Vzpomínka na Národní výstavu NPS 2019

3. 10. 2019 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Viktor Král

Předvedení koně ve výstavním kruhu, ať už na ruce, pod sedlem či v zápřeži může ovlivnit mnoho různých věcí a je veliké umění, když vystavující zvládne svého koně správně připravit a namotivovat tak, aby se pak ve výstavním kruhu prezentoval v tom nejlepším světle. Komu se tento obtížný úkol podařil na Národní výstavě NPS 2019 zvládnout nejlépe, se dočtete níže.

Tuto výstavu, jejíž součástí byla i čtvrtá kola všech NPS šampionátů a Lead Rein poháru, připravila Národní pony společnost ve spolupráci s jezdeckým klubem dětí a mladých jezdců v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, ASCHK ČR a ACHMK. Jednalo se o dvoudenní akci, která zahrnovala jak klasické chovatelské třídy na ruce pro všechna původní britská plemena, tak speciální výstavní třídy a různé sportovní soutěže. Jedním z vrcholů tohoto víkendu bylo navíc i udělení první letošní ceny ASCHK ČR pro nejlepšího Mladého vystavovatele. Všechny chovatelské výstavní třídy a speciální výstavní třídy hodnotila usměvavá a velmi milá britská posuzovatelka paní Lorraine Clynes Thomas, která je nejen na panelu NPS pro všechna Mountain and Moorland plemena (MM), ale také na panelu WPCS a na panelu pro barevné koně. Letos rovněž úspěšně složila posuzovatelské zkoušky u SPSBS. Sama je aktivní jezdkyní i chovatelkou (hřebčín Cheshmere). Sportovní soutěže hodnotily rozhodčí Ing. Michaela Pavlisová a paní Iveta Lewingerová.

Sobotní program otevřely skokové třídy Working Hunter Pony-Training Stakes (WHP-TS), kde se na rozdíl od klasických WHP tříd nehodnotí exteriér a typ, a jezdecká úloha se jede ihned po ukončení skokové fáze na stejném kolbišti. V ostatních parametrech je ale hodnocení WHP-TS shodné jako u tříd WHP. Ve třídě s výškou překážek 40–50 cm zvítězila dvojice Anna Horvátová a Dollom I Want You (JKDaMJ Brandýs nad Labem), která celý parkur překonala bez chyby, za styl získala 11 bodů z 20 možných a k nim za individuální prezentaci přidala dalších 8 bodů, což po sečtení všech položek dávalo nejlepší výsledek ze všech startujících. Druhá umístěná Linda Dvořáková s WMP valachem Marah Simon (JK Calamity Jane) byla sice lépe hodnocena v individuální úloze, ale její známky za styl byly o něco nižší a svou roli v celkovém hodnocení sehrála také penalizace za jednu chybu na parkuru.

Na překážkách vysokých 60–70 cm byla nejúspěšnější Kristýna Kalibánová s valachem Norman (JKDaMJ Brandýs nad Labem), která v parkuru nechybovala a navíc od paní posuzovatelky obdržela vysoké známky za styl i individuální úlohu a jejich celkový výsledek 90 bodů (maximum je 100 bodů) byl zároveň nejlepším výsledkem WHP-TS napříč všemi kategoriemi. Druhé místo obsadila její stájová kolegyně Anna Horvátová s valachem Dollom I Want You. Všem soutěžícím by paní posuzovatelka doporučila, aby v budoucnu věnovali více pozornosti své individuální úloze, která by měla obsahovat předvedení koně na obě ruce a také pasáž prodlouženého cvalu, což jsou shodné parametry s individuální úlohou ve třídě Open Ridden, a k předvedení koní využili celou plochu kolbiště.

ASCHK ČR dlouhodobě podporuje třídy Mladých vystavovatelů, které jsou u dětí a mládeže velmi oblíbené. V letošním roce odmění ty nejlepší z nich dvěma krásnými poháry. O první pohár mohli děti a junioři soutěžit právě na Národní výstavě NPS 2019. Z každé věkové skupiny do závěrečného finále postoupily dvě nejlepší dvojice. Za nejmladší věkovou skupinu dětí do šesti let se kvalifikovaly Martinka Kolaříková se Saharou (Stáj Naes) a Miluška Černá s Vikym of Very (Stáj Viktoria Radim), z kategorie dětí 7-11 let do finále postoupily Lucie Vaňousková a Russel Pipit (JKDaMJ Brandýs nad Labem) a Vendulka Vodičková s Happy (Pepe Farm-A) a z nejstarší věkové skupiny se do finále propracovaly Nikola Ondrušová s Liberte Samantou a Adéla Tunková se Saharou (obě Stáj Naes).

