Národní přehlídka koní Kinských 2008

27. 11. 2008 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Letos Svaz chovatelů koní Kinských uspořádal v areálu Jezdecké školy Equus Kinsky v Hradištku u Sadské už v pořadí třetí národní přehlídku koní. O titul šampiona a šampionky pro rok 2008 se „utkalo“ více než 60 koní. Očávanou třešničkou na pomyslném dortu však byla první výběrová aukce žluťáků.  

V sobotu 18. října, necelý týden po Velké pardubické, v devět hodin ráno, ožila hala jezdecké školy manželů Půlpánových čilým ruchem. Sešli se zde majitelé, chovatelé i milovníci koní Kinských na již tradiční národní přehlídce.

Letos byl program koncipován od předcházejících let přeci jen odlišně. Jeho dopolední část tentokrát patřila především chovatelům a hodnotící komisi. Ta vybírala již v těchto okamžicích své favority jednotlivých kolekcí, které nastupovaly v tomto pořadí:
          1.hříbata narozená v roce 2008 – předváděná na ruce s matkou
          2.klisny roční až tříleté
          3.klisny čtyř až osmileté
          4.klisny devítileté a starší
          5.hřebci a valaši roční až tříletí
          6.valaši čtyř až osmiletí
          7.hřebci čtyř až osmiletí
          8.hřebci a valaši devítiletí a starší

Divákům a laické veřejnosti bylo věnováno odpoledne. Dvě hodiny po poledni přivezlo nádherné čtyřspřeží pana Vosáhla předsedu svazu a hodnotící komisi v čele s jejím předsedou ing. Bálkem. Program samotný však započal minutou ticha k uctění památky nedávno zesnulého čestného prezidenta SCHKK Dr. Radslava Kinského.

Po té následovalo pas de doux hřebců Česariona a Nicolase Kinských, v sedle obě Libuše Půlpánové. Pak se přihlížejícím předvedly opět jednotlivé kolekce, tak jak tomu bylo v dopoledním hodnocení. Nyní však přibylo již vyhlášení pořadí prvních tří umístěných.

Již veřejnosti bližší program zahájila kürem v sedle plemenného hřebce 556 DAF Ondráše Libuše Půlpánová ml. Pak se k této dvojici připojili i jeho potomci ve společném reji.

Vyhlášení šampionů hříbat, klisen a hřebců bylo dalším bodem programu, jehož vyžádanou (původně neplánovanou) součástí se stalo předvedení šampiona hřebců – Mano Kinského pod sedlem. Hned po něm však se v hale objevil kůň Kinský ve westernové ukázce.

Ani letos nevynechali organizátoři očekávanou a atraktivní podívanou – skok ve volnosti. Své schopnosti předvedla klisna Turbina a dva hřebci – 918 Alois a Sarkon Kinský.

Vše už se ale schylovalo k vrcholu celého dne – první výběrové aukci koní Kinských. Nejprve byla kolekce aukčních koní (pochopitelně kromě draženého hříběte) předvedena pod sedlem s podrobným představením jednotlivců a jejich schopností. Hned po té už začala aukce samotná.

Bohužel však přihlížejících bylo více, než samotných dražitelů. Přesto se jen o pár okamžiků později ukázalo, jak napínavá podívaná taková aukce může být. Dražilo se celkem osm koní. Nejprve zdatný komentátor Jan Chýle (mnozí znají toto jméno spíše ze startovního pole mnoha parkurů) všechny přítomné seznámil s pravidly dražby a dražba mohla začít.

Do částky 100 tisíc byl každý příhoz oceněn dvěma tisíci, nad částku 100 tisíc korun už každý příhoz znamenal zvýšení ceny o 5 tisíc korun.

Jako první přišla na řadu šestiměsíční klisnička Narnie. Nový majitel za ni nakonec zaplatil 43 tisíc korun (vyvolávací cena 25 tisíc korun). Závěr dražby i celé přehlídky však patřil klisně Nubela (ta ve své kategorii v letošní přehlídce zvítězila), jejíž cena se vyšplhala na rovných sto tisíc. Nejúspěšnějším koněm v dražbě však byl Nugát Kinský, nabízený za 85 tisíc korun. Nový majitel jej však získal po napínavém „souboji“ za konečných 346 tisíc korun.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…