Jezdecký a chovatelský den v Manětíně

Hned v úvodu své reportáže se bez okolků přiznávám, že jsem z Manětína odjela velice zklamaná. Mám momentálně velice tíživou finanční situaci a nestydím se přiznat, že s koněm na krku každou korunu v ruce otočím nejméně dvacetkrát. Takže návštěvu Manětínské přehlídky hodnotím jako špatnou investici - prostě jsem od avízované "show" očekávala více.

Ve zdejších krajích se totiž "zbláznila" koňařská společnost. Abych neměla výběr jednoduchý, všichni své akce nacpali do jediného víkendu, 6.-7.7.2002; třídenní dostihový mítink v Karlových Varech, naplánovaný způsobem, až se mi chtělo brečet. V pátek, při Poháru Filmového Festivalu, nefungovaly až do zmíněného hlavního dostihu totalizátory. Tudíž milovníci hazardu s prominutím utřeli; super favoriti vyhořeli a nečekaně vyhrál "náš" domácí Lymond. Och jak lehce jsem si mohla přivydělat kvalitním tipem :o((( V sobotu jsem s těžkým srdcem oželela Velkou Karlovarskou Steeplechase a překážkové dostihy vůbec, přestože já preferuji více steeply než rovinky (obzvláště s ohledem na pohnutý osud karlovarských překážkových dostihů; kdo ví, nebyly-li to steeply poslední) a vypravila jsem se do Verušic - pro změnu na dostihy distanční. Bohužel stále jen jako divák; dopřeje-li mi konečně osud, dorazím jako nefalšovaná závodnice napřesrok. A v neděli? V neděli si v Karlových Varech vymysleli - jako na vztek - dostih arabských koní. Ale já byla pevně rozhodnuta nenechat si ujít Manětín.

Jezdecký a chovatelský den měl být představením málo početných plemen; navnadili mne Kinští koně, jejichž loňskou národní přehlídku, konanou rovněž v prostorách manětínského zámku, jsem bohužel neměla možnost navštívit. A protože mne to v hloubi mé koňské dušičky dlouho mrzelo, těšila jsem se na pokračování ("příští rok si to ujít nenechám, i kdyby padaly trakaře").

Koní Kinských přijelo přesně čtyři: Polemik, DAF Ondráš a kobylka s hříbátkem manželů Langmajerových (nemýlím-li se; pakliže ano, prosím opravte mne :o))). Frízských koní, na jejichž krásu jsem nalákala polovinu svých přátel, jsme viděli přesně nula; o andaluských koních nemluvě. Plemeno appaloosa zastoupil jediný kůň; hřebeček, který mohl klidně být Ramba Watani, ale to přesně nevím, protože ho v průběhu akce nikdo nepředstavil. Díky prachbídné organizaci byl dokonce označen jako JKS Miss Elegance (určitě není třeba dodávat, o jakou známou kobylku se jedná). A arabové? Opět jediný koník: výrostek, který s ohledem na svůj nízký věk těžko předvede tolik obdivovaný ladný arabský "let". Přivezli ho do Manětína za jediným účelem; aby ho někdo koupil. Situaci nezachránil ani příjemný a opravdu profesionální komentář Lenky Gotthardové.

Kladně mohu hodnotit drezurní vystoupení obou Libuší Půlpánových, obě Líby podaly profesionální výkon. Závěrečná soutěž mini maxi dospělých jezdců, z nichž někteří závodili v sedlech dvou koní (hektické přesedání a předávání koní působilo velice mile), také dokázala zvednout diváky z laviček (tedy alespoň tu část, které se podařilo si zabrat a ohlídat místo k sezení). Koně se předvedli vskutku kvalitně, základní výšky (138-158 cm) překonali všichni účastníci. Ve finále na 180 cm se nakonec sešli koně tři a ačkoliv ani jeden z nich skok bezchybně nepřekonal, zvítězila právem jediná žena "v poli". Na své kobylce Scarlet se dokázala nad tuto ohromnou výšku vznést (zatímco oběma mužům jejich koníci odmítli skočit) a tak si Andrea Kelíšková domů odnesla zaslouženou prémii v podobě deseti tisíc korun. Příjemným překvapením (hned ze začátku) se stal rozhovor s panem Komárkem, majitelem několika velice úspěšných dostihových koní, z nichž dva dokázali vyhrát Velkou Pardubickou. Jednoho z nich, Vronského, přivezl ukázat divákům, a mně osobně to udělalo na dušičce velice dobře, protože Vronsky byl vůbec prvním dostihovým koněm, na kterém jsem seděla. Pořád je fešák a já se stydím, že jsem ho poznala až ve chvíli, kdy jsem zmerčila na pódiu právě pana Komárka. Pan Komárek je mimochodem majitel již zmíněného Lymonda, který mu v pátek vyběhl cenný festivalový pohár.

Předposlední odstavec nechám panu Maťátkovi. Pan Maťátko aktivně vyplňoval mezery vzniklé díky organizačním problémům jak na pódiu, tak i na kolbišti, kde divákům předvedl své kobylky, cvičené metodami přirozené komunikace člověka a koně. S Orchard Bergamote na provazové ohlávce, se Šeldou (byla-li to ona, protože kobylku rovněž nikdo nepředstavil) v kratičké ukázce westernové. Plemeno malých koní doplnili také dva krásní hřebečci pony manželů Blažkových ze Štichovic.

A to bylo vše. Opravdu jsem od avízované akce čekala více - pořádné pokoukáníčko. Pod pojmem jezdecký a chovatelský den si já osobně představuji den nabitý spoustou koní, jezdeckých i nejezdeckých ukázek. Spoléhala jsem se na pořadatele: manželé Eretovi, pakliže mne paměť neklame, chovají také Kinské koně (plnokrevníky i ČT), ale žádnou svou perlu do Manětína nepřivezli. A tak jsme během necelých čtyř hodin (více času jezdecký a chovatelský den koním neposkytl) sledovali pár sice krásných, ale početně chabě zastoupených jedinců málo početných plemen. To i těch vystavovaných nablýskaných aut, čtyřkolek a motorek bylo v prostorách zámku více. Jestli by nebylo lepší příště akci nazvat "Výstava aut a dalších motorových vozidel", v jejímž obsahu bude složka "tří a půl hodinka s koňmi". Alespoň by si člověk nepřipadal napálený a hnedle chudší o 70 korun českých (náklady za cestu ani nezmiňuji). Manželům Eretovým tímto přeji šťastnější ruku, pokud mají v plánu pořádat něco napřesrok. A já jen lituji, že arabští šampióni v neděli vyběhli na karlovarský ovál beze mne. Mohla jsem se celé odpoledne bavit za pouhé čtyři pětky.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…