II. Regionální výstava haflingů Kuchařovice

21. 6. 2010 Veronika Jenikovská Autor fotek: Petr Jenikovský

V sobotu 29. května 2010 se uskutečnila druhá výstava haflingů v Kuchařovicích pořádaná OS Equus Kuchařovice. Letošní květnové počasí nadělalo organizátorům pořádné vrásky. To, že na promáčené ploše závody nelze uskutečnit, bylo nadmíru jasné již ve čtvrtek navečer. Pro uspořádání výstavy tak bylo nutné vše připravené demontovat a vymyslet znovu provizorní řešení.

Parkovací plochu areálu nebylo možné využít pro parkování vozidel ani přepravníků pro koně. Parkovalo se tedy v ulicích směřujících ke kolbišti a na starém hřišti v obci. I přes veškeré potíže organizátorů se nakonec povedlo vše vyřešit ke spokojenosti všech a na výstavu dorazilo 41 koní.

Vystavovaní koně se předvedli v osmi třídách.

Jako první to byla třída klisen s hříbaty, kde si prvenství odnesla klisna Astra v majetku pana Drápely z Lesůňek, v kategorii hříbat pak hřebeček z Astry po hřebci Mylord, který se posuzovatelům zdál oproti konkurentovi harmoničtější. Jeho výhodou byl i vyšší věk.

Aschely, hafling, vítězka třídy 1-2letých klisničekVelmi obsazené byly třídy mladých klisniček a hřebečků. V kategorii 1-2letých klisniček zvítězila roční Aschely po hřebci Nefris z matky Allison po Nugátovi v majetku paní Hany Drábkové z Kuchařovic. Tato klisnička se svým exteriérem ve třídě skutečně vymykala a lze soudit, že by uspěla i v širším srovnání. Přesně odpovídá modernímu typu haflinga. Druhou příčku obsadila stejně stará a rovněž velmi pěkná klisna Ginevra po hřebci Nolan z klisny Gladine po Acord v majetku pana Horkého z Myslibořic. Jako třetí byla klasifikována o rok starší slovenská klisnička Agnes po Ahnherr z matky Anabelle po Nabucco, jejíž majitelkou je ing. Natália Kurciníková, Jedľové Kostoľany. Tato klisna získala dobré hodnocení už na Celoslovenské výstavě haflingů, kde získala ve své třídě první místo.

Stejné věkové kategorii hřebečků vévodil na poslední chvíli přihlášený hřebeček Darien po Burgund - F z Dorothea po Nestroy, jehož majitelkou je Věra Vorlová z Mrače. Hřebeček se narodil v ČR z matky importované z Rakouska a zaujal svou robustností a velmi pěknou mechanikou pohybu. Druhý se umístil Aron po Artist - L z klisny Daniele po Windsor v majetku Marie Čepkové ze Studnice. Třetí byl hřebeček Nikolas po Nefrisovi z matky po Narzis, jehož majitelem je MVDr. Jiří Hruška z Velké Bíteše. Oba hřebečci předvedli velmi dobrou mechaniku pohybu.

Angelique, hafling, vítězka třídy 3-6letých klisenTřídu 3-6letých klisen vyhrála z Itálie importovaná tříletá Angelique po Windsor z matky Atlantika po Statist majitelky ing. Ševelové z Chrlic. Opět se jedná o klisnu v moderním typu s vynikající mechanikou pohybu. Druhou příčku obsadila pětiletá Natali po Nimrod z matky po Achát v majetku pana Drápely z Lesůňek. Tato klisna se už dvakrát předvedla na šampionátu mladých klisen v Pardubicích - v roce 2008 byla čtvrtá ve třídě mladších klisen, o rok později dosáhla na celkové vítězství. Oproti loňskému roku je klisna v poněkud „lepší" kondici, snad ale opět do září získá figuru, aby mohla obhajovat loňský titul šampionky. Jako třetí se pak umístila Feudale po Ares z matky Finale po Arno v majetku MVDr. Isabel Hanisch z Wilfersdorfu v Rakousku. U této klisny o výsledku rozhodla především hůře předvedená mechanika pohybu, protože jinak se jedná o klisnu s výbornou harmonií tělesné stavby.

Ve třídě 7letých a starších klisen obsadila první příčku další importovaná klisna Ganz po Angel - A z klisny po Sailer v majetku Radky Volkové z Chrlic, která opět předvedla vynikající pohyb, díky němuž byla v roce 2008 druhá ve třídě starších klisen na šampionátu v Pardubicích. Druhou příčku v Kuchařovicích pak obsadila Linda po Achát z matky po Alban majitelky ing. Ševelové z Chrlic, která byla na výstavu perfektně připravena a překvapila porotu velmi dobrou harmonií tělesné stavby. Třetí skončila další účastnice předloňské pardubické výstavy Hendy po Nugát z matky Hanny po Norman v majetku Blanky Horákové ze Šumné.

Ajax-G, hafling, vítěz kategorie hřebcůV kategorii hřebců se nejvíce líbil nedávno inportovaný italský Ajax - G po Andrit II z matky po Sindibad - S v majetku pana Krejčího z Chebu. Tento hřebec je momentálně k dispozici na připouštěcí stanici v Kasejovicích u manželů Braunových. Jedná se o plemeníka velmi moderního typu s vynikajícím hodnocením exteriéru - v Itálii byl zařazen do IB třídy a v ČR tedy patří do akceleračního programu. Jako druhý byl vyhodnocen rakouský hřebec Merlin von Milagro po otci Milagro z matky po Arno v majetku MVDr. Isabel Hanisch z Wilfersdorfu. Merlin je letos pro české klisny uchovněn již druhým rokem a jeho předností je kromě jiného výborná sportovní výkonnost v parkurovém skákání a drezuře. Jako třetí se umístil čerstvě tříletý nezařazený hřebec Adam po Atlantic z klisny po Nordtirol v majetku pana Krahulce z Bolehoště. Hřebec byl jako odstávče importován z Rakouska a majitel momentálně uvažuje o jeho uchovnění.

Jako poslední byla hodnocena třída valachů, v níž obsadil prvenství velmi pěkný pětiletý valach Bohdan po Nimrod z matky po Nolan v majetku Pavla Drbohlava u Českého Brodu, druhý byl Wintersturm po Winternacht z matky po Strogoff v majetku Lenky Jandové z Božic, třetí pak Safír po Simmel z matky po Nachtflug majitelky pí. Pazourové z Úval.

O šampiónu výstavy bylo následně rozhodnuto samostatně pro kategorii mladých koní, klisen a hřebců.
Šampiónkou mladých koní se celkem podle očekávání stala klisnička Aschely, šampiónkou klisen Ganz a šampiónem hřebců také bez překvapení Ajax - G.

haflingové

Velké poděkování ze strany Svazu chovatelů haflinga patří všem, kdo se podíleli na organizaci velmi povedené akce, a samozřejmě i chovatelům, kteří mnohdy vážili dalekou cestu, aby prezentovali své koně.
Hodnocení se věnovali předseda Svazu chovatelů haflinga pan Rudolf Nachtigal a Veronika Kutilová, kterým patří velký dík. Po celou dobu výstavy se komentování ujal MVDr. Jaroslav Dražan, který svým komentářem zaujal jak chovatelskou, tak i laickou veřejnost. Prezentoval jednotlivé koně při dekoraci a stručně ohodnotil posuzovaného, vyzvedl jeho klady a poukázal i na zápory. Jeho komentář dodal akci velmi příjemnou atmosféru, za což mu velmi děkují pořadatelé.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…