S Ericem Levallois nejen o Diamantovi de Semilly

21. 1. 2018 The Horse Magazine Autor fotek: archiv The Horse Magazine

V Normandii, srdci francouzského chovu koní, se nachází Haras de Beaufour, chovná a sportovní stáj úspěšného parkurového jezdce Erica Levallois. Jeho stáj je také domovem světově proslulého hřebce Diamanta de Semilly odchovaného Julesem Mesnildreym...

Článek vyšel v The Horse Magazine v květnu 2017: Eric Levallois: A breeding comeback

Eric Levallois zazářil s tímto výjimečným hřebcem (Le Tot de Semilly – Venise des Cresles x Elf III), v Jerezu na WEG 2002, kde byli členy francouzského zlatého týmu. Život byl v tu chvíli báječný... Ale v roce 2008 přežil Diamant de Semilly tři velmi těžké koliky a Eric se vážně zranil při autonehodě. Poté se soustředil spíš na chov koní než na ježdění po závodech, s hřebcem ve stáji, jako je Diamant de Semilly, byl schopný odchovávat zajímavé koně, včetně toho, který rozšířil vliv Diamanta de Semilly i v Německu.

V roce 2007 se Diarado (Diamant de Semilly – Roxette x Corrado I, Stamm 318D2, odchován Klausem Thingholm Kristensenem) stal šampiónem holštýnského körungu a byl koupen syndikátem, tvořeným holštýnským svazem, Joop van Uytertem a Paulem Schockemöhlem.

Anne Sophie Levallois (vdaná za Ericova bratra Richarda) řekla o potomstvu hřebce: „Diamant de Semilly se velmi dobře kombinuje s německými klisnami, které jsou dlouhé v zádi, s pěkným pohybem, zatímco hřebec přináší pevná záda, jezditelnost, sílu potomstva, které je dobře na nohách, a také krev. Úspěch Diarada pomohl Diamantovi se stát slavným a respektovaným ve světě, a to i u chovatelů, kteří věřili jen v německé linie."

Jezdecká kariéra Erica Levallois

Eric byl již úspěšným jezdcem, než začal zářit s Diamantem de Semilly. Jeho prvním špičkovým koněm byla klisna Graine d’Oria (Rantzau xx – Risette x Fakir, odchována Charlesem Tessierem), se kterou měl mezinárodní debut. Zúčastnili se společně Young Rider European Championships ve Wolfsburgu roku 1982 a v Geesterenu roku 1983.

S Le Tot de Semilly byli čtvrtí v jednotlivcích a ve zlatém týmu na evropském šampionátu v italské Cervii roku 1984. Následující rok skončili druzí s francouzským týmem v Poháru národů v Hickstead. Když byl Le Tot de Semilly devítiletý, umístil se třetí na CSI Gijon GP a Nations’ Cup, byl druhý na CSI Wiesbaden Grand Prix a zvítězil v Bois le Roi GP.

Ericovou další hvězdou byl Diamant de Semilly, syn Le Tota. Eric byl jediný člověk, který jezdil Diamanta de Semilly na závodech, měli a dodnes mají unikátní přátelství. Diamant se stal vynikajícím partnerem. Na vrchol se dostali v roce 2002, sezónu dokončili s úžasnou bilancí a stali se z nich světoví šampióni s francouzským týmem (9. v individuálním žebříčku) v Jerezu a šampióni Francie ve Fontaineblau po skvělé sezóně (11 ze 12 kol v Poháru národů, včetně Říma, Cách a Donaueschingen). V roce 2003 získali týmové stříbro na evropském šampionátu v Donaueschingen.

Počátky Haras de Couvains (Haras de Semilly)

Ericovi rodiče Germain a Micheline Levallois začali chovat koně na Haras de Couvains před více než 25 lety. Hřebčín je dnes lépe znám jako Haras de Semilly.

