Pár střípků z letošního semináře a setkání chovatelů starokladrubských koní

7. 3. 2011 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Stejně jako v letech minulých, tak se i letos v sobotu 5. března sešli v Kladrubech n. L. chovatelé a příznivci starokladrubských koní. Měli k tomu opět skvělou příležitost – seminář, kde se kromě spousty nových veterinárních poznatků či výsledků výzkumu zaměřeného na chov starokladrubských koní měli kupříkladu možnost dozvědět se, co se v roce 2011 chystá přímo v národním hřebčíně.

Úvodního slova a samotného zahájení semináře se ujal ředitel národního hřebčína Ing. Jan Höck. Právě z jeho úst zaznělo to, co zajímá nejen chovatele starokladrubských koní, ale i celou širokou veřejnost. Tedy informace o dalších plánech managementu této kulturní památky, které by se měly v dohledné době proměnit ve skutečnost.

těžká technika na nádvoříV hřebčíně samotném se nedala přehlédnout těžká technika, a to přesně v místech, která příznivci starokladrubáků i samotného hřebčína tak důvěrně znají. Vysvětlení je jednoduché - ve výstavbě je konečně tolik potřebná nová kanalizační síť, jejíž dokončení lze očekávat už v průběhu tohoto měsíce. Návštěvníci jarní dražby plánované na konec března a situované za příznivého počasí na nádvoří hřebčína v Kladrubech n. L., by tak už neměli prakticky žádné změny postřehnout.

Kalendář akcí pořádaných kladrubským hřebčínem však již zmíněnou jarní dražbou samozřejmě nekončí a své brány hřebčín otevře v letošním roce častěji než v letech minulých. Například už 26. března končí halová část kočárové sezóny 2011 ve Slatiňanech, v polovině dubna již jistě mají příznivci kočárů rezervovaný čas na tradiční Rudolfův pohár - mezinárodní závody spřežení. Na první červnovou sobotu jsou připraveni především slatiňanští, neboť opět v tradičním termínu pořádají jednodenní závody spřežení v Heřmanově Městci (v loňském roce byly pro nepřízeň počasí zrušeny). A činit se budou i o několik týdnů později, neboť už 25. června připravují ve Slatiňanech Jezdecký den.

Hájit české barvy a jméno NH Kladruby n. L. budou, půjde-li vše podle plánů, letos v srpnu ve francouzském Conty na mistrovství světa dvojspřeží hned dva jeho zástupci. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že by to měli být bratři Nesvačilové, tedy Jiří a Radek. Oba jsou již úspěšně kvalifikováni. Chybět by však zástupci hřebčína neměli ani v rakouském Altenfeldenu či ve slovenských Topolčiankách. Zkrátka příležitostí, jak spatřit na vlastní oči starokladrubské koně „v akci", bude dostatek.

Ing. Jan HöckCo však zajímalo nejen mě, byla otázka především financování. Ing. Jan Höck přítomné informoval o zařazení NH do dalšího kola výběrového řízení na přidělení finančních prostředků z evropských fondů - Integrovaného operačního programu. Pokud se vše podaří, hřebčín by měl získat zhruba 300 mil. korun na to, aby došlo k nutným opravám a úpravám, které by hřebčín zatraktivnily, zpřístupnily veřejnosti a zpříjemnily tak pobyt všem jeho návštěvníkům.

Čerstvou informací pak bylo uzavření konečných jednání s pražským arcibiskupstvím, jehož výsledkem bude přesun některých exponátů (kočárů) ze zámku Ctěnice do NH Kladruby n. L. Mělo by se podle všeho jednat o dva zlaté či pozlacené arcibiskupské kočáry a další dva kočáry. Jednání probíhala i s ředitelem Poštovního muzea, z čehož vzešel příslib přesunu části kočárů z muzea taktéž do Kladrub n. L. Takříkajíc ve hře je zejména velký poštovní kočár pro 8 - 10 lidí, který je zcela pojízdný. Měl by proto být používán při akcích s cílem propagovat samotný hřebčín či poštu. Těmito slovy uzavřel svou část přednášky současný ředitel NH Kladruby n. L., s.p.o. Ing. Jan Höck.

Ing. Jiří Machek z Ministerstva zemědělství shrnul nejvýznamnější změny v dotacích a změnách legislativy, které jsou v působnosti ministerstva. O všech dotacích nicméně rozhodnuto ještě doposud není.

Nejzásadnějším momentem letošního roku, který je zcela zásadním pro chovatele starokladrubských koní, se stal zák. č. 32/2001 Sb., tzv. malá novela plemenářského zákona, jenž v § 5 stanoví, že plemennou knihu může vést pouze NH Kladruby n. L. státní podnik. V loňském roce však byl NH Kladruby státní podnik transformován na státní příspěvkovou organizaci a reálně tedy hrozilo, že jako takový nebude moci vést plemennou knihu starokladrubského koně.

Novela zmíněného zákona nabyde účinnosti k 1. 4. 2011 a po tomto datu si může NH podat žádost na ministerstvo zemědělství o to, aby se stalo tzv. uznaným chovatelským zařízením pro vedení plemenné knihy starokladrubského koně. Pro chovatele tak vše zůstává prakticky beze změny.

Další témata, jako např. rentgenologické vyšetření končetin koní, význam vyšetření spermatu hřebců před jejich zařazením do plemenitby či současné poznatky o znacích zevnějšku starokladrubských koní a jejich využití v plemenitbě, byla velmi zajímavá a rozhodně upoutala pozornost všech přítomných. Snad největšího zájmu se těšilo téma etologie a jistě by si zasloužilo více prostoru, resp. i samostatný seminář.

Závěr celého semináře patřil předvedení plemeníků NH Kladruby n. L., které odborným komentářem doprovodil Ing. Karel Regner.

Prohlídka plemenných hřebců

Přestože nejsem odborníkem a ani chovatelkou starokladrubských koní, odnesla jsem si z řady přednášek semináře spoustu zajímavých poznatků. Mohu tedy za sebe potvrdit, že čas strávený na sobotním semináři v Kladrubech n. L. rozhodně nelze označit za ztrátu času. Projít nakonec bylo možné i stájemi, kde se nedalo jen tak přejít první letošní přírůstky. Těch je jen v Kladrubech n. L. celkem osm.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…