Z této šestice se finále nejlépe vydařilo Nikole Ondrušové s Liberte Samantou, která získala první z letošních prestižních ocenění ASCHK ČR. Paní posuzovatelka byla nadšena z předvedených výkonů a velmi kladně hodnotila i to, že v ČR otevíráme tyto třídy i pro ty nejmenší děti, což není všude úplně běžné. Jejich výkony ve výstavním kruhu sice ještě nelze porovnávat s těmi profesionálními, jako u věkově starších Mladých vystavovatelů, ale je vidět, že je vystavování koní na ruce baví a své svěřence předvádějí s radostí a velkým nasazením. Ne nadarmo se říká: „ Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. A paní posuzovatelka věří, že právě z těchto dětí mohou za pár let vyrůst špičkoví vystavovatelé takových kvalit, že obstojí i v mezinárodní konkurenci.  Aby se mohli posunout dále, je třeba postupně zapracovat na odstranění některých nedostatků, jež paní posuzovatelka u soutěžících zaznamenala. Velkým kamenem úrazu byl pozdrav, který je nedílnou součástí každého předvedení koně ve výstavním kruhu. U některých vystavovatelů chyběl na začátku, u některých na konci předvedení, někteří zase zdravili „za pochodu“. Druhým nejvíce problematickým momentem sobotních tříd Mladých vystavovatelů bylo předvedení koně na rovné středové linii. Mnoho soutěžících se na ni v klusové fázi nedokázalo udržet, protože své koně naklusali ještě před obratem, což je vyneslo mimo tuto linii. Paní posuzovatelka by také chtěla apelovat na všechny vystavovatele, aby si nastudovali správnou úpravu koní do výstavního kruhu dle plemenné příslušnosti daného zvířete, protože v tomto ohledu má velká část koní, které ve výstavních kruhu viděla ještě značné rezervy.

Ve výborně obsazené jezdecké třídě pro začínající jezdce bylo ve hře 6 bodů pro vítěze do celoročního hodnocení. Ty si na své konto připsali reprezentanti JK Calamity Jane – Linda Dvořáková a Marah Simon. V jejich podání jsme viděli velmi pěkné předvedení ve skupině i dobře zvládnutou individuální úlohu, která obsahovala vše, co tato třída požaduje. Simon navíc získal vysoké hodnocení za exteriér a typ. Co se hodnocení exteriéru a typu týče, tak srovnatelné známky jako Simon obdrželi i poníci umístění na dalších dvou místech. O jejich pořadí pak rozhodly drobné chybičky v jednotlivých prezentacích. Druhé místo obsadila Lucie Vaňousková s Russel Pipitem (JKDaMJ Brandýs nad Labem) a třetí příčku si vybojovala Nikol Suchoparová a Goldmane Russian Roulette (JŠ Radošovice). Z obecného pohledu by poník pro začínajícího jezdce měl být klidný a vyrovnaný, ochotný a spolupracující a hlavně po jezdecké stránce natolik připravený, aby mohl být dítěti oporou. Těmto kritériím podle paní posuzovatelky vyhověli bohužel jen někteří z předvedených poníků.

Velmi pěkné a dynamické předvedení koně jak ve společné, tak v individuální části vyneslo v juniorské třídě na vrchol Dominiku Marečkovou s valachem WPCT Pretoria Cedrik (hřebčín Pretoria). K jejich prvenství přispělo rovněž i vynikající hodnocení exteriéru a typu. Druhé místo náleží zástupcům Stáje Naes – Nikole Ondrušové s Liberte Samantou, kteří si do celoročního hodnocení připsali 5 bodů a stále drží průběžné druhé místo v soutěži. Třetí místo obsadil jeden z nováčků Nikola Stříšková s Connemara klisnou Kylebrack Milly (JKDaMJ Brandýs nad Labem).

Na vítězné vlně letos v jezdecké třídě Open Ridden jede dvojice Zuzana Dotlačilová a SHP valach Graniet Liebas (Farma Chikita), která zcela přesvědčivě získala ve čtvrtém kole seriálové soutěže NPS Open Ridden šampionát 2019 čtvrté vítězství. To se zatím v historii NPS seriálových soutěží žádné jiné dvojici nepodařilo. Druhé místo vybojovala Kristýna Kalibánová s WPBr valachem Dollom I Want You (JKDaMJ Brandýs nad Labem). Ti se rovněž hezky prezentovali v obou částech výstavní třídy, ovšem tento valach obdržel nižší známky za hodnocení exteriéru a typu. Velký posun k lepšímu je od začátku sezóny vidět na dvojici Barbora Poláčková a Vazan Roderick (FARMA CHMEL). Je zřejmé, že kombinace mladý kůň a zkušený jezdec přinesla své ovoce a to v podobě třetího místa v této výstavní třídě. Paní posuzovatelka by jen k jednotlivým prezentacím ráda dodala, že by v této výstavní třídě chtěla vidět výraznější prodloužení, protože u některých dvojic bylo velmi málo zřetelné.

