Novinky ze zahraničního chovu

18. 6. 2013 Martina Cerhová Autor fotek: Cerhová Martina, Hladíková Petra, Maren Johannsen, www.sporthorse-data.com

Ve světě chovu koní se stále něco děje, ať už jde o nové plemenné hřebce, prodej sportovních koní a změny jezdců, nové žebříčky, chovatelské soutěže a mnohé další.

Eurocommerce London v nabídce Paula Schockemöhla

Připouštěcí stanice Paula Schockemöhla ohlásila novinku, která jistě zaujme všechny chovatele skokových koní. Plemenný hřebec Eurocommerce London (Nabab de Reve - Chin Chin), bude exkluzivně nabízen pouze touto připouštěcí stanicí.

Eurocommerce LondonEurocommerce London patří k nejlepším skokovým koním světa. Na loňských OH v Londýně získal se svým jezdcem Gerco Schröderem dvě stříbrné medaile, a to v soutěži jednotlivců a v soutěži družstev. Tento 168 cm vysoký ryzák se narodil jako Carembar de Muze. Již coby čtyřletý úspěšně startoval v parkurových soutěžích a následně jeho výcvik převzal Gerco Schröder, který jej jezdí dodnes. Stáj Eurocommerce tradičně své koně přejmenovává a především hřebci dostávají jména podle světových metropolí. A protože „jméno je často i program" a právě tento kůň měl být želízkem v ohni pro OH, pojmenovali jej London, tedy Eurocommerce London.

Londonův otec, Nabab de Reve (Quidam de Revel - Artichaut) je označován za nejvýznamnějšího Quidamova syna dovezeného do Belgie. V letošním WBFSH žebříčku nejlepších skokových plemeníků mu patří 8. místo. Nabab de Reve byl úspěšným parkurovým koněm, kdy tvořil často vítěznou dvojici s Phillippem Lejeune (např. bronz ze Světových jezdeckých her v Jerezu, nejlepší kůň CSIO Luzern a Dublinu atd.). Mezi jeho syny působící v chovu patří Bacardi van't Lambroeck (z matky po Cash, T parkur), Cadeau de Muze (z matky po Almeo), Edjaz van't Merelsnest (z matky po Darco), Guillard de la Pomme (z matky po Darco), Gust (z matky po Polydor, T parkur), Vigo D'Arsouilles (z matky po Fleuri du Manoir, účastník OH v Londýně), Kashmir van Schuttershof (z matky po Tenor Manciais, T parkur) a dalšími úspěšnými potomky jsou také Valentina van 't Heike (z matky po Lys de Darmen, T parkur, j. Jos Lansink) nebo Walnut de Muze (z matky po Chin Chin, T parkur). V ČR působí v chovu Nababův syn Ebab RK (z matky po Artos Z).

Londonova matka, belgická klisna Ta Belle van Sombeke (Chin Chin - Goliath) patří nejen k úspěšným parkurovým koním (účastnice Velkých cen s Josem Lansinkem), ale především k úspěšným chovným klisnám. Mezi její licencované syny patří kromě Londona také A Pikachu de Muze (po Kannan, T parkur), Figo de Muze (po Vigo d'Arsouilles) a Taran de la Pomme (po Tolano van't Riethof), ale ve skokovém sportu se prosadili i další její potomci, např. Wabelle de Muze (po Nabab de Reve, T parkur) nebo Casimir de la Pomme (po Nabab de Reve). Z mateřského kmene pochází hřebci působící v chovu jako např. Seigneur Kervec (po Quidam de Revel), Aba Khan (po Ferro) a T skokani jako Navy Blue Tarroy, Ba Belle van't Roosakker, Beaty Belle van't Roosakker aj.

Cena zmražených ID je 1500 + 2000,- eur doplatek za březost (dříve byla cena zmražených inseminačních dávek 1700,- eur).

Zdroj: schockemoehle.com

Skok ve volnosti tříletých hannoverských koní

I hannoverský svaz pořádal tradiční soutěž skoku ve volnosti pro tříleté koně. Z 68 účastníků byli vybráni 4 nejlepší. Soutěž hodnotili Hermut Wilking a Gilbert Böckmann, podle jehož názoru o mnoha těchto mladých koních ještě v budoucnu uslyšíme.

Mimořádně úspěšní byli koně z chovu Pferdezucht Dr. Jacobs GbR, kteří se umístili na prvních dvou místech. Zvítězila klisna Las Vegas PJ (Light On - Quidam's Rubin) s hodnocením 28,2. Na druhém místě skončila klisna Cashmere PJ (Calido - Silvio) s 27 body, na třetím místě hřebec Gin Tonic (Graf Top - Sandro, chovatel Kurt-Heinrich Böttcher) s 26,5 body. Na čtvrtém místě skončil hřebec Cimarron (Contendro - Graf Grannus) z chovu Zuchthof Prieß s 25,5 body.

