Syndrom fragilních hříbat teplokrevníků, téměř neznámý zabiják

9. 7. 2018 Martina Cerhová Autor fotek: Martina Cerhová, pixabay.com

Syndrom fragilních hříbat teplokrevníků (dále jen WFFS neboli Warmblood Fragile Foal Syndrome) je něco, co naprostá většina evropských chovatelů donedávna vůbec neznala. Přitom se jedná o dědičné onemocnění pojivové tkáně, které postihuje teplokrevné koně a příbuzná plemena, a co je důležité – je smrtelné.

U teplokrevníků je tento syndrom zapříčiněn bodovou mutací (c.2032G> A, p.Gly678Arg) genu PLOD1. PLOD1 kóduje enzym nazývaný lysylhydroxyláza 1, který modifikuje aminokyselinu lysin na hydroxylysin. Ten je nezbytný pro správnou funkci a pevnost kolagenových vláken. Výsledkem mutace je velmi tenká, křehká až drobivá kůže, která je jen volně připevněná k podkožní tkáni. V důsledku toho se snadno trhá, tvoří se lacerace, seromy, hematomy, vředy a jizvy. Vyskytují se četné kožní léze na nohou, hlavě a břiše. Kromě kožních ran lze najít léze i na dásních a sliznicích ústní dutiny, klouby končetin jsou laxní a hyperextenzní. (zdroj: Genomia).

Postižená hříbata se buď vůbec nenarodí, nebo se narodí předčasně a jsou vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění hned po narození utrácena. Přestože má i nadále mnoho lidí dojem, že hovořit o WFFS je zbytečné a jedná se o planý poplach a zbytečnou hysterii, pravdou je, že dle odhadů je zasaženo minimálně kolem 10 % populace teplokrevných koní.

Většina případů WFFS nebyla hlášena, neboť klisny plod vstřebaly či došlo k abortu a chovatel tak logicky neměl jak odhalit důvod (netestoval-li), stejně tak se při úhynu narozeného hříběte často netestovalo, neboť chovatelé neměli o této nemoci ponětí. Smutným faktem tak je, že syndrom fragilních hříbat existuje a nadále existovat bude, pokud se jej vhodným výběrem rodičovského páru nepodaří minimalizovat.

Co je ovšem mimořádně důležité, je skutečnost, že se jedná o autozomálně recesivní mutaci. Projeví se proto pouze u jedince, jehož oba rodiče byli přenašeči. V takovém případě je 25% šance pro narození hříběte syndromem zasaženého, 25% šance na hříbě zdravé a 50% šance na narození přenašeče. V případě, že je jeden z rodičovského páru přenašečem a druhý je „čistý“, bude hříbě buď přenašečem, nebo tzv. čisté. Logicky je tak nejlepším způsobem, jak riziku předejít, testování obou koní z rodičovského páru a volba buď obou rodičů bez mutovaného genu či pouze jednoho přenašeče coby rodiče.

Test na WFFS je dle dostupných informací na trhu již od roku 2013 a zde právě dochází k onomu momentu, kdy se většina chovatelů zarazí. Proč o tom tedy dávno nevíme? Proč se tedy na tuto nemoc netestuje? Odpověď je zřejmá a smutná: nebylo to vyžadováno, nebylo proto testováno.

Jenomže co začalo pouhou malou diskuzí chovatelů v Americe, se nečekaně přelilo do Evropy a tady se teprve ukázala síla evropského trhu co se chovu koní týče. Chovatelé se logicky začali ptát, jaké mají jednotliví plemenní hřebci výsledky testů. Zpočátku se zdálo, že se nic nebude dít a evropští majitelé hřebců budou i nadále mlčet (tradice je tradice), ale chovatelé to nevzdali a z Ameriky se tak do Evropy dostala doslova revoluce!

Jak jinak nazvat vlnu testování plemenných hřebců, která již začala? Hozenou rukavici zvedlo Nizozemsko v čele s velmi silnou KWPN plemennou knihou. Výsledek? Již nyní známe výsledky testů řady plemenných hřebců, z nichž část byla identifikována coby přenašeči WFFS.

Přenašeči WFFS aneb situace ve světě

Vše spustila Hilltop Farm, která zveřejnila, že přenašečem WFFS je hřebec Sternlicht (Soliman de Hus – Rascalino). Následovala stanice hřebců Van Olst, kde byli otestováni všichni hřebci, přičemž coby přenašeči byli identifikováni Everdale (Lord Leatherdale – Negro), Inclusive (Everdale – Uptown) a Inspire (Everdale – Don Romantic). Ostatní hřebci jsou WFFS genu prosti a patří k nim i významní plemeníci, jako jsou Negro (mj. otec slavného Valegra) či olympionik Painted Black. Americká Iron Spring Farm patřila také mezi průkopníky, neboť velmi brzy přišlo oznámení, že přenašečem je již uhynulý plemeník Roemer (Pilatus – Cyrano).