Již podruhé v letošním roce byla v rámci výstavy vypsána i drezurní úloha NPS 2019, kterou posuzovala její autorka Ing. Michaela Pavlisová. Zde svým projevem velmi mile překvapil WMP Vazan Roderick, kterého výborně celou drezurní úlohou provedla Barbora Poláčková.

Sobotní klání vyvrcholilo trailovými soutěžemi. V obou vypsaných kategoriích na soutěžící čekalo 8 překážek různé obtížnosti. Tuto trať zvládlo bez chyby překonat jen několik z nich a mezi těmi s „čistým kontem“ pak rozhodoval čas. V oddělení dětí a juniorů zvítězila Kristýna Smolíková s klisnou Sisi (Farma Chikita), která bez jediného zaváhání zdolala úspěšně celou trať, před Maruškou Křížovou se Sašou a Jiříkem Černým s Vikym of Very (oba Stáj Viktoria Radim). Mezi dospělými zvítězili reprezentanti JS Skvrňov – Nikol Bouchalová Fidrmucová a valachem Honza. Ten sice patřil k nejmenším koním na startu, ale všem svým větším soupeřům předvedl, že na velikosti zde opravdu nezáleží. Způsob, jakým celou trať zvládl, jasně ukazuje, že traily jsou disciplínou, která je mu šitá na míru.  

V neděli opět dostali děti a junioři příležitost předvést své vystavovatelské umění paní posuzovatelce ve třídách Mladých vystavovatelů. Mezi 4-5 letými dětmi byla nejlépe hodnocena Anička Mazancová se SHP klisnou Rolničkou KV (Pštrosí farma Čenkov). Ve svém věku již dobře zvládla předvedení poníka v pohybu, nejlépe ze všech startujících ve třídě předvedla poníka na středové čáře, kde ho i otočila na správnou stranu. Právě otočení poníka ve správném směru dělalo těmto nejmenším dětem největší problémy. Pro šestileté děti byla vypsána samostatná třída. Zúčastnily se jí děti, které v této výstavní třídě měly svou premiéru, ale i děti, které se vystavování koní již nějakou dobu věnují.

Zvítězil Kristián Lukeš se SHP Victorem of Very (JK Valdar), jenž skvěle ve výstavním kruhu uplatnil vše, co se naučil na Letním kempu NPS. V této třídě již vystavovatelé neměli problém s orientací v prostoru, všichni dobře zvládli předvedení koně v pohybu po obvodu výstavního kruhu, u některých jsme viděli už i hezký výstavní postoj. O pořadí pak ve většině případů rozhodlo předvedení poníka na středové linii. Paní posuzovatelka by dětem doporučila, aby při předvedení poníka na středové linii, kdy jdou s koněm nejprve od posuzovatele v kroku, udělaly na jejím konci malou smyčku a teprve po jejím dokončení své koně naklusaly. Tato smyčka by měla být přiměřeně velká, tak aby se kůň mohl pohodlně otočit a nevypadl při tom z dobrého a pravidelného kroku. Vzhledem k tomu, že tyto speciální výstavní třídy mají svůj původ ve Velké Británii, měla by britskému stylu odpovídat nejen výstroj koní, ale i úbor mladých vystavovatelů. Růžové biče doporučuje paní posuzovatelka zaměnit za neutrální černé, nebo hnědé. Se zvyšujícím se věkem dětí se v každé další třídě zvyšovala i úroveň předvedení koní.

V kategorii dětí do 11 let jsme mohli vidět již několik vystavovatelsky vyspělých prezentací. O první místo svedly boj Lucie Štěpánová s Plamenkou of Kadov (Stáj z Malého údolí) a Adéla Dastychová s Goldmane Russian Roulette (JŠ Radošovice). Obě dívky zvládly na výbornou společné předvedení ve skupině a o pořadí rozhodla individuální prezentace, konkrétně předvedení koně ve výstavním postoji, kdy Lucie Štěpánová nezapomněla v okamžiku, kdy si paní posuzovatelka obcházela koně, ustoupit z pozice před koněm do strany, a umožnila tak tím paní posuzovatelce dobrý výhled na přední končetiny koně. Prezentace ostatních soutěžících byly poznamenány různými drobnými chybičkami. V kategorii dětí a juniorů do 16 let nastoupilo do výstavního kruhu 11 dvojic, mezi nimiž byli jak nováčci, tak úspěšní mladí vystavovatelé, a toto početné startovní pole bylo příslibem, že zde uvidíme i výkony té nejvyšší možné úrovně, tedy výkony profesionální.

