Novinky ze zahraničního chovu

18. 9. 2013 Martina Cerhová Autor fotek: http://www.sporthorse-data.com, Martina Cerhová

Podzim tradičně patří výběrům hřebců do plemenitby u nás i v zahraničí. Ještě předtím si ale řekneme o hřebcích Air Jordan Z a Don Romantic, kteří bohužel uhynuli. Také se zmíníme o nejnovějších prodejích, přičemž některé částky jsou skutečně astronomické, a o několika známých sportovních koních, kteří odchází do důchodu.

Light OnLight On prodán

Ukrajinský miliardář Aleksander Onischenko, který nabídl částku vyšší než 5 mil. eur za klisnu Bella Donnu (Baldini II - Calido I), která ovšem nakonec zůstává k radosti fanoušků „doma" u M. Michaels-Beerbaumové, koupil dalšího úspěšného skokového koně. Je jím oldenburský hřebec Light On (Lordanos - Landadel) René Tebbela. René Tebbel také nově bude trénovat ukrajinský skokový tým. Jedenáctiletý Light On je otcem několika plemenných hřebců např. v minulém článku zmiňovaného Los Angeles (om: Argentinus), Light Boy (om: Noc Capitol), Light Star (om: Lafontaine) nebo Lycon (om: Contender). Ve sportu zatím příliš potomků nemá, přesto se začínají prosazovat na parkurové scéně.

Stedinger pronajat do Austrálie

Oldenburský plemenný hřebec Stedinger (Sandro Hit - Landadel) byl na rok pronajat do Austrálie, kde bude působit u Davida a Amandy Shoobridge. Není vyloučen ani následný prodej. Třináctiletý Stedinger byl svého času vítězem oldenburského körungu a v roce 2003 skončil na 4. místě v 70denním testu s následujícím hodnocením: drezurní část 130,72 (5. místo), skoková část 121,92 (6. místo) a celkově 131,40 b. V roce 2005 se kvalifikoval na Bundeschampionat.

StedingerVe sportu má více než 600 potomků, z nichž 21 dosáhlo T drezurní a 3 T skokové výkonnosti. Mezi nejúspěšnější patří např. hannoverský valach Sirius Black (om: Weltmeyer), oldenburský valach Springstine (om: Landor S) nebo hannoverský hřebec Socrate de Hus (om: Trajan). V chovu působí více než 25 Stedingerových synů, mezi nimiž je také v letošním roce v ČR působící Simonetti (om: Don Gregory). Za zmínku stojí ale i další, jako např. Statesman (om: Donnerschwee, prodaný na aukci za 400 000 eur), Stuntman (om: Rohdiamant), Seneca (om: De Niro), Stegenees (om: Calido I) nebo Status Quo (om: Quattro B). Prosadil se rovněž jako otec matek, jeho dcery daly několik plem. hřebců. Stedingerova matka, oldenburská klisna Bold Fantasy dala kromě Stedingera ještě jednoho plemenného hřebce, Donningera (po Donnerschwee). Je také sestrou plem. hřebců Golduro (po Goldstern) a Lamar H (po Landadel).

Coeur de Lion prodán

Holštýnský plemenný hřebec Coeur de Lion (Coriano - Cassini I) Maxe Kühnera byl prodán. Nově jej bude sedlat ruská jezdkyně Natalia Belova, která trénuje v Rakousku.

Quantum prodán

QuantumDevatenáctiletý holštýnský plemenný hřebec Quantum (Quidam de Revel - Cor de la Bryѐre), který dlouhodobě působil v Jižní Americe, byl prodán do Francie. Přestože v roce 1998 nikterak nezazářil během 100denního testu (celkové 19. místo z 29 účastníků), patří jeho potomci k mimořádně úspěšným sportovním i chovným koním. Pravděpodobně všichni známe holštýnského hřebce Quintera Ask (dříve Quintero la Silla, om: Chamonix), který úspěšně startuje v mezinárodních parkurových soutěžích s Rolf-Göranem Bengtssonem. Dalším známým synem působícím v chovu i sportu je i Quality Time (om: Cantus) Jeroena Dubbeldama. Quantumovy dcery se také prosazují, příkladem může být i mladý holštýnský hřebec Ivento (po Ibisco xx), jehož matkou je právě klisna po Quantum.

