Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle

16. 7. 2007 Karolína Fränkelová Autor fotek: Renáta Kolářová

O víkendu, 7. a 8. 7. 2007, přivítal barokní zámek Mnichovo Hradiště účastnice prvního ročníku Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle, které se konalo pod hlavičkou občanského sdružení Dámy v sedle. Ačkoliv přípravy celé akce provázela řada problémů (nedostatek sponzorů, nekompletní dodávka mobilních boxů i nepřízeň počasí), bylo v sobotu ráno vše přichystáno k slavnostnímu zahájení dvoudenního mistrovského klání. Do mistrovských i doprovodných soutěží bylo přihlášeno celkem 25 dvojic, z toho dvě účastnice z Polska.

SOBOTA

Zahájení sobotního programu patřilo dvojspřeží fríských hřebců z jihomoravských Uhřic, pod vedením pana Josefa Iše, které přivezlo předsedu sboru rozhodčích Milana Vytejčka. Po přivítání diváků paní Ivetou Fialovou a proslovu starosty Mnichova Hradiště, pana Jaroslava Myšky, zazněly hymny Polska a České republiky. Poté již drezurní obdélník patřil první startovní dvojici.

Fríské spřežení přiváží předsedu sboru rozhodčích.

V úvodní drezurní soutěži se utkalo osmnáct dam. Pro devět z nich bylo zahajovací kolo vstupenkou k mistrovskému titulu, pro dvě dvojice se soutěž uzavřela pro opuštění obdélníku během úlohy. Vítězkou dílčí soutěže se stala Jana Kosařová s Akimem.

Jana Kosařová, Akim při zahajovací úloze.

Na start parkuru do 6O cm se postavilo celkem devět dvojic. Ačkoliv se šedesátka zdá nízká a parkur byl spíše technický, dokončily soutěž pouze čtyři dvojice. Naše horká želízka v ohni, Prim a Century nákelský společně se třemi dalšími, byla eliminována pro dvojí neposlušnost. Parkur zcela nečekaně vyhrála Lucie Pešková s Gramem, která svým čistým výkonem vyrazila dech i své trenérce.

Třetí a divácky nejatraktivnější soutěží, byla soutěž elegance, která čítala 25 startovních dvojic. Jednotlivé dámy byly vyzvány k předvedení svého koně v kroku, klusu a následně cvalu. Hodnocena bylo kromě provedení jednotlivých chodů i kreativita úboru jezdkyně a celkový soulad dvojice. Do finálového kola postoupilo šest dvojic, z nichž zvítězila s přehledem Lucie Krahulcová Hřebejková s Artušem.

Lucie Krahulcová Hřebejková, Artuš, nejelegantnější dáma.

Po soutěži elegance již patřil prostor zástupcům agentury Dobrý den, kteří přijeli spočítat přítomné dámy a stanovit tak nový český rekord. Stanovení rekordu se zúčastnilo 18 jezdkyň v dámském sedle. Závěrečné fotografování na nádvoří zámku bylo již tečkou za prvním soutěžním dnem.

Vytváříme český rekord...

NEDĚLE

První soutěží druhého dne bylo finále mistrovství ČR v parkuru. Devět skoků do 80 cm bylo připraveno pouze pro tři finalistky, jelikož vítězka zahajovací soutěže se mistrovství neúčastnila. Po bezchybném druhém kole zvítězila a mistryní ČR se s celkovými 4 tr. body, stala polská reprezentantka Agniezka Koryl – Escudo.

Agniezka Koryl, Escudo - finále parkuru.

Další položkou v programu byla soutěž mini – maxi, která je divácky velice atraktivní a pokud se skáče v dámském sedle, platí to dvojnásob. Na startu se sešlo pět dvojic. Vítězkou se, s překonanými 125 cm, stala Jarmila Kutnarová s Datisem, benjamínci dámských soutěží.

Jarmila Kutnarová, Datis – vítězové mini-maxi.

Po polední přestávce byla odstartována poslední soutěž, finále MČR DS v drezúře, a to volná sestava s hudebním doprovodem. Na startu bylo devět dvojic a nutno říct, že kreativita některých dvojic se velmi přibližovala zahraničním soutěžím. První místo a titul mistryně ČR jízdy v dámském sedle udržela Jana Kosařová s Akimem (605 bodů).

Mistryně Jana Kosařová a Agniezka Koryl.

Pak už prostor před tribunou patřil dekorování vítězných dvojic. Každá účastnice obdržela keramický pohárek s logem sdružení a pamětní flot. Vítězky mistrovských soutěží byly dekorovány šerpou, převzaly z rukou sboru rozhodčích poháry, medaile a věcné ceny.
Na závěr ceremoniálu, byla vyhlášena Dáma roku, která kromě šerpy získala věcnou cenu. Stala se jí Jana Vedralová, která svou účastí a výsledky v jednotlivých soutěžích získala nejvíce bodů.

Dáma roku 2007 - Jana Vedralová, Pohoda.

Během obou dnů byl pro diváky připraven bohatý doprovodný program, který zajišťovali střídavě Taneční skupina Campanello, zástupci Uhřické stáje Žabák, Josef Iš a Radim Pojezný s frískými koňmi a dětské soutěže Jarmily Kutnarové. Celé nedělní dění natáčela Česká televize. Reportáž z mistrovství, kterou bylo možné vidět v několika zpravodajských relacích, můžete shlédnout na webových stránkách ČT1.

Uhřický jezdecký tandem.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem partnerům akce za podporu, a realizačnímu týmu za skvěle odvedenou práci. Podrobnou reportáž a kompletní výsledky a fotogalerii naleznete na stránkách sdružení www.damyvsedle.cz

Je to za námi …

Foto: Renata Kolářová

Podobné články

Občanské sdružení Dámy v sedle si vás dovoluje pozvat na XI. Mistrovství České republiky v jízdě v dámském sedle, které se bude konat ve dnech 5. - 6…

I přesto, že se dne 10. srpna 2013 sešlo ve Slatiňanech více společenských akcí - přednáška Ing. Lenky Gotthardové ve Švýcárně a Dámský den - byla…