CampbelI chovatelé v ČR mají/měli k dispozici plemeníky nesoucí stejné geny jaké jsou v původech úspěšných tříletých hannoverských koní zmíněných výše. Hřebec Light On je po Lordanos, jehož syn Lorando B (z matky po Aqua Minerale KZI) působí ve Stáji Mustang a v minulosti tamtéž působil Lamberk (z matky po Raphael). Geny hřebce Calido u nás nese jeho syn Calanthano (Calido I - Lanthan), který byl nedávno prodán, a hřebčínem Sprehe nabízený Cashmoaker (Calido I - Latiffe). Quidam's Rubin je pro změnu otcem Quaida FRH (z matky po Voltraire), který je opět v nabídce Stáje Mustang (zmražené sperma) a letos působí u Gerda Sosatha v Německu. Pravý bratr hřebce Silvia I, Silvio II působil v minulosti v ERC Pardubice-Mnětice a stále je v nabídce zmražených ID. V minulosti zde také působili synové Contendra, Campbel Czech (z matky po Argentan I) a Con Pleasure (z matky po For Pleasure).

Zdroj: Hannoverský svaz

Florencio opět v chovu

Na webových stránkách Team Nijhof se objevila potěšující zpráva o navrácení hřebce Florencia (Florestan I - Weltmeyer) zpět do chovu.

FlorencioTřináctiletý Florencio prodělal malý operační zákrok (kýla), kdy velmi rychlé rozpoznání symptomů a problému ze strany zaměstnanců stáje pravděpodobně zachránilo jeho další kariéru v chovu. Problémy s kýlou u plemenných hřebců totiž často musí řešit i kastrace. Naštěstí bylo právě díky včasnému rozpoznání problému možné provést zákrok laparoskopicky, hřebec se rychle zotavil a opět tak jsou rozesílány čerstvé inseminační dávky.

Florencio je velmi oblíbeným plemeníkem v Německu a následně se prosadil i v Nizozemsku. Je dvojnásobným vítězem Mistrovství světa mladých drezurních koní ve Verdenu (2004, 2005). O věhlas se mu postarali především licencovaní synové Charmeur (z matky po Jazz, vítěz výkonnostních zkoušek hřebců a Pavo Cup pro čtyřleté), Borencio (z matky po Lord Sinclair, vítěz Pavo Cup pro čtyřleté a pětileté, druhý na MS mladých drezurních koní ve Verdenu) nebo např. Fürst Nymphenburg (z matky po De Niro, vítěz VZH)

Zdroj: Team Nijhof/Eurodressage

Amiro Z nově v Německu

Amiro ZGestüt Westfalenhof ohlásil nového hřebce. Je jím Amiro Z (Amigo Toss xx - Ramiro), hřebec úspěšný v parkúrech na úrovni 1,45 m. Amiro Z tak může být i svými téměř 70 % plnokrevné krve zajímavý pro chovatele skokových koní, kteří potřebují dodat krev. Amirova matka, klisna Renomee Z (po Ramiro), úspěšně startovala na OH v roce 1996 a MS v roce 1998 (za Argentinu). Kromě Amira Z dala ještě plemenného hřebce Passe Partout Z. A především je pravou sestrou slavných koní: plemenných hřebců Rebel Z I - III, Rock Z a výjimečné klisny Ratiny Z (všichni po Ramiro). Amiro Z je tak úzce příbuzný se syny právě Ratiny, hřebci Comme il Faut (po Cornet Obolensky), Crown Z (po Carthago), Treasure Z (po Dollar de la Pierre), Rex Z (po Rebel I Z) a jejími vnuky (z dcery Calipy Z po Cor de la Bryère): Cayetano Z (po Caretano), Chicago I Z (po Caretano) nebo Rabiat Z (po Rebel II Z).

Rabiat Z je otcem hřebce Rabiat II Turbud Z, který v minulosti působil v ČR.

Zdroj: Gestüt Westfalenhof

17 nových hřebců pro KWPN

Po úspěšném absolvování výkonnostních zkoušek bylo pro KWPN licencováno 17 nových hřebců. Vítězem mezi drezurními hřebci se stal Fairytale (Lord Leatherdale - Negro, stejný původ měl i loňský vítěz Everdale, který měl ale jinou matku). Dle předsedy komise se jedná o vynikajícího drezurního koně, který se během 70denního testu předvedl skvěle, jen v závěrečný den zkoušek nebyl zcela 100%.

Mezi skokovými hřebci zvítězil Flying Dream (Zapatero VDL - Indoctro), který byl hodnocen jako špičkový skokový kůň. Gelderlander Frolis BS (Negro - Elegant) získal 75 b.

