Evropský šampionát shagya arabů 2010

23. 6. 2010 Jana Pašková Autor fotek: Tomáš Jirásek, Robert Blíženec

V Čechách žije nejlepší klisna shagya araba v Evropě! Asi tak by se dal popsat mezinárodní úspěch českých chovatelů tohoto plemene, kteří letos v červnu přijeli do rakouského hřebčína ve Stadl-Paura porovnat své koně s evropskou elitou.

Jak to viděly vystavující Denisa Kučerová a MVDr. Jana Pašková

12.-13. června 2010 se konala mezinárodní přehlídka - Evropský šampionát shagya-arabských koní v rakouském městečku Stadl-Paura. Na akci se přihlásilo 84 koní z Maďarska, Rakouska, Německa, Rumunska, Slovenska, České republiky a jeden přihlášený byl i z Itálie.

Z Česka bylo přihlášeno celkem osm koní. Byl to

  • 5letý hřebec Tobien, maj. Denisa Kučerová,
  • 4letý hřebec Torlus v majetku Evy Blažejové,
  • plemenné klisny Shakira MVDr. Jany Paškové a
  • Thora patřící Ing. Markétě Wimmerové,
  • plemeníci 2945 Gazal II-CZ (Wizard) v majetku Míši Daubnerové a
  • 1044 Saklavi II-CZ (El Džinni) majitelky Báry Čížkové.

Dva další koně, plemenný hřebec Saklavi VI (Hasim) a klisna Láska, na přehlídku nakonec nedorazili.

V sobotu začínal program mladými koňmi a pokračoval plemennými koňmi do 10 let. V neděli nastupovali hřebci a klisny 10 let a starší a odpoledne byl zahájen šampionát, do kterého postupovali 2 nejlépe hodnocení koně z každé věkové kategorie. Volil se šampion a šampionka juniorů (1-3 roky) a šampion a šampionka seniorů (4 roky a výš).

Většina z nás předváděla své koně už v sobotu, proto jsme vyrazili již v pátek 11. června. Chtěli jsme vyjet co nejdříve kvůli očekávanému vedru. Cesta byla kvůli horku únavná pro lidi i koně. O to víc jsme byli mile překvapeni, když jsme dorazili do cíle. Čekal nás nádherný areál státního hřebčince s překrásnými budovami, parkem, několika krytými jízdárnami, množstvím kolbišť pro parkury i spřežení a pěknými krosovými překážkami.

shagya arabové při dekorováníNaši skupinku vystavujících doplnilo předsednictvo našeho svazu v čele s panem Otto Dlabolou, neboť zároveň probíhalo i jednání ISG (mezinárodní organizace zaštiťující chov našeho plemene). Šli jsme společně na obhlídku našich koní i koní konkurence; zjistili jsme, že konkurence je velká. Přesto pan Dlabola zkonstatoval, že naši koně patří k tomu lepšímu, co je zde k vidění. Nicméně, všem nám chybí zkušenosti z předvádění na takhle velkých akcích a věděli jsme, že proti nám nastoupí profesionální předváděči a že to bude těžké. Všichni jsme si totiž svoje koníky předváděli sami.

Naši koně zvládli cestu ve vedru dobře, jen Shakira byla malátná (nežrala) a zmožená cestou a vedrem, probrala se až v neděli po bouřce a ochlazení.

Večer v pátek jsme všichni z Čech přímo v krásném areálu zasedli ke grilu, leccos jsme probrali a zavládla pohoda. Ráno už bylo zase všechno v plném proudu. Nakrmit, vykydat, vyčistit a stihnout program.

Začalo se v 9:00 hodin ročními klisnami, následovali roční hřebci a už to jelo. Tyto kategorie jsme si nenechali ujít a hned bylo vidět, že předvádění zejména Maďarů je prvotřídní, přivezli s sebou i svoje publikum a to dělalo jejich koním výbornou kulisu: aplaus, hvízdání, sborové mlaskání a klepání donutilo mladé koníky v pohybu vydat maximum. Při předvádění ostatních koní panovalo v hale ticho, nikdo jiný neměl v hledišti takovou podporu.

shagya arab TobienNaši první zástupci vyrazili o půl třetí v kategorii 4-6letých hřebců. Přihlášeno bylo 10 hřebců, mezi nimi Torlus (šel hned první s číslem 34) a Tobien. Bohužel už při nástupu celé kategorie bylo patrné, že Torlus, který až v červenci oslaví 4. narozeniny, je z hřebců nejmladší. V přímém srovnání s 6letými byl ještě nevyspělý a nedostal proto příliš vysoké ohodnocení (7,23 bodů a 8. místo). Majitelku může těšit, že se před jeho boxem v průběhu víkendu zastavovalo mnoho znalců s pochvalou. O rok starší Tobien vypadal výborně a s napětím jsme čekali, jak ho Denisa předvede. Staticky: výborné, pohyb hřebec naznačil, ale víc nemohl - naše česká slabost, předvedení koně v klusu, se opět ukázala. Příliš krátké držení. Stačilo tak málo (4 setiny bodu, které se daly v pohybu uhrát) a získal by skvělé 3. místo. Takhle skončil pátý, ale body má výborné, celkově 8,13 bodů.