Jak říká manželka Ericova bratra Anne Sophie Levallois: „Už jejich dědeček a otec měli koně, je to rodinná tradice. Kupovali je a následně prodávali, takže věděli dobře, co je to dobrý kůň.“

„Chov ve skutečnosti začal v 80. letech až díky Richardovi, který chtěl mít dobré klisny i hřebce (Le Tot de Semilly byl první), s rodiči koupil farmu v Couvains roku 1989 za účelem chovu, kde také později vzniklo inseminační středisko a také se zde dělal embryotransfer. Počet klisen rostl ‒ nyní máme kolem 30 hříbat ročně ‒ stejně jako počet klisen, které přijížděly na inseminaci, zvláště díky kvalitě potomstva Le Tot de Semilly a později Diamanta de Semilly. Počet klisen inseminovaných v našem středisku stoupl na 700 za připouštěcí sezónu a počet embryotransferů na 120. Hodně vzrostl i vývoz spermatu.“

Haras de Beaufour 

Po úspěších, kterých Eric Levallois dosáhl jako mladý jezdec, se rozhodl začít s vlastní stájí nedaleko Deauville v Normandii, kterou pojmenoval Haras de Beaufour. Diamanta de Semilly k ježdění od svého otce a bratra dostal v roce 1995. O rok později zahájil Diamant de Semilly i chovnou kariéru, zatímco sportoval.

Sportovní kariéru ukončil v roce 2008, kdy se vrátil na Haras de Semilly, ale tam prodělal sérii tří kolik vyžadujících operaci. Byl to zázrak, že přežil. Poté se vrátil na Haras de Beaufour, kde denně pracuje.

Eriku, jak jste se dostal k ježdění?

Začal jsem jezdit dostihy poníků, když mi bylo osm, a ve dvanácti jsem začal skákat s mladou klisnou. Ani jeden jsme neměli zkušenosti, první rok byl pro nás katastrofou, ale společně jsme se navzájem naučili a o rok později jsme vyhráli téměř každou soutěž.

Strašné roky

V roce 2008 přežil hřebec tři operace kolik a v roce 2009 Eric velmi těžkou autonehodu. Když se společně ukázali v roce 2011 během show Selle Francais, bylo to velmi emociální…

Jaký byl pro vás návrat na výsluní?

Nerad se ohlížím zpět, byly to velmi těžké roky. Už jsou za mnou. (Eric se odmlčí). Vrátit se zpět s Diamantem de Semilly v roce 2011 bylo mimořádné. Ale jezdit ho při Dni koně v Normandii během WEG 2014 bylo ještě mimořádnější. Když jsme se stali světovými šampióny s francouzským týmem na WEG v Jerezu 2002, nechápal jsem, čeho jsme ve skutečnosti dosáhli. Vrátit se zpět na kolbiště po 12 letech bylo skutečně emociální.

Kdy jste začal s vlastní stájí?

Koupil jsem si ji v roce 1994, ale začal jsem chovat až v roce 2009. V roce 2012 jsem měl 40 hříbat a minulý rok 25. Mám rád německé klisny, na které připouštím francouzské hřebce. Mám klisny po Contender, Cassini I a Corrado I a zajímavé mladé koně z těchto kombinací. A Diamant de Semilly x Contender či Diamant de Semilly x Corrado I. Mám rád koně po Cassini I, jsou skokově nadaní a snadní na ježdění.

Vše v chovu dělám na základě pocitu, poslouchám svůj instinkt, abych se správně rozhodl. Kombinace německé klisny a francouzského hřebce dává dobré výsledky. Odchoval jsem dva mezinárodní skokany od té doby, kdy jsem začal chovat se svojí ex-manželkou: jmenovitě klisnu Peanuts de Beaufour (Diamant de Semilly – Aphrodite van het Dingeshof x Perhaps), která skákala 160 s Latifah Al Maktoum, a Sweet de Beaufour (Diamant de Semilly – Bakanna x Kannan), který skáče 160 s Danielem Deusserem, a Bakannu (Kannan – Kithana x Gold Sky), ta zatím sportuje na 150 s Rashidem Towaim Ali Al Marri.