Drezurní hřebci
Skokoví hřebci

Všichni hřebci se jmény začínajícími na F jsou tříletí. Electron je čtyřletý. Videa jednotlivých hřebců si můžete prohlédnout na webových stránkách KWPN.tv - drezurní hřebci a skokoví hřebci.

Hřebec Fibonacci má stejného otce, hřebce Carambole, jako vítěz Výběru hřebců do plemenitby PK CS Caradox. Indoctro objevující se velmi často v původech koní z chovu VDL je pravým bratrem hřebce C-Indoctro II, který v ČR taktéž působil.

Zdroj: KWPN

Francouzští plemeníci exkluzivně v Ligges

PaliscoGestüt Ligges na svých webových stránkách informoval o navázané spolupráci s Haras France, díky níž nyní exkluzivně nabízí zmražené inseminační dávky špičkových francouzských plemeníků, jako jsou Mylord Carthago (Carthago - Jalisco B, mezinárodně úspěšný s Pénélope Leprevost), Padock Du Plesis (Kannan - Adelfos, úspěchy s Timothée Anciaume), Flipper d'elle (Double Espoir - Jalisco B) a Fidelio du thot (Double Espoir - Count Ivor). Pro chovatele skokových koní se jistě jedná o zajímavou nabídku.

Po Double Espoire je stejně jako Flipper d'Elle i v ERC Pardubice-Mnětice působící Dormane du Puy (Double Espoir - Grand Veneur) nebo Veneur du Luc (Double Espoir - Popof xx). Po Jalisco B tu pro změnu působil Palisco (z matky po Gaur xx) a v dalších generacích jej mají Manillon Rouge, Guidam Sohn atd.

Zdroj: Gestüt Ligges

Rubin Cortes a Unee do B kádru

Členy německého B týmu jsou nově plemenní hřebci Rubin Cortes OLD (Rubin Royal - Calmiro) a Unee (Gribaldi - Dageraad) se svými jezdci Christophem Koschelem resp. Jessicou Werndl.

Zdroj: Dressurpferde Leistungszentrum Lodbergen

Změny jezdců a přesuny koní

QUARZ ZAKOUPEN STUTTERI ASK

Holštýnský svazový plemeník Quarz (Quintero - Caretino) byl prodán dánskému hřebčínu ASK (Stutteri ASK). Sedmiletý Quarz se tak bude nově stěhovat do stáje úspěšného parkurového jezdce Rolf-Görana Bengtssona, který měl dle svého vyjádření hřebce již delší dobu v hledáčku. Coby pětiletého jej dokonce sedlal v rámci Zemského šampionátu v Elmshornu. Quarz bude chovatelům holštýnských koní i nadále k dispozici.

Zdroj: Holštýnský svaz

COUPE DE COEUR MĚNÍ JEZDCE

Holštýnský plemenný hřebec Coupe de Coeur (Calido I - Lincoln) mění jezdce. V rámci týmu Ludgera Beerbauma jej nyní sedlá Philipp Weishaupt. Dvojice skončila ve Velké ceně Cannes v rámci Longines Global Champions Tour na 11. místě.

DONNA UNIQUE A DOROTHEE SCHNEIDER

Dorothee Schneider, stříbrná z OH v Londýně, bude nově jezdit koně z Gestüt Peterhof, keré dříve jezdil Patrik Kittel. Mezi ně patří především mistryně světa mladých drezurních koní Donna Unique (Don Schufro - Falkland). Vytvořil se tak nový „pár snů". Jedna z nejlepších německých drezurních jezdkyň společně s jednou z nejlepších německých drezurních nadějí. Klisna Donna Unique je ovšem již také matkou. Díky embryotransferu se letos v březnu narodila klisnička po Sezuan. I do ní budou samozřejmě vkládány velké naděje.

SIR DONERHALL II A MORGAN BARBANCON

Sestry Morgan a Alexandre Barbancon nově trénuje Andreas Helgstrand (dříve je trénovala Anky van Grunsven). Účastnice OH v Londýně (s plem. hřebcem Painted Black po Gribaldi) Morgan Barbancon nově sedlá jednoho z jeho koní, oldenburského hřebce Sira Donnerhalla II (Sandro Hit - Donnerhall). Zajímavé jistě může být, že hannoverský svaz tohoto hřebce pro svůj chov odmítl, a to navzdory úspěchům jeho pravého bratra Sira Donnerhalla I, a tak byl přes oldenburskou aukci prodán právě do Dánska. Morgan Barbancon s ním již absolvovala Prix St. Georges, ale dle dosavadních informací zatím hřebec nezměnil majitele.

