Obrázky z Vilémova - chovatelský den 2007

22. 11. 2007 Marek Pošík

V neděli, 30.9.2007, se již tradičně konal 17.chovatelský den Okresního spolku chovatelů koní. V těsné spolupráci se Sdružením přátel koní a jezdeckého sportu Havlíčkův Brod a Zemědělským obchodní družstvem Vilémov u Golčova Jeníkova se opět při příležitosti Svatováclavské pouti ve Vilémově sešlo velké množství chovatelů a příznivců koní, aby předvedli divákům nádheru svých hřebců, klisen, valachů i hříbat.


V areálu ZOD Vilémov se sešlo 71 koní všech velikostí a barev od 37 majitelů, kteří je předvedli buď na ruce, pod sedlem nebo v různých zápřežích. Po deštivém týdnu se udělala krásná slunečná neděle, která přilákala kolem 1300 návštěvníků ! Ti mohli shlédnout dopolední představení všech koní, prohlédnout si expozici chovných prasat a dojnic ZOD, zúčastnit se průvodu koní obcí, od 13 hod. na travnatých obdélnících za silnicí shlédnout bohatý odpolední program a během celého dne se občerstvovat a nakupovat ve stáncích.


Po ranní registraci a zahajovací řeči předsedy pana Jelínka začala vlastní přehlídka, kterou jako host uvedla slečna J.Vedralová - "Dáma v sedle"- na bílé klisně Pohoda. Dále pak divákům představila všechny koně a majitele ing. H.Stehlíková, jako zkušená komentátorka a všichni účastníci byli dekorováni krásnými kokardami Mgr.Čiplové a dostali památeční "koňský"talířek. Jako překvapení na závěr prezentace se předvedli dva nádherní černí kladrubáci se zástupci Jízdní policie Pardubice.


Kolem 11,30 se koně seřadili do průvodu, který vedla čtyřka chladnokrevných koní pana Karlíka z Nové vsi u Chotěboře a za novou Spolkovou korouhví se průvod vydal do ulic a prošel - za velikého nadšení hlavně dětí na pouti - Vilémov tam a zpět.


Odpolední program začal ve 13 hod. na dvou travnatých obdélnících za silnicí. V tom prvním se utkali chladnokrevníci (majitelé pánové Prokš, Pfeifer, Kacafírek a Marek) ve zručnosti v manipulaci s kládou a následně spolu s ostatními spřeženími v parkuru vozatajů (do soutěžního pole přibyl pan Křesťan). Na obdélníku vedlejším se kromě ukázky jízdy a skákání v dámském sedle představili jezdci v soutěžích pro děti = stužková, klíčová dírka a vidličková byly proloženy doprovodnými ukázkami psů, ať už „agiliťáků“ paní Kohoutové, nebo ukázkami výcviku služebních a záchranářských psů.

Jako zábava pro děti byla také dopoledne vyhlášena tipovací soutěž o „Nejsympatičtějšího koně“. Děti, které hlasovaly, se dostaly do slosování o hezké dárky od pořadatelek, paní Kuncové, Virágové, Čiplové a Tureničové.

Chovatelský den skončil kolem 16.hodiny. Velké „DÍKY“ patří všem pořadatelům, bez kterých by tento den nešel takto hladce uskutečnit. Poděkování patří také ZOD za poskytnutí prostor a sponzorům a především VŠEM koňákům, "kteří ještě v koně VĚŘÍ..."


Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…