Které hřebčí linie máte rád?

Mám raději Cor de la Bryère než Almé, protože otec Cor de la Bryère je plnokrevný Rantzau, zatímco otec Almé Ibrahim je trochu těžký. Můj názor je, že Almé produkuje dobré matky, zatímco Cor de la Bryère skvělé plemeníky. Většinou ale používám Diamanta de Semilly ve svém chovu, protože stojí na mé farmě a znám ho velmi dobře. Rozumím tomu, že je těžké propagovat mladé plemeníky, ale jednou stejně zase začnou využívat mladé hřebce, protože ti staří připustili mnoho klisen.

Kdo z mladých hřebců je podle vás budoucí hvězda?

Můj bratr Richard má pětiletého hřebce Captain Semilly (Nartago – Ebene de Semilly x Le Tot de Semilly), který byl třetí v roce 2015 jako tříletý na licentaci hřebců v St. Lô. Je skutečně dobrý skokan a jeho otec Nartago je moderní hřebec, který v sobě kombinuje mnoho kvalit: prostorný vybalancovaný cval, skokový styl, pružnost a krev. Jeho otec Carthago byl skvělý mezinárodní skokan, který v sobě kombinoval sílu Capitola a soutěžního ducha Calanda, syna Cor de la Bryère. Matkou Nartaga je Sabatina des Prés (Hurlevant), mezinárodně sportovala s Rogerem Yves Bostem a její bába Sabatina byla sestrou Babette (Montigny xx) s Grand Prix výkonností, kterou jezdil F. Cottier.

Captain Semilly v sobě má kvality svého otce s dostatečnou silou odrazu vyplývající ze silné zádě a rychlou techniku nohou. Jeho matka Ebene de Semilly (Le Tot de Semilly) je pravou sestrou Flamenco de Semilly, který byl uznávaným plemeníkem v Belgii.

Richard také má sedmiletého hřebce Andiamo Semilly (Diamant de Semilly – Tati du Palis x Muguet du Manoir), který dostal minulý rok 300 klisen. Je to dobře, můžeme brzy zjistit, jak kvalitní potomstvo dává.

A ex-manželka má skutečně dobrého hřebce Ninto de Beaufour (Le Tot de Semilly x Heartbreaker), který sice nesoutěžil na nejvyšší úrovni, ale je to velmi dobrý skokan.

Jaká máte selekční kritéria pro výběr plemeníků?

Snažím se najít správný mix: krev v klisně a hřebec, jehož produkce je dostatečně opatrná při skocích. Není to jednoduché. Někdy dostanete opak toho, co očekáváte. Mám 30 klisen a rodina je mnohem důležitější než hřebec, je to známý fakt, že rodina je silnější. Je dobře, když klisny sportují, ale někdy se vrátí pozdě do chovu. Je lepší začít chovat na mladé klisně. Je to pro mě problém, protože jsem rozvedený a začínám znovu s mladými klisnami, nemám již starší klisny. Koupil jsem některé starší německé klisny, ale francouzské jsou stále mladé. Je to test, musím najít vhodnou kombinaci a selektovat. Pro mě je také důležité vidět hřebce ve sportu. Vidět jejich charakter, techniku skoku, pohyb, vše!

Myslíte si, že jako jezdec máte výhodu při výběru plemeníků?

Samozřejmě, znám ten pocit při ježdění: huba koně, pohyb, charakter, stavba koně. Vše je velmi důležité. Když vidím má hříbata ve výběhu, mohu vidět jejich pohyb, a už přemýšlím, jaké to bude je jezdit, až budou starší.

Jaké zajímavé hřebce byste chtěl použít ve svém chovatelském programu?