Nizozemští chovatelé koní by si vůbec zasloužili ovace ve stoje, protože se celé situace chopili se ctí a beze strachu z odlivu klientů (neboli chovatelů) se pustili do testování svých plemeníků, ačkoliv o WFFS většina rovněž nic dle svých slov netušila. Otestováni jsou tak plemeníci z Glock Horse Performance Centre a také plemeníci z Nijhofu (ti aktivně působící). Což je skvělá zpráva pro české chovatele, neboť mezi testovanými a „čistými“ hřebci jsou také Firestone a Iniesta TN, kteří v českém chovu působí/působili. Kdo ovšem nebyl testován je Guidam Sohn.

Z KWPN plemenné knihy by si měli vzít příklad všichni, velmi rychle totiž bylo otestováno 250 plemenných hřebců, kteří měli v posledních 5 letech registrovaného potomka a odhaleno bylo 10 přenašečů: již zmíněný Everdale, Guardian S (Bodyguard – Trento B), Habanna (Vivaldo – Van Gogh), Incusive (již zmíněn), Inspire (již zmíněn), Indian Rock (Apache – Vivaldi), Jack (Ferdando H – Colino), Jubel ES (Harley VDL – Lauriston), Regino (Animo – Rebel II Z), Total US (viz níže). Kompletní seznam testovaných hřebců je zde (Drager = přenašeč, Geen Drager = genu prostý).

NRPS s tím nedělala cavyky a poměrně rychle zavedla pravidlo povinného testování plemenných hřebců. Stejně tak obratem zareagovala irská PK, která rovněž zavedla povinné testování. Naproti tomu dánská PK se k problému WFFS staví velmi vlažně, a tak největší stanice hřebců Helgstrand Dressage a Blue Hors podnikly vlastní kroky a své hřebce testovaly. V Helgstrand Dressage byli coby přenašeči identifikováni Atterupgaards Botticelli (Benetton Dream – Caprimond) a Springbank II VH (Skovens Rafael – De Niro).

Testováni byli také hřebci působící pod Helgstrand Dressage v Německu a přenašeči jsou: For Sure (Finest – De Niro) a Jovian (Apache – Tango) – ten v letošním roce patří k velmi oblíbeným mladým hřebcům.

Hřebčín Blue Hors v květnu oznámil, že z chovu dočasně stahuje hřebce Blue Hors Londoner (Londontime – Danone I), Blue Hors Veneziano (Vivaldi – Donnerhall) a Blue Hors Emilio (Escolar – Lauries Crusador xx), kteří jsou rovněž přenašeči. Testováno bylo ovšem pouze 10 plemenných hřebců, kteří působí v inseminaci čerstvým spermatem. Testován tak nebyl například legendární Don Schufro. Po zvážení situace jsou ale výše zmínění tři přenašeči z Blue Hors opět v nabídce.

Také hřebci ze stanice Glock byli testováni: přenašečem je Glock’s Total US (Totilas – Sir Donnerhall I). A přenašečem je rovněž dánský plemeník úspěšný v Grand Prix drezurním sportu Rafael (Romanov – Don Schufro).

I ve Švédsku se k problému staví čelem a testováni budou všichni aktivní plemeníci a rovněž všichni nově do chovu zařazovaní hřebci.

V Německu, což je nejvlivnější země, co se chovu koní týče, se ale k situaci staví různě. Je slyšet názor, že se musí WFFS prozkoumat a nesmí se brát na lehkou váhu, na druhou stranu jsou slyšet slova o tom, že jde o zbytečnou paniku a testovat se nemusí. Např. vlivný chovatel a držitel hřebců Paul Schockemöhle prohlásil, že se jedná o zbytečnou paniku a jeho hřebci se testovat nebudou. Více prochovatelský přístup zvolili např. v Klosterhof Medingenu, kde testovali všechny své hřebce, a to včetně legendárního a mimořádného plemeníka De Niro (čistý) a oznámili, že přenašečem je velmi oblíbený mladý plemeník Quantensprung (Quando-Quando – Donnerhall).

Také Gestüt Westfalenhof své hřebce testoval a vynikající zpráva je, že oblíbený plemeník Belissimo M patří k „čistým“. Přenašečem je ovšem skokový hřebec Ventador (Vigo D'Arsouilles – Lux Z).

