Za achaltekinskými koňmi až do Lucemburska
Ve dnech 7. - 9. 8. 2009 se uskutečnil v malebném městečku Roeser – Herchesfeld blízko francouzských hranic již druhý ročník evropského šampionátu achaltekinských koní, pořádaný Lucemburskou asociací achaltekinských koní. Jako obrovský příznivec plemene jsem se rozhodla šampionát navštívit a shlédnout ty nejlepší z nejlepších.
Organizační výbor v čele s Michele van Kasteren (Lucembursko) zorganizoval šampionát pod širým nebem v části Herchesfeld a počasí jim opravdu přálo. Po zhlédnutí všech koní v boxech, jsem s mírnými rozpaky očekávala následující šampionát, ne všichni koně totiž byli v takové kondici, aby mohli být předvedeni na tak významné akci.
Prostor předvadiště byl opravdu obrovský, pevně ohrazený, menším nedostatkem byly zcela chybějící tribuny, jak se ovšem později ukázalo, nebyly zapotřebí díky menší návštěvnosti. Je velká škoda, že jedinými diváky byli jednotliví majitelé koní a jejich týmy.
V hodnotící komisi zasedli T. N. Rjabova (MAAK, Rusko), Dr. Vet Christian Schacht (Německo) a P. Marešová (ČSCHAT, ČR). Je velká škoda, že nepřijel dlouho avizovaný A. Klimuk, který by jistě přispěl ke zvýšení objektivity a úrovně celého šampionátu. Ve většině kategorií měla zastoupení také Česká republika - byli to chovatelé M. Červený a jeho sdružení DALIDA a manželé J. a A. Novotní. Dále se šampionátu účastnili chovatelé s koňmi z Belgie, Dánska, Francie, Lucemburska, Německa, Nizozemí, Slovenska a Švýcarska.
Ti nejlepší z nejlepších
První kategorie, ročci, začala s mírným zpožděním po deváté hodině a ukázala 7 soupeřících hřebečků a klisniček. Tuto kategorii vyhrála vraná klisnička Beurma v majetku pana H. Hutmachera ze Švýcarska. Klisnička se narodila v ruském hřebčíně Stavropol po hřebci Beduin z matky Meleai.
V následující kategorii dvouletých hřebců a klisen zvítězila ve velmi silné konkurenci klisna Bagrakhanum (Gagur - Bibighanum po 1128 Alsakar) majitele V. Chablieva, hřebčín Alania Stud, Slovensko.
V kategorii 3-4letých klisen zvítězila klisna Miramichi (Askari - Marahuti po Kara-Burgut) chovatelky a majitelky S. Topfer-Gebert z Německa.
V kategorii 3-4letých hřebců zvítězil loňský vítěz kategorie dvouletých, vraný hřebec Sagon (Askari - Sirenia po Melgun) majitelky K. Jakob z Německa.
Kategorii 5letých a starších klisen vyhrála v obrovské konkurenci opravdu nádherných klisen ještě donedávna „česká" klisna Durana (1196 Elbek 40 - 2700 Dagomeja po 999 Munir) nyní v majetku pana V. Chablieva, hřebčín Alania Stud, Slovensko.
Nejvíce očekávanou kategorií 5-12letých hřebců vyhrál po velmi těžkém rozhodování plavý hřebec Gumbet Shael (Gajaz - Damdža po Garem 11) majitelky N. Schouw z Dánska.
Kategorii poslední, hřebci senioři, pak vyhrál opravdu nádherný, typický hřebec Sugun (Sumbar - Ssora po Sport), narozený v roce 1987 v Turkmenistánu, nyní v majetku M. van Kasteren, Lucembursko.
V kategorii „Best in Show" zvítězila roční klisnička Beurma a k překvapení mě jako člena ČSCHAT jí byla také z ruk předsedkyně ČSCHAT předána cena svazu za nejtypičtějšího achaltekinského koně výstavy.
A nejvýznamnější úspěchy českých koní?
Nebylo jich vůbec málo. Mezi ročky se umístil na 6. místě hřebeček Abnar, majitele M. Červeného.
