Národní výstava původních britských plemen pony a kob a Minihorse Show

2. 12. 2015 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Marika Batelková

Dnešním článkem se vrátíme do zářijových Pardubic a vzpomeneme na výstavu Koně v akci, při níž se kromě šestého kola Lead Rein poháru konala také národní výstava původních britských plemen pony a kob a vůbec první Minihorse Show.

II. ročník Národní výstavy původních britských plemen uspořádal na pardubickém závodišti v rámci velkého chovatelského svátku Koně v akci Spolek chovatelů irských kobů (ICS ČR), hřebčín Amerika manželů Rotových ve spolupráci s ASCHK ČR a Dostihovým spolkem a.s. Oproti loňskému roku se paleta vystavovaných plemen dále rozšířila o zástupce irských kobů a shire horse. Po dohodě s Asociací chovatelů miniaturních koní se letos otevřely i třídy pro plemeno minihorse. Diváci se tedy měli opravdu na co dívat. Výstava byla pestrá a rozmanitá i proto, že kromě klasických chovatelských tříd na ruce byly vypsány i jezdecké a zápřahové třídy, které krásně demonstrovaly pracovní použitelnost všech prezentovaných plemen.

Zuzka Lupínková a Schönbrunn LandgrafPrávě jezdecké třídy otevíraly program výstavy. Pořadatelé jich vypsali hned několik. Samostatně se nám představili irští kobové, Mountain and Moorland plemena (M+M) a shirští koně. U některých plemen pak ještě došlo k dělení podle věku jezdců na juniory a seniory. Velmi zajímavé bylo konečné finále všech Open Ridden tříd, do kterého postoupily vždy první dvě umístěné dvojice z každé skupiny. Nakonec nám tedy ve výstavním kruhu defilovali čtyři irští kobové, dva s juniorskými a dva se seniorskými jezdci, tři reprezentanti M+M plemen a dva zástupci shirských koní.

Svým výkonem všechny finalisty zastínil jednadvacetiletý plemenný hřebec, velšský pony, čokoládový ryzák Schönbrunn Landgraf v majetku pana Vlastimila Kadlece z Kladrub nad Labem, kterého bezchybně předvedla čtrnáctiletá Zuzka Lupínková. Na tomto koni je třeba ocenit jak jeho výkon, tak i charakter. Jako nejstarší kůň výstavy předváděný pod sedlem si nejen poradil s mladší konkurencí, ale také ukázal, že i hřebec, který v dané sezóně připouští, může spolehlivě pracovat s dítětem nebo juniorem pod sedlem. Jeho dobré předvedení ve všech chodech doplnilo i klidné a trpělivé stání ve výstavním kruhu s absencí řehtání, hřebčení či dalších nežádoucích projevů nesoustředěnosti, se kterými se v jezdeckých třídách na českých výstavách tak často u hřebců setkáváme. Landgraf se tedy po zásluze stal nejlépe předvedeným koněm pod sedlem celé výstavy a získal titul Ride šampion.

Nejvíce se k jeho výkonu přiblížila mladá shirská klisna Admergill Lady Cathrine s jezdkyní Kateřinou Vyhnalovou. Tuto klisnu rodina Špinarových zakoupila pro mysletickou farmu přímo ve VB. Lady Cathrine je oboustrannou pravnučkou národního šampiona v plemeni z roku 1987 hřebce Hillmoor Prince Charles. Ačkoliv je teprve čtyřletá, zvládla již základy práce v tažném postroji i pod sedlem a v silné konkurenci obstála na výbornou.

