První letošní svod klisen haflinga měl pět účastnic

29. 5. 2009 Veronika Jenikovská Autor fotek: Veronika Kutilová
/data/imgs/00001836l.jpg
/data/imgs/00001836l.jpg

Na svod klisen plemene hafling, který se konal ve středu 20. května v Hradci nad Moravicí, bylo přihlášeno celkem osm klisen, tři se bohužel nakonec ale k posouzení nedostavily. Komisi se tak nakonec předvedlo klisen pět, z toho tři po Nimrodovi. Kromě klisen byl v areálu v Hradci nad Moravicí představen také nově importovaný plemeník Aquavit a jeho předvedení pod sedlem i v zápřeži přilákalo spoustu diváků.

Nejlépe hodnocenou klisnou byla Wendy po otci 854 Nimrod a z matky Vilma po otci Norek majitele Dr. Juchelky z Těškovic (foto vpravo). Klisna přesvědčila harmonickou stavbou těla a velmi dobrou mechanikou pohybu. Zařazena byla do hlavní plemenné knihy s hodnocením 7,4 bodů.
Druhý nejlepší výsledek - 7,1 bodů - a rovněž zařazení do hlavní plemenné knihy získala importovaná klisna Sigrune po 181/T Nordtirol a z matky Sumatra. Majitelkou je paní Kateřina Kunstová z Heřmanovic.

Klisna Nikita po Nimrodovi z matky Hvězda (po Walbeck) majitele Martina Slouky dostala ohodnocení 7 bodů a řadí se do plemenné knihy. Do téhož oddílu PK byla zařazena i Lilibel - opět po Nimrodovi, z matky Lina po Stator. Tato klisna paní Ivety Svobodové z Heřmanovic dostala výslednou známku 6,4 bodů. Poslední hodnocenou klisnou byla Safira v majetku sdružení Impuls Vsetín. Klisna po otci 2896 Marco z matky Sissy po Berthold dostala známku 6,1 bodů a řadí se tedy rovněž do PK.

Snímky všech klisen jsou přiloženy pod článkem.

Plemenný hřebec Aquavit měl sice již ze země původu bodové ohodnocení, ovšem systém tohoto hodnocení není srovnatelný se systémem naším. Proto byl Aquavit předveden komisi a z dílčích známek 9 bodů za užitkový typ, 9 bodů za stavbu těla, 8,5 bodu za končetiny a 8 bodů za mechaniku pohybu vzešlo celkové hodnocení 8,6 bodu.

Další svod se bude konat v sobotu 13. červnav rámci výstavy haflingů ve Vrchovanech a přihlášeno je zatím pět klisen.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…