Nově licentovaní plemeníci budou přínosem pro český chov

9. 3. 2020 Veronika Jenikovská Autor fotek: Mišinda

Před několika týdny proběhla v Zemském hřebčinci v Písku licentace dvou nových plemenných hřebců, kteří mají potenciál pomoci posunout dál český chov haflingů. Jedná se v obou případech o hřebce importované z Rakouska a zároveň o koně u nás chybějící linie St, která v současnosti patří ve světovém chovu ke špičce.

Plemenný hřebec Sterngold (Sternwächter x Belsy) byl licentován již v roce 2018 a stal se dokonce vítězem tyrolského körungu a následně i třicetidenního testu (zkoušky výkonnosti). Po dva roky působil tento špičkový hřebec v plemenitbě v Belgii, odkud byl zakoupen do České republiky. Jeho hodnocení na körungu bylo v Ia třídě a komise se rozhodla toto hodnocení respektovat a udělit hřebci velmi vysokou známku 9,2 bodu. Hřebec vyniká ve všech ohledech, je v moderním typu s krásnou barvou a výrazem, má velice prostorný pohyb jak v kroku, tak klusu, harmonickou stavbu těla a vynikající stavbu končetin. Hřebec je tedy zařazen do akceleračního programu a chovatelům bude k dispozici formou inseminačních dávek.

Druhým předvedeným hřebcem byl čtyřletý Stryker (Stolzalm x Feenzauber), který se rovněž předvedl velmi pěkně a komise ocenila hlavně jeho velmi dobrou mechaniku pohybu, kde opět vyniká zejména v prostornosti kroku i klusu. I tento hřebec je ve velmi dobrém typu s harmonickou stavbou těla a má rozhodně potenciál přispět k tuzemskému chovu haflingů, což komise ocenila známkou 7,9 bodů. K dispozici bude v přirozené plemenitbě ve Vrchovanech.

Jsme velmi rádi, že se v letošním roce podařilo díky aktivitě soukromých chovatelů doplnit základnu plemenných hřebců a majitelé klisen mají v letošním roce skvělou možnost připustit klisny kvalitními a zároveň charakterními hřebci. Kompletní přehled plemeníků, kteří jsou v letošní sezóně dostupní, připravíme opět na našem webu.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…