Admergill Lady Cathrine a Kateřina Vyhnalová

Mnoho soutěžících se výstavní třídy Open Ridden účastnilo se svými koňmi poprvé v životě. To se samozřejmě odrazilo na výkonu. Obecně mají účastníci těchto tříd ještě rezervy v připravenosti a prezentaci svých koní, což se týká jak přiježděnosti, tak i výstroje, úboru jezdců a úpravy koní. Projev soutěžících by měl být kultivovaný, kůň v každém okamžiku pod kontrolou, předvedený na kontaktní otěži ve všech chodech, poslušný a ochotně přijímající pomůcky svého jezdce. Zároveň s tím by jezdec a kůň měli tvořit souladnou dvojici, která nám poskytne oku lahodící zážitek. Ve VB se při posuzování těchto jezdeckých tříd klade velký důraz na chování koně ve výstavním kruhu. Zohledňuje se také to, jestli koně práce baví a při individuálním předvedení kromě kroku, klusu a cvalu je požadován i prodloužený cval. Hodnocení výkonu se pak spojuje s hodnocením exteriéru a typu a z těchto ukazatelů vzejde nakonec „výsledná známka" určující konečné pořadí v soutěži. Paní posuzovatelky byly překvapeny, že do soutěže nastoupily i klisny, které měly pod sebou hříbě, což ve VB není možné. Zde výstavní pravidla automaticky klisny s hříbaty v daný rok vylučují z účasti ve všech jezdeckých i zápřahových třídách. Toto opatření vychází z dlouholetých zkušeností, které potvrdily, že i sebehodnější klisna se ze strachu o hříbě mezi cizími koňmi a v cizím prostředí velmi často přestává soustředit na práci, což pak negativním způsobem poznamená její výkon.

 Kristýnka Hájková a KendyDalší jezdeckou třídou, kterou jsme měli možnost vidět, byla třída First Ridden (FR), otevřená pro začínající jezdce do 12 let věku na ponících s KVH do 137 cm. Přibylo hodně malých dětí, které se svými poníky už pracují pod sedlem, ale ještě nedosáhly takové jezdecké zdatnosti, aby mohly složit ZZJV a získat jezdeckou licenci. Právě tato třída jim umožňuje srovnat výsledky své práce a dosažené pokroky ve výcviku s ostatními vrstevníky. Velmi často navíc od posuzovatelů získají cenné rady, které jim pomohou posunout se dále. Z osmi předvedených dvojic si prvenství vybojovala desetiletá Kristýnka Hájková v sedle WPBr valáška Kendy ze Stáje u Sepíka manželů Robkových v Lysé nad Labem. Kendy je opravdu velmi charakterní pony klidného temperamentu, který byl po celou sezónu velkou oporou pro tuto začínající jezdkyni. Společně předvedli dobrou práci v kroku i klusu a paní posuzovatelkou byli kladně hodnoceni za pěkné a klidné nacválání, pravidelný a kontrolovaný pohyb ve cvalu po výstavním kruhu a slušné přechody.

V soutěži si dobře vedla i druhá umístěná dvojice - Jája Vojíková s welsh mountain pony klisnou Llanfrechfa Pippa ze stáje Mamamerch v Žichlicích. Na rozdíl od první umístěné Kristýnky se Jája řadí mezi zkušené závodnice a v soutěži dle očekávání podala standardně dobrý výkon. K lepšímu umístění chybělo Pippě trošku nenucenosti a lehkosti při předvedení. K nejúspěšnější trojici začínajících jezdců patří také Dagmar Machačová z JK hřebčína Suchá. Tu jsme měli možnost vidět v sedle bílého valáška sekce B Maran Berwyn, který z otcovy strany přísluší k ceněné linii Solway Master Bronze. Ta se kromě jiného vyznačuje skvělými pracovními vlastnostmi, a ačkoliv se její zakladatel narodil v roce 1959 a od Berwyna ho dělí dvě generace, ochota spolupracovat, výkon a dobrý charakter zde zůstávají stále.

V této třídě jsme viděli jak opravdu povedené výkony, tak bohužel i nevhodné chování poníků ve výstavním kruhu, které u některých pak vyústilo v odstoupení ze soutěže. Právě při této příležitosti paní posuzovatelka opět zdůrazňovala, jak velkou roli v hodnocení hraje dobrý charakter, vhodný temperament a ochota spolupracovat s malým jezdcem. I sebekrásnější a sebetypovější představitel daného plemene bude posuzovatelem umístěn vždy na konci, pokud ho nepřesvědčí, že disponuje výše uvedenými dobrými vlastnostmi.