Takto můžeme charakterizovat zejména první tři umístěné v této třídě, kterým by se paní posuzovatelka nebála svěřit i své vlastní koně. Tito tři mladí vystavovatelé již přesně věděli, o čem tato výstavní třída je, dbali u svých svěřenců na správné tempo v kroku i klusu, výborně zvládli výstavní postoj i předvedení koně na středové linii a hlavně se svými koňmi po celou dobu výborně pracovali a udržovali je stále pozorné. Zvítězila Nikola Ondrušová, která předešlého dne dosáhla na prestižní ocenění ASCHK ČR pro nejlepšího Mladého vystavovatele. V této třídě ovšem startovala s WMP klisnou Saharou (Stáj Naes). Stříbrnou pozici v silné konkurenci vybojoval jeden z nováčků Magdalena Holubová s klisnou WPCT Pretoria Ricadona (hřebčín Pretoria) a třetí příčku obsadil Ferdinand Ritter se SHP valachem českého chovu Mečíkem of Kadov. Ostatní soutěžící by neměli zapomínat na to, že je třeba v průběhu celé výstavní třídy s koněm pracovat a není žádoucí ho např. po své individuální prezentaci nechat stát v řadě a odpočívat s povolenou zadní nohou a svěšenou hlavou. 

Letošní ročník seriálové soutěže NPS Lead Rein pohár je již pátým v pořadí a opět vyvrcholí v září velkým finále, které se bude konat v rámci mezinárodní výstavy Kůň 2019 v Lysé nad Labem. Tyto výstavní třídy již 5 let podporuje generální partner společnost Sehnoutek a synové, s.r.o. LR třídy vypsané na Národní výstavě NPS 2019 byly zároveň 4. kolem této seriálové soutěže.  Stejně jako v ostatních SVT i zde se nejdříve všichni soutěžící v dané kategorii předvedli společně ve skupině a pak dostal každý tým šanci zazářit v individuální části. Vzhledem k tomu, že tyto výstavní třídy patří také mezi třídy chovatelské, zahrnuje celkový výsledek i hodnocení exteriéru a typu každého z předvedených poníků.

V kategorii pro shetlandské pony se tedy jednalo o hodnocení exteriéru a typu podle standardu tohoto plemene.  11 SHP na startovní listině jasně ukazuje, že právě shetlandští poníci výborně splňují všechna kritéria leadreinového poníka a bez problémů obstojí v konkurenci ostatních MM plemen a MMPBr. Ke svému předchozímu vítězství v MV připojila Lucie Štěpánová s Plamenkou of Kadov a vodičem paní Kamilou Bradáčovou další první místo a šest bodů do celoročního hodnocení, čímž si v průběžném hodnocení této seriálové soutěže vybudovala před svými soupeři slušný náskok. Tento tým opět prokázal výbornou připravenost, předvedl precizní úlohu s využitím celého prostoru a klisna se paní posuzovatelce líbila po stránce exteriéru i typu. Nejmladší soutěžící této třídy teprve čtyřletá Elvírka Delveti obsadila druhé místo. Startovala s klisnou Bonny v.d. Achterdijk a vodičem paní Ditou Delveti za Czech Riding Club. Vzhledem k jejímu věku jsme viděli velmi pěknou prezentaci jak při společném předvedení ve skupině, tak v individuální části. Paní posuzovatelka považuje klisnu Bonny za maximálně spolehlivého poníka pro LR třídy s mimořádným charakterem. Třetí příčka patří Kateřině Weishauplové s klisnou Gety a vodičem paní Veronikou Weishauplovou (Stáj Asined-B). U tohoto týmu paní posuzovatelka ocenila zejména dobře zvládnutou individuální prezentaci, ale rezervy ještě mají ve správné výstroji. Také by ráda vyzdvihla čtvrtou umístěnou Milušku Černou (JK Viktoria Radim), u které se jí velmi líbil korektní a uvolněný sed s ukázkovým držením horní poloviny těla malé jezdkyně a čistým a pravidelným vysedáváním.

Mezi ostatními MM plemeny a MMPBr excelovala klisna Sahara a Martinka Kolaříková s vodičem slečnou Michaelou Havlovou (Stáj Naes). V jejich podání jsme zvyklí vídat kvalitní prezentace a ne jinak tomu bylo i na Lhotě. Prvním rokem se této seriálové soutěže účastní klisna Goldmane Russian Roulette s Nikolkou Suchoparovou a vodičem paní Monikou Suchoparovou (JŠ Radošovice) a jako nováčci se hned v této premiérové sezóně propracovali mezi špičku. Klisna získala výborné hodnocení za exteriér a typ, společně předvedli i technicky zdařilou úlohu, ale jejich předvedení chybělo trošku energie. Vyrovnanými výkony se může pochlubit rovněž tým JKDaMJ v Brandýse nad Labem složený z jezdkyně Adélky Oswaldové, vodiče paní Žanety Oswaldové a WMP valacha Russel Pipit. Ani jejich prezentace nebyla poznamenána žádnými závažnými chybami, ale paní posuzovatelka by doporučila zamyslet se nad výběrem vhodnějšího sedla, které by dobře sedělo nejen poníkovi, ale vyhovovalo by také malé jezdkyni.