Quantum pochází z velmi zajímavé rodiny. Jeho matka, Ulla V, dala ještě dalšího plem. hřebce Serrano (po Sympatico) a její dcera po Quidam de Revel je matkou plem. hřebce Castor Cooper (po Caretano). Je také sestrou několika plem. hřebců: Le Sauvage (po Le Grand), Randers (po Ronald), Constant (po Cor de la Bryѐre) a Taranto (po Tumbled xx). Její sestra Ode (po Ronald) je bábou úspěšného skokového hřebce Amorosso van de Helle (po Acorado I). Další Ullina sestra Nato (po Ronald) se taktéž ukázala být velmi kvalitní chovnou klisnou, neboť její vnučky a pravnučky jsou matky několika plem. hřebců.

Quantum je dědem hřebce Quintero's Cassiny (Quintero - Cassini I) působícího v ZH Písek.

Mistral HojrisMistral Hojris míří do důchodu

Mistral Hojris, dlouholetý drezurní partner Laury Tomlinson (roz. Bechtolsheimer) se ve věku 18 let rozloučí se svou sportovní kariérou, a to v rámci tradiční London Olympia Horse Show v prosinci. Po úspěšné účasti na OH v Londýně, kde dvojice získala bronzovou medaili v soutěži jednotlivců a zlato v soutěži družstev, měl být rozloučením start na ME v Herningu. Bohužel jim účast znemožnilo zranění. Dvojice Laura Bechtolsheimer a Alf, jak je doma Mistral Hojris láskyplně nazýván, byla nejlepší dvojicí britské drezurní scény, dokud se neobjevila Charlotte Dujardin s Valegrem a dodnes patří k miláčkům publika.

Mistral Hojris je synem KWPN hřebce Michellino a klisny Virginia po Ibsen. Michellino se v roce 2006 stal hřebcem roku dánského teplokrevníka. Je znám svým výrazným temperamentem, který předává potomstvu, ale je mu to odpuštěno právě vzhledem k úspěchům jeho potomků v drezuře. Je jedním z nejvýznamnějších a nejvyužívanějších dánských plemeníků. Pokud byste hledali plemeníka příbuzného právě s Mistral Hojrisem, pak je jím Swix (po Sandro Hit), jehož prabába je sestrou Mistral Hojrisovy báby.

Levisto Z se loučil

Levisto ZHolštýnský hřebec Levisto Z (Leandro - Carolus I) se minulý víkend rozloučil se svou sportovní kariérou. Fanouškům parkurového sportu je znám především jako dlouholetý partner Judy-Ann Melchior, dcery Leona Melchiora, zakladatele PK Zangersheide. Svou kariéru ovšem zahájil s Rolf-Göranem Bengtssonem. Letos šestnáctiletý hřebec má za sebou úspěšné starty v GCT, finále Světového poháru a dosáhl také dvojnásobného vítězství v Sires of the World (soutěž pro plemenné hřebce).

V chovu působí více než 20 jeho synů, z nichž nejvíce se ve sportu prosazují Levistus (om: San Juan), Levistano (om: Frühlingsbote) nebo Levisto's Big Boy. A protože je PK Zangersheide otevřena klonování, má ten svůj i Levisto. Jmenuje se Levisto Alpha Z a ačkoliv žádný z klonů není jako originál, očekává se od něj hodně. Levistovy dcery již daly několik plem. hřebců.

O Levistově rodině jsme si říkali ve spojitosti s hřebcem Clin d'Or, neboť jeho matkou je klisna Hirtin, která je pravou sestrou hřebců Clinton I a II. Hirtina sestra G-Casablanca je zase matkou plem. hřebce Cantoblanco (Canto - Carolus I). Levistovým otcem je Leandro, kterého jsme zmiňovali minule.

Authentic do důchodu

AuthenticOsmnáctiletý KWPN valach Authentic (Guidam - Katel xx) ukončil sportovní kariéru. Authentic je nejlepším koněm americké jezdkyně Beezie Madden, se kterou získal kromě jiného zlaté týmové medaile na OH v Aténách a Hongkongu, přičemž v Hongkongu přidali i bronzovou v soutěži jednotlivců. Authenticovým otcem je známý syn Quidama de Revel Guidam, tedy otec v ČR působícího Guidam Sohna (om: Zeus) a děd Guidam Sohnova syna Galandra ZH (om: Lopez-17). Hřebce Quidam de Revel má v ČR v původu vícero hřebců.