Lucie Robková a Limetree Quick SilverBěhem letošní výstavní sezóny jsme zaznamenali zvýšený zájem dětí a juniorů o předvádění svých poníků na ruce v speciálních výstavních třídách Mladý vystavovatel. Ani v Pardubicích tomu nebylo jinak. Z důvodu velkého zájmu a zachování bezpečnosti byli soutěžící rozděleni do dvou samostatných oddělení - na děti do 9 let a děti od 10 do 16 let věku. V mladší kategorii soutěžily i 3-4leté děti. V porovnání s výstavou v Brně (červen 2015), kde si mnozí z těchto „prcků" vyzkoušeli předvádění poníka poprvé v životě, byl na soutěžících v Pardubicích znát obrovský pokrok, který v tomto směru za tak krátký čas udělali. Na Propetu ještě mnohé z malých dětí byly zcela ztracené v prostoru předvadiště. Nevěděly, na jakou ruku mají poníka správně otáčet a při předvádění upadly, protože zakoply o své vlastní nožky. Uplynuly dva měsíce a i ti nejmenší předvádějící dokázali svého koňského partnera korektně předvést, udržet po celou dobu potřebnou koncentraci, vnímat a řídit se pokyny stevarda, kterým byla zkušená kolegyně Rafífa Hamoudová.

Konkurence v obou skupinách byla silná. Mezi mladšími dětmi paní posuzovatelku naprosto nadchnul výkon dvojice ze Stáje u Sepíka v Lysé nad Labem - teprve pětileté Lucie Robkové a bílého valáška welsh mountain pony jménem Limetree Quick Silver. Ačkoliv by velikostí k této drobné holčičce lépe pasoval spíše nějaký shetlandský poník, ona s tímto, na ni ještě poměrově velkým poníkem, dokázala, že velkou roli při předvádění hraje charakter a temperament poníka a jeho ochota spolupracovat s dítětem. Quick Silver se ve výstavním kruhu choval naprosto vzorně, reagoval na myšlenku a s radostí plnil veškeré pokyny, které od Lucie dostal. Jejich nádherný výkon byl odměněn zaslouženým vítězstvím.

Adélka Selyben a Adélka Náměstková

Druhé a třetí místo vybojovaly další dvě malé slečny. Adélka Selyben, teprve tříletá závodnice (JK Hubička Telnice), rovněž dokázala upoutat pozornost paní posuzovatelky. Společně se zapůjčenou shetlandskou klisnou v mini typu Emmou van Portma Zathe tvoří souladnou dvojici a Emma, ač letos dovršila teprve 4 roky, funguje s malým dítětem zcela spolehlivě ze země i ze sedla. Tato dvojice ve skupině mladších dětí obsadila druhé místo. Jako třetí se umístila Adélka Náměstková z JA Bleu de Ciel Hostivař, která předváděla také teprve čtyřletou shetlandskou klisnu Leu Domino. I jí paní posuzovatelka vyslovila velkou pochvalu.

Markéta Svítilová a Doubravka PortaV kategorii starších dětí byla opravdu silná konkurence. Mladí vystavovatelé soutěžili s různými pony. Ti mladší si zvolili např. minihorse, ti starší dali přednost velšům, fellům či irským kobům. Nejlépe svého poníka předvedla Markéta Svítilová z hřebčína KVR - Křivá Voda, která si dokázala skvěle poradit s poměrně temperamentní klisnou velšského horského pony Doubravka Porta. Porta již v minulosti nějaké výstavy absolvovala a většinou měla problémy s klidným stáním ve výstavním kruhu a příliš hektickým předvedením v pohybu. Pardubice ale této dvojici vyšly skvěle, Porta dokázala ve výstavním kruhu zachovat tolik potřebný klid a Markétka při předvedení v pohybu zvolila správné tempo a Portu měla po celou dobu pod kontrolou.

Druhé místo náleží Jonáši Dušánkovi, který předváděl irskou kobku hřebčína Amerika - Brendu. Bronzová příčka patří Natálce Hofmanové ze stáje Mamamerch, Žichlice. Natálka se řadí již mezi zkušené mladé vystavovatele a klisna Llanfrechfa Pippa se v těchto dětských kategoriích rovněž cítí jako doma. Paní posuzovatelka byla velmi mile překvapena vysokou úrovní obou tříd Mladého vystavovatele. Zejména v kategorii starších dětí kladně hodnotila to, že se předvádějící po celou dobu pohybovali vedle koně na správném místě (nepředbíhali koně, nevlekli ho za sebou, ani se nenechali koněm táhnout) a hlavně zdůrazňovala, že minimálně první tři umístění dokázali naprosto přesně odhadnout správné tempo, potřebné pro korektní předvedení v klusu, které jim umožnilo předvést maximální rozsah mechaniky pohybu jejich poníka. Někdy se totiž stává, že děti mají snahu běžet s poníkem co nejrychleji, čímž ho vyvádějí z rovnováhy, poník se přestává nést a jeho pohyb následně ztrácí na pružnosti a eleganci.

