Jedinečný chovatelský projekt

5. 4. 2011 Jana Fatenova Autor fotek: archiv SCHPMT

Na počátku letošního ledna Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka informoval prostřednictvím koňařských webů majitele moravských teplokrevníků a Furiosů o jedinečném projektu: „Integrácia chovateľov tradičných plemien koní Moravy a Slovenska“ s možností chovatelů MT a Furiosa zapojit se do tohoto programu.

O co v tomto projektu jde?

Hlavním cílem projektu je v rámci přeshraniční spolupráce chovatelů přispět k výzkumu geneze a vývoje plemen moravský teplokrevník a Furioso, jejich zachování a rozšíření v geneticky původní hodnotě s důrazem na užitkové vlastnosti obou plemen. Jedná se o plemena, jejichž genovou bázi tvoří geny původních polokrevných rakousko-uherských kmenů Furioso, Przedswit, Gidran, Star of Hannover, North Star, Nonius, Shagya a linie Catalin.

Integrácia chovateľov tradičných plemien koní Moravy a Slovenska“Vedoucím partnerem projektu „Integrácia chovateľov tradičných plemien koní Moravy a Slovenska" v rámci dotačního programu OPPS ČR - SR 2007-2013 je Slovenské združenie chovateľov starorakúskeho teplokrvníka a hlavním přeshraničním partnerem je občanské sdružení CFA - Czech Furioso Association o.s.. Projekt je spolufinancovaný z fondů EU a v rámci vzájemné spolupráce a realizace projektu jej podpořila uznaná chovatelská sdružení vedoucí PK pro tato plemena, tj. SCHPMT (ČR) a ZCHKS (SR).

V rámci projektu vznikla unikátní výzva chovatelům na „Podporu šlechtění v roce 2011", jejímž smyslem je další sblížení plemen moravský teplokrevník a Furioso prostřednictvím sestavení připouštěcího plánu a dále formou finanční podpory jednotlivým chovatelům v rámci tohoto připouštěcího plánu.

Chovatelé vybírali z pestré nabídky plemeníků. K plemenitbě pro projekt byli z obou zemí nabídnuti zajímaví hřebci jak po původové tak i exteriérové stránce. Chovatelé do konce ledna mohli přihlásit své klisny k tomuto projektu. Majitelé klisen nabídky využili.

Furioso IV MT (Frodo)Dalším krokem bylo zasedání RPK, kde zástupci PK z přihlášených klisen dle exteriéru a původové hodnoty vybírali 15 moravských teplokrevných klisen a 15 klisen plemene Furioso pro zařazení do programu. Na konci února byly uzavřeny seznamy vybraných klisen a jejich majitelé byli o zařazení klisny do projektu informováni.

67-665 LakiaV těchto měsících je v plném proudu připouštění a příští jaro se tak můžeme těšit na zajímavou kolekci hříbat.

 

Pod článkem si prohlédněte do projektu zařazené hřebce a také fotografie části vybraných klisen.

Nejen plemenitbu tohoto málopočetného plemene projekt podporuje. K dalším aktivitám projektu patří organizace chovatelských výstav a odborných seminářů, příprava Středoevropské plemenné knihy Furioso a v neposlední řadě také vydání odborné publikace „Furioso jako středoevropské kulturní dědictví", zaměřené nejen na chov Furiosa, ale také na jemu příbuzná plemena. Proto velká část publikace bude věnována i moravskému teplokrevníkovi.

Celý projekt bude ukončen v roce 2012 závěrečnou výstavou, na které bude možno vidět nejen vybrané plemeníky a klisny, ale také kolekci hříbat z projektu.

 

Evropský fond regionálního rozvoje

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…