Naděje českého chovu haflingů pošesté v Pardubicích
Velmi pěknou podívanou už pošesté připravili chovatelé haflingů, kteří využili možnosti předvést své mladé klisny na výstavě Koně v akci a zúčastnit se také Národního šampionátu mladých klisen plemene hafling. Velmi kvalitní kolekci klisen navíc hodnotili a okomentovali Dr. Andrea Sgambati – hlavní hodnotitel plemene v Itálii, Dr. Gerhard Rainer – prezident Evropského svazu chovatelů haflingů a MVDr. Jaroslav Dražan – prezident ASCHK ČR a předseda Svazu chovatelů haflingů v ČR. Oproti minulým pěti ročníkům bylo navíc avizováno také zvláštní vyhodnocení klisen českého chovu.
Po více než hodinovém velmi důkladném komentovaném hodnocení všech třinácti klisen v postoji i pohybu, během něhož ostatní vodiči nachodili pěkných pár kilometrů, komise seřadila klisny do konečného pořadí. Na celkovém pátém místě se umístila tříletá klisna manželů Studničkových z Vrchovan Fantasy. Klisna je rakouského chovu, narozená u chovatele Huberta Holzknechta po otci Nihilist a z matky Fly po Altess. Klisna má už za sebou první výsledky z chovatelských akcí - v roce 2011 zvítězila mezi dvouletými ve Vrchovanech, letos dosáhla na druhé místo mezi tříletými tamtéž. Krátce po výstavě v Pardubicích navíc absolvovala zkoušky výkonnosti pod sedlem, což v kombinaci s hodnocením ze svodu klisně zajišťuje příslušnost k akceleračnímu programu. Fantasy byla komisí hodnocena jako moderní korektní klisna s dobrou horní linií, i když trochu měkčími bedry. Malinko menší oči mají za následek horší výraz, klisna ale předvedla prostorné chody, což se samozřejmě považuje za velmi důležité.
O jednu příčku výše se umístila čtyřletá Campbella manželů Sixtových z Obroku. Rovněž Campbella je importována z Rakouska, kde ji odchoval Johann Foidl na klisně Carina-Carisma po Standschütz, která byla připuštěna plemeníkem Avalonem (pozn. tento plemeník bude v příští sezóně působit v českém chovu!). Stejně jako Fantasy je po úspěšném absolvování zkoušek výkonnosti zařazena do akceleračního programu. V Pardubicích byla Campbella ohodnocena velmi dobře zejména pro vynikající horní linii s delším trupem a zádí. Jediné, co klisně bylo vytčeno, byla její menší a méně ušlechtilá hlava. Tato klisna tak jen potvrdila svůj výborný výsledek z výstavy ve Vrchovanech, kde dosáhla na druhé místo v nabité třídě 4-5 letých klisen.
Bronzová v Pardubicích skončila klisna sice českého chovu, ale po italských rodičích. Matkou tříleté 52/25 Grety majitelky i chovatelky Radky Volkové je Ganz po Angel-A, otcem plemeník Nautilus-L. Právě u Grety je potřeba vyzdvihnout předvedení koní. To bylo nutné ocenit u všech předvaděčů - všechny účastnice šampionátu byly výborně připravené, nebyly vidět žádné excesy ohledně ustrojení a uždění, jako tomu bylo ještě nedávno - ale právě předvádějící klisny Grety odvedl naprosto perfektní práci a klisna se výborně předvedla v pohybu, což bylo hlavním důvodem tohoto vysokého umístění. I jinak byla ale Greta hodnocena pozitivně, je v moderním typu, má výbornou stavbu krku a dobrý fundament. Jediné negativní, co komise ve svém hodnocení zmínila, byla strmější lopatka.
