111. Velká pardubická - výsledky

Letošní Velká pardubická slibovala již podle letmého pohledu na startovní pole velmi napínavý průběh. Na startu se sešla velmi silná konkurence koní jak domácího chovu, tak zahraničních.

Podle kurzů vypsaných přes startem VP byl největším favoritem Peruán (CZE - 2,5), Anatole (FRA- 3,5), Djeddah (FRA - 4) a Belovodsk (CZE - 4).
Letos nebyl vážným problémem Taxisův příkop, na kterém měli pád pouze dva koně - Barrow a Niccolin. V dalším průbehu VP se ovšem projevila klasická bolest zahraničních koní - Malé zahrádky. Na těch měli problém hned tři ze šesti zahraničních koní - favorizovaný Djeddah (FRA) vybočil, Supreme Charm (GBR) odmítl skočit a Frileux Royal (GBR) ztratil jezdce.
Pověsti neuvěřitelného smolaře znovu plně dostál J. Havlíček, který opustil sedlo Belovodska na třetí steeplové překážce před cílem. Přes třináct startů ve VP, zisk třetích i druhého místa se J. Havlíčkovi zatím nepodařilo dosáhnout nejvyšší mety. Ještě větší smůla postihla francouzského Anatole na druhé překážce před cílem, kde patrně zakopl a skončil v kotrmelcích. Pro Anatole to byl bohužel poslední závod i poslední okamžiky v jeho životě.
Ale nyní již konečně k výsledkům - Velká pardubická má i letos domácího vítěze a dokonce i druhého a třetího v pořadí. Tentokrát se však vítězem nestal Peruán, ale po strhující bitvě v cílové rovině kůň Chalko, kterého jel německý jezdec Peter Gehm.
Peruán doběhl druhý se ztrátou pouhé jedné (a kousek) délky, třetí pak byla nepříliš favorizovaná klisna Sesi (kurz 1:20).
O závěrečném souboji mezi Chalkem a Peruánem se jistě ještě dočteme více, protože proti způsobu jakým P. Gehm Chalka ve finiši jel podal protest Peruánův jezdec Z. Matysík, na kterého Chalko těsně před cílem těsně najel, takže Z. Matysík nemohl v posledních metrech použít bič. Protest byl dostihovou komisí zamítnut, byť na záznamu je vidět, že Z. Matysík na rozdíl od P. Gehma bič opravdu nepoužíval.

Podobné články
Jaroslav Myška

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Verner

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…