Kategorie dvouletých byla zastoupena koňmi sdružení DALIDA (Almazar, Anthares), ale také manželů Novotných (Albion) a velmi dobře se všichni koně umístili. Velmi úspěšný byl ryzák Albion, který získal skvělé 2. místo. Na 4., resp. 5. místě se umístili Anthares a Almazar M. Červeného. Ještě musím zmínit v česku odchovaného hřebečka Draga, kterého dovezl pan V. Chabliev a při jehož předvedení všichni diváci oněměli. Je otázkou, zda koně, který vypadá jako kostra potažená kůží, ať už z jakéhokoli důvodu, je dobré ukazovat na akci takového významu, jako je mezinárodní šampionát.
Kategorie 3-4letých klisen se účastnila klisna Alnissa v majetku manželů Novotných, která se umístila na pěkném 3. místě.
V kategorii 3-4letých hřebců byli zastoupeni dva hřebci v majetku M. Červeného, Shaitan Shael a Prett a hřebec odchovaný v česku manžely Novotnými, ale již v majetku francouzsky S. Peron, Albatal. Hřebeček Prett prodělal v nedávné době vážné selhání ledvin, proto nebyl ještě stále v odpovídající kondici a tomu odpovídalo umístění na 5. místě. Ovšem nádherný typický Shaitan Shael se musel sklonit před potomkem Askariho (po Kara-Burgut) a získal 2. místo. Bohužel se ukázalo, že kůň s vynikajícím exteriérem a hodícím se do sportu, je hodnocen spíše negativně, než bych očekávala. Na takovéto hodnocení doplatil například Albatal, který se umístil až na 4. místě.
Kateorie 5letých a starších klisen měla zastoupení v již zmiňovaná plavé klisně Duraně, v majetku V. Chablieva, SK, která tuto kategorii nad očekávání všech vyhrála. Je s podivem, že si komisaři nevšimli kulhání klisny při předvedení, což by se mělo negativně promítnout na jejím hodnocení.
V kategorii 5-12letých hřebců byl jediným českým zástupcem vynikající hřebec manželů Novotných Altair, který skončil na 2. místě, a který prokázal nejenom, že je vynikající exteriérově, ale také vynikající sportovní kůň (pozn. hřebec Altair soutěžil v parkurovém skákání s jezdcem K. Papouškem do stupně S).
Co říci na závěr?
Je zarážející, že hodnotící komise dává největší důraz na původ koně a exteriér, případně sportovní výkonnost, jsou jen podřadně hodnocené části. Měla jsem v každé kategorii vybrány 2 zástupce, kteří by dle mě splňovali ideál achaltekinského plemene a v některých případech mě hodnocení komise velmi zarazilo. Všichni zúčastnění již dopředu věděli, že pokud se v ringu objeví potomek po Kara-Burgut či Askari, nebo zda jeho chovatelem byl významný hřebčín v Rusku, je jasným vítězem. Je třeba se zamyslet, zda komise, která sedí za svým stolkem, je schopna objektivně a celkově posoudit exteriér koně, aniž by si nechala koně předvést zepředu a zezadu a přišla se na něj podívat zblízka. Je potřeba, aby komise posoudila kondici jednotlivých koní a apelovala na chovatele, aby zlepšili management chovu v případě nedostatků. Je opravdu hrozné vidět na tak důležité události koně v otřesné kondici, kteří jsou i přesto předváděni před komisí. Na druhé straně musím pochválit většinu chovatelů, kteří perfektně připravili své koně na předvádění, zejména plemenné hřebce, kteří se také předváděli dohromady.
Doufám jen, že příští rok se sejdou na šampionátu ještě kvalitnější koně a nebude normálním obrazem kůň ne v příliš dobré kondici. Také doufám, že komise nebude slepě hodnotit koně významných majitelů a chovatelů a přiklánět se nejvíce k rodokmenu koně. Vždyť exteriér je nejzákladnější prvek při hodnocení koně a měl by také být nejvýznamnější měřítkem při hodnocení nejenom achaltekinských koní.
Kompletní výsledky celého šampionátu najdete v XLS souboru pod článkem.
Spoustu dalších fotek ze šampionátu najdete také zde na Rajčeti.
Galerie
Most pro oranžovo – bílé, Manoamano dosáhl na hattrick
O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…
Martina Růžičková-Jelínková: Pořád mi voní stáj a líbí se mi vše, co se kolem koní točí
Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…