Výběr hřebců do plemenitby PK CS 2009

6. 12. 2009 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Opět po roce se sešli chovatelé a milovníci plemene slovenský teplokrevník, aby přímo na místě dění přihlíželi výběru a zkoušek dvouletých hřebců. Svaz chovatelů i letos počátkem prosince akci naplánoval a zorganizoval v areálu Jezdecké školy Equus Kinsky v Hradištku u Sadské.

V pátek 4. a sobotu 5. prosince 2009 tu komise, tentokrát ve složení Ing. František Petřík, Ing. Jiří Meloun, Ing. Dušan Vantroba, MVDr. Otakar Chvátal, Csc. a MVDr. Vladimír Tučhoř vybírala ideálního jezdeckého koně. Slovem celou akci po oba dny provázel MVDr. Vít Holý, o organizaci se starala velmi pečlivě paní Ing. Lucie Zavadilová.

Práci měla o něco jednodušší než v loňském roce, v pátek odpoledne se komisi i přítomné, převážně však chovatelské, veřejnosti představilo pouze šest dvouletých hřebců různých plemen - slovenský a oldenburský teplokrevník, oldenburský skokový kůň, či holštýnský kůň.

Exteriér i charakter (vnitřní vlastnosti) jednotlivých hřebců hodnotila komise po dva dny. V sobotu i v neděli byl program shodný, jen v sobotu přibylo ještě k dvouletým hřebcům 5 starších.

Nejprve proběhlo posouzení exteriéru koní v zootechnickém postoji. Následovalo předvedení na ruce v kroku, pak také v klusu. Před závěrečnou zkouškou - skokem ve volnosti, kdy hřebci bez ohledu na jejich budoucí využití (skokový či drezurní kůň) museli překonat překážku ve výšce 100, 110 a nakonec 120 cm, zhodnotila komise koně také v pohybu ve volnosti.

LístekTo ovšem platilo pouze pro hřebce dvouleté, starší se přihlížejícím představili pouze v zootechnickém postoji a ve volném pohybu. Pod sedlem se předvedl pouze pětiletý slovenský teplokrevník Čtyřlístek (katalogové č. 10), jehož chovatelem i majitelem je Jiří Kotyza z Deštné v Orlických horách. Žádal o zařazení svého svěřence do plemenitby vzhledem k jeho vlastní výkonnosti. Hřebec se v letošním roce stal vítězem KMK pětiletých koní.

Bohužel pro zranění nebyl v sobotu předveden šestiletý hnědák Cromwell (slovenský teplokrevník), přesto jeho majitel a chovatel v jedné osobě Ing. Zdeněk Müller, CSc. „nevyšel na prázdno". Hřebec totiž získal oprávnění působit v plemenitbě pro příští připouštěcí sezónu (tj. pro rok 2010).

Patřil tak k té šťastnější polovině účastníků, z nichž nakonec vzešlo šest nových plemeníků - dva dvouletí a čtyři starší. „Komise vybírala pozitivně, tedy nehledala chyby, nýbrž to, čím hodnocený jedinec převyšuje ostatní a jaká jsou očekávání z jeho případného působení v plemenitbě," uvedl hlasatel Ing. Vít Holý těsně před tím, než bylo vyřčeno rozhodnutí komise.

SagittaVítězem körungu se stal dvouletý hřebec s katalogovým číslem 6 - Sagitta, který dosáhl nejlepšího hodnocení celkovou známkou 8,2 b. Zároveň získal oprávnění působit jako plemeník v příštím roce. Jako druhý a zároveň poslední dvouletý hřebec, podle názoru komise vhodný do plemenitby, byl vybrán ryzák Catex (holštýnský kůň). Z prosincového výběru si odvezl celkovou známku 7,7 b.

Mezi pěti staršími hřebci nebyl vybrán pouze hřebec s katalogovým číslem 9 - Asparuch.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…