Početná třída Nadějí otevřená pro děti startující prvním a druhým rokem nabídla divákům pestrou podívanou na různorodé startovní pole. Zde mohou startovat všichni zástupci MM plemen a MMPBr s KVH do 122 cm společně. Co se plemen týče, tak nejúspěšnějšími se v Nadějích stali shetlandští poníci, kteří obsadili dvě ze tří prvních míst a mezi ně se vklínil jeden reprezentant WMP. Potěšující je, že bez ohledu na plemennou příslušnost se na prvních třech místech umístili poníci českého chovu. Vítězkou se stala česká leadreinová multišampionka SHP klisna Lea Domino, která v letošní sezóně soutěží s pětiletou Alexandrou Lysak a vodičem paní Veronikou Musilovou (JA Bleu de Ciel Hostivař). Tento tým ve všech ohledech šlapal jako dobře namazané soukolí, a zkušený a dobře připravený pony byl pro svou malou jezdkyni oporou. Výborné hodnocení, které ji vyneslo na druhé místo, si vysloužila klisna Goldmane Silent Victory s Michaelou Kunstovou v sedle a paní Hanou Kunstovou na pozici vodiče (Farma Sýkorův mlýn). Tato klisna stejně jako třetí umístěný SHP valach Victor of Very oslovili paní posuzovatelku vynikajícím charakterem a dobrými pracovními vlastnostmi. Victora pod sedlem v silné konkurenci skvěle předvedl čtyřletý Dominik Lukeš, kterého jako vodič doprovázela paní Petra Lukešová (JK Valdar).

Celkem se nám ve všech LR třídách představilo 28 týmů, jejichž výkony paní posuzovatelku mile překvapily. Pozitivně hodnotila nadšení a radost soutěžících dětí a přátelskou atmosféru. Těm, kteří se tentokrát neumístili, by doporučila věnovat více pozornosti správné úpravě poníka, korektní výstroji, rozvržení individuální úlohy do celého prostoru výstavního kruhu a samozřejmě hlavně jezdecké průpravě poníků samotných. To vše by jim mělo v budoucnu dopomoci k lepšímu umístění.

Součástí Národní výstavy NPS 2019 bylo také jedno z kol seriálové soutěže NPS Cavalletto vozatajský šampionát, ve kterém soutěžící sbírají body do celoročního hodnocení v drivingových třídách a ve vozatajském parkuru. Generálním sponzorem tohoto šampionátu jsou Jezdecké potřeby Cavalletto. Ačkoliv je drivingová třída otevřena pro všechna MM plemena a MMPBr, tak se jí v letošním roce účastní výhradně shetlandští pony. Jediným importem mezi českými odchovy je zde fenomenální valach Graniet Liebas (maj. pan Vladimír Svoboda), který ke svým třem vítězstvím připojil na Lhotě další a upevnil tak svou pozici v průběžném celoročním hodnocení. Skvělým způsobem ho opět předvedla talentovaná Zuzana Dotlačilová (Farma Chikita). Dynamické předvedení, ale vždy plně pod kontrolou vozataje, radost a chuť koně pracovat, to je to, co by si každý posuzovatel přát v drivingových třídách vidět. Součástí drivingové prezentace je také zacouvání, které by mělo být zařazeno do individuální úlohy. A právě preciznost provedení tohoto cviku rozhodla o vítězi. Ve všech ostatních ohledech se vítězi vyrovnal druhý umístěný Amor of Magic Star s panem Karlem Jindrou (hřebčín Magic Star). Couvání maličko potrápilo i třetího v pořadí, jediného juniora na startovní listině, Ferdinanda Rittera z JKDaMJ v Brandýse nad Labem, který předváděl valacha Moonshine of Kadov. Paní posuzovatelka by ráda všem účastníkům drivingových tříd připomněla, že z jejich prezentace by mělo na první pohled být znát, že koně práce těší a baví. Projev koně by měl být energický a dynamický, což některým spřežením zatím chybělo.

V seriálové soutěži NPS Cavalletto vozatajský šampionát mohou kromě MM plemen startovat i miniaturní koně. Pro ty jsou otevřeny samostatné drivingové třídy. V juniorské kategorii sekce B zvítězila Kateřina Drubová s plemenným hřebcem DT Midnight Dream Joker (Stáj Acro-Farm), který se pyšní množstvím skvělých výstavních výsledků z českých i zahraničních výstav nejen ve třídách na ruce, ale také ve sportovních třídách. Mezi seniory sekce A byla nejúspěšnější reprezentantka německé stáje Villstal Ponies paní Jutta Schäfer s valachem Bellmills Take It Easy. Kategorie dospělých v sekci B se letos již počtvrté stala kořistí slečny Zuzany Dotlačilové a její klisny Sisi zapsané v RHVK (Farma Chikita), která si na své bodové konto připsala dalších 6 bodů a má tak před svými soupeři výrazný náskok.