Zápřahových tříd bylo vypsáno hned několik. Co se týče obsazenosti, zápřahové třídy se zatím s těmi jezdeckými nemohou srovnávat, ale doufáme, že vzhledem ke zvýšenému zájmu o zapřahání se počet soutěžících v příštích letech výrazně navýší. V třídě Private Driving se nám představila dvě spřežení. Je nutno dodat, že tato třída byla otevřena pro široké spektrum plemen, které zahrnovalo všechna Mountain and Moorland plemena, irské koby i WPBr. Společně se zde mohly předvádět různé typy zápřeže od jednospřeží, přes tandem až po čtyřspřeží a koně mohli být prezentováni v rozličných typech kočárů, s výjimkou jediného - Show Wagons (speciálních výstavních kočárů), které byly vyhrazeny pro třídu Welsh Driving.

Tereza Velková a Brynseion Trahern

Do výstavního kruhu proti sobě nejprve nastoupilo jednospřeží vedené paní Terezou Velkovou a dvojspřeží vedené panem Jozefem Hasičkou. Jednalo se vlastně o střetnutí „mezinárodní", neboť paní Tereza, předvádějící velšského koba Brynseion Trahern a soutěžící za JK Semice, zde hájila české barvy proti fellskému dvojspřeží složenému z klisny Ironie de Knip a valacha Leroy de Knip, jež do Pardubic přijelo ze Slovenska. Tak jako u jiných výstavních tříd i v drivingu absolvují soutěžící nejdříve společnou prezentaci ve skupině a následně se posuzovateli předvedou individuálně. Lepší dojem na paní posuzovatelku udělal Brynseion Trahern, který předvedl velmi pěknou mechaniku pohybu a jeho vystoupení může být inspirací pro všechny, kteří zatím ještě váhají se těchto výstavních tříd zúčastňovat.

U fellského dvojspřeží měla paní posuzovatelka drobné výhrady k prezentaci koní ve výstavním kruhu. Doporučila by zapracovat na jejich přiježděnosti a klidnějším předvedení. V některých okamžicích bylo vidět, že koně v tomto dvojspřeží nepracují stejně aktivně, což ve svém hodnocení také zohlednila.

 Petr Rota a Trenewydd King FlyerDo třídy Welsh Driving nám nastoupilo pouze jedno spřežení. Tento fakt ovšem neubral nic na tom, že jednospřeží vedené panem Petrem Rotou z Hřebčína Amerika poskytlo divákům opravdu hezký zážitek. Desetiletý vraník velšského koba - Trenewyd King Flyer jasně předvedl, co právě toto plemeno může nabídnout všem, kteří chtějí zapřahat ať už na sportovní, či rekreační úrovni. Paní posuzovatelka u tohoto spřežení ocenila pěkný pohyb, kvalitní předvedení, vyčištěné a nablýskané postroje stejně jako vhodně ustrojeného vozataje. Tak snad se v příští sezóně dočkáme i více soutěžících.

Velmi pěkný kontrast k těmto „velkým" zápřežím vytvořily drivingové třídy pro plemeno minihorse. I tito malí koně prokázali, že se v drivingu cítí jako ryba ve vodě. V juniorské třídě zvítězila čtrnáctiletá Pavlína Klímová se šestiletým hřebcem Dream Team Midnight Lil Joker v majetku paní Jarmily Podzemské, který sám vybojoval mnoho šampionských titulů a svou všestrannost prokazuje také v soutěžích Versatility. Mezi seniory se paní posuzovatelce nejvíce líbil výkon desetiletého hřebce s atraktivním zbarvením hnědý leopard - Yvo, kterého předváděl pan Antonín Podzemský. Yvo působí jako plemeník na stanici v Mladé Vožici, ale jeho potomstvo najdeme také za hranicemi ČR (v Holandsku a na Slovensku).

