Novinky ze zahraničního chovu

4. 3. 2013 Martina Cerhová Autor fotek: www.sporthorse-data.com, www.kiefferhof.de

Co se děje na chovatelské scéně v zahraničí? Žebříčky, noví plemeníci i přesuny sportovních hvězd...

Lord Loxley nově na Kiefferhofu

Lord LoxleyČtrnáctiletý hnědý hřebec Lord Loxley (Lord Sinclair - Weltmeyer - Weingau) v letošní sezóně nově působí na inseminační stanici Kiefferhof, která je známá především díky haflingům. Lord Loxley absolvoval VZH s vynikajícím hodnocením (několikrát známka 9,0), v roce 2004 se stal vítězem Bundeschampionatu (dále jen BCH = Spolkový šampionát) pětiletých drezurních koní a byl druhý na Mistrovství světa mladých drezurních koní ve Verdenu. Následovaly úspěchy v drezurách na úrovni St. Jiří. Úspěchy slaví rovněž v chovu: bylo uchovněno více než 23 jeho synů, mimo jiné L'Espoir, Leatare (2008 vítěz BCH čtyřletých hřebců), Lord Fantastic (2007 třetí na BCH), Lord Leatherdale, Lord Ferragamo, Lord Laurie a další.

Pro české chovatele může být Lord Loxley I zajímavý především tím, že jeho dědem je Lanciano po Landino. Landino (Landgraf I - Lido) působí již delší dobu v plemenitbě v ČR, v chovu zde má také 2 syny: Landini ZH a Landin. Jak se můžeme dočíst v katalogu hřebců ČT pro letošní rok, dal Landino 38 klisen zapsaných v HPK a 17 klisen zapsaných v PK. Jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti S drezura, T parkur a S všestrannost.

Zdroj: Kiefferhof

Duke of Harvard prodán do Číny

Duke of HarvardV roce 2011 licencovaný oldenburský hřebec Duke of Harvard (Duke of Hearts xx - Harvard - Le Mexico II), který slavil úspěchy v soutěžích všestrannosti pod Andreasem Dibowskim, byl prodán do Číny. Měl by se nadále věnovat sportu. Duke of Harvard je synem plnokrevného hřebce Duke of Hearts, který se těší velké oblibě u německých chovatelů a jehož potomstvo se jeví nadprůměrně dobře právě směrem k všestrannosti. A protože všichni chovatelé vědí, jak těžké je najít kvalitního plnokrevného hřebce, který by se dokázal prosadit v teplokrevném chovu a právě jeho potomstvo se prezentuje velmi dobře nejen ve skoku, ale také pohybu, očekává se napjatě i letošní ročník jeho hříbat. Duke of Hearts xx je licencován pro oldenburský, hannoverský, šlesvicko-holštýnský a trakénský svaz, rovněž také pro jihoněmecké chovatelské svazy. Určitě by mohl být zajímavý i pro české chovatele. Možná právě on překoná obavy chovatelů z plnokrevné krve.

Zdroj: Buschreiter

Dva noví hřebci pro trakénský svaz

Druhý únorový víkend se konal jarní körung trakénských hřebců. Z celkového počtu 7 předvedených hřebců byli uchovněni 2, přičemž oba nesou krev významného trakénského hřebce Gribaldi. Prvním z nich je tříletý vraník Grimani (Gribaldi - Monteverdi), který předvedl výborné chody, sebenesení a rovněž dobré skokové vlohy. Hřebec bude působit na stanici hřebců Ferienhof Stücker (na této stanici působil v minulosti také v ČR působící hřebec Sandro Classic).

Druhým uchovněným hřebcem je Sir Easy (Easy Game - Tuareg), který okouzlil především výborným výkonem pod sedlem. Tento pětiletý hřebec již úspěšně absoloval 70denní test. Pro chovatele byla po körungu připravena předváděčka trakénských plemenných hřebců. Fotografie naleznete zde.

České chovatele obdivující trakénské koně by mohl zajímat nový hřebec působící v ERC Pardubice-Mnětice, který je rovněž po Gribaldi. Je jím Escort (Gribaldi - Gabor).

Zdroj: Trakehner Verband

Sisther de Jeu míří do chovu

Sisther de JeuČtrnáctiletá klisna Sisther de Jeu (Gribaldi - Amor - Irco Polo) se rozloučila se sportovní kariérou a bude se nyní věnovat mateřským povinnostem. Klisna úspěšně sportovala pod Edwardem Galem, s nímž mimo jiné obsadila třetí místo na Mistrovství Evropy v roce 2011. Její majitelka Emmy de Jeu se rozhodla nechat klisnu působit v chovu, neboť je dle jejích slov příliš blízká jejímu srdci na to, aby ji prodala. Sisther de Jeu by měla být připuštěna, přičemž jako prvního vhodného partnera pro ni majitelka vybrala hřebce Charmeur, ale rovněž by měl být v jejím případě využit embryotransfer.