Negativní testy svých hřebců ohlásil také hřebčín WM, bez obav tak mohou být ti chovatelé, kteří pro své klisny vybrali např. hřebce Secret, Finest, Martinez nebo Bon Coeur.

Také stanice hřebců Krüsterhof Hinnemann své hřebce testovala a čistým štítem z něj vyšli Asagao xx, Adorator, Elton John, For Gold a Rocky Lee. Výsledky testů potvrdily, že přenašečem je Arango (Apache - Fidermark).

Gestüt Hämelschenburg také testoval a všichni hřebci jsou WFFS genu prosti.

Další stanice hřebců v Německu mají testování svých hřebců v plánu (např. Klatte), oldenburský a vestfálský chovatelský svaz doporučil majitelům hřebců testování (dopis zde). Holštýnský chovatelský svaz naopak vyzývá ke klidu s tím, že se podílí na studii ohledně WFFS a dle jejích závěrů bude přikročeno k dalším krokům…

Protože již vznikají hypotézy o tom, že se WFFS projevuje v jisté hřebčí linii či pochází od jistého hřebce, je třeba si uvědomit, jak se syndrom dědí. Např. výše zmíněný Everdale, který je přenašečem, je synem hřebce Lord Leatherdale (negativní) a klisny po Negro (a Negro je rovněž negativní) - přenašečkou je tedy logicky matka hřebce Everdale.

Fascinující je ovšem fakt, že většina testovaných hřebců jsou drezurní plemeníci, jako by se WFFS skokových plemeníků netýkal… Ale třeba velká skoková hvězda Big Star test již absolvoval a patří rovněž k těm šťastným. WFFS gen tedy nenese.

Pro chovatele jistě důležitou informací je také skutečnost, že Veterinární genetická laboratoř při University of California na svých stránkách uvádí, že určité % přenašečů WFFS bylo objeveno také mezi plnokrevníky a knabstrupskými koňmi!

Na Facebooku zveřejnila 2. 6. 2018 následující tabulku:

WFFS v České republice

Nás samozřejmě zajímala situace v České republice, a proto jsme se obrátili na hřebčince, majitele hřebců a plemenné knihy v ČR s dotazem, jak se staví k WFFS oni. Z širokého okruhu dotázaných na zaslaný e-mail reagoval pouze Bedřich Hanák, který uvedl, že zatím neví, zda budou hřebce testovat, a také RNDr. Petr Dvořák za Svaz chovatelů koní Kinských, který o problematiku WFFS projevil zájem a v návaznosti na další získané informace hodlá věc projednat na VV a RPK. Reagoval rovněž Karel Lacina zastupující Hřebčín Sprehe s tím, že jakmile budou k dispozici nové informace, ihned je zveřejní.

Pevně věříme, že ani čeští chovatelé se nenechají zahanbit a vyvinou dostatečný tlak na tuzemské hřebčince, majitele hřebců a plemenné knihy, aby testování plemenných hřebců prosadili. Cena testu není nikterak likvidační a dle našeho názoru je zdraví koní přední. Nesmírně důležité je ale také testování samotných chovných klisen. Jak již bylo několikrát zmíněno, právě vhodným výběrem rodičovského páru lze nemoci předejít! Není tak možné házet veškeré povinnosti na majitele hřebců a odpovědnost na plemenné hřebce.

Pokud vlastníte chovnou klisnu, která je přenašečkou, je jen a jen vaší volbou, zda ji v chovu ponecháte (opět jsou zde dva proudy názorů: ponechat přenašeče v chovu a druhý radikální, vyřazovat přenašeče zcela z chovu). Pro zajištění zdraví hříběte (ve smyslu WFFS) pro takovou klisnu stačí vybrat hřebce, který není přenašečem.

Zaznívají i obavy z klesání ceny přenašečů na trhu – není třeba panikařit. Přenašeč jako takový nemá horší charakter než kůň „čistý“. Pokud se z vašeho koně přenašeč po testu přeci jen vyklube, bude i nadále skákat jako doposud, na drezurním obdélníku to z něj horšího koně dělat nebude a přes louky a lesy vás na vyjížďky poveze spokojeně i nadále.

Test na syndrom fragilních hříbat teplokrevníků si můžete objednat i u našeho partnera, laboratoře Genomia.

Pokud vás problematika WFFS zajímá více, můžete se např. přidat do skupiny na Facebooku pod názvem „WBG – WFFS Awareness Group“, kde jsou zveřejňovány výsledky testů jednotlivých koní a diskutující sdílí nově zveřejněné informace.

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…