BrendaDruhá polovina výstavy pak byla věnována chovatelským třídám. Nejprve se nám představili reprezentanti plemene irský kob. Viděli jsme všechny věkové kategorie od hříbat až po dospělé klisny a hřebce. Nejpočetněji byla obsazena třída tříletých a starších klisen a valachů. Zde před paní posuzovatelku předstoupilo 9 jedinců. Z této třídy také vzešla šampionka kategorie. Stala se jí osmiletá klisna Brenda z hřebčína Amerika, která slavila úspěch i v juniorské Open Ridden třídě pro irské koby, kde v sedle s Terezou Oppltovou vybojovala první místo. Už v loňském roce na sebe upozornila na svodu irských kobů v Litohošti získáním 1. prémie a zařazením do třídy Elita. V Pardubicích v silné konkurenci své kvality opět potvrdila. Dalším skvělým exemplářem byl teprve roční hřebec paní Kláry Šestákové - Meadows Kenzo, který paní posuzovatelku oslovil nejen dobrou stavbou těla a skvělým typem, ale ukázal i vynikající pohyb. Paní Barbara mu prorokuje velkou budoucnost. Kenzo se stal druhým nejlepším irským kobem výstavy a byl oceněn titulem vicešampiona kategorie.

Skeyton MatthewPo irských kobech do výstavního kruhu nastoupili „něžní obři" a bylo opravdu na co se dívat. Plemeno shire horse u nás zatím není příliš rozšířeno, a proto je skvělé, že pozvání na výstavu přijali i majitelé těchto krásných koní ze Slovenska. Všichni koně se nám předvedli v tradičním výstavním kabátě, tedy s hřívou zapletenou barevnou vlnou a ozdobenou barevnými terčíky a zapleteným ohonem. Tyto úpravy zdůrazňují horní linii krku a dávají vyniknout tvarům zádě. Z šesti reprezentantů tohoto plemene byl nejlépe hodnocen plemenný hřebec Skeyton Matthew v majetku rodiny Špinarových z Mysletic. Paní posuzovatelce se líbila stavba těla a fundament, dobré osvalení zádě, nasazení krku, kvalitní rousy i charakter, který ukázal při společném předvádění s dalšími koňmi. Matthew byl vlastně jediným licentovaným shirským hřebcem v ČR. Minulý čas bohužel neznamená, že by se počet plemenných hřebců v ČR zvýšil, nýbrž že nás tento výjimečný plemeník navždy opustil. Je to pro chov shirských koní v ČR citelná ztráta, ale útěchou nám může být, že Matthew po sobě zanechal více jak 70 hříbat ve VB a první hříbě se mu už letos narodilo i na české půdě. Tento patnáctiletý hřebec se v Pardubicích stal šampionem svého plemene a zde získaný titul přidal k mnoha dalším, které nasbíral na výstavách ve Velké Británii. Mezi ty nejdůležitější patří titul Supreme premium z Národního šampionátu shirských koní v Peterborough a také titul Národní Ridden šampion, kterým byl oceněn za skvělou prezentaci pod sedlem. Svoje jezdecké kvality potvrdil i v Pardubicích, kde s jezdkyní Lucií Špinarovou obsadil 2. místo v Open Ridden třídě pro shirské koně. Pod sedlem ho dokázala porazit jen jeho stájová kolegyně klisna Admergill Lady Cathrine. Titul vicešampiona kategorie vybojovala teprve tříletá klisna Cumeragh House Darcy v majetku pana Jaroslava Semoráda z Dačic.

MagoSamostatná kategorie byla otevřena pro plemenný ráz Welsh Part-Bred (WPBr). Ze sedmi předvedených jedinců se paní posuzovatelce nejvíce líbil sedmiletý hnědáček polského chovu - valášek Mago v majetku hřebčína Amerika. Je to nejen velmi povedený představitel malých WPBr, ale kromě krásné hlavy a dobrého pohybu a charakteru se může pochlubit i zajímavými výstavními výsledky zejména ze soutěží Lead Rein a First Ridden z minulých let. Titul vicešampiona kategorie přisoudila paní Barbara letošnímu hřebečkovi jménem Kalimero, kterého odchovala paní Pavla Saňáková z Rapotína. Ten se svojí kvalitou Magovi hodně přiblížil. Ačkoliv jeho původ je z více jak 30 % tvořen velšskou krví, jsou na něm na první pohled vidět i jeho arabští předci z otcovy strany. Paní posuzovatelka v něm vidí velmi dobrého všestranně využitelného sportovního poníka.