Součástí Národní výstavy NPS 2019 byly také klasické chovatelské výstavní třídy otevřené pro všechna původní britská plemena. Nejprve se paní posuzovatelce představili zástupci Mountain and Moorland plemen. Pro velký počet přihlášených byla třída tříletých a starších klisen a valachů v této kategorii rozdělena na 3 samostatné třídy, z nichž vždy první dva umístění postupovali do šampionátu kategorie. Ve třídě tříletých a starších SHP klisen do výstavního kruhu nastoupilo 6 českých odchovů. Byla to v této kategorii jediná třída, které se neúčastnil žádný importovaný pony.  Nejmladšími klisnami ve skupině byly tříletky Fantagiro, Tramina a Bohyška of Kadov. Vítězkou se stala šestiletá Bonnie Heart Czenkow (maj. paní Dominika Drobná), která na stejné výstavě slavila úspěchy v chovatelských třídách už loni. Paní posuzovatelka ocenila kromě korektního exteriéru její dobrou výstavní kondici a kvalitní mechaniku pohybu. Velmi těšně druhá skončila nadějná tříletka Tramina (maj. paní Denisa Hanzlíková), která se letos na výstavě v Nebanicích stala Overall šampionkou SHP a vicešampionkou celé výstavy. Třetí místo obsadila jedna ze dvou dcer plemenného hřebce Scotty Permoník a další z tříletých klisen v kolekci Bohyška of Kadov (maj. Tereza Kateřina Petková), taktéž úspěšná na letošní výstavě v Nebanicích, kde získala titul Overall vicešampionky SHP.

Ve třídě tříletých a starších valachů plemene SHP bylo zastoupení importů a českých odchovů vyrovnané. První místo vybojoval bělouš dánského chovu Lille Rosendal’s Quincy (maj. paní Petra Mikolášková), Overall šampion výstavy s titulem BIS z letošních Opřetic, jenž je podle paní posuzovatelky velmi typovým reprezentantem plemene s dobrou kostrou a kvalitní mechanikou pohybu, kterou zde také předvedl. Co se kvality exteriéru a typu týče, tak srovnatelné hodnocení v těchto bodech obdržel i druhý z importů – odchovanec holandského hřebčína Liebas – šestiletý vraník Graniet Liebas (maj. pan Vladimír Svoboda), kterému paní posuzovatelka udělila druhé místo. Nejlepším z českých odchovů se stal Modřín of Kadov (maj. paní Klára Voctářová), sedmiletý potomek importovaného hřebce Wells Major General, na kterém paní posuzovatelka mimo jiného ocenila i hezkou a typovou hlavu s pěkným širokým čelem.

Zástupci klisen a valachů ostatních MM plemen s výjimkou SHP se paní posuzovatelce představili v další ze tříd této kategorie. Co se plemenné příslušnosti týče, tak zde početně převažovali reprezentanti WMP, dále jsme tu mohli vidět jednoho WPCT a také jednu příslušnici plemene Connemara pony. Posuzování MM tříd je pro posuzovatele o něco obtížnější, než posuzování tříd jednoplemenných, neboť zde je třeba zhodnotit kvalitu každého jedince nejen vzhledem k jeho vlastnímu plemennému standardu, ale pak je třeba také už bez ohledu na plemennou příslušnost rozhodnout, které z předvedených zvířat nejvíce naplňuje svůj plemenný standard. Pro tento nelehký úkol jsou posuzovatelé na panelu National Pony Society v Británii speciálně školeni a před získáním akreditace musí projít náročnými zkouškami, aby byli plně připraveni na vše, co je ve výstavním kruhu může potkat. Z kolekce předvedených pony paní posuzovatelku nejvíce zaujal osmiletý valach plemene WPCT z hřebčína Pretoria – znakový ryzák Pretoria Cedrik, reprezentant vynikající rodiny klisny Dollom Campanwla Cymreig a potomek prvního velšského koba dovezeného do ČR – Gwenllan Bena. Tento valach paní posuzovatelku oslovil korektním exteriérem a dobrým typem, vynikající kostrou a k jeho prvenství přispělo i vynikající a dynamické předvedení koně v pohybu, kde Cedrik předvedl nejenom prostor, ale i potřebnou akci. Druhé a třetí místo získaly dvě reprezentantky plemene WMP, obě korektního exteriéru, obě dobře odprezentované v pohybu i výstavním postoji, ale také obě s nevhodnou úpravou hřívy a ohonu, která neodpovídala tomu, jak by měl být WMP upraven. Druhé místo obsadila dle paní posuzovatelky typově zajímavější Goldmane Russian Roulette (maj. hřebčín Goldmane), jako třetí se umístila Sahara (Stáj Naes).

