Náchodská přehlídka 2003 očima diváků, zpravodaje i pořadatelů

18. 11. 2003 Helena Görnerová Autor fotek: Helena Görnerová

V neděli, 8. 6. 2003, se na louce v Náchodě-Bělovsi konal již XIV. ročník tradiční "Přehlídky mladých koní". Reportáž z akce otiskl v plném znění chovatelský časopis KONĚ, ve zkráceném pak i Jezdectví. Právě na jeho adresu však dorazila ostrá kritika celé akce a především pak čerpání státní dotace. Tuto kritiku si dovolujeme přetisknout i našim čtenářům, neb jsme obdrželi několik žádostí o reakci na ni a bez tohoto stěžejního textu by tyto nebyly nijak srozumitelné. Její pisatele, "manžele Stránských ze Semil", si tímto dovolujeme požádat o kontakt, neboť při nejlepší vůli se je nám ani náchodskému svazu či některým chovatelům nepodařilo vypátrat a jejich adresa je zřejmě neplatná. Případné další diváky, kteří akci shlédli, bychom rádi požádali o jejich vyjádření s udáním adresy pod tímto článkem. Děkujeme :)

Inkriminovaný článek naleznete zde: Náchodská sladká čtrnáctka /18.6.2003, Helena Görnerová/

Milá redakce,
posíláme Vám příspěvek do Vašeho časopisu a byli bychom moc vděčni za jeho zveřejnění. Přestože víme, že se nebude někomu líbit, věříme, že zveřejníte i ohlasy diváků na akce, o kterých píšete, nebo které jsou známé pro spoustu chovatelů.

Dne 8.6. jsme se s vnoučaty vypravili na náchodskou přehlídku, o které je každý rok psána velká chvála očima zpravodaje. Vzhledem k tomu, že naši mladí chovají koně, pozvali jsme je na víkend a vnoučata na výlet. Názor nejen náš, ale i ostatních diváků a dokonce zúčastněných chovatelů je ovšem poněkud odlišný od názoru zpravodaje. Pořadatel - Náchodský svaz - se snažil o jakousi megaakci podobnou Lysé či Pardubicím, ovšem bez zázemí pro chovatele, koně i diváky. Otevřená louka není to pravé, ať prší, nebo je tropický den. Zde se plně hodí pořekadlo: Méně znamená někdy více. Organizační tým na tak velkou akci očividně nestačil.

Výsledkem bohužel byl pro diváky zcela viditelný chaos, zmatek, nervozita, při které se málem pošlapali koně, pofackovali chovatelé mezi sebou či s některými členy komise.

Dále bychom se rádi pozastavili u divácky atraktivní soutěže chladnokrevných koní v těžkém tahu. Zde pořadatel, ve snaze přilákat co nejvíce diváků, opominul snad úplně vše. Viděli jsme, jak se lesní dělníci či zemědělci se svými - až na malé vyjímky - kříženci či bezpůvodovými koňmi přetahují o saně s nákladem. Proč pořadatel nestanovil pro tento tropický den taková pravidla, aby soutěžící zbytečně netrápili a nepřetěžovali své koně? Úmyslně nepíši chovatelé, protože takto správný chovatel se svým koněm nezachází. Tito lesní dělníci na podobnou akci nepatří. O to více nás překvapilo, když jsme se dozvěděli, že pořadatel na tuto akci čerpá značnou finanční podporu ze státních zdrojů. Přítomností těchto soutěžících se z chovatelské akce stala hobby akce, kterých je možno v regionu navštívit na více místech. Pořadatelé např. v Horním Jelení mají takové akce vzorně připravené, a to i bez čerpání státních dotací i pochvalných článků.

V době, kdy je prý velmi pravděpodobné, že chovatelé přijdou o většinu dotací, které jsou skutečně na chovné koně, by se měli zainteresovaní činovníci zamyslet nad tím, zda by nebylo žádoucí přestat dotovat takovéto akce. Tyto finanční prostředky, kterých v rámci celé ČR rozhodně nebude málo, by se mohly přesunout tam, kde je jich skutečně potřeba - do chovu koní. Pokud pořadatel obsazuje výstavu podřadným materiálem za účelem atraktivnosti a tím pádem velké účasti diváků, měla by být celá tato výstava hrazena pouze ze zdrojů pořadatele.

Možná vedení náchodského svazu nic neříká pojem chovatelství, chovatelská výstava, která ukazuje výsledky chovu v dané oblasti. Ale jak potom může tak kouzelné slovíčko chovatel něco říkat jejich členům? A nebo je snad výsledkem chovu na Náchodsku to, co nám bylo předvedeno? Pokud ano, mělo by se vedení již zmíněného spolku zamyslet nad sebou, svým svazem a jeho významem. Domů jsme odjížděli unaveni sluncem, ale rozhodně méně, než chovatelé, kteří po celý den postávali či poposedávali na louce s koněm na ruce a zároveň se smíšenými pocity, zda tuto přehlídku navštívíme i v příštím roce.

S pozdravem
Manželé Stránských, Semily

Příbuzné články:

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…