Tuto kategorii vyhráli dva Koheilani, 6letí polobratři. První byl Koheilan Marakes, za ním Koheilan Karakan, oba ze soukromého maďarského hřebčína Pelsonius, oba výrazní, narostlí, hotoví hřebci, s obrovskou podporou publika. Oba se narodili první týden v lednu, stejně jako většina koní tohoto chovu. Proč jen se těmto dvěma koním koukali rozhodčí do huby a studovali zuby? Že by jim někdo naznačil, že mohou být o rok starší? No, raději nespekulovat, každopádně byli perfektní a výborně předvedeni profesionálem. Marakes (8,66 bodů) triumfoval nakonec i v nedělním senioršampionátu hřebců, porazil domácí drezurní a exteriérovou hvězdu Odina (vítěz kategorie 11 a více let, celková známka 9,09 bodů) a odsunul ho k titulu reserve šampion. Rozhodlo famózní předvedení.

Kategorie 7-10letých klisen byla nejpočetnější a zjevně i nejkvalitnější. Nastoupilo neuvěřitelných 16 klisen, mezi nimi Thora a Shakira. Thora šla na řadu první, pěkně se předvedla a získala 7,95 bodů. Výsledek ji pokazila známka za fundament (dle rozhodčích prý slabší holeň). Celkem nakonec osmá. Shakira šla až téměř mezi posledními. Pořád ještě byla malátná (dle Vency Mlynaříka prý vypadala, že při posuzování usne), ale rozhodčím se zjevně líbila moc. Teď jen předvést pohyb, krok výborný, ale zase ten klus... Nebylo to sice úplně špatné, ale umí mnohem víc. Teď počkat na známky - skvělé! Získala jako první z celého dne desítky. Za typ 10,10,10, za hlavu 10,9,10 za krk 9,9,9 za tělo 9,9,9 za fundament 8,8,8 za krok 9,9,9 a za klus 8,8,8; celkově získala nádhernou známku 8,9. Vyhrála na plné čáře a porazila všech šestnáct klisen. Za ní skončila překrásná domácí Gazala, která předvedla výborný klus (8,75 bodů).

shagya arab Gazal II-CZV kategorii stejně starých hřebců bylo jen pět přihlášených. V ní nastoupil náš Gazal II-CZ (Wizard) a Míša Daubnerová. Moc jim to slušelo, získali krásných 8,09 bodů (padla jedna desítka za hlavu!) a získali překrásné druhé místo za Gazal XIX -5 (8,37 bodů).

V poslední kategorii hřebců 11 a více let se s hřebci velmi zvučných jmen utkal český Saklavi II CZ (El Džinni). V této kategorii dostal Odin 3x desítku v typu. Džinni v majetku Báry Čížkové nakonec obsadil 6.-7. místo z 8 přihlášených, známka ale moc pěkná, 8,04 bodů.

Shakira a Wizard tedy postoupili do šampionátu, který se konal v neděli. Někteří už v sobotu večer museli odjet (bohužel i p. Dlabola, který tak neviděl český triumf). Ostatní z Čech zůstali, aby dál podporovali naše barvy. Přišla bouřka, ochladilo se (fajn, Shakira se probrala a začala konečně žrát). A my jsme společně vyrazili na raut něco po celodenním úmorném vedru pojíst a popít a shlédnout kulturní vložku domácího tance a zpěvu.

A přišlo nedělní finále. Markéta Wimerová spolu s Inkou Pospíšilovou se rozhodly fandit Shakiře a Wizardovi ve stylu Maďarů a podpořit klus našich koní stejně - potřásáním lahví naplněnou kamínky. Toto náčiní jim ale bylo v hale odebráno, přestože Maďaři to samé mohli :-), ale i tak díky za podporu a fandění jim i všem dalším našim chovatelům.

shagya arab ShakiraShakira se v neděli o něco lépe předvedla a vyhrála šampionát plemenných klisen (reserve šampionkou je právem domácí Gazala, která byla za Shakirou 2. v kategorii 7-10 let). Nakonec Shakira vybojovala i titul nejvyšší: Šampion Evropské přehlídky 2010 Best in show. Shakira je z chovu NZ Topolčianky, kde byla koupena jako 3letá. Ředitel hřebčína ing. Michal Horný chválil její výbornou kondici a děkoval za vzornou reprezentaci. Chvilku si s majitelkou gratulovali a děkovali navzájem :-).

