Sešli se posedmnácté - zpráva z chovatelského dne v Třebíči

24. 9. 2008 Josef Pernička Autor fotek: archiv autora

Druhý víkend v záři spolu opět o pozornost koňařů bojovalo hned několik akcí. Jednou z nich byl známý Chovatelský den Třebíč, na který jsme vás také zvali. Nyní pro vás máme zprávu a snímky z celé akce, proběhlé  14.9.2008 již posedmnácté.

Vyšší odborná škola  Střední škola zemědělská, veterinární a zdravotnická Třebíč; Svaz chovatelů Českomoravského belgického koně – oblast Morava I., Třebíč; Okresní agrární komora Třebíč; Svaz jihomoravských chovatelů pořádala dne 14. 9. 2008 XVII. Chovatelský den.

Sobotní průvod koňských spřežení a jezdců na koních byl pozvánkou pro širokou chovatelskou i diváckou veřejnost. XVII. Chovatelský den se uskutečnil v neděli, dne 14. září 2008, v jezdeckém areálu Třebíč – Polanka. Jako již tradičně byl přehlídkou jezdeckých i vozatajských dovedností.

Nechyběla pochopitelně ani ukázka chovu plemen hospodářských zvířat, zemědělské techniky a prodej zemědělských výrobků. Divákům se opět předvedl velký počet koní, zastupujících různá plemena a kategorie koní. Po celý den probíhaly projížďky v sedle i na bryčkách pro diváky.

Letošní ročník proběhl ve znamení ukázek různých druhů zápřeží:
•    jednospřeží
•    tandem
•    random
•    dvojspřeží
•    v trojce (einhorn)
•    čtyřspřeží
Všechna spřežení ukázala na obtížnosti vedení a důležitou přiježděnost a sehranost koní. Tato ukázka sklidila velký potlesk a uznání diváků.

Ve velmi chladném a větrném nedělním ránu začalo po přejímce hospodářských zvířat  hodnocení koní a skokové soutěže. Slavnostní zahájení  nastalo krátce po poledni hromadným nástupem. Pan ing. Ladislav Svoboda uctil památku dlouhodobého pořadatele a milovníka koní - a hlavně vynikajícího člověka, pana MVDr. Procházky. Následným předvedením a vyhodnocením vítězných plemen a kategorií koní, dekorováním vítězů dopoledních soutěží bylo uzavřeno i parkurové klání:

SKOKOVÝ PARKUR
Postupná obtížnost do 90 cm ( 24 účastníků )
1.    Štěpán Ježek, Sany, JK Strixy, Kracovice
2.    Petra Smětáková, Feron, Stáj Málkovská
3.    Zuzana Řezníčková, Jasmína, JK Nová Ves

Postupná obtížnost do 110 cm se žolíkem 120 cm ( 12 účastníků )
1.    Zuzana Řezníčková, Jasmína, JK Nová Ves
2.    Hana Nejedlá, Silver Moon, JK Radešínská Svratka
3.    Eliška Holubová, Polárka, JK Nová Ves
XI. ročník memoriálu Ladislava Svobody ve vozatajské soutěži je určen pro spřežení chladnokrevných koní. V tomto tradičním souboji bojovalo o nejlepší čas a nejmenší počet trestných bodů celkem 16 vozatajů. Na závodníky připravili pořadatelé celkem devět překážek. Mezi obtížné patří již každoročně couvání do překážky s následným sražením zadní části. Dalším oříškem bylo projetí „L“ a neuzavřenou „8“ a poté již klasické průjezdy mezi kužely. S touto tratí se nejlépe vyrovnal pan Marek Halouska ze Zbýšova. Ale i soutěžící na dalších místech rozhodně neudělali ostudu své stáji. Některým vystavil stop špatný kurz trati, jiným třeba neochota couvat. Celá soutěž proběhla v přátelské pohodové atmosféře.

MEMORIÁL LADISLAVA SVOBODY
1.    Marek Halouska, Klára + Borek, Zbýšov
2.    Martin Prokš, Bred + Jura, Štoky
3.    Jan Růžička ml., Bora + Baruša, Třebíč

V pořadí druhým vozatajským parkurem byl honební parkur o pohár ředitel TTS Třebíč, vypsán pro dvojspřeží ostatních plemen. Měl stejnou podobu, jako při předcházejícím memoriálu a poskytl divákům pěknou podívanou na různá plemena koní.

HONEBNÍ PARKUR
1.    Jaroslav Drápela, Astra + Natálka, Lesůňky
2.    Jaroslav Musil, Lucka + Arneta, Tuřany
3.    Jiří Kocmánek, Faja + Zita, Červená Hospoda

Po vyhlášení výsledků vozatajských parkurů následovala soutěž v ovladatelnosti v kládě a ukázka těžkého tahu. Vzhledem k pokročilému času  a začínajícímu dešti se zúčastnili pouze tři soutěžící:OVLADATELNOST V KLÁDĚ
1.    František Durda, Alena, Dolní Lažany
2.    Jan Růžička ml., Baron, Třebíč
3.    Petr Jelínek, Linda, Horní Břečkov

TĚŽKÝ TAH
1.    Petr Jelínek, Linda, Horní Břečkov, 1250 kg
2.    František Durda, Alena, Dolní Lažany, 1200 kg
3.    Jan Růžička ml., Baron, Třebíč 1150 kg

I přes velmi chladné počasí se nedělního  programu zúčastnila široká divácká veřejnost. Ta ocenila chovatelské i sportovní výsledky i velký počet zúčastněných předvádějících a soutěžících. V neposlední řadě je třeba poděkovat všem sponzorům nedělního dne za poskytnuté finanční prostředky i dary. Velmi odpovědnou a náročnou práci odvedli pořadatelé, i když ne ke spokojenosti všech zúčastněných. Jde o věc do diskuse pro další ročníky.

Na závěr bych rád popřál všem účastníkům hodně úspěchů v jejich práci.

S pozdravem „Ať Vám koně jdou“
Pernička Josef

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…