Chovatelé irských cobů informují

14. 2. 2011 Marta Moravcová

Rok 2010 probíhal ve znamení nových událostí. A to především změn, které v souladu s filosofií O.s. chovatelů irských cobů vedou především k samostatnosti, respektu a celoevropské spolupráci.

Na přelomu jara a léta jsme již tradičně pořádali svod a přehlídku koní IC. Tentokráte pod záštitou plemenné knihy země původu Irish Cob Society, Ltd., Ireland. Sešli jsme se v překrásném jezdeckém areálu Ola Ranch manželů Kadlecových v Litohošti. Celkem se zúčastnilo a bylo posouzeno 25 koní. Divácká účast byla také velmi hojná. Vítězem a šampionem svodu se stal plemenný hřebec BAS, který byl zařazen do třídy Elitních hřebců, dle nově přijatého hodnocení ICS Ltd., tím se jako jeden z prvních může v ČR pyšnit tímto titulem. Hlavní cenou bylo bezkostrové sedlo věnované paní Kateřinou Bečkovou, které ještě jednou děkujeme za tento sponzorský dar.

V létě se konalo několik dalších zajímavých hipologických akcí, kde bylo možno vidět chovatele a majitele IC, kteří zastupovali naše sdružení. V Pardubicích na výstavě „Koně v akci" to byli manželé Hrdličkovi a pan Kapitola, kteří představili mimo jiné i nově importovaného plemeníka Guinese. V Lysé nad Labem na akci „Kůň 2010" reprezentovali v chovatelském předvadišti a také v show - Anna Reinbergerová, Marta Moravcová a Jiří Votoupal s I. Procházkovou s hřebci Roses Sambo Jake Meadows, Celtic Angel a Merlin.

Logo ICS CZNejdůležitějším a nejvíce sledovaným byl a je přechod agendy od Holandské plemenné knihy k mateřské plemenné knize Irska - ICS Ltd., Ireland, která nám nabídla spolupráci, a tím jsme se stali přímou filiálkou této plemenné knihy a zapojili se do „Evropské rodiny" Irských cobů. Mezinárodní kontakty jsou velice důležité a jsme rádi, že zatím jako jediní bez PK jsme byli přijati celoevropskými asociacemi a jsme považováni za partnery pro veškeré státy, kteří jsou pobočkami ICS Ltd.. Nově se nám tak otevřely možnosti spolupracovat na celoevropské databázi IC, byl podpořen a odsouhlasen náš záměr k vytvoření a registraci vlastní plemenné knihy v ČR.

Největším úkolem tohoto roku bylo tedy zahájit jednání a přípravu PK pro ČR. Na PK s velkým úsilím pracovalo několik lidí, kterým velice děkuji. A také děkuji všem za připomínky, které se týkaly celkové koncepce a formulace PK. Prostřednictvím ASCHK jsme podali oficiální žádost na Ministerstvo zemědělství.
Bylo zaregistrováno 10 narozených hříbat, převážně klisniček. Přínosem jsou importy několika kvalitních koní, kteří rozšíří chovatelskou základnu a také zařazení nových hřebců do plemenitby.

Pro zvýšení prestiže a zviditelnění našeho sdružení se dva mladí hřebci v únoru 2011 zúčastní körungu hřebců v Belgii, kde bude hodnoceno okolo 40 hřebců té nejvyšší kvality.

V letošním roce budeme nadále usilovat o rozvoj aktivit našeho sdružení. Jak v oblasti chovu, tak i propagace plemene. Věříme, že oficiálně otevřeme plemennou knihu v ČR pod záštitou ASCHK.
Na přelomu jara bude svolána valná hromada. V první polovině roku se uskuteční chovný svod a přehlídka koní IC.

Přejeme všem mnoho úspěchů v chovu a těšíme se na viděnou při některých akcích
Marta Moravcová
Předseda o.s. - http://www.icscr.cz/

Hříbě irského coba

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…