Je nutné zmínit velký úspěch soukromého maďarského hřebčína Pelsonius. Měli přihlášeno celkem 8 koní a pobrali množství cen, mj. junior reserve šampionka, junior šampion i senior šampion hřebců. Všichni ocenění koně z Pelsonius jsou po stejném otci Koheilan XXXIII-39.

A co nám to všechno přineslo? Viděli jsme výborné koně a hlavně jejich perfektní předvedení, tolik jiné od předvedení koní na našich národních přehlídkách. Jsme o zkušenost bohatší. A až vyrazíme příště, bude to s větším sebevědomím a lepším předvedením našich koní.

Připojujeme komentář pana Otto Dlaboly, člověka, který je právem označován za symbol českého chovu shagya arabů

Ve dnech 12.a 13. června t.r. se konal v rakouském Stadl Paura Evropský šampionát pro koně plemene shagya arab. Zúčastnilo se 84 koní, a to z proslulých chovů hřebčínů Bábolna a Topolčianky, významného maďarského chovu Pelsonius arab Imre Partiho, vybraných koní z Rakouska, Německa, Maďarska, Rumunska, Slovenska, České republiky a přihlášen byl i jeden kůň z Itálie.

Komisi rozhodčích plnili rozhodčí ISG, paní Adele Furby z USA, ředitel Národného žrebčína v Topolčiankách ing. Michal Horny, z Rakouska ing. Rudolf Meindl a ze Švýcarska pan Bruno Furrer.

Svaz chovatelů Shagya araba České republiky hájily naše chovatelky z vlastní iniciativy dvěma plemennými hřebci, dvěma mladými hřebci a dvěma plemennými klisnami. Vědělo se, že jedna z našich klisen má šanci se dobře umístit, ovšem příliš skromná majitelka MVDr. Pašková z Plzně si nedávala naději, neboť se zalekla, že ve věkové kategorii její klisny bylo přihlášeno 16 klisen ze shora uvedených předních evropských chovů a chovatelů.

A přece přišlo to, co se nečekalo. Už americká rozhodčí prohlásila: „Tak takhle krásného a dokonalého koně jsem ještě neviděla". Známky hodnocení byly vysoké. Za typ nejvýše možné třikrát 10 bodů, za její hlavu 10, 10 a 9 bodů, za krk, stavbu těla, končetiny, krok a klus 8 krát 9 bodů a 7 krát 8 bodů. Celkem 8,9 bodů! „A je to tady, první místo, bez konkurence!", hlásili ostatní Češi.

Tím získala klisna reálnou šanci se stát i vítěznou ze šesti nejlepších ze tří věkových kategorií.

A přišlo to znovu, naši opět jásali: „Jano, jsi první - máš nejlepší shagyu v Evropě!" Jako vrchol každé přehlídky chovných koní je závěrečné vyhodnocení vítěze přehlídky. Šlo to rychle - komise už neváhala: Šampionem Evropy a Best in show se pro rok 2010 stala klisna Shakira CZ-Sh-A-211, narozena 28.3.2001 v Topolčiankách. Její majitelkou je již po 7 roků MVDr. Jana Pašková. Klisna odchovala v minulých letech 3 hříbata (nejstarší Safíja se již jako 2letá stala nejlepší mladou klisnou ShA na Národní přehlídce v Tlumačově). Nyní bude Shakira dále využívána v chovu.

Pro majitelku to zůstane nezapomenutelný den se slzami v očích z velké radosti. Obětavost a pečlivá péče o koně zařazují chovatelku mezi ty nejlepší v Evropě. I pro Svaz chovatelů Shagya araba v naši zemi je to odměna. Vždyť v roce 1993 se začal chov rozvíjet a dnes činí početní stav více jak 300 chovných koní a je téměř nejvyšší ze všech členských zemí mezinárodní společnosti. Vážíme si vystoupení MVDr. Paškové s přáním, aby její klisna Shakira po tomto úspěchu se těšila zdraví a dalšího obdivu.

Kompletní výsledky výstavy najdete přiložené pod článkem.

Na stránkách Online Photo Agency arabských koní najdete i kompletní fotogalerie jednotlivých kategorií vystavovaných koní:

mladé klisny: http://www.in-the-focus.com/arabianstore/gallery.php?gid=635

mladí hřebci: http://www.in-the-focus.com/arabianstore/gallery.php?gid=636

klisny: http://www.in-the-focus.com/arabianstore/gallery.php?gid=637

hřebci: http://www.in-the-focus.com/arabianstore/gallery.php?gid=638

doprovodný program: http://www.in-the-focus.com/arabianstore/gallery.php?gid=639

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…