Čeští účastníci na mezinárodní výstavě v Polsku

21. 10. 2013 Stáňa Valicová Autor fotek: archiv autora

Regionální výstava v polském Zakrzowie, která 28. - 29. září 2013 slavila 10. výročí, byla letos poprvé slavnostně prezentována v nejnovějším jezdeckém areálu v Polsku, který byl vybudován ve spolupráci s Evropskou unií v Zakrzowie nedaleko Opola.

Tento unikátní komplex víceúčelových hal s pískovým povrchem, kongresovým sálem a moderním zázemím byl slavnostně otevřen výstavou "Izby Rolniczej", kde byla vystavována nejnovější technika využívaná v zemědělství - od kombajnů, nakládačů, kultivátorů, přepravních vozidel až po luxusní automobily. Hospodářská zvířata, ale hlavně koně, patřila k těm nejnavštěvovanějším programům dvoudenního zemědělského svátku, na kterém byli přítomní hejtmanové, konzul z Číny, ambasador z Ruska a další významní hosté z polského politického dění.

LanetteZa Českou republiku přijali pozvání Stáj Vitality Slezsko, s.r.o. pod vedením Stáni Valicové a stáj Pharlap manželů Holešovských z Trojanovic, kteří na výstavě prezentovali koně českého teplokrevníka - sedmiletou klisnu Lanette (chovatel p. Jan Minarčík z Nového Jičína; po otci All My Dreams, matka Levada po Everden). Tato klisna má již s podobnými akcemi bohaté zkušenosti, jelikož již jako mladá zvítězila na přehlídce hříbat v Novém Jičíně. Poté, jako tříletá, se kvalifikovala na finále přehlídky třiletých klisen, které se konalo v Martinicích. Jako čtyřletá zvítězila v oblastním kole skoku ve volnosti, což ji kvalifikovalo do finále konaného v Zemském hřebčinci Tlumačov a v neposlední řadě je trojnásobnou finalistkou kritéria mladých koní.

Druhým předváděným koněm z této stáje byl čtyřletý valach Calvero (chovatel p. Pavel Holešovský z Trojanovic; po otci Wilson, matka Cabana po Calvero). Tento valach se již také pod svým jezdcem Pavlem Holešovským účastnil letošního finále kritéria mladých koní ve Zduchovicích. Tyto koně a jejích předvedení zanechalo u polských hodnotitelů a chovatelů velice pozitivní ohlasy a obdiv.

Rekreační stáj Vitality Slezsko pak předvedla představitelku irského tinkera Do van de Tukker po Angello, zde je toto plemeno využíváno k hiporehabilitaci a aktivitám s koňmi, a také welsh coba Danaway Pegasus po Pegas, který je jako všestranný koník užíván jak v parkurovém skákání dětí a mládeže, tak i v jednospřeží, které prezentoval v Polsku. Svým projevem zaujal pořadatele natolik, že slavnostně zahajoval nedělní hlavní program a stali se spolu se strakatou Do alias Narni miláčky výstavy. Ne náhodou si vybrali artisté smyčcového kvarteta ke svému kratičkému koncertu vážné hudby právě prostor před boxy koní ze stáje Vitality, kteří skvěle reprezentovali stáj spolu se Stáňou Valicovou a Lucií Wawrzyczkovou.

Smyčcové kvarteto před boxy českých koní

Měli jsme možnost prezentovat aktivity celé společnosti Vitality Slezsko i v moderním kongresovém sále a mise našich delegátů byla splněna na jedničku s hvězdičkou. Vyvrcholením bylo čestné ocenění naší výpravy a předání trofeje jezdeckého klubu Lewada z rukou 12násobného mistra Polska v drezuře a prvního účastníka finále světového poháru mistrů p. Andrzeje Salackého - prezidenta společnosti. Odvezli jsme si ocenění pro vystavovatele koní, ale hlavně skvělé zážitky a spoustu nově navázaných přátelských vztahů.

Jezdecké centrum na špičkové úrovni vzniklo za účelem pořádání vrcholných jezdeckých soutěží na evropské i světové úrovni. Těšíme se na příští sportovní zážitky v nedalekém polském Zakrzowie, na přátelská setkání a počínající spolupráci, která jistě přispěje k pozvednutí jezdecké úrovně v Moravskoslezském kraji.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…