Žebříček 2021 WBFSH: drezura a všestrannost

26. 11. 2021 The Horse Magazine Autor fotek: © archiv Horse Magazine

Nejlepší koně v drezuře a všestrannosti podle žebříčku WBFSH 2021? Právě na ně a jejich chovatele se zaměří Christopher Hector!

Chovatelé drezurních koní

Tento rokem je chovatelem číslo jedna z Německa pocházející Silke Druckenmüller, která nahradila jinou Němku, Inge Bastion, která poklesla na čtvrté místo po předcházejících letech, kdy byla první díky hvězdné klisně Weihegold (Sandro Hit x Don Schufro). Silke Druckenmüller se dostala do čela díky trakénské klisně TSF Dalera BB.

TSF Dalera BB

Dalera je po Easy Game, v Holandsku odchovaném trakénu, který je synem velmi významného importu do holandského chovu – Gribaldiho. Easy Game byl proslulý svým problematickým temperamentem a jednu dobu byl vyřazen z chovu a využíván ve sportu, aby se stal Grand Prix drezúrním koněm, na což však nedosáhl a vrátil se zpět na farmu Joop van Uytert.

Easy Game

Jediný potomek po Easy Game, kterého jsem našel, že chodí Grand Prix, je hřebec van Uyterta – Hermès (z klisny z krosu Flemmingh x Jazz), který vyhrál CDIO 5* Grand Prix Cáchy se skóre 78,022 %. Easy Game byl získal titul Elite Stallion roku 2014 a ve svých 18 letech se stal Plemeníkem roku 2021 na inspekci trakénských plemeníků v Neumünsteru.

Hermès

Easy Game se narodil u chovatelů Flipa Willemsena a Jikkie den Bieman-Willemsen v holandském Bergharenu, matku je super klisna Evita po Schwadroneur ze dcery Cannon Row xx Elica. Evita se narodila v Dánsku a vyhrála výkonnostní zkoušky klisen s průměrem 8.46 a byla nejdražší klisnou prodanou na aukci při příležitosti trakénského výběru hřebců 2001 v Neumünsteru, stála 110 000 DM.

Matka TSF Dalera BB, klisna Dark Magic (Handryk) byla svou majitelkou Silke Druckenmüller dovezena k Easy Game roku 2006 a hned prvním hříbětem byla Dalera! Dark Magic se poté vrátila do sportu a o šest let později, když už Easy Game nebyl k dispozici, byla zapuštěna jeho synem Millenium, s nímž dala Dallenii. Dallenia soutěžila až na střední úrovni. Roku 2015 dala Dark Magic dalšího potomka po Millenium, Dallenia, a později roku 2018 pravého bratra Dalery, hřebce Dalerion po Easy Game. Hřebeček byl široce medializován na základě výsledků pravé sestry TSF Dalera BB, ale zdá se, že se vytratil beze stopy.

Dark Magic byla po Handryk z klisny po Hohenstein, který sám soutěžil v small tour. Handryk byl po Van Deyk, synu plnokrevného Patricus. Van Deyka odchoval Hans Eduard Schneider, jehož dcera Dorothee je mnohonásobnou medailistkou v Německu a svoji závodní kariéru začala s Van Deykem, který nikdy nevyhrál Grand Prix, ale mnohokrát se umístil, včetně mezinárodních soutěží.

Van Deyk

Editor časopisu St. Georg a odborník na trakénský chov, Jan Tönjes, o potomcích Van Deyka uvedl: „Charakter je jedna věc, ale pokud chcete poukázat na nejdůležitější věc, kterou lze najít u všech jeho potomků, tak je to cval. Oproti většině trakénských koní s jejich plochým cvalem, který vypadá spíše jako bruslení než cval, je cval Van Deykových potomků vždy kulatý.“

Druhým nejvýše hodnoceným chovatelem drezurních koní je Heinrich Langewellpott z Vestfálska, avšak při pohledu na rodokmen jeho předního odchovance Bohemiana v duchu moderního chovu byste to nepoznali. Bohemian je po Bordeaux, který je po synu Kracka C jménem United a z matky po Gribaldi jménem Venna, která je zapsána jako KWPN, ale pochází z vestfálské drezurní aristokracie. Matkou Venny je Leandra M (Donnerhall) z Roussina po Rousseau, jehož otec Romadour II byl prvním, který upozornil na vestfálský drezurní chov. Roussina je dcerou famózní Adone, která dala tři Grand Prix koně, včetně olympijského vítěze Rembrandta.