Zdroj: Ridehesten

KWPN zveřejnilo nový OCD index pro plemenné hřebce

V roce 2012 zveřejnilo KWPN první sadu informací o OCD (Osteochondritis dissecans) u plemenných hřebců (více k OCD na stránkách MVDr. Dominiky Švehlové - zde). A jak vše funguje? Namátkou jsou vyšetřena hříbata ve věku 11 - 14 měsíců a následně se všechny výsledky, včetně vyšetření hřebců, aplikují do indexu, přesněji OC-indexu. Střední hodnotou je 100. Nižší hodnota než 100 indikuje nález OCD a vyšší hodnota žádné nebo zanedbatelné nálezy. Každá hodnota jde ruku v ruce s % spolehlivosti a KWPN nezveřejňuje výsledky, u kterých je % spolehlivost nižší než 55 %. Index je také vypracováván pouze pro mladé hřebce a nebude aplikován zpětně pro hřebce starší nebo exportované.

OCD index hřebců (kompletní informace o 24 drezurních a 32 skokových hřebích jsou k dispozici pouze KWPN členům)

 • Bretton WoodsBretton Woods (Johnson - De Niro) - 96 (63% spolehlivost); Bretton Woods sám má hodnocení C a nález na pravé zadní noze (hlezno a koleno)
 • Bordeaux (United - Gribaldi) - 101 (64% spolehlivost); Bordeaux má rovněž hodnocení C a nález na pravé zadní noze (hlezno)
 • Ampére (Rousseau - Flemming) - 103 (65% spolehlivost)
 • Arezzo VDL (Chin Chin - Heartbreaker) - 107 (64% spolehlivost)
 • Boss (Indoctro - Nimmerdor) - 107 (66% spolehlivost)
 • Quality Time (Quantum - Cantus) - 90 (62% spolehlivost)
 • Singapore (Acorado - Cantus) - 92 (62% spolehlivost)

Zdroj: Ridehesten

Charmeur a Spartakus vedou v počtu KWPN hříbat

Svaz KWPN zveřejnil žebříček plemeníků dle počtu hříbat narozených v roce 2012 v Nizozemsku. Kteří hřebci vedou?

Drezurní hřebci
 • 1. Charmeur (Florencio - Jazz) - 301 hříbat
 • 2. Johnson (Jazz - Flemmingh) - 202 hříbat
 • 3. Apache (UB 40 - Krack C) - 199 hříbat
 • 4. Bretton Woods (Johnson - De Niro) - 170 hříbat
 • 5. Uphill (Oscar x Apollonios) - 143 hříbat
 • 6. Jazz (Cocktail x Ulster) - 100 hříbat
 • 7. Chippendale (Lord Leatherdale x Negro) - 92 hříbat
 • 8. Florencio (Florestan I x Weltmeyer) - 86 hříbat
 • 9. Voice (De Niro - Rohdiamant) - 84 hříbat

Pouhých 33 hříbat měl hřebec Vivaldi a pouhopouhých 13 Totilas.

Skokoví hřebci
 • Spartacus1. Spartacus (Stakkato - Grannus) - 201 hříbat
 • 2. Zirocco Blue (Mr.Blue - Voltaire) - 184 hříbat
 • 3. Eldorado of the Hexagon (Clinton - Toulon) - 183 hříbat
 • 4. Uno - 175 hříbat
 • 5. Quality Time (Quantum - Cantus) - 161 hříbat
 • 6. Indoctro (Capitol I x Caletto II) - 132 hříbat
 • 7. Baltic VDL (Quaprice Z x Jus de Pomme) - 106 hříbat
 • 8. Namelus R (Concorde x Joost) a Crespo VDL (Canturo x Candillo) - 95 hříbat
 • 9. Chello III VDL (Contender x Sandro) - 88 hříbat
 • 10. Verdi (Quidam de Revel x Landgraf I)- 85 hříbat

Vítěz olympijské stříbrné medaile London (alias Carembar the Muse) měl 13 registrovaných KWPN potomků.

Zdroj: Hoefslag

Noví plemeníci pro hannoverský svaz

V lednu a únoru byli pro hannoverský svaz licencováni noví hřebci. Odkazy na videa a informace viz níže.

Zdroj: Hannoverský svaz

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…