny (2400 m, Graded 3, 2,3 mil. Kč + "mp" 340.000 Kč)
17.30 Cena (1600 m, dostih MS amatérských jezdkyň asociace, 4letí a starší, 30.000 Kč + "mp" 5.000 Kč)
18.00 Cena Mikrop Čebín, a. s. (2400 m, III. kategorie, 3letí a starší, 50.000 Kč + "mp" 20.000 Kč)

Cesta k vrcholu - 29 přihlášených
Do hlavního bodu programu 85. ročníku Českého derby SETUZA a Marila balírny, klasického dostihu pro tříleté hřebce a klisny na trati 2400 metrů o 2,64 miliónu Kč (základní cena 2,3 miliónu Kč plus dalších 340 tisíc Kč majitelských prémií) jsou stále přihlášeny téměř tři desítky koní. Dostihu samotného se zúčastní vybraná elita čtrnácti nejlepších. O čtvrtečním poledni byl uzavřen poslední soupis přihlášek a zůstalo 29 adeptů.

Dohlášený Diamond Diggins!
Čtvrteční poledne bylo zároveň poslední možností dohlásit za zvýšený poplatek nového adepta startu. Této možnosti využila německá stáj Erika Krajníková, která za 95 tisíc Kč dohlásila koně Diamond Diggins. Ten je svěřencem Wolfganga Figgeho a ještě rozšíří už tak početný okruh dosavadních favoritů. Diamond Diggins letos startoval pětkrát, sice nezvítězil, ale také neskončil hůře než třetí. Naposledy se představil na květnovém mítinku v Baden-Badenu, kde v listed-dostihu na 1800 metrů skončil třetí.
Do derby nastoupí čtrnáct koní s nejlepším aktuálním ratingem - tzv. průběžným handicapem. Sedm nejvýe hodnocených uchazečů z českých stájí má místo na startu jisté, od osmého dále budou srovnáváni i se zahraničními adepty. Ti zůstali na přihláškách ještě čtyři.

TOP 15 reprezentantů českých stájí má po posledních přípravných dostizích následující podobu:
91 kg - Mastman(IRE)
89 kg - Baggio(POL)
89 kg - Peinture Naive(FR)
89 kg - Veto
88 kg - Ecologically Right(GB)
88 kg - Rio Gallegos(FR)
88 kg - Royal Mougins(GB)
86,5 kg - Ready for Life
85,5 kg - Arrinao(GER)
85,5 kg - Ozermes(SLO)
85 kg - Laureg
84 kg - Imposant Bin
84 kg - Set In Motion(IRE)
84 kg - Shadow Day
83,5 kg - Moviestore(GB)

Jiří Zlámaný
tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r. o.

Podobné články
Jan Odložil

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Symbolicky v den, kdy naděluje Mikuláš dárky, zahájil Dostihový spolek online prodej vstupenek na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a…