Tradice šampionátu hříbat začala v Nepoměřicích

6. 7. 2012 Šárka Dolanská Autor fotek: Šárka Dolanská

První sváteční den si pořadatelé v nepoměřickém Hřebčíně Maksa zvolili pro pořádání vůbec prvního šampionátu hříbat na našem území. Jak se akce vydařila, se vám pokusím shrnout v následujícím textu.

Katalog s podrobnějším programem šampionátu se bohužel objevil až odpoledne před akcí, možná i tato skutečnost spolu s podle mého názoru nedostatečnou propagací tohoto významného počinu zapříčinil nižší návštěvnost z řad chovatelské veřejnosti. Kdo však na louku u nepoměřického hřiště dorazil, jistě nelitoval. Sedět celý den v takto horkém počasí na slunci nebylo nic příjemného, ale skvěle připravené předvadiště, pěkné ceny, dostatečné občerstvení a hlavně perfektní organizace bez zbytečných prostojů dělala z celé akce příjemně strávený den.

KomiseOdborná komise pracovala ve složení doc. Ing. Iva Jiskrová Ph.D., Ing. Karel Regner a Václav Bohdaský. Přítomen byl také komisař Jan Chýle, jehož účasti také využili majitelé hříbat ještě před zahájením k registraci. Akci moderoval Michal Maksa, odborné komentáře se spoustou zajímavostí k původům koní jsme pak poslouchali od Jana Chýleho.

V úvodní části dne hned po zahájení byli divákům předvedeni koně sídlící v hřebčíně. Velice přínosné bylo slovní hodnocení exteriéru i mechaniky předváděných koní komisí, divák si tak mohl svůj vlastní úsudek o koni porovnat s odborným výrokem komise. Po koních z hřebčína se již dostala na řadu hříbátka. Začínalo se letošními plnokrevnými hříbaty, divákům se předvedli dvě klisničky a jeden hřebeček. Komise vyhodnotila jako toho nej hřebečka Vltavína z matky Vltava po Look Honey (IRE) chovatele i majitele DC Zámrsk MUDr. V. Bruna. Hřebeček zaujal mohutností, silnou kostrou a dobrou mechanikou pohybu.

Přestávku jsme my dospělí mohli strávit u občerstvení, prohlídkou jezdeckých potřeb Mauricio nebo zemědělské techniky či stánku s krmivy Spillers. Děti dávaly v horkém počasí zabrat poníkovi Lucince, kterému se dokonce v nestřeženém okamžiku podařilo uprchnout z nachystané ohrádky.

Norik KaštánekPo pauze čekal na komisi skutečně nelehký úkol - posuzovat a komentovat hříbata ostatních plemen, s nimiž se v této kategorii utkala hříbata českého teplokrevníka ročníku 2010 a 2011. A že škála koní byla pestrá: norik, českomoravský belgik, shetland, quarter horse, A 1/1. I v této kategorii se diváci dočkali slovního hodnocení, ale jak paní předsedkyně několikrát podotkla, není možné srovnávat hříbata jednotlivých plemen, navíc komise je zaměřena na posuzování hříbat sportovního typu ČT.

V této kategorii proto nebyli vyhlašováni ti nejlepší, hříbatům ČT však byly udělovány známky - do tří let věku se používá pětibodová stupnice, hodnotí se typ a exteriér, druhá známka se potom tvoří z mechaniky pohybu v kroku a klusu. Ze tří ČT hříbat ročníku 2011 se shodných známek z exteriéru i mechaniky dočkala dvě:

 • Falaris z matky 51/410 Fontána po 1470 Accelerator - 3,5 a 3,5
 • Hispa z matky 44/993 Hilta po 1259 Cry For Me - také 3,5 a 3,5
 • Garllanta po 898 Belfast Vasury obdržela známky 2,5 a 2,5

Amargo BohemiaDvouletý kůň ČT byl předveden bohužel pouze jeden, a to hřebec Amargo Bohemia z plnokrevné Antavilla, otec 704 Amio, majitel Vanko Milan. Komise mu udělila známku 4 za typ a exteriér, 3,5 za mechaniku pohybu. Také kladně zhodnotila jeho kondici - tento hřebec byl ve výstavní kondici, zatímco někteří koně byli spíš v kondici chovné, která však zbytečně ubírá na hodnocení.

Ještě před další přestávkou se nám předvedli také krasavci starší, jedenáctiletí hřebci Christiano II - holštýn po Coronado, a Porthos M Insprav ‒ ČT po Papillion, informace k jejich původům podal Jan Chýle.

Po krátké pauze, kterou pár odvážlivců (mezi nimi i předvaděči ‒ asi měli běhání málo:-)) využilo k poměření sil v Nepoměřické steeplechase pro dospělé a děti, jsme se dočkali Českého šampionátu hříbat plemene ČT.

Postupně se komisi i divákům představilo celkem jedenáct letošních hříbat ČT, sedm klisniček a čtyři hřebečci. Bohužel byl zastoupen jen jeden otec vícekrát, a to 1574 Commodor, obě jeho hříbata byla velice líbivá a umístila se na předních místech šampionátu. Byli zvlášť posuzováni hřebečci a klisničky.

CarengoMezi hřebečky se na prvním místě umístil právě malý Commodor - Carengo z matky 6/414 Bony, otec matky Frühesch, chovatelky a majitelky Jany Burešové. Hřebeček obdržel známky 3,5 a 4.

Další umístění získali:

 • Casanova-In po 1498 Carpalo, matkou je 80/579 Galopa In, známky 3 a 3
 • Lesley po 474 Fors-Gedos, matka 35/613 Lucy, známky 3 a 3
 • Pull Me po 1577 Con Me, jemuž matka Pula zemřela při porodu a hřebeček byl tak předváděn spolu se svým společníkem shetlandským ponym Jerrym. Chovatelce a majitelce Aleně Valentové patří obdiv.

V početnějším poli klisniček se na prvním místě umístila Tashita po 1360 Drosselklang II, matkou je 48/463 Zaranka po 472 Przedswit XVI-64 z chovu pana Skřivana. Chovatelce a majitelce Martině Ludvíčkové určitě udělala velikou radost, protože byla zároveň zvolena šampionkou výstavy. Výherkyně obdržela známky 4,5 a 3,5.

Tashita

Na dalších místech se umístily klisny:

 • Annie RougeGolden Eye po 1574 Commodor, z matky 9/375 Gipsy In, zasloužila si známky 3,5 a 4,5.
 • Brusinka po 2904 Przedswit Rufa, z matky 5/231 Borůvka, známky 4 a 3,5
 • Annie Rouge po 1028 Manillon Rouge, z matky 74/89 Agáta, známky 3,5 a 4
 • Grenadine po Gin Fizz IV, z matky 46/384 Jeny, známky 3,5 a 3
 • Ebony po 816 Elmero B, z matky 20/214 Flora, známky 3,5 a 3
 • Klowie M po 1614 C-Indoctro II, z matky 73/336 Klívie M, známky 2,5 a 3

Pauza, kdy komise dala hlavy dohromady, aby určila pořadí hříbat, vyplnilo předvedení slavného Peruána, trojnásobného vítěze Velké pardubické a koně roku.

Na závěr musím konstatovat, že tradice byla zahájena skutečně důstojně, chovatelé spolu s pořadateli nasadili vysokou laťku a můžeme jen doufat, že příštím ročníkům již bude věnována patřičná pozornost ze strany chovatelů i diváků a dočkáme se tak početnějšího pole hříbat.

Fotogalerii Diany Ronovské najdete na rajčeti.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…