Druhé místo pro letošek obsadila loňská šampionka Sunflower po otci Amadeus a z matky Schattelfell po Novalis. Klisna byla importována z Rakouska od chovatele Petera Thalera a je v majetku manželů Studničkových z Vrchovan. Za čtyři roky svého života už toho Sunflower stihla poměrně hodně - kromě vítězství na šampionátu klisen v roce 2011 se stala také šampionkou velmi dobře obsazené výstavy ve Vrchovanech v letošním roce, vloni zde získala druhé místo. Díky vysokému hodnocení ze svodu a úspěšně a s vynikajícím výsledkem absolvovaným zkouškám výkonnosti je příslušnicí akceleračního programu. Hodnocení komise v Pardubicích znělo - klisna velmi dobrého typu, vynikající harmonie tělesné stavby, dobrá horní linie s krásně stavěným kohoutkem a dobře vázanými bedry, korektní mechanika pohybu s prostorným pohybem v kroku. Jediné negativní, co hodnotitelé zmínili, bylo chybějící vyšlápnutí v klusu.
And the winner is... Emmeli. Nejlépe hodnocenou klisnou byla čtyřletá Emmeli po otci Why Not a z matky Elina po Bergbaron. Tato klisna, ač po rakouských rodičích, se narodila v ČR u svých současných majitelů manželů Studničkových. Komise jí v podstatě neměla co vytknout, jediné negativum zaznělo na adresu méně ušlechtilé hlavy. Na druhou stranu komise vyzdvihla především perfektní typ a výborný, trochu delší rámec a výbornou barvu a kvalitu srsti, což je pro náš chov velmi důležité. Mechanika byla u této klisny hodnocena jako korektní a chody prostorné, což ani u šampionky nemůže být jinak. Emmeli je už český rybníček malý, což dokázala jednak úspěšnou účastí na světové výstavě v Ebbsu v roce 2010 a v letošním roce také slušným umístěním na ME haflingů ve sportovních disciplínách, kde reprezentovala české barvy v drezuře.
Abychom povzbudili k účasti na šampionátu také majitele klisen českého chovu, vyhlásili jsme v letošním roce také speciální vyhodnocení klisen českého chovu. Z celkem 13 hodnocených klisen se jich 5 narodilo v ČR. Z předchozích výsledků vyplývá, že první a druhou příčku obsadily klisny Emmeli a Greta. Pomyslný český bronz získala klisna majitelky i chovatelky Hany Drábkové z Kuchařovic. Tříletá 62/907 Aschely je dcerou klisny Allison po Nugát a plemeníka Nefris a upozornila na sebe už v loňském roce vítězstvím na výstavě v Kuchařovicích v roce 2010 v kategorii mladých koní. Verdikt komise byl i u Aschely velmi pozitivní - klisna je v dobrém moderním typu, harmonické stavby těla s dobrým posunem zádě. Poněkud horší výsledek v celkovém hodnocení mělo pravděpodobně za příčinu nepravidelný pohyb v kroku, který kvůli své nervozitě bohužel téměř nepředvedla.
Komentované hodnocení všech klisen jednotlivě bylo pro diváky jistě velmi přínosné a přesto, že pořadí některých klisen mohlo být pro některé z účastníků nebo diváků překvapivé, komise vždy velmi dobře zdůvodnila svoje rozhodnutí. Z výsledků obecně lze soudit, že mezi hlavní znaky, které byly pro hodnocení rozhodující, patří především mechanika pohybu, plemenný typ, harmoničnost stavby těla a horní linie.
Sportovní disciplíny
Kromě exteriéru jsme mohli v Pardubicích srovnat také sportovní schopnosti haflingských koní. V sobotu dopoledne měly možnost se předvést vozatajci. V rámci 6. kola poháru Českého sportovního pony se bohužel nakonec předvedla jen tři dvojspřeží, důvodem byla především kolize termínu se závody v Bolehošti. V závěrečném kole poháru zvítězila celkově i mezi haflingy dvojice valachů Zoran a Zafír s Pavlem Živníčkem. Těm bohužel o jediný bod unikl postup do finále poháru ČSP. Stejná dvojice koní, ale s Josefem Živníčkem mladším obsadila druhé místo v hodnocení haflingů (celkově byli třetí), třetí hodnocenou dvojicí byla Astra a Natali, vedené Jaroslavem Drápelou.
