Od Jazze po Centa - drezurní žebříček trochu jinak

5. 11. 2018 Eva Holubcová Autor fotek: © sporthose-data, Šárka Votavová

Drezurní chov je v současné době soustředěn na extrémní chody, kdy se hříbata s „pohybem“ již rodí. Koně ostatních plemen jsou tak v určité nevýhodě, zvláště plnokrevníci se svými obvykle plochými chody. V chovu ale jsou plnokrevníci využíváni jako zušlechťovatelé a k přilití ochoty pracovat. Bez krve se žádný sportovní chov neobejde. Namátkově vybraní koně s výkonností stupně S až T z aktuálního drezurního žebříčku nám poslouží jako zajímavé okénko do světa rodokmenů z úhlu té děsivé barvy, červené, která značí A 1/1.

Světové původy

Angelo xx (z kombinace linií Teddy x Landgraf x Dark Ronald) na dráze patřil k širší špičce svého ročníku, ale dnes by již byl dávno zapomenutý, nebýt jeho využití v teplokrevném chovu, kde zazářil. Dal OH vítěze Ahlericha z r. 1984 a o čtyři roky později vyhrál OH Rembrandt, syn pravé sestry Ahlericha; a Rubinstein pocházel z jiné pravé sestry. Skvělá rodina, skvělá kombinace. Angelo dal i výborné skokany. V žebříčku je k vidění např. u KWPN klisny Ce Soir, jejíž otec Tolando je z matky po Rubinstein. U ní ostatně plnokrevníků uvidíte dost (42,58 % A 1/1 krve). Rubinstein je k vidění i u oldenburského valacha Fabregas (Faustinus), jemuž je mateřským otcem. Otcem prabáby Fabregase je pak plnokrevný Kronprinz (linie Landgraf). Fabregasův otec Faustinus je jinak z linie Furioso xx vedené přes Florestana a z matky po trakénském Starway po plnokrevném Star Regent. Star Regent (linie Hyperion x Djebel) působil v hannoverském chovu. Fabregas nosí v sobě 37,11 % krve A 1/1.

Valach Coudy (Cry for Me) je pak z matky po vestfálském Watergatte, který zde působil v chovu, i když nesportoval. Watergatte dal u nás plemeníky, sportovní koně a dobré chovné klisny. Mateřským otcem Watergatte je právě Angelo xx a na původu Watergatte je dobře vidět, jak moc bylo potřebné dolít plnokrevnou krev.

Celosvětově známý a již legendární hřebec Jazz dosáhl sám výkonnosti Grand Prix v drezuře a byl licentován pro celou řadu plemenných knih, kde vyprodukoval nesčetně vynikajících koní. Jeho procento krve A 1/1 je 40,82 %. Jeho otec Cocktail je z linie založené plnokrevným hřebcem Furioso a z matky po plnokrevném Le Val Blanc, z kombinace liní Blandford x Hyperion. Le Val Blanc byl licentován pro KWPN, kde dal např. 1,6m skokany Box Car Willie či Widar, ale i drezurní koně. Matka Jazze, klisna Charmante, má v sobě plnokrevnou krev přes jejího otce Ulstera (Koridon, Anblick) a skrze otce její báby – Pericles. Ten se podílel na utváření dějin sportovního koně, protože na mateřské straně je otcem matky fundamentálního plemeníka Ulfta, dále je otcem báby velmi důležitého bílého Democraata, také je otcem prabáby u takových es jako celosvětově proslulého Totilase a pak výše řečeného Jazz. Jazz je také prochován na Antonia, syna plnokrevného Anblick, 4x5.

Jazz je u nás na úrovni T-S reprezentován syny Little Jack, James a Galaxy; vnuky Firestone, Jazzpoint (Westpoint x Nubertus) a James Bond (Jazz Time x Rohdiamant). A je také mateřským otcem např. Europe-M (Sandro Hit).

Dalšími reprezentanty linie Furioso xx v aktuální drezúře u nás jsou např. oldenburský hřebec Fürst Romantico, KWPN hřebec Special Coloured Anny Reinbergerové a Babylon van Lange Weeren (Rhodium x Welt Hit I), kterého u nás na Grand Prix úrovni jezdí Adéla Neumannová. Hřebec je také prochován na významného Voltaire 4x5, přičemž Voltaire je vnukem Furiosa xx. Dalším zástupcem linie Furioso xx a také KWPN je pak valach Allitair (Solitair).

