"Hengstparade" v Moritzburgu

Až budete mít někdy chuť na romantický výlet "za hranice všedních dní", můžete vyrazit třeba do Moritzburgu u Drážďan. Malá nenápadná víska na konci platanové aleje. Co je však důležité pro návštěvníky těchto internetových stránek - je zde „saský zemský hřebčín“.

Již roku 1924 vznikla z potřeby „ ... předvést vyšlechtěný plemenný materiál veřejnosti a to hlavně chovatelské veřejnosti...velká show – "Hengstparade", tedy přehlídka hřebců. Koně byli předváděni v zápřahu, pod jezdcem a na ruce.

Pro velký úspěch byl zájem akci opakovat, a tak po 2. světové válce se stala tato přehlídka každoroční podzimní tradicí. Na podzim se vrací hřebci z krajských připouštěcích stanic, jsou ukončeny zkoušky pro klisny a výběry z přehlídek hříbat, blíží se závěrečné zkoušky žáků jezdeckého učiliště.

Co na vás čeká?
Slavnostní zahájení show zajišťuje kapela saské policie, včetně bubeníka, kompletně v sedle. A následuje několik variací na téma „čtverylka“ (u Němců je velmi oblíbené ježdění ve formacích, mají specializovanou literaturu a vycházejí nahrávky, vhodné pro užití při čtverylce) - takže jsme viděli skokovou čtverylku, klusáckou čtverylku (se sulkami), drezurní sextet a na konci programu patří ke zlatému hřebu čtverylka 24 jezdeckých párů.
Dalším oblíbeným výstupem jsou živé motivy sošek míšeňského porcelánu. Po kolbišti se prochází Maur s arabským hřebcem, projíždí Husar, Poštovní vůz nebo Trubač.
Pak jsou představeny výběrové klisny s letošními hříbaty, mladí skokoví a drezúrní koně ve výcviku, hřebci - „debutanti“ a ostatní.
Samozřejmostí je ukázka pracovního využití chladnokrevných hřebců v těžkém zápřahu, předvedení haflingerů ve volnosti, pod sedlem a v zápřahu, předvedení hřebců malých jezdeckých koní, netradiční spřežení – devíti-, deseti-, dvanáctispřeží. Po krátké přestávce přicházejí na řadu skutečné „bonbonky“. Uherská pošta. Lidské pyramidy na chladnokrevnících. A pozor! Jízda kozáků! Opravdu strhující podívaná! Součástí celého představení jsou učni z hřebčína. Podílí se na jednotlivých výstupech, ale mají také svoji vlastní exhibici jezdeckého výcviku.

Dojmy?
Učni - myslím, že to, že se mohou podílet na přípravě i na představení, působí jako ohromná motivace. A ukázka jejich jezdeckého výcviku? Propastný rozdíl mezi nimi a tím, co vídáme v Čechách. :((( Německé učiliště se za své žáky rozhodně stydět nemusí. Dokonce se ani nemusí bát dát jim k dispozici své sportovní koně a některým ostruhy.
Ohromná disciplína - ano, Němci jsou tím pověstní. Ale přesto mile překvapí. Celá show má spád, každý má své místo, žádné zbytečné proluky. (Ono taky při téměř čtyřhodinovém programu si to nemůžou dost dobře dovolit). I ve velmi silné průtrži mračen, která se strhla ke konci a všude byla téměř tma, program dokončili.

Informace pro diváky - v programu jsou jmenovitě vypsáni koně i jezdci, chovatelé, informace o významných událostech uplynulého roku, pozvánky na akce příští.
A tak, pokud budete mít chuť, vyražte do Moritzburgu. Vřele doporučuji.
Termíny 2002: 1.září, 7. září, 15. září

A co ta romantika ... ?
Ale ano, slibovala jsem romantický výlet, já vím. :)
Moritzburg je položen v krajině mezi lesy a rybníky. A na jednom takovém rybníce je „šťastný ostrov“ – Insula Fortunata, a na něm malý lovecký zámeček, původně z poloviny 16. století přestaven do dnešní podoby barokní. Interiéry zámečku jsou vybaveny nábytkem, porcelánem a malbami z 18. století, zajímavostí jsou kožené tapety a sbírka loveckých trofejí. Nádherný je park ve francouzském stylu. Konají se zde koncerty a v létě divadelní představení. A každý rok zde oslaví svoji svatbu přes 200 šťastných párů.
Ještě něco? Zajímavostí je třeba maják na rybníce, větrný mlýn, přírodovědné muzeum o fauně a floře okolních blat ...
Ale přeci vám nebudu vyzrazovat úplně všechno :) - jeďte a objevujte sami!

Kontaktovat můžete v případě zájmu i autorku této reportáže Hanku Štěpánovou na e-mailové adrese: hast@medicon.cz

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…