4. dostihový den sezóny 2004 - The Jaguar British Racing Green Day

Již třetí ročník Dostihového dne s Jaguarem byl na programu poslední dubnovou neděli na závodišti v Praze-Velké Chuchli. Program velmi kvalitně obsazených osmi dostihů letos poprvé provázelo chladnější počasí, i tak však dostihům přihlížel solidní počet diváků, kteří rozhodně měli co sledovat.

Certus potvrdil vysokou výkonnost

Na start hlavní zkoušky před klasickou Velkou jarní cenou (koná se 16. května), Unilever Prize - 15. Memoriálu prof. Václava Michala (1418 m, 187000 Kč, 3l. hřebci a valaši) nastoupilo dvanáct vesměs hřebců a z podstatných koní pro výše zmíněnou klasiku chyběli jen nové posily trenéra Holčáka German Malt s Joshuou (kteří se představili před týdnem v Bratislavě) a Olehlův King Marc.

Favoritem dostihu (2:1) byl desetidélkový vítěz II. kategorie z letošní první neděle Certus (stáj Spedition Zavřel, ž. Jan Rája), po něm nejvíce sázející věřili vítězi loňské Ceny zimního favorita Pokerfoxovi (2,5:1, v sedle loňský dubajský šampión, Praze dobře známý Angličan ž. Gary Hind). Mínění veřejnosti se beze zbytku naplnilo, na počátku cílové roviny přešel Certus do čela dostihu a ačkoliv Pokerfox v posledním metrech jeho náskok výrazně zkracoval, vyhrál favorit jistě o jednu délku. Až propastných šest délek za Pokerfoxem skončil třetí v cíli, nejlepší z českých odchovanců Heretic (Certus se narodil ve Francii, Pokerfox v Německu).

Dostih se nepovedl držiteli titulu Nejlepší dvouletý hřebec 2003 Monolitovi, který fatálně zaostal na startu a doběhl až osmý.

Zambesi zopakoval jistý triumf

Velice kvalitně obsazeným "předkrmem" Memoriálu Michala byl třetí ročník Velké ceny Jaguaru (3rd Jaguar Grand Prix, 1418 m, 132000 Kč, 4l. a st.). Utkalo se tu deset sprinterů a mílařů, přičemž hlavní pozornost poutal neobyčejný přímý souboj premiantů z vrcholů prvních dvou letošních chuchelských neděli Scyrise (vyhrál 1200m Rosenthal Gomba Handicap) a Zambesiho (získal 1800m Conseq Velkou dubnovou cenu).

Mírným favoritem byl bělouš Scyris (ž. Kasal), ale v cílové rovině vedl jen k distančnímu terči (200 m před cílem). Pak pětiletý svěřenec Josefa Váni Zambesi ze stáje dr. Jiřího Charváta vystupňoval svůj finiš, svého soka lehce minul a v cíli zvítězil o čtyři délky. V sedle měl, stejně jako Certus, žokeje Jana Ráju.

Protože se oba velké dostihy konaly na stejné trati, lze jejich úroveň srovnat i podle dosažených časů. Byly velmi podobné, což vystavuje kvalitní vizitku hlavně prvním dvěma tříletým hřebcům: Certus absolvoval za 1:28,46, Zambesi dosáhl času o 26 setin rychlejšího.

Žokej Jan Rája slavil double

V sedlech obou hlavních vítězů z minulé chuchelské neděle byl žokej Jan Rája (31) a double v dostizích nejvyšší kategorie slavil poprvé v kariéře. Rájovi se vůbec vstup do letošní sezóny náramně podařil, 18. dubna zaokrouhlil počet svých rovinových vítězství na rovných sto, je stabilním žokejem nadějného Certuse, dostává dobré šance ve velkých dostizích a momentálně mu se sedmi triumfy patří průběžná příčka v jezdeckém šampionátu CK Martin Tour Cup 2004.

Excelentní týden dámského dua Vávrová - Miličková

V úterý a v sobotu se konaly dostihy v Karlových Varech, takže poslední kompletní dubnový týden měl na pořadu hned tři dostihová odpoledne. A fantastický týden prožila od 20. do 25. dubna dvojice trenérka Miroslava Vávrová a jezdkyně Iva Miličková.

V úterý obě dosáhly na západě Čech hattricku, o který se vítězstvími postarali Valunka, Velios a Gól. V sobotu (kdy úspěšná trenérka navíc slavila jednatřicáté narozeniny) na tomtéž místě činu přidaly obě další zásah díky Cheisonovi a korunovace proběhla v neděli v Chuchli, když jim páté společné vítězství zařídil opět Velios.

A subtilní Iva Miličková pokračovala v parádním rozjezdu dokonce šestým triumfem! Toho dosáhla s přehlíženým outisderem (33:1!) Imposant Shaddadem.

Iva Miličková (21) má, jako Rája, sedm vítězství, ale vyšší počet umístění, a tak momentálně vede CK Marin Tour Cup. Ve své zatím ani ne šestileté kariéře dosud dvakrát vyhrála dva dostihy během jednoho odpoledne, hattrick si v úterý připsala poprvé.

Trenérka Miroslava Vávrová se na přípravě svinčické stáje podílí již několik let, ale oficiální trenérskou licenci získala až v tomto roce. Nástup kariéry se jí tedy podařil na výbornou.

Jiří Zlámaný
tisk. a PR oddělení TMM, spol. s r.o.

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…