Z KWPN světa se vrátíme zpět k hannoverské knize. Její špičková reprezentantka  Adelle je po Wishing Luck, jehož otcem je plnokrevný Windhauch z linie Blandford. Otcem báby je pak plnokrevný Sarastro z linie Dark Ronald, který působil v Celle. I Royal Bolero (Royal Blend x Bolero) patří do hannoverské knihy. Mateřský otec Bolero je synem plnokrevného Black Sky (linie Djebel) a z matky po plnokrevném Bleep, synu anglického derby-vítěze Pinza. Na mateřské straně je Black Sky i u valacha Kinsky Santiago (Reno). Otec Royal Bolero jménem Royal Blend je z linie Rubinstein I (zmiňovaný u Angela xx výše) a z matky po Lauries Crusador. Kultovní plnokrevný hřebec Lauries Crusador je jedním z nejlepších plnokrevníků v historii teplokrevného chovu a vypisovat zde jeho výsledky v chovu by bylo na samostatný článek. Linii Lauries Crusador u nás zastupuje Larsson.

A ze současného soudku. Praví bratři, oba úspěšní drezúrní koně, Worman a William Wallace (Workington) jsou z matky po Markus Deak. Jejich sestra Madame Monroe je zatím na stupni L. Plnokrevný Markus Deak se narodil v maďarském hřebčíně Bábolna po Guarde Royale (linie Nijinsky po Northern Dancer) a z matky po Sky (linie The Boss). Maďarský původ má v sobě to nejlepší, co mohlo Maďarsko nabídnout, od Jolly Jeta po Imperiála. Otcem páté matky je mimochodem náš Gradivo. Markus Deak působil řadu let v Celle a prezentoval se řadou úspěšných koní, včetně Grand Prix drezúrního koně Mister Deak.

Praděd Markus Deaka, slavný hřebec Nijinsky, je posledním držitelem Trojkoruny na Ostrovech. Záznamy ho popisují jako slušného, až introvertního hřebce. V plnokrevném chovu dal řadu skvělých koní a je také Chefs-de-race. Z hlediska drezurního žebříčku uvedeme, že Nijinsky je dědem Painters Row, kterého můžeme vidět u KWPN hřebce Firestone jako otce báby.

Tuzemský chov

Nejslavnějším reprezentantem čs. Chovu ve světě je Heraldik, jehož rodina Heimwehr je v žebříčku zastoupena koněm Hintr (Przedswit Klam), který je z plnokrevné matky po Rookery Hill a z báby po Biskaj a pochází ze slabší větve Heimwehr. Letos druhý ve Velké pardubické – Hegnus je z větve Hedy, stejně jako Heraldik.

Plnokrevné matky můžeme mimochodem vidět u dalších drezurních koní jako Centurie (Rock'n Roll) z rodiny Céda, Hag (Carbido) z rodiny Nemesia, Dantés (Poldori) z rodiny Delprée, OK Bea (Gijom), Rozárka (Carismo) a Catango R (Catango Z) oba z rodiny Relation, zatímco plnokrevné báby, prabáby a praprabáby jsou pak u koní jako Fénix (Federweisser) z rodiny Danaide, Eddie (Edminton) z rodiny Gaffeuse, Sagara (Sagitta) z rodiny Sidney, Sirano (Silvio II) z rodiny Relation, ale i u belgického teplokrevného valacha Beau van de Zelm (Flemmingh).

Právě rodina Cédy je zastoupena v původech koní ze žebříčku nejen skrze klisnu Centurie, která je z plnokrevné matky Celebrita (House Rules x Assisi del Santo x Lincoln). Díky čs. derby-vítězi Cent se prezentuje u Flop (Frühesch - 2), Legie-N (Leonce), Ulrika (Rock'n Roll) či Eddie (Edminton).

Závěrem lze znovu jen konstatovat, že bez plnokrevníka se chov sportovních koní neobejde a trocha toho červeného koření v původu jenom prospěje.

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…