Následoval šampionát kategorie MM, kde mezi šesti postoupivšími paní posuzovatelka vybírala toho nejlepšího. Její volba padla na Pretoria Cedrika, který se stal šampionem kategorie, titul vicešampiona kategorie ke svým letošním úspěchům připojil SHP valach Lille Rosendal’s Quincy.

Na této výstavě se diváci mohli pokochat krásou nejen různých původních britských plemen, ale také krásou miniaturních koní. Grand šampionem hřebců sekce A se stal dvouletý odchovanec českého chovu Jury (maj. pan Petr Procházka), kterého jsme měli letos možnost vidět v červnu na výstavě v Opřeticích, kde se stal vítězem své třídy. Stejný titul, ale určený klisnám v sekci A, paní posuzovatelka udělila tříleté klisně českého chovu vrance Fame Black Swan Acro Farm (Stáj Acro Farm), která již od roku svého věku posbírala na českých výstavách mnoho titulů v chovatelských třídách. Zatím svého nejlepšího životního úspěchu v chovatelských třídách dosáhl na Lhotě valach Honza (maj. paní Nikol Bouchalová Fidrmucová), který ke svým dosavadním dvěma titulům Grand šampiona valachů sekce A přidal kromě třetího Granda také titul Supreme šampiona sekce A.

V sekci B mezi hřebci zabodoval jeden z plemeníků stáje Acro Farm – hnědák DT Midnight Lil Joker. Ten byl již jako roční a dvouletý úspěšný v chovatelských třídách na evropské úrovni (Evropský Grand šampion a Reservní Evropský Grand šampion). Na Lhotě byl oceněn titulem Grand šampione hřebců sekce B. Reservním Grand šampionem se stal v této sekci roček v majetku paní Moniky Gromošové – DTL Spotted’s Black Pearl. Mezi klisnami se nejlepšího hodnocení dostalo dvouleté klisně českého chovu Tip Top Amálka (maj. manželé Polákovi). K jejím nejvýznamnějším úspěchům letošní sezóny bezesporu patří titul Supreme šampionky sekce B a Reserve BIS z opřetické výstavy a nově si do seznamu svých úspěchů přidá také titul Grand šampionky klisen sekce B z Národní výstavy NPS 2019.  Reservní Grand šampionkou se stala klisna Sisi (maj. slečna Zuzana Dotlačilová), klisna korektního exteriéru a vynikajících pracovních vlastností zapsaná v RHVK. Letos již podruhé získal titul Grand šampiona valachů v sekci B šestiletý Hugo Junior (maj. paní Markéta Schindlerová) a titulem Reservního Grand šampiona byl oceněn valach Henry (maj. pan Jiří Honzák). Všichni Grand šampioni této sekce se následně utkali o titul Supreme šampiona sekce B . Z tohoto klání vzešel vítězně DT Midnight Lil Joker.

Chovatelské třídy pokračovaly kategorií pro MMPBr. Zde se paní posuzovatelce představili nejen velšští podíloví kříženci (v ČR zatím z podílových kříženců nejpočetnější, s minimálním podílem 12,5% registrované velšské krve), ale také podíloví kříženci plemene Connemara (s minimálním podílem 25% registrované Connemara krve). První dvě místa obsadily dcery plemenného hřebce Diamant 424 z chovu manželů Pavlisových. Vítězkou se stala pětiletá Diamond’s Daira z matky po Le Matsjo, která získala i titul šampionky kategorie. Druhé místo ve třídě a titul vicešampiona kategorie si domů odvezla tříletá Diamond’s Bella z matky po Klootwijkhoeve’s Vidar (NFP). U obou těchto klisen paní posuzovatelka ocenila korektní exteriér, kvalitní mechaniku pohybu důležitou pro každého sportovního koně a obě považuje za velmi nadějné klisny s dobrou sportovní budoucností. Třetí místo obsadila tříletá WPBr klisna Hilin Miss Banshee (maj. Tereza Horvátová). Dále umístění koně obdrželi nižší známky za exteriér, kondici a svou roli zde sehrála v některých případech také nedostatečná úprava.

V kategorii Ostatních původních britských plemen se nám představil pouze jeden reprezentant Shire Horse – mladý čtyřletý hřebec Norseman Winston (maj. paní P. Václavíková), který zároveň získal i titul šampiona kategorie a tedy také „vstupenku“ do závěrečného šampionátu výstavy, kam se kvalifikovali všichni šampioni a vicešampioni kategorií. Každý z nich pak dostal šanci ukázat se v tom nejlepším světle a stát se nejlepším reprezentantem původních britských plemen Národní výstavy NPS 2019. Titul Overall šampiona výstavy paní posuzovatelka udělila Pretoria Cedrikovi a Overall vicešampionkou výstavy se stala Diamond’s Daira. Miniaturní koně nepatří do kategorie původních britských plemen, a proto měli své vlastní šampionáty, ze kterých vzešli dva Supreme šampioni (nejlepší představitelé sekcí A a B). Ti v závěru chovatelských tříd změřili své síly s Overall šampionem výstavy. Vítězi pak připadl titul Best In Show (BIS) – absolutně nejlepší jedinec výstavy bez ohledu na plemennou příslušnost, kterým se stal Pretoria Cedrik předváděný během této výstavy na ruce vynikajícím způsobem Martinem Holubem.