Ahlerich, Amon a Rembrandt 

 

Bohemian

Samotný Bohemian je po Sunshine po Samarant (Sandro Hit) a z klisny po plnokrevném Foxiland.

Heinrich Langewellpott je také chovatelem Rio Duero (Romanov), který je jako Bohemian z matky Sunshine. Rio Duero je novým Grand Prix koněm pro Beatriz Ferrer-Salat. Také úspěšně chová skokové koně, z nichž nejúspěšnější byl roku 2013 narozený Caspar 298 (Colestus x Diarado), který soutěžil na Spolkovém šampionátu 2019 a později na M** a S* úrovni. V současné době je ježděn Sarah Nagel-Tornau.

Heinrich Langewellpott odchoval matku Grand Prix koní Bohemian a Rio Duero Sunshine roku 2006, ale po výše zmíněných hříbatech ji prodal jako hobby koně a kde se v současné době nachází, je neznámo.

Zeptal jsem se Heinricha Langewellpotta na pár otázek.

Kdy jste začal s chovem?

„Začal jsem s chovem koní poté, co jsem se vrátil z druhé světové války, takže kolem roku 1945. Mým prvním velkým úspěchem byl Direx (Dirigent x Frühling), který se narodil roku 1969 a stal se plemeníkem v Landgestüt Warendorf. Byl z naší klisny Flora, která vyhrála svoji kategorii tříletých na elitní show. Od roku 2014 je chov veden pod jménem mé manželky, Maria Langewellpott.“

„V současné době máme tři chovné klisny, z toho jednu pro skokový chov, jménem Dalia (Diarado x Sibirian Express), která se narodila roku 2009 a je matkou Caspara. Dvě další máme pro drezurní chov, klisnu Valentina (Vivaldi x Sibirian Express) narozenou roku 2015 a její pravou sestru Viennu narozenou o rok později. Tento rok měla Valentina hříbě po So Perfect, které jsme prodali do Států.“

Jak vybíráte plemeníky?

„Musí mít dobrý pohyb, typ, exteriér. Vždy se dívám po starých liniích. Pro drezuru to jsou Donnerhall, Rubinstein, Rohdiamant či Sandro Hit. Pro skoky Cornet Obolensky, Contender, Chacco-Blue, Landgraf a Ramiro, jen abych jmenoval alespoň některé.“

Nejlepší PK v drezuře ve WBFSH 2021

Nikdo, kdo se zajímá o drezurní výsledky, nemohl být překvapen, že KWPN se stala chovnou knihou číslo jedna v hodnocení WBFSH.

KWPN tým měl skutečně dobré hvězdy: 3. v žebříčku Gio (Apache x Tango), 8. Everdale (Lord Leatherdale x Negro), 10. En Vogue (Jazz x Contango), 11. současně Zaire-E (Son de Niro x Jazz) a Suppenkasper (Spielberg x Krack C), 14. Buriel K H (Osmium x Krack C) atd. KWPN kniha je o neuvěřitelném vlivu Jazze a mnoho Grand Prix koní, jejichž kombinace dává další Grand Prix koně.

Gio

Ale na druhém místě umístěná hannoverská kniha měla také velmi slušný tým: 5. Total US (Totilas x Sir Donnerhall I), 13. Sanceo (San Remo x Ramiro’s Son), 17. Showtime FRH (Sandro Hit x Rotspon), 33. Tarantino (ten má skokový původ, jeho otec skákal 130 cm a je po synu Voltaire, zatímco matka je po Carbid) a Mount St John Freestyle (Fidermark x Donnerhall).

Total US

Třetí je oldenburská PK, kterou nahoru vytáhla hlavně 4. v žebříčku Weihegold (Sandro Hit x Don Schufro), která již odešla do důchodu, dále 15. Dante Weltino (Danone x Welt Hit II), 35. Sir Donnerhall II (Sandro Hit x Donnerhall), 45. Fiderdance (Fidertanz x Don Schufro x Sandro Hit), 48. Fidertraum OLD (Fidertanz x Rubinstein) a 52. Dono di Maggio (Dimaggio x Santander H).

Weihegold

Chovatelé všestrannostních koní

Letos se chovatelem roku ve všestrannosti stal Ocke Riewerts z Alkersumu na severoněmeckém ostrově Föhr. Pan Riewerts cenu obdržel díky tomu, že odchoval Londona (Landos x Quinar), který donesl Lauru Collett k týmovému zlatu na olympijských hrách v Tokiu. Také se díky tomu stal holštýnským chovatelem roku.

