II. ročník nepoměřického šampionátu hříbat ČT

8. 8. 2013 Jana Burešová Autor fotek: Jana Burešová

Opět po roce se vracíme na místo, kde měl počátek šampionát hříbat českého teplokrevníka - tedy do Nepoměřic. 4. srpna se zde konal již 2. ročník tohoto šampionátu a zároveň kvalifikační kolo do republikového finále, tentokráte spojený se dnem anglického plnokrevníka.

V dopoledních hodinách představitelé hřebčína Maksa Stud pan Michal Maksa a paní Šárka Votavová prezentovali koně zdejšího zejména plnokrevného chovu. Poté následovala přehlídka hříbat ostatních plemen a teplokrevných hříbat ročníku 2012 a 2011. Bohužel tyto kolekce nebyly příliš početně zastoupeny, což je jistě veliká škoda, přeci jen ve středočeském kraji je jistě více povedených adeptů na posouzení a chovatelé by měli využít příležitosti a prezentovat je na veřejnosti, zvláště když to takováto akce umožňuje.

Odpolední program zahájila přehlídka plemenných hřebců, kde se představily především stájové jedničky Maksa Stud, a to plemeníci plnokrevného chovu Tullamore (USA) a Four Star General (IRE) a plemeníci teplokrevného chovu Armando B a Porthos M Insprav. Zástupce zde měl i ryzí trakénský hřebec Prim majitele Michala Zarubana.

Plemenný hřebec Porthos M Insprav

Poté přišel na řadu hřeb odpoledne, tedy samotný šampionát hříbat ČT, na rozverná hříbátka se jistě těšil každý přihlížející. Odborná komise ve složení Václav Bohdaský, Jan Chýle a MVDr. Vítů hodnotila celkem 13 hříbátek. Velké díky jistě patří panu J. Chýlemu, který zároveň přehlídku velice odborně komentoval. Hodnocení probíhalo dle šlechtitelského řádu a zkušebního řádu českého teplokrevníka v testačních odchovnách. Udělovaly se dvě známky, jedna za exteriér a druhá za mechaniku pohybu. Bohužel výsledné známky divákům unikly a tak se je snad dozvíme brzy na stránkách SCHČT.

V kolekci klisniček se představilo celkem 7 zástupkyň po hřebcích Aristo Z, Commodor, Scyris, Tiznit, Lordanos, Chico´s Boy a Cascavello. Nejlépe byla vyhodnocena ryzá klisnička jménem Ultima po Tiznit z matky po Przedswit XVI-64 majitelky i chovatelky Martiny Filípkové z Řitky.

Ultima

Jako druhá byla oceněna klisnička Cordelie po Lordanos z matky po Cordalme chovatelky a majitelky Petry Charvátové ze Strážiště a třetí vyhodnocenou byla klisnička Kaskáda IN po Cascavello z matky po Silvio II chovatele Josefa Dršky z Tehova a majitele Ing. Petra Zajíčka ze Všestar.

Klisnička po Lordanos

V kategorii hřebečků se představilo 6 adeptů na posouzení po hřebcích Tiznit 2x, Criston, Volonter-T, Homér a Arras. Vítězství a šerpu si zaslouženě odnesl velmi pěkný hřebeček jménem Prime-T po Volonter-T z matky po Robik chovatelky i majitelky Zuzany Pavlíkové, druhým dekorovaným byl také povedený hřebeček s exotickým jménem Chiaroscuro BC po Christon z matky po Great Pleasure majitelky i chovatelky Adriany Klápové z Mirošovic a do třetice byl vyhodnocený další zástupce potomků po Tiznit jménem Unkas z matky po Walzerkönig opět majitelky i chovatelky Martiny Filípkové z Řitky.

Prime-T

Všechny tři vybrané klisničky i tři vybraní hřebečci by měli postoupit do finále konaného ve Zduchovicích dne 6.- 8. září 2013, kde reprezentují Středočeský kraj.

Chiaroscuro BCZávěrem bych chtěla poděkovat pořadatelům, kteří tímto umožnili chovatelům středočeské oblasti představit své chovatelské naděje, bohužel stále postrádám větší zájem z řad chovatelské veřejnosti. V úvahu by se mělo brát i vyhodnocení jednotlivých plemeníků, když můžeme vidět a posoudit potomstvo na takové akci, ale pokud se sejde pouze "pár" hříbátek, je to velice obtížné, ba prakticky nemožné.

Velkou roli zde jistě sehrálo velice teplé počasí, přesto však pořadatel zajistil dostupnou péči a oproti loňsku, kdy byly přistaveny pouze mobilní boxy přímo u předvadiště, v nichž teplota stoupala velice vysoko, zajistil ustájení hříbat i s matkami v areálu hřebčína, i když to s sebou neslo nevýhodu zdlouhavého přemísťování z jednoho bodu do druhého bodu. A těm, které neodradily vysoké teploty, zúčastnili se, odnesli si krásné šerpy a věcné ceny, gratuluji a vítězům přeji, aby na finále ve Zduchovicích své prvenství obhájili.

Další fotografie najdete v albu Jany Burešové nebo Šárky Votavové.

Katalog naleznete pod tímto ODKAZEM.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…