Nejvíce koní nastoupilo do výstavního kruhu v kategorii Mountain and Moorland. Zde proti sobě ve čtyřech třídách soutěžili příslušníci původních britských plemen pony. Absolutní převahu mezi startujícími měla sice velšská plemena pony a kob, ale i obdivovatelé shetlandských poníků si zde přišli na své. Toto nejmenší z původních britských plemen v Pardubicích reprezentovali svěřenci hřebčína Jenna a paní Pavly Valešové. Shetlandští poníci se v silné konkurenci velšů přesto dokázali dobře prosadit. Třídu hříbat vyhrál shetlandský hřebeček Jennas Cemio (hřebčín Jenna), ve třídě ročků a dvouletků se klisna Zambia vom Ellernbrook (hřebčín Jenna) umístila jako druhá a mezi čtrnácti dospělými klisnami a valachy ty shetlandské obsadily druhé (Login Yellow Rose, hřebčín Jenna) a páté místo (Dinky of Amerika, paní Pavla Valešová).

Nejúspěšnějšími v této kategorii byli ovšem plemenní hřebci. Titul šampiona kategorie pro hřebčín Amerika vybojoval šestiletý palomino hřebec sekce A - Bernard a vicešampionský titul získal nejstarší účastník výstavy, reprezentant velšských pony, hřebec německého chovu Schönbrunn Landgraf (majitel pan Vlastimil Kadlec). Paní posuzovatelka vyzdvihla vysokou kvalitu obou těchto plemeníků a majitelům sdělila, že s takovými zvířaty by se neztratili ani na velkých evropských výstavách a pokud by tito hřebci stáli ve VB, neváhala by je ve svém chovu sama použít.

Bernard

Schönbrunn LandgrafNásledně do výstavního kruhu nastoupili ti nejlepší z odposuzovaných kategorií, aby se utkali o tituly nejcennější: šampiona a vicešampiona výstavy. Toto velké finále bylo výjimečné pestrou skladbou plemen, která jsme pohromadě na českých kolbištích ještě neměli možnost nikdy vidět. Pro diváky velmi atraktivní záležitost, pro posuzovatele mimořádně náročný a zodpovědný úkol. Po pečlivém rozhodování se šampionem výstavy stal velšský horský pony Bernard a druhým nejlepším velšský pony Schönbrunn Landgraf.

Program v Pardubicích poté pokračoval speciální kategorií Palomino, otevřenou všem koním bez rozdílu plemen s tímto atraktivním zbarvením. Představili se nám zástupci shetlandských pony, velšských plemen sekce A a C i WPBr. Paní posuzovatelka kromě exteriéru zohledňovala odstín srsti a jednolitost zbarvení žíní ve hřívě a v ohonu. Koně s příliš tmavým odstínem srsti, nebo s tmavými žíněmi ve hřívě a ohonu odsouvala na zadní místa. Vítězem této kategorie se stal opět hřebec Bernard.

Antonín Podzemský a YvoNásledně paní Barbaru ve výstavním kruhu vystřídala paní Sally Harfield, protože přišlo na řadu plemeno minihorse. Tato dáma má s posuzováním minihorse ve VB poměrně bohaté zkušenosti. Samostatně byly hodnoceny klisny a valaši všech věkových skupin a samostatně pak hřebci. U klisen a valachů se postupně ve dvou třídách předvedlo 6 zástupců plemene. Nejvíce paní posuzovatelku zaujala 82 cm vysoká klisna Star, kterou vystavovala paní Ilona Uzlová. Star, jakožto nejlepší představitelce něžného pohlaví mezi minihorse, byl udělen titul Grand šampion. U hřebců pak stejného ocenění dosáhl letošní odchovanec paní Terezy Kloubské, černý leopard Maximal Pointy Surprise of Tivani. Ten měl mezi diváky slušnou řádku obdivovatelů, kteří ho při předvádění povzbuzovali skandováním „Maxík je borec", což ho nabudilo a hřebeček se velice hezky předvedl. Poslední boj o tituly se odehrál mezi Star a „Maxíkem". Lépe z tohoto klání vyšel malý Maxík, který se tak stal absolutně nejlepším minihorse předvedeným v Pardubicích a získal titul Supreme šampiona.

Závěrem je třeba poděkovat celému organizačnímu týmu i všem sponzorům a partnerům za pomoc s přípravou a zajištěním výstavy a věcných cen. Věříme, že se tato chovatelská akce stane tradicí a najde si trvalé místo v kalendáři chovatelů všech původních britských plemen.

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…