London

London se narodil v roce 2009 a byl prodán jako hříbě s výhledem na licentaci před tím, než začal pracovat pod sedlem a účastnit se soutěží, kde si ho všiml německý olympijský military jezdec Peter Thomsen. Od roku 2016 je ve stájích britské jezdkyně Laury Collett, která úspěšně reprezentovala svoji zemi na různých evropských šampionátech. V letech 2019 a 2020 se London úspěšně zúčastnil čtyřhvězdičkových soutěží v nizozemském Boekelo, britských Chatsworthu a Little Downhamu a také pětihvězdičkové soutěže ve francouzském Pau.

Slabost pro holštýnské koně je v rodině chovatelů z ostrova Föhr dědičná. Jeho rodiče chovali holštýnské koně, mj. i z rodiny 3200. Po smrti otce Ocke Riewertse se koně přesunuli na farmu rodičů manželky Ockeho, Marly. Chov je provozován jako hobby záležitost a manželé Riewertsovi si na živobytí vydělávají jako zaměstnanci ve státním sektoru. Synové Johannes a Julus pomáhají s farmou a chov je také zajímá. Riewertsovi mají v současné době tři klisny.

Londonova matka Vernante je pro Ockeho speciální: je to jeho první doma odchovaná klisna, která obdržela státní prémii. Rozhodl se ji připustit Landosem, protože jak říká: „Byl jsem jeho fanoušek a poté stál na ostrově, takže klisna byla připuštěna naživo. Landos měl ducha sportovního koně a z krevního hlediska byl pro moje klisny perfektní kombinací.“

Zeptal jsem se Ocke Riewertse na pár otázek.

Můžete mi říci něco o Londonově rodině?

„London 52 pochází z rodiny 3200, kterou moje rodina chovala spoustu let. Je to malá rodina, která čas od času produkuje úspěšné skokany. V současné době je to např. D Saucedo (Diarado x Quinar x Cassini I), kterého jezdila Švédka Julia Johansson a který byl prodán do Kataru.“

„London 52 byl hezké, nohaté hříbě s dobrým pohybem. Byl prodán jako budoucí plemeník, a přišel k Laure Collett od Petera Thomnsena.“

Jste zaměřen na chov skokových koní nebo spíš všestrannostních?

„No s Londonovou matkou z kombinace Quinar – Cassini I a s plemeníkem Landos jsme spíše chtěli odchovat skokana, jeho matka a bába dostaly 10 bodů za skok ve volnosti během výkonnostních zkoušek.“

Jaké vybíráte plemeníky a proč?

„Chováme s dvěma nebo třemi klisnami za rok a nejdůležitější pro nás je, jestli se hřebec hodí ke klisně. Když jsem připouštěl bábu Londona Legende VIII Quinarem, doufal jsem v zjemnění a lepší výkonnost. A fungovalo to, Londonova matka Vernante získala státní prémii.“

London je z 50 % plnokrevný, stačí toto procento pro všestrannost?

„Podle mě je 50 % krve u všestrannostního koně akorát. Soustřeďme se na ochotu soutěžit, dobrý pohyb a atletičnost.“

Druhým nejúspěšnějším chovatelem všestrannostních koní dle WBFSH je Kerstin Drevet, která odchovala jinou hvězdu pro britský tým, koně Toledo de Kerser (Diamant de Sémilly x Papillon Rouge), ježděného Tomem McEwenem. Toledova kariéra je přehlídkou úspěchů: 2. na Světovém šampionátu v kategorii sedmiletých, 1. ve CCI**** v kategorii jezdců pod 25, 12. a ve zlatém týmu na WEG v Tryonu, 1. v pětihvězdičkové military v Pau 2019; a nakonec člen zlatého týmu a držitel individuálního stříbra na olympijských hrách v Tokiu. Při pohledu na jeho původ si myslím, že Kerstin Drevet chtěla odchovat skokana, ale to jen ukazuje, jak důležitou se stala čistá a pozorná technika skoků ve všestrannosti.

Toledo de Kerser

Nejúspěšnější PK ve všestrannosti dle WBFSH

Když vezmeme v úvahu dominanci francouzských koní v současných top soutěžích ve všestrannosti, není žádným překvapením, že PK číslo jedna se stala Selle Francais. Co je ale možná překvapení, je to, jak jim dala zabrat holštýnská kniha. Dle výher zaostali pouze o 17 bodů za Selle Francais.