Authenticova matka, klisna Gerlinda, je matkou i úspěšné skokové klisny Merlinda (po Voltaire). Je také sestrou dvou plemenných hřebců Haydn (po Mytens xx) a Nobody (po Indoctro). Gerlindina sestra Diana (po Zeus) je matkou úspěšných skokanek Olindy (po Voltaire) a Vayany (po Indoctro). Další sestra Tinca (po Cavalier) je matkou plem. hřebce Dilano (po Lord Z).

Navždy odešli

Don Romantic

Don RomanticDalším z řady hřebců, kteří podlehli kolice, se stal i čtrnáctiletý Don Romantic (Don Schufro - Romancier). Úspěchy sbíral již od hříběcího věku, kdy byl vydražen za 100 000 dánských korun na elitní aukci. V roce 2002 zvítězil na körungu a ve stejném roce vyhrál výkonnostní zkoušky hřebců (známka 10 za jezditelnost). Jeho sportovní kariéru ovšem ukončilo zranění. V roce 2009 byl vyhlášen dánským elitním hřebcem a v roce 2010 hřebcem roku.

Jeho potomci jsou úspěšní nejen na výstavách, ale začínají se prosazovat i v drezurním sportu. Na MS mladých drezurních koní ve Verdenu např. zaujal jeho syn Doubleyou W. V chovu má více než 15 synů, např. Dicardo (om: Lauries Crusador xx), Dancing Hit (om: Sandro Hit), Don Romeo (om: Don Gregory) nebo Don Martino (om: Fürst Heinrich).

Air Jordan ZAir Jordan Z

Sedmnáctiletý oldenburský hřebec Air Jordan Z (Argentinus - Matador) zemřel po operaci kýly. Vynikal vynikajícím charakterem a skokovým nadáním. Jeho největším úspěchem bylo druhé místo ve finále Světového poháru v roce 2007, kde ho jel Daniel Deusser. Zvítězil také v několika Velkých cenách. V chovu má několik synů, především v PK Zangersheide: Antarctica Z (om: Artos Z), Aristo Z (om: Fortissimo), Armani van Overis Z (om: Darco) nebo Asterix E Z (om: Nimmerdor). Jak tomu už bývá u Zangersheide zvykem, i Air Jordan Z má stejně jako Levisto Z svůj klon jménem Air Jordan Alpha Z.

Poznámka pro ty z vás, kterým Air Jordan Z učaroval, za 15 000 eur je na prodej jeho pravá sestra Argentina.

Zahraniční körung s českou účastí

Podzim tradičně patří výběrům hřebců do plemenitby u nás i v zahraničí. Na říjnovém předvýběru hřebců pro oldenburský körung, kde se komisi představí 142 skokových a 178 drezurních hřebců, má svého hřebce i český chovatel Luboš Kuzďas. Jedná se o hřebce po Quality a z matky Rulanda po Landor S. Jeho pravý bratr Quadori na körungu v roce 2007 uspěl. Držíme palce!

Ve dnech 24. - 25. října se pak koná tradiční hannoverský körung, přičemž 26. října následuje aukce licencovaných i nelicencovaných hřebců. Letos to pro české chovatele bude o něco zajímavější, neboť v kolekci 103 hřebců, kterou si můžete prohlédnout zde, jsou hned čtyři synové hřebce Quaid I (Quidam's Rubin - Voltaire) v majetku Stáje Mustang. Jsou to:

  • č. 52 Quaid - Calido - Calypso II (foto + video)
  • č. 53 Quaid - Raphael - Polydor (foto + video)
  • č. 54 Quaid - Stakkato - Ladfriese I (foto + video)
  • č. 55 Quaid - Escudo I - Calypso II (foto)

129. elitní hannoverská aukce

V tomto čase jsou aukce koní a hříbat doslova všude, kam se podíváte. 11. - 12. října se koná i 129. elitní hannoverská aukce, kde tradičně nalezneme i potomky hřebce Drosselklang II působícího ve Stáji Mustang. Ten je zdá se českými chovateli nedoceněn, a to svému titulu hannoverský hřebec roku 2001 navzdory, přestože se jeho potomstvo po českých klisnách jeví velmi nadějně a v zahraničí jej často můžeme vidět jako otce matek. Je to případ i dvou koní na zmíněné aukci: valacha Chicago (Canturano - Drosselklang II) a plemenného hřebce Calidros R (Calido - Drosselklang II).

V kolekci nalezneme i další zajímavá jména, např. plemenného hřebce Equitaris (Estobar NRW - Rubiloh), a celou řadu letošních hříbat.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…