Myslím si, že pro budoucnost potřebujete kombinovat linie z různých plemenných knih, z Belgie, Německa, Nizozemí, potom držet potomstvo. Chci odchovat mezinárodně úspěšného skokana, nejsem limitován plemennou knihou. Pro další rok přemýšlím nad využitím Cardenta (Capitol I – B-Estelle x Lord, rodina 741), Carambole (Cassini I – Normandie VI x Concerto II, rodina 1094), Colmana (Carthago – Rosenquarz x Lord, rodina 223B) a také dumám nad využitím Voyeurova otce Tolana van’t Riethof (Chin Chin – Knappe van Heyvelde x Goldspring de Lauzelle).

Kvalita zmraženého spermatu od mnoha hřebců není dobrá a to je limitující při využívání spermatu z jiných zemí. Měl jsem skutečně štěstí s Cornetem Obolensky tento rok. Mám po něm hříbě po něm a březí klisnu.

Prozkoumání seznamu vašich březích chovných klisen ukázalo, že zkoušíte úzkou příbuzenskou plemenitbu. Beauty de Beaufour (Quaprice Bois Margot – Tinka de Beaufour x Diamant de Semilly) je březí po mateřském otci Diamant de Semilly.

Beauty si zaslouží své jméno. Je velká, tmavě hnědá, elegantní, talentovaná a silná skokanka. Chci ji do chovu po její sportovní kariéře, ale dcery Quaprice Bois Margot jsou často velmi temperamentní. Přestal jsem ji jezdit, a jelikož jsem neměl v té době zkušeného jezdce, rozhodl jsem se ji využít přímo v chovu.

Diamant de Semilly je ideálním hřebcem pro takovou klisnu, tak jsem zkusil inbreeding. Už jsem to vyzkoušel dříve, ale můj první kůň z příbuzenské plemenitby je momentálně teprve dvouletý, takže je příliš brzo na nějaký závěr ze soukromého pokusu.

Příběh Beauty ukazuje důležitost mladých jezdců na farmě. Bývalý národní trenér Gilles de Balanda tento problém dobře zná, a tak vytvořil jezdeckou akademii na jihu Francie.

Patřil jsem ke generaci, která se učila jezdit pod dohledem svých rodičů ‒ chovatelů. V současné době mnoho jezdců nepochází z koňařského prostředí, což způsobilo problémy v ježdění. Je dobré mít jezdecké školy s profesionálními trenéry.

K porotcování na Zangersheide

Je pro mě skvělé tu být, je zde všechno. Skákání, selekce hřebců i hříbat, je tu mnoho k vidění. Je důležité vidět progres v chovu koní a také potkávat jezdce a majitele. Hodně jsem se toho v Zangersheide naučil pro svou práci při licentaci hřebců. A také pro chov, každý den je nový. Znát charakteristiky hřebců, co předávají a charakteristiky klisen a co předávají a máte správnou kombinaci. Můžete se zde naučit najít ty pravé kombinace, což není jednoduché, je příliš mnoho plemeníků v nabídce. Pokud chcete prodávat, po mladém hřebci je to obtížné. Lidé raději kupují podle jména, to si myslím, že to bude problém do budoucna.

Řekl jste, že kvalita je mnohem důležitější než kvantita, jak to aplikujete ve svém vlastním chovu?

Potřebujete počet, protože je těžké mít dobrého koně, když v chovu začínáte. Pokud jste začali chovat před 25 či 30 lety, mohli jste si vyselektovat 5‒10 klisen, protože pak máte všechny potomky. Začátek je skutečně obtížný a chce to čas, je to dlouhodobý proces. Trvalo to dvacet let, než jsem dosáhl své představy. Začal jsem ale zase chovat s 20 klisnami, nechci jich více jak třicet. Měl jsem tento rok 25 hříbat. Bylo by hloupé používat jiné hřebce než Diamanta de Semilly, když je na mé farmě a dává špičkové skokany. Musím hledět do budoucnosti, už nemám dalších 25 let.

