Výběr hřebců ČT do plemenitby - sobota, Hradištko u Sadské

2. 12. 2008 Běla Fialová Autor fotek: Fialová Běla

Již jste zde měli možnost si přečíst pozvánku a první zprávu z víkendového  výběru hřebců ČT do plemenitby. Přihlášeno na akci bylo celkem 37 koní, vybrána nakonec byla jen čtvrtina z nich. Další pohled na celou akci, rodokmeny hřebců a nové snímky přináší dnešní zpráva.

Program výběru hřebců ČT byl rozdělen do dvou dnů. V pátek komise vybírala z mladých hřebců (ročník 2006), v sobotu ze starších. Práci jednoduchou vskutku neměla. Celý den porotci koně měřili, hodnotili jejich exteriér i pohyb v kroku a klusu.

Mladí hřebci se přihlížejícím divákům a především hodnotící komisi předvedli rovněž ve skoku ve volnosti, přičemž předepsána byla výška překážky 110 cm, zvyšovaná 2 krát o 10 cm. Někteří majitelé se ale rozhodli i pro překážky vyšší. A tak v pátek byla několika mladíky překonávána i překážka ve výšce 150 cm.

Sobota pak patřila hřebcům starším. Pětičlenná komise měla původně vybírat z 19 koní, dostavilo se jich však pouze dvanáct. Zastoupena tu však nebyla jen teplokrevná plemena jako holštýnský, slovenský či belgický teplokrevník, ale také hannoverský kůň, anglický plnokrevník a furioso.

Z této společnosti pak vyšlo osm nových plemenných hřebců, zapsaných do plemenné knihy Českého teplokrevníka. A které hřebce tedy komise ve složení Ing. Leopold Mamica, Ing. Karel Regner, Ing. Otakar Vondrouš, Roman Klos a Zdeněk Žíla vybrala?

Mladší hřebci: 

BO JANGLES A
BO JANGLES A

CALITO
CALITO

Starší hřebci:

CASSIUS
CASSIUS

CESARIO
CESARIO

CATANGO HT
CATANGO HT

2951 FURIOSO XXV-8
2951 FURIOSO XXV-8

HEARTBREAK ZH
HEARTBREAK ZH

IRACO
IRACO

KNOCK-OUT FELLOW
KNOCK OUT FELLOW

SABINI

SABINI

Nezapsáni byli tito starší hřebci:
LORD NELSON – důvodem bylo podle poroty několik nedostatků v exteriéru
SIR BENTO – pro nedostatečný pohlavní výraz a netypickost
42/543 ZACK – pro nedostatky ve fundamentu
CATTANI PAUL – hřebci byla nejvíce vytýkána nevýrazná mechanika pohybu

A zatímco komisi spadl kámen zodpovědnosti ze srdce, diváci sledovali doprovodný program. První slovo v něm dostaly obě Libuše Půlpánové, po nich následovala westernová ukázka, skok ve volnosti několika zástupců vybraných hřebců (překonávána byla překážka 160 cm) a chybět nesměl ani DAF Ondráš se svými potomky předvedenými pod sedlem i na ruce.

Rudolf Štipka a Garaňon
 

Ing. Jandl se čtyřspřežím ČT

Tradičním vystoupením s prvky vysoké školy se na čas s Jezdeckou školou Equus Kinsky, ale i s Českou republikou rozloučil Robert Štipka a Garaňon. V ukázce vozatajského parkuru předvedl své čtyřspřeží běloušů ČT Ing. Jandl z nedalekých Semic a v parkuru klasickém své výborné skokové schopnosti v malém mini maxi prokázali hřebci ORIDO SUPRACHOR a SIR BENTO.

Lenka Matunová na plemenném hřebci ČT Orido Suprachor

Bohužel však celá akce měla z mého pohledu několik stinných stránek. První bylo poněkud nešťastné předvádění hodnocených koní. Zatímco při podobných akcích jsou koně předváděni v pohybu při opisování přinejmenším trojúhelníku, zde to bylo netradičně pouze podél delší a navíc vzdálenější strany jezdecké haly.

Posuzování jednotlivých hřebců pohledem diváka v hale
 
Hřebci byli v zootechnickém postoji před diváky představeni prakticky až při závěrečném krátkém slovním hodnocení (viz. příklad uváděných důvodů pro nevybrání hřebce do PK). Zde mohu srovnat například s nedávno konanou Národní přehlídkou koní Kinských. Bylo totiž jasně odděleno posuzování jednotlivých koní komisí, která měla dostatek času i prostoru vybrat své favority. Odpoledne pak prakticky probíhalo totéž, jen ve zkrácené podobě a zcela jasně s cílem ukázat koně také všem přihlížejícím.

Bohužel ani slovní komentář nebyl příliš šťastný. Pokud totiž laik očekává jasnou odpověď na otázku, proč některý hřebec vybrán byl a jiný nikoliv, nedočkal se (to však není neduhem pouze této jediné akce). Z jiných oborů mohu srovnávat pouze s výstavami psů, ovšem tam posuzovatel své rozhodnutí zcela jasně veřejně vyjádří. Je pak už ponecháno na divákovi a majiteli, aby si o jeho správnosti učinil svůj názor.

A do třetice bych vytkla výrazný časový posun v programu. Možná už se všichni tolik těšili do tepla (informační tabule celý den ohlašovala 4 stupně nad nulou), ale v konečném důsledku to možná bylo ke škodě celého výběru. Zatímco se totiž sjížděli diváci na doprovodný program, jehož počátek byl ohlášen na druhou hodinu po poledni, byla celá akce už notnou chvíli u konce.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…