Francouzský tým byl skutečně impozantní. Jejich nejlepší zástupce, 2. nejlepší na světě, Toledo de Kerser (Diamant de Sémilly x Papillon Rouge) je s jezdcem Tomem McEwen stříbrný v jednotlivcích a člen zlatého olympijského týmu v Tokiu.

Francouzský tým doplňuje Amande de b’Neville (Oscar des Fontaines x Elan de la Cour), další pětihvězdičková hvězda a zlatý OH vítěz v jednotlivcích s Juliou Krajewski v sedle. 14. v jednotlivcích byl opět Francouz Api du Libaire (po angloarabském Fusain du Fefey z matky po Tresor de Cheux). Dále 17. Toubleu de Rueire (Mr Blue x Bayard d’Elle), 23. Banzai du Loir (Nouma d’Auzay x Livarot) a konečně 24. Vendredi Biats (po belgickém hřebci Winningmood z Selle Français klisny Camelia de Ruelles), který je vzácným příkladem užití „cizí“ krve, všestrannostní koně z Francie jsou obvykle skrz naskrz francouzští, ne jako francouzští skokani, kteří absorbovali krev z celé Evropy.

Amande de b’Neville

Druhá umístěná holštýnská PK má nejlepšího zástupce v Londonovi, kterého jsme probírali výše. Dalším nejúspěšnějším holštýnským teplokrevníkem ve všestrannosti je 5. na světě Fischerwild Wave (Water Dance xx) z matky z krosu Acobat II x Lux Z, takže když se podíváme na 4. generaci původu Fischerwild Wave, tak najdeme 4 plnokrevníky, 3 hannoverány, jednoho rýnského teplokrevníka a pouze jednoho holštýna, Acobatovu matku Tschita (Capitol x Calypso). Fischerwild Wave chodí pětihvězdičkové soutěže s Michaelem Jungem a spolu se umístili pátí v Luhmühlen v tomto roce.

10. JL Dublin (Diarado x Canto) donesl Nicolu Wilson ke zlatu v týmech i jednotlivcích na evropském šampionátu v Avenches, 12. Cartania (Cartani x Clinton) ježděná Felixem Voggem byla v Avenches 8, později se umístila 7. na evropském šampionátu. Za holštýnskou PK lze ještě zmínit 27. Carjatan S (Clearway x Galant Vert xx) a 44. Casino (Casillas x Claudo).

JL Dublin

3. umístěná PK ISH je zastoupena jinou hvězdou z evropského šampionátu, Brookfield Inocent, který byl v jednotlivcích druhý a patřil do zlatého týmu s Piggy March. Brookfield Inocent je po holandském hřebci Innocent, který v sobě kombinuje dva velikány: Almé Z skrze syna I Love You a Landgrafa I, který je otcem jeho matky. Strana původu matky Brookfield Inocent je už velmi irská, matka Shalies Pet je po Kings of Diamonds synu Kings Servant z klisny po Windjammer xx.

Brookfield Inocent

2. nejlepším zástupcem ISH je Grovine de Reve po synu Quito de Baussy jménem Hermés de Reve z Erkina Jane, která je po plnokrevném Rimilis z matky po plnokrevném I´m A Star. Grovine de Reve ježděný novozélandskou hvězdou Jonelle Price byl pátý v pětihvězdičkové soutěži v Kentucky dříve tohoto roku.

Pak tu máme koně Ollie Townenda, Ballaghmor Class, 11. na světě, který byl první v Lexingtonu a zlatý v týmech a pátý v jednotlivcích v Tokiu na olympijských hrách. Je po holštýnském hřebci Courage II (Capitol x Cor de la Bryère), který dal mnoho koní do všestrannosti v jeho krátké chovné epizodě v Irsku, a z matky Kilderry Place.

King of Diamonds

Dalším ISH zástupcem je 34. nejlepší kůň na světě Off the Record po holandském importu VDL Arkansas (Acobat II x Silvano) z matky po holandském hřebci Ard Ohio. Off the Record vyhrál v Cáchách tento rok s Williamem Colemanem v sedle. 36. je klisna Vanir Kamira, která s Piggy March byla druhá v pětihvězdičkovém Burghley loni. Je po Camiro de Haar Z (Chellano x Ramiro) z matky po plnokrevném Dixi. A nakonec tu máme 42. Gortfadda Diamond po irském hřebci Water Valley Cool Diamond z plnokrevné klisny Panda (Glacial Storm x Strong Gale).

Příště se podíváme na druhou část článku, skokové hodnocení WBFSH.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…