Jakou byste dal radu začínajícím chovatelům?

Musíte mít hodně trpělivosti a štěstí. Začít s dobrou klisnou, klisna je důležitější než hřebec. Najít dobrou rodinu je velmi důležité, potom potřebujete najít tu pravou kombinaci se správným hřebcem.

 

Někteří z potomků Diamanta de Semilly, kteří mu zabezpečili první místo na světě v žebříčku WBFSH:

 • Don VHP Z/ex Don van het Parelshof (Sara van het Parelshof x Voltaire), chovatel Guy de Schuymer, skoky 160 cm s Harrie Smolders (Holandsko)
 • Quickly de Kreisker (Briseis d’Helby x Laudanum xx), chovatel Guillaume Ansquer, skoky 160 cm s Abdelkebir Ouaddar (Maroko)
 • Emerald van’t Ruytershof (Carthina Z x Carthago), chovatel Bert van den Branden, skoky 160 cm s Harrie Smolders (Holandsko)
 • Hello Guv’nor/ex Flinstone de Tiji (Helady de Baugy x Papillon Rouge), chovatel Tim van Tricht, skoky 160 cm se Scottem Brashem (Velká Británie)
 • Rock’n Roll Semilly (La Mare x Apache d’Adriers), chovatel Richard Levallois, skoky 160 cm s Marlon Modolo Zanotelli (Brazílie)
 • Utamaro d’Ecaussines (Arizona van Arenberg x Quidam de Revel), chovatel Ecuries d’Ecaussinnes, skoky 160 cm s Joe Clee (Velká Británie)

Seznam aktuálně březích klisen v chovu Erica Levallois:

 • Ramona de Beaufour (Diamant de Semilly x Toulon x Forever), březí po Cornet Obolensky
 • Shakira de Beaufour (Diamant de Semilly x Kannan x Gold Sky), pravá sestra 160cm skokanů Sweet de Beaufour a Quapitola de Beaufour, březí po Ninto de Beaufour
 • Shakira de Beaufour (Diamant de Semilly x Narcos II x Diaghilev xx), březí po Contendro I
 • Tuzama de Beaufour (Cento x Café au Lait x Baloubet du Rouet), pravá sestra plemeníka Celoubet, březí po Diamant de Semilly
 • Caliente vd Faunushoeve (Clinton x Gratianus x Skippy II), hannoverská rodina 197, prabába Musharat (Skippy II) dala 160cm skokana a plemeníka Azzaro van de Veldhoek (Orlando van de Heffinck), březí po Diamant de Semilly
 • Pivoine du Reverdy (Allegreto x Grand Veneur x Surioso du Ver), pravá sestra Selle Francais plemeníka a 160cm skokana Lucky du Reverdy a polosestra Zangersheide plemeníka a 160cm skokana Norson du Reverdy (Quidam de Revel), březí po Diamant de Semilly
 • Sally du Reverdy (Allegreto x Grand Veneur x Surioso du Vert), pravá sestra Pivoine du Reverdy, březí po Diamant de Semilly
 • Quinea Dorcel (Burggraaf x Le Tot de Semilly x Feu Sacre), březí po Ninto de Beaufour
 • Rosee de Beaufour (Le Tot de Semilly x Toulon x Forever), březí po Diamant de Semilly
 • Princesse de Beaufour (Diamant de Semilly x Arpege Pierreville x Grand Veneur), březí po Captain Semilly
 • Sibelle de Beaufour (Calvaro x Diamant de Semilly x Double Espoir), březí po Nartago
 • Nyassa (Diamant de Semilly x Double Espoir x Uriel), březí po Captain Semilly
 • Vinea Dorcel (Diamant de Semilly x Burggraaf x Le Tot de Semilly), březí po Kannan
 • Beauty de Beaufour (Quaprice Bois Margot – Tinka de Beaufour x Diamant de Semilly), březí po Diamant de Semilly
Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…