V obou sedlových disciplínách byla konkurence větší - účastnilo jich se po sedmi koních. V neděli brzy ráno se jela drezura stupně Z. Podle rozhodčích, kteří drezurní soutěž pomohli zorganizovat a hodnotili již v loňském roce, se úroveň výrazně zdvihla a na koních byla vidět daleko lepší příprava. Vítězkou se stala klisna Emmeli (67,73%) s Martinou Studničkovou, které měly natrénováno z účasti na ME. O fous druhá skončila s výsledkem 66,36% klisna Calera s Dominikou Nevolovou - rovněž účastnice letošního ME ve Stadl Paura. Calera je pětileté klisna rakouského chovu po otci Amadeus a z matky Collega po Winterstein. Třetí místo obsadil další účastník ME Pavel Liška se svým novým svěřencem - pětiletým hřebcem Hany po otci Nimrod.
Po drezurách následovaly skokové hobby soutěže (do 90 cm), v rámci nichž byli opět haflingové hodnoceni zvlášť. Do rozeskakování po čistě zajetém prvním kole postoupili čtyři haflingové. Vítězem této soutěže (a celkově druhým) byl bezkonkurenčně Filip Tošovský s klisnou Lady po otci Nimrod, kteří mají za sebou už mnoho úspěchů a pravidelně se účastní soutěží pony do stupně S (Lady je momentálně na prodej!). Druhé místo s odstupem téměř 10 vteřin obsadila klisna Sunflower s Pavlem Studničkou a třetí s minimálním odstupem Calera s Dominikou Nevolovou. Čtvrtou účastnicí rozeskakování byla Jana Havelková s valachem Nardym, kteří mají bohaté zkušenosti ze soutěží military. Ti ale bohužel v rozeskakování dostali čtyři trestné body na překážce a skončili na 4. místě.
Doprovodný program
Kromě výše zmíněných akcí bylo na výstavě možné haflingy vidět i doprovodném programu - ukázku před tribunou měl Pavel Liška s hřebcem St-Montym, kteří ve svém küru předvedli, že hafling zvládne i obtížnější drezurní prvky. Jejich vystoupení bylo velmi pěkně připravené už proto, že stejnou úlohu měli natrénovanou právě na letošní ME haflingů ve Stadl Paura.
Chybět samozřejmě nemohli ani manželé Drápelovi s krásným spřežením klisen Astry a Natali a jejím hříbětem, kteří jsou vždy ozdobou reje kočárů.
V chovatelských kolekcích byl k vidění také plemenný hřebec Andiamo, který bude v příští sezóně opět působit v ZH Písek, který jej nedávno odkoupil od původního majitele.
Návštěvníci nedělního dne výstavy měli možnost vidět haflingy také při orbě. Zdeňku Musilovi se bohužel s klisnami Šárkou a Bárou nedařilo tolik, jako v loňském ročníku soutěže o ruchadlo bratranců Veverkových, nicméně předvedli skvělý výkon srovnatelný s účastníky z řad chladnokrevných koní.
Jménem Předsednictva SCHH si ještě jednou dovoluji poděkovat všem, kteří si našli dostatek času a byli ochotní do Pardubic přijet se svými koňmi i bez nich jako diváci, poděkování patří samozřejmě i všem, kteří pomáhali organizačně zajistit soutěže (jmenovitě děkujeme především Iloně Matouškové) a samozřejmě i našim sponzorům - firmám DeHeus, Fitmin a Cerea.
Závěrem opět přání, aby příští září do Pardubic zase přijelo o něco více haflingů!
Galerie
Most pro oranžovo – bílé, Manoamano dosáhl na hattrick
O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…
Martina Růžičková-Jelínková: Pořád mi voní stáj a líbí se mi vše, co se kolem koní točí
Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…