Třídy na ruce sice uzavřely chovatelskou část výstavy, ale program dále pokračoval kostýmovou show, v níž jednotliví soutěžící, či týmy předvedli paní posuzovatelce své masky společně ve skupině a následně každý z nich dostal 60 vteřin k individuální prezentaci, kde mohl paní posuzovatelce ukázat cokoliv, co uznal za vhodné, a to s vlastním hudebním doprovodem. Pobavila nás pohádka O veliké řepě, s napětím jsme sledovali záchranu člověka z hořícího domu, byli jsme svědky vysvobození Šípkové Růženky či uzdravení zamilovaného koně, rozesmáli nás Mimoni, vychutnali jsme si letní radovánky ve vystoupení „Je léto“ a spatřili vzácné jednorožce. Nápaditost masek a originalita jejich prezentací byly úžasné a kostýmová show podtrhla fantastickou atmosféru, která na Lhotě panovala celý víkend.  Paní posuzovatelka několikráte během kostýmové show prohlásila, že ani na Royal Welsh Show se tak dobře nepobavila, jako na výstavě v Čechách. Byla unešená „multifunkčností“ českých poníků, kteří se během dvoudenní výstavy předvedli v chovatelských třídách, SVT jezdeckých a zápřahových i různých sportovních soutěžích a nesmírně se jí líbilo, že se zde do mnoha činností aktivně zapojovali i další rodinní příslušníci. V tomto prostředí, poněkud odlišném od striktně profesionálního světa velkých britských výstav, se cítila skvěle a domů pak odjížděla s mnoha krásnými zážitky. Takového hodnocení od renomované posuzovatelky si velmi ceníme. Pro nás byli všichni účastníci kostýmové show, vítězi. Paní posuzovatelku ale nejvíce chytila za srdce záchrana Šípkové Růženky v podání JS Skvrňov.

V průběhu neděle proběhlo také několik sportovních soutěží. Své dovednosti při práci s koněm na oprati mohli jak junioři, tak senioři prověřit v Jízdě zručnosti na oprati. Juniorskou třídu vyhrála jediným čistým parkurem Sára Zelená se SHP klisnou Heather v.Stal Wainum Wisholt (Stáj Asined-B). V kategorii dospělých dokázaly bez trestných bodů dokončit parkur pouze dvě soutěžní dvojice a o jejich pořadí pak rozhodoval čas. Ten přinesl vítězství Petře Lukešové se SHP valachem Victorem of Very. Pro nejmenší děti pořadatelé připravili Jízdu zručnosti s vodičem. Z početného startovního pole ji s čistým štítem dokončily pouze tři týmy. Bez trestných bodů a v nejlepším čase to zvládli reprezentanti Stáje z Malého údolí – Lucka Štěpánová, Plamenka of Kadov a paní Monika Bradáčová. Nedělní program výstavy zakončily vozatajské parkury, jejichž výsledky se započítávaly do NPS Cavalleto vozatajského šampionátu 2019. V kategorii Juniorů zvítězilo spřežení stáje Asined-B, které vedla Sára Zelená. Zapřahala klisnu Beatris. Mezi dospělými byla po dvou kolech nejlepší Zuzka Dotlačilová a klisnou Sisi (Farma Chikita).

Rádi bychom poděkovali všem vystavovatelům a soutěžím, kteří se během dvoudenní akce ve výstavním kruhu vystřídali za dochvilnost a dodržování všech organizačních pokynů, divákům za vytvoření báječné atmosféry, organizačnímu týmu i všem dobrovolníkům za pomoc a sponzorům za podporu výstavnictví v ČR. Krásnými cenami výstavu letos podpořili Stáj Naes, společnost Kmitex, Zelenina Kalibánovi, společnost Sehnoutek a synové s.r.o., ASCHK ČR a ACHMK. Prostory a zázemí poskytla jízdárna Lhota. Veliké poděkování si zaslouží také paní posuzovatelka Lorraine Clynes Thomas, která i přes deštivé sobotní počasí celé dva dny pečlivě a s úsměvem posuzovala všechny výstavní třídy a ochotně se se soutěžícími podělala o své postřehy a hodnocení. V neposlední řadě děkujeme také našemu mediálnímu partnerovi – internetovému serveru EQUICHANNEL.CZ za publikaci této reportáže.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde: https://www.npsinfo.cz/kalendar-akci/probehle-akce/, odkazy na fotografie od pana Viktora Krále naleznete zde: https://www.svtinfo.cz/fotografie/fotografie-2019/.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…