VoiceVOICE PRODÁN A PORAZIL I DUJARDIN

Voice, jedenáctiletý KWPN plemenný hřebec po De Niro a z matky po Rohdiamant, bude nadále sedlán E. Galem. Zakoupil jej pro něj jeho rakouský sponzor, Gaston Glock - odtud také pochází nové jméno Glock's Voice. A Voice se hned novým majitelům odměnil prvním místem na CHIO Rotterdam, kde spolu s Edwardem Galem porazili olympijskou vítězku Charlotte Dujardin s KWPN plem. hřebcem Uthopia (Metall - Inspekteur) a třetího Carla Hestera s oldenburským valachen Dances with Wolves (Donnerschwee - Walldorf I). Nutno podotknout, že šlo o vítězství velmi těsné - Voice a Gal zajeli svou jízdu za 75.277 % a Uthopia s Dujardin za 75.064 %.

Zdroj: St. Georg

Odešli navždy

Favoritas xxFAVORITAS XX

Ve věku 23 let zemřel jeden z nejúspěšnějších plnokrevných hřebců startujících v parkurovém sportu Favoritas. Se svou jezdkyní Ninou Braathen Johnsen startoval na mezinárodních parkurových závodech a společně skončili např. třetí na Sires of the World v Zangersheide a na jejich konto se připsala i vítězství a umístění z Velkých cen. V plemenitbě začal působit v roce 2008 a je licencován pro téměř všechny teplokrevné chovy.

LEANDRO

LeandroNa konci května zemřel holštýnský plemenný hřebec Leandro (Landgraf I - Savara xx). Bylo mu krásných 28 let. Leandro působil jen krátce v německém chovu, zato v dánském celých 22 let. V roce 1997 mu byl udělen titul elitní hřebec. Navzdory svému holštýnskému původu byl Leandro znám především jako producent velmi kvalitních drezurních koní. Je otcem několika licencovaných hřebců. Patří mezi ně Levisto Z, který se s Judy Ann Melchior prosadil v mezinárodním skokovém sportu, a také jeho klon Levisto Alpha Z. Dalšími syny jsou Bodyguard (z matky po Lagano), Terminator (z matky po Waldstern), Le Mont H (z matky po Raimondo), Leasing (z matky po Royal Z), Lethargo (z matky po Carthago) a především v drezuře na Grand Prix úrovni úspěšní Blue Horse Leredo (z matky po Rafa-L) a Le Noir (z matky po Caletto I, úspěšný se známou jezdkyní Utou Gräf).

INSELFÜRST

InselfürstOldenburský plemenný hřebec Inselfürst (Inchallah AA - Futuro) zemřel ve věku 27 let. Hřebec působil na stanici svého chovatele, kde se netěšil příliš velkému zájmu chovatelů. Navzdory tomu vítěz výkonnostních zkoušek hřebců a T drezurní kůň zplodil několik velmi úspěšných drezurních koní (Inselgirl, Ile de France) a také dva plemenné hřebce: Impuls (z matky po Gotterfunke, licencován v Rakousku) a Ironman (z matky po Wienerwald, prodán do USA). Nejvíce se ale prosadil jako otec matek, kdy se objevuje v původech koní jako např. u hřebce Fairbanks (po Flemmingh, vítěz oldenburského körungu), Paso Double (po Bodo, bronzový na ME pony), Die Insel (po Diamond Hit, GP drezura), For Joy (po Fidermark, úspěchy s Isabell Werth) nebo Remember Me H (po Rubinstein, úspěchy s Barborou Marešovou). Inselfürstova matka dala kromě něj také licencované hřebce Falkonet (po Falkner) a Vivaldi (po plnokrevném Volkorn). A její dcery a vnučka rovněž daly hřebce působící v chovu: Bordolino (po plnokrevném Bonito), pravé bratry Canaster I - II (po Caprimond) a Duke of Oldenburg (po De Niro). Z mateřského kmene pochází velké množství plemenných hřebců a úspěšných sportovních koní.

PotomacPOTOMAC

Ve věku 18 let uhynul hannoverský drezurní hřebec Potomac (Prince Orac xx - Wenzel) ježděný zpočátku Annabel Wolff a od osmi let následně Susanne Lebek. V roce 2009 získal se Susanne v sedle týmový bronz na ME ve Windsoru. Potomac byl velice citlivý hřebec, který měl často problém ustát soutěžní tlak až do konce. Chovateli byl využit jen málo, přesto má Susanne Lebeck ve své stáji několik jeho nadějných potomků.

Zdroj: Hengststation Dirk Ahlmann/Ridehesten/Eurodressage

Carthago ZCARTHAGO Z

Ve věku 26 let zemřela legenda Carthago Z (Capitol I - Calando I). Carthago Z byl velmi úspěšným parkurovým koněm a ještě úspěšnější byl coby plemenný hřebec. Protože i u nás v ČR působí/působili jeho potomci